• Ankieta

AmigaOS 4.1 dla Amig klasycznych

  • AmigaOS 4.0, który posiadam całkowicie mi wystarcza i nie widzę potrzeby uaktualnienia
    2 głosów 2
  • kupię jeżeli się pojawi
    14 głosów 14
  • chciałbym kupić, ale wszystko zależy od ceny
    19 głosów 19
  • nie widzę sensu kupna, gdyż moja klasyczna Amiga nie będzie w stanie wykorzystać jego możliwości
    28 głosów 28
  • nie jestem zainteresowany
    61 głosów 61

Ankieta skończyła się 15.11.2010

[#1] Re: AmigaOS 4.1 dla Amig klasycznych
Ktoś wie czy OS 4.1 dla klasyków będzie potrafił korzystać z kart graficznych Zorro?
[#2] Re: AmigaOS 4.1 dla Amig klasycznych
Nie jestem zainteresowany - nie mam tak powernego klasyka. Druga sprawa - najmocniejsze Amigi klasyczne mogą mieć max 128 MB szybkiej pamięci fast, a to jest mało.
[#3] Re: AmigaOS 4.1 dla Amig klasycznych

@strim, post #1

4.0 wykorzystuje karty graficzne wpięte w sloty zorro, więc raczej 4.1 też tego nie zmieni.
[#4] Re: AmigaOS 4.1 dla Amig klasycznych

@madman15, post #2

madman co ty gadasz ? mozna wsadzic w Blizzarda 256 MB + jeszcze sporo fast ramu na SCSII
[#5] Re: AmigaOS 4.1 dla Amig klasycznych

@HOŁDYS, post #4

W Blizzardzie PPC maksimum to 256MB. Więcej nie da rady ;).
[#6] Re: AmigaOS 4.1 dla Amig klasycznych

@strim, post #5

a masz racje to 1230/1240/1260 mial opcje SCSII i dodatkowe 128 MB
[#7] Re: AmigaOS 4.1 dla Amig klasycznych
Ankieta dotyczy tylko użytkowników Amig klasycznych z PPC. Klasykowcy bez PPC oczywiście nie powinni głosować. Ciekawe ile wstrętnych Mosistów zagłosowała na "nie" żeby zrobić niezły zamęt? :P

He he he. :)

Ja oczywiście zagłosowałem na opcje drugą. Jeżeli będzie jakaś zniżka dla użytkowników OS4.0, to kto wie. Jeżeli system będę musiał kupić za około 400, to lepiej zostanę przy 4.0, a za tą kasę na gwiazdkę kupię sobie jakiegoś zdezelowanego Maca i MOSa.

Do zabawy oczywiście, bo jako prawdziwy Amigowiec - klasykowiec, pecetami z PPC po prosto się brzydzę. ;)
[#8] Re: AmigaOS 4.1 dla Amig klasycznych

@strim, post #5

A nieprawda, da radę.

Warunkiem jest posiadanie slotów ZORRO II i A1200 w towerce.

W takie sloty wkładamy ZorRAM i mamy dodatkowe 256MB FAST-u

Razem z pamięcią na Blizzardzie PPC to już 0,5GB RAM-u.

O prędkości tych dodatkowych 256MB RAM-u i sensowności takiego przedsięwzięcia celowo nic nie mówię. ;)

ZorRAM ma być obsługiwany w AOS4.1 "for Classic".
[#9] Re: AmigaOS 4.1 dla Amig klasycznych

@stachu100, post #8

Staszku, taki doświadczony Amigowiec i takie rzeczy pisze ;). ZorRAM wymaga 32-bitowej szyny Zorro III, w ogóle nie działa w slotach Zorro II.



Dla Amigi 1200 jak wiemy istnieją sloty Zorro III, ale do działania wymagają włożenia w trybie Zorro III wymagają włożenia karty procesorowej od Amigi 3000/4000, co automatycznie wyklucza Blizzarda PPC.



Czysto teoretycznie można znaleźć jakieś rozszerzenie na Zorro II do A1200, ale taka pamięć byłaby niesamowicie wolna. Poza tym były dostępne bardzo małe rozmiary (8MB?) i prędkość była niezadowalająca. Dlatego systemy inne niż AmigaOS działające na klasyku (NetBSD, Linux) w ogóle nie mapują pamięci Zorro II jako RAM. Najwyżej pozwalają na jej wykorzystanie jako swap (Linux).



Swego czasu Elbox obiecał (w wątku na amiga.org), że w Mediatorze 1200 TX/SX będzie można wykorzystać pamięć karty graficznej jako RAM. To obecnie jedyna możliwość dorównania ZorRAMowi w A1200, znaczy jeśli Elbox spełni obietnice ;).
[#10] Re: AmigaOS 4.1 dla Amig klasycznych

@strim, post #5

No ale przecież są karty Fastline Z3. Zawsze dodakowe 64Mb na jednej karcie.
[#11] Re: AmigaOS 4.1 dla Amig klasycznych

@Deftronic/..., post #10

I jak zamierzasz wykorzystać tą kartę razem z BPPC? Tak samo jak ZorRAM wymaga szyny ZIII...
[#12] Re: AmigaOS 4.1 dla Amig klasycznych

@strim, post #11

Nie zamierzam. Wykorzystuję je w moich A4000D (jedną) i A4000T (drugą Z3). Świetnie się sprawdzają. Szkoda, że tak mało slotów jest w tych Amigach. :(
[#13] Re: AmigaOS 4.1 dla Amig klasycznych

@strim, post #9

Fakt, ZorRAM wymaga ZORRO III, mea culpa.

Dla osłody:

Do A4000D już trochę FAST-u można nawrzucać:

http://www.amiga.org/forums/showthread.php?t=52724

1GB - no to już jest coś.
[#14] Re: AmigaOS 4.1 dla Amig klasycznych

@stachu100, post #13

Dla mnie to kompletna paranoja. Fastlane Z3 i inne tego typu wynalazki były dobre w czasach A4000 z A3640, a nie w przypadku CyberstormaPPC, o którego mocy stanowi właśnie bardzo szybka (jak na amigowe warunki) 64-bitowa pamięć. ZorroIII to żaden demon szybkości nie jest.



Zamiast odpalać OS4, muląc go takimi protezami, chyba lepiej już skorzystać z klasycznego OS3.9, który spokojnie zadowoli się 128MB.
[#15] Re: AmigaOS 4.1 dla Amig klasycznych

@Daclaw, post #14

AOS3.9 (plus kilkanaście uruchomionych programów z lat 90-00) będzie śmigał na 128MB RAM-u to prawda.

Ale AOS4.1 już niekoniecznie, RAM-u może brakować. A w tej sytuacji każdy - nawet FAST RAM poprzez ZORRO III jest lepszy od jakiegoś Virtual RAM na HDD. Kwestię sensowności używania AOS4.1 na Amidze klasycznej pomijam.
[#16] Re: AmigaOS 4.1 dla Amig klasycznych

@strim, post #9

No i dotrzymał słowa:

http://www.elbox.com/news_10_09_13.html
[#17] Re: AmigaOS 4.1 dla Amig klasycznych

@zyga64, post #16

Nie, w tym newsie jest mowa o Mediatorach dla dużych Amig. Takiej funkcjonalności nie obsługuje Mediator 1200.
[#18] Re: AmigaOS 4.1 dla Amig klasycznych

@stachu100, post #13

no pieknie 1 GB RAM w Amidze :D

ZII jest wolne to fakt ..a ile wyciag ZIII ?

jaka to przepustowosc ?
[#19] Re: AmigaOS 4.1 dla Amig klasycznych

@HOŁDYS, post #18

Teoretyczna przepustowość ZIII to 150MB/s. Tylko Buster nie daje rady. Na pozór wyglądałoby, że do 20MB/s jest możliwe. Ale w rzeczywistości to da się uzyskać jakieś 13MB/s jak się ma 68030 50MHz i bursty robi. Na kartach 68040 i 68060 zawsze wypada jeszcze trochę gorzej. Pisałem o tym w recenzji ZorRAM, ta karta wyciska z ZIII siódme poty (w odpowiednich warunkach sprzętowych ;) ).
[#20] Re: AmigaOS 4.1 dla Amig klasycznych

@Deftronic/..., post #12

FastLane Z3 jest fajna, ale w mojej A4000D i na OS 4.0 nie działała. System po prostu się nie odpalał (o ile ram jest włączony zworką na płycie FastLane), załadował kick'a i koniec :-/ Jak OS 4.1 będzie w sensownej cenie i będzie obsługiwał ZorRAM to chyba się skuszę.
[#21] Re: AmigaOS 4.1 dla Amig klasycznych
o3wiście że kupię. Nie inaczej
[#22] Re: AmigaOS 4.1 dla Amig klasycznych

@pekdar, post #21

he he pekdar ten system jest pisany specyjalnie dla ciebie :)
[#23] Re: AmigaOS 4.1 dla Amig klasycznych

@stachu100, post #15

Dla klasykwoca z PPC na pokladzie to dobra wiadomosc. Gorzej jak nadejda czasy kiedy dla klasykow nic nie bedzie wychodzilo . . . Najlepszym rozwiazaniem bylby rozwoj OS 3.9 np. przegladarka na PPC i tym podobne
[#24] Re: AmigaOS 4.1 dla Amig klasycznych

@HOŁDYS, post #4

No niestety prawdę gadam. Pamięć w Blizzardzie jest zbyt wolna dla PowerPC. W Cyberstormie nie dość że masz szybszy procesor, to jeszcze 2x szybszą pamięć.
[#25] Re: AmigaOS 4.1 dla Amig klasycznych

@strim, post #1

Na stronie amigaworld.net jest ciekawa ankieta na temat, ktora platforme wybraloby sie, gdyby trzeba bylo zdecydowac sie na tylko jednaz nich.



Jak na razie oddano 167 glosow, w tym tylko 1 na komputery od Commodore USA:)



Trzeba sie zalogowac zeby oddac glos.
[#26] Re: AmigaOS 4.1 dla Amig klasycznych
To super że wyjdzie nowa wersja AmigaOS na klasyki. Jak tylko wyjdzie to oczywiścię kupię. Mam tylko nadzieję że oprócz karty ZorRam wsparcie będzie także dla Mediatora i Deneba.
[#27] Re: AmigaOS 4.1 dla Amig klasycznych

@alekc, post #26

A czy nie jest tak, że Deneb i Mediator są wspierane w OS 4.0 już od dawna?

[#28] Re: AmigaOS 4.1 dla Amig klasycznych

@strim, post #27

W OS4.0 tak (przynajmniej Mediator bo zanim zainstalowałem Deneba niestety Mediator poleciał i czekam na nowy a bez karty graficznej jednak ciężko coś przetestować). Niestety nie ma jeszcze (lub ja nie znalazłem) strony z listą wspieranych rozwiązań tak jak ma to miejsce dla 4.0.
[#29] Re: AmigaOS 4.1 dla Amig klasycznych

@Banter, post #25

X1000 wyprzedza NatAmi o 1%. 37% - 36% :) A głosów oddanych już 280.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem