Komentowana treść: Mediator i Poseidon
[#1] Re: Mediator i Poseidon
Gdyby Elbox zrobił swój stos USB to użytkownicy MMCD by zapewne dostali go w pełnej wersji przy aktualizacji sterowników.

A tak trzeba rejestrować pełną wersję u autora stosu Poseidon (czyli dodatkowe koszty).



Np. ja kupiłem Mediatora gdy nie było jeszcze do niego dodawanego MMCD.

Czyli teraz by używać jakiegoś urządzenia podłączanego do portu USB musiałbym obok

karty PCI USB kupić takie urządzenie a od strony oprogramowania dokupić MMCD oraz zarejestrować Poseidona

(co prawda można używać wersji demo, ale..).

Wydałbym te pieniądze jeśli potrzebne by mi było coś co podłącza się do portu USB.



Ale co ja będę tu marudził ;) Na pewno najlepszą stroną tego wszystkiego jest fakt, że sterowniki

do kart PCI USB mają się niedługo ukazać, a że trzeba dodatkowo zapłacić za pełną wersję stosu USB to raczej nie jest już dziwne.

W końcu ktoś włożył wiele pracy i wysiłku by takie oprogramowaie powstało na Amigę i z tego chyba należy się cieszyć :)

[#2] Re: Mediator i Poseidon
Ciekawe że użytkownicy Mediatorów którzy zazwyczaj są totalnymi Amifanami nie zauważają że firma Elbox to odpowiednik Microsoftu.

podobieństwa są tak ogromne że naprawde trudno ich nie zauważyć. W takiej sytuacji dziwi fakt że amigowce z taką sympatią odnoszą się do tej firmy jak i do jej produktów które do najlepiej wykonanych nie należą.



Dlaczego nikt nie opisze jakie utrudnienia czekają polskich klientów którzy chcieli by coś u nich kupić ?

Dlaczego nikt nie wspomnie jak długo był okłamywany że niebawem zamówienie będzie zrealizowane ?

Ile kosztowały codzienne (cotygodniowe) telefony do Elboxu z pytaniem .. kiedy wreszcie dostanę przesyłkę ?



O takich sprawach nikt nie pisze.

Nikt też nie pyta o jakość wykonania ich produktów.

Nikt nie pyta o to dlaczego Panel Frontowy E/boxa mają niektóre obudowy PCtowe (jak się okazuje to nie do konca ich projekt).

Tak samo nikt nie zastanawia się dlaczego obudowa Mirage 4000 ponoć również zaprojektowana przez Elbox jest przerobioną obudową od PCta (dokładnie taki sam panel frontowy ma moj znajomy w swoim piecyku).



Z resztą obie obudowy wyraźnie mają pochodzenie PCtowe ... Blacha do której mocuje się Płytę Główną z napisami ATX , AT i innymi standardami MB Pieca a wywierconymi niechlujnie dziurami pod płytę amigową ... to mówi samo za siebie.



Za te wywiercenie kiulku dziur i dodanie kilku prostych elementów Elbox każe sobie płacić niemałe pieniądze.



Tak samo jest z innymi produktami.

Wystarczy spojżeć na ceny kart PCI oferowanych przez Elbox.

SoundBlaster PCI 128 można (było ?) kupić w allegro o 100zl taniej a w byle którym sklepie komputerowym (PCtowym) o 50zl taniej.

Co do voodoo to porównanie może być tylko z allegro gdyż nie spotkałem się z tą kartą w sklepach a nawet w komisach poprostu już są za stare.

Jednak Voodoo3 2000 16MB PCI na allegro można już kupić za 80-90zł ale Elbox sprzedaje te karty w cenie 200-300zł wmawiając klientom że to super okazja.

Przy sieciowych kartach rużnice są równie drastyczne gdyż karty RLT (najpopularniejsze i pasujące do Amigi) można kupić nawet za 30zł ale ... Elbox sprezedaje je po ponad 100zł



Sam Mediator też na pewno nie jest wart swojej ceny. Wykonanie tej karty pozostawia wiele do życzenia. A sam wygląd przypomina raczej jakies stare przedpotopowe urządzenie zero estetyki nie mówiąc o oszczędności miejsca.

Największym jednak mankamentem wydaje się być stosowany (zapewne z odzysku) układ MACH który wkładany do podstawki nie zapewnia poprawnego kontaktu i styku w każdym przypadku.

Z czasem (od wibracji) układy w podstawkach lubią się poluzować i wtedy niewiadomo dlaczego komputer przestaje działać.



CO do sterowników wreszcie bo na taki temat powinienem pisać to Zastanawia mnie czy tytółowy Poseidon (a właściwie sterowniki do niego) będą napisane legalnie ? czy może tak jak w przypadku Picasso96 za pomocą nielegalnie zdobytych materiałów?
[#3] Re: Mediator i Poseidon
Ja wiem tylko jedno ze ja nigdy jeszcze nie zawiodłem się na Firmie Elbox :)

I z tego sie ciesze. Piszesz Pan panie Albercie że na allegro jest taniej :))) hehehe

A kupuj sobie tam to badziewie jakies , moze za ktorymś razem uda Ci się

coś dobrego kupić. Wtedy pogadamy ile co i gdzie kosztuje.

Ja tam nadal sobie będę w Elbox-ie zakupy robił. Trzeba chronić te nasze

ostatnie Firmy AMIGOWE. A jak Tobie za drogo kup sobie grzyba , nie będziesz wtedy miał na co narzekać.

Że to sie psuje , a że to jest drogie . Ja kupiłem cały sprzęt w Elbox-ie juz tyle lat

i jakoś mi się nic narazie nie chce popsuć. :)

[#4] Re: Mediator i Poseidon
Odpowiedź na komentarz Alberta:



Wielu ludzi jest zadowolonych z produktów firmy Elbox, wielu też nie miało większych problemów z tą firmą z tego co wiem.

Są też tacy, którzy faktycznie nie do końca są zadowoleni i chyba już nic w tej firmie nie kupią...



Może Elbox nie wygląda dla wszystkich wspaniale, ale czy Amiga prezentowała by się lepiej gdyby takiej firmy nie było ?

Elbox, jak by na to nie patrzeć wiele dla komputera Amigi robi a jakość ich produktów chyba zadowala wielu ludzi skoro kupują i używają...



Jeśli chodzi o ceny to faktycznie nie są one wcale takie niskie, ale w tej kwestii chyba nie ma co się dziwić, to nie ten rynek...



Co do legalności sterowników to na pewno będą one legalne. Poza tym autor stosu USB będzie mógł liczyć na kolejne osoby chętne do zarejestrowania programu.

Podobnie jest ze storownikiem do VHI Stodio.

Natomiast sterowniki do P96 - wojny już o to nie ma. Nastąpiło swogo rodzaju zawieszenie broni, autorzy P96 już nie mają większych pretensji do Elboksu a nawet dało się zauważyć swego czasu na liście dyskusyjnej Amiga-Mediator, że potrafią współpracować...
[#5] Re: Mediator i Poseidon
Drodzy Dariuszu i Grzegorzu!



Ja w firmie Elbox kupiłem wiele akcesoriów.

Zawsze przychodząc do ich biura podchodziłem z entuzjazmem i zapałęm do wszelkich zapowiedzi. Nawet tych do tej pory niezrealizowanych.

Jeżeli to konieczne mogę nawet wylistować spis żeczy zakupionych przezemnie w Elboxie:



1. Karta turbo Apollo 1240/33 Mhz

2. Zasilacz z adaptorem od obudowy E/BOX

3. Obudowa E/Box 1200 (bez zasilacza)

4. Obudowa E/Box 4000

5. Scandoubler zewn. bez FF



Add. 1. Kartę turbo kupiłem jak się łatwo domyślić w celu przyspieszenia amigi w tym celu udałem się do siedziby firmy gdzie jak zwykle zostałem Ciepło przyjęty.

Wszyscy usmiechali się swoimi wyuczonymi Amerykanskimi uśmiechami w stylu Buschowskim.

Bylem zadowolony. Ale do czasu az nie wrocilem do domu i nie okazało się że moja Amiga nie współpracuje z kartą Apollo 1240/33 ... poprostu amiga co chwilę się wieszała.

Telefonowałem kilkakrotnie do firmy elbox licząc na pomoc w rozwiązaniu problemów ... jedynym zasugerowanym powodem problemów był żekomy spadek napięcia a jedynym proponowanym rozwiązaniem zakup zasilacza z interfacem zasilania.

Tym to sposobem zostałem NACIĄGNIETY na zakup :



Add. 2 Zasilacza z adaptorem (pasującego do obudowy E/BOX). Może nie wszyscy zrozumieli co napisałęm ale tak to wygląda !!! Zostałem naciągnięty gdyż Elbox nie poinformował mnie o tym co wiedziało mnustwo ludzi na IRCU a o czym ja się dowiedziałem właśnie z IRCa (niestety po fakcie).Chodziło o to że niektóre wersje płyty głównej a1200 nie współpracowały dobrze z kartami Apollo. Elbox o tym na pewno wiedział w koncu był producentem sprzętu , sprzedawcą i serwisantem a jednak nie poinformował mine o tym.



Add. 3. Obudowa E/BOX ... zamówiłem specjalnie gdyż firma Elbox zasugerowałą że skoro nie zasilanie to na pewno kwestia chłodzenia. Tym sposobem naciągnięto mnie na obudowę (ja nie protestowałem bo obudowa się zawsze przydać może). Szkoda tylko że przez poinad 6 tygodni (czekając na realizację zamówienia) w nieswiadomości pracowałem na wieszającej się amidze z przeświadczeniem że to wina złego chłodzenia. ( o tym że to wina MB dowiedziałem się po tym jak zacząłem gościć częściej na IRCu).



Add. 4 i 5. od zakupu obudowy E/BOX 1200 do kolejnych zakupów minęło trochę czasu. Zmieniłem amige na a4000. Oczywiście nie zapomniałem o ukochanej firmie ELBOX gdzie kilkakrotnie gościłem .. tak żeby pogadać o amidze , o ich planach itd.

Dowiedziałęm się tam o tym że Elbox planuje wypuścić mostki PCI. Jakiś czas później postanowiłem zamówić obudowe E/BOX do a4000 kosztowała ona dość sporo gdyż ok 1000zł do kompletu scandoubler (za 350zł).

Przesyłka też nie była superszybka gdyż czekałem na nią ponad 2 tygodnie (a przecież serviskiem szło) Elbox tłumaczył to jakimiś ami-targami ale oni zawsze wytłumaczenie znajdą.

W koncu dostałem. Ale co się okazuje w komplecie z obudową E/BOX na niedługo przed zapowiedzeniem MEDIATORA 4000 (który w chwili zapowiedzi był już zaprojektowany podobno i były zdjęcia) ... firma Elbox dołączyła mi doughterboard ze slotami ... ISA. Rozumiem że nie mieli jeszcze gotowych DB z ISA ale mając świadomość ich bezużyteczności w niedalekiej przyszłości mogli mnie poinformować o tym (chocby ze względu na stałą współpracę i dopingowanie oraz dostarczane emailem lub na żywo rady i pomysły).



W prawdzie Elbox w jakiś czas później wypuścił ofertę upgradu slotów ISA do PCI (przy jednoczesnym zakupie Mediatora 4000) ale i tak taki komplet oscylował cenowo w około 1000zł.

Zainteresowałem się więc Mediatorem Z3 którego jednak do tej pory nie widziałem nigdzie poza reklamami. Chodzą plotki że nawet foto prototypa było fotomontażem.

Nic się jednak nie dzieje gdyż i tak w obecnej chwili mnie nie stać na rozbudowe amigi o PCI czy cokolwiek innego.



Co do Allegro to chandluję ponad pół roku z allegrowiczami i jak narazie nikt nie oszukał mnie. A co do Cen w Elboxie to nie tylko na Allegro ceny są niższe niż w Krakowskiej Amifirmie.

Najsmieszniejsze jest to że serwisu gwarancyjnego (i pogwarancyjnego) kart Voodoo nie może elbox zapewnić gdyż karty od dawna są nieprodukowane i a ich producent poprostu nie istnieje.

W takiej sytuacji kupowanie za zawyżone ceny w Elboxie wydaje się zupełnie bezsęsowne. No chyba że Elbox udziela własnych gwarancji.

Dużo taniej i łatwiej można kupić PCkarty na Allegro lub (jeżeli ktoś nie lubi Allegro) od znajomego ... na pewno się ktoś trafi .. wystatrczy popytac ... lub nawet na giełdzie komputerowej (tam można sprawdzić każdą kartę za przysłowiowego Piątala).



Co do Mania lub Niemania Pieniędzy to każdy rozsądny i zdrowo myślący człowiek woli kupić taniej jeżeli tylko nie bedzie z tego powodu różnicy w użytkowaniu a voodoo3 kupione w elboxie czy na giełdzie nie będzie niczym innym jak voodoo3.



Na koniec jeszcze o sterownikach:



Autorzy picasso96 na pewno nie pogodzili się z elboxem bo nigdzie nie napisali o legalizacji sterowników. A to że nie walczą z Elboxem ... poprostu doszli do wniosku że szkoda nerwów gdyż w kraju który nie respektuje prawa jakim jest polska ciężko dochodzić czegokolwiek.



A co do Poseidona to z kądinnąd doszły mnie s;łuchy że to nieprawda iż poseidon będzie składnikiem OS4 ... autor tegoż stosu nie ma nic wspólnego z AmigaOS4 team.

A Poseidon dołączany do Mediatora będzie totalnie okrojoną demowersją.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem