Komentowana treść: ACTA - zamach na wolność Internetu?
[#1] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?
Sk...
[#2] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?
Super. Żeby tylko ACTA jak najszybciej weszło w życie.


Benedykt Dziubałtowski
[#3] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@Benedykt Dziubałtowski, post #2

Mam nadzieję, iż to jest ironia?
[#4] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@strim, post #3

Nie. Ja popieram ACTA. Liczę na to, że szybko wejdzie w życie.


Benedykt Dziubałtowski
[#5] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@Benedykt Dziubałtowski, post #4

Mogę wiedzieć czemu popierasz ACTA?
[#6] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@strim, post #5

Skończy się żerowanie na cudzej robocie. Taką mam przynajmniej nadzieję. Nie raz walczyłem z adminami na wiki czy innych portalach, kiedy to zerznęli 90% mojej roboty i uważali to za cytat.


Benedykt Dziubałtowski
[#7] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@Benedykt Dziubałtowski, post #6

Chciałbym wierzyć, że ACTA ma do tego służyć, ale nic na to nie wskazuje. Wygląda na to, że ma jedynie chronić interesy wielkich korporacji z Ameryki. Nie mówiąc o tym, że stanowi doskonałą furtkę dla urzędasów, do cenzury internetu z byle powodu.

Ble, nie mam zwyczaju wypowiadać się na PPA na tematy polityczne.
[#8] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@strim, post #7

ACTA to przykrywka jakiejś większej akcji
[#9] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@Benedykt Dziubałtowski, post #6

Jak zniknie piractwo to linux polepszy wynik w walce z windowsem, zwiększy się zainteresowanie shareware i freeware. To jest dobre, problem będzie jak ktoś zamknie portal PPA, bo stwierdzi że w dziale rodzynki są piraty, nie będzie dochodzenia przed wyłączeniem lecz odwrotnie (tak mi się wydaje).

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2012 17:00:49 przez kjb666
[#10] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@kjb666, post #9

Mamy dokumenty na to, że rodzynki w ppa są legalne. Jeśli wielkie korporacje chcą walczyć o swoje prawa to ja nadal jestem za.


Ja walki z piractwem nie nazywam cenzurą. Wiki natomiast ma czego się bać. Sam się na własnej skórze przekonałem jak oni respektują prawa autorskie.



Benedykt Dziubałtowski
[#11] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@kjb666, post #9

Heh, weź pod uwagę, że ACTA też może wpłynąć negatywnie na rozwój Linuxa i innego oprogramowania open-source.

Choćby taki mplayer, który popularny jest też na AmigaOS i MorphOS, jest wg. ACTA całkiem nielegalny.
[#12] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@Benedykt Dziubałtowski, post #4

A mnie się to nie podoba. Z wielu powodów. Najważniejszy to taki, że przygotowywany jest jakiś ponadnarodowy dokument bez szerszej o tym informacji, a nawet w sposób tajny. Dlaczego ?
Moim zdaniem chodzi o umożliwienie praktycznie nieograniczonej inwigilacji swoich mieszkańców przez poszczególne państwa-sygnatariusze owego dokumentu. Oczywiście powiedzą, że "to nie my.. to ACTA nakazuje". G.. prawda. To raz.
ACTA - na ile mi się udało zorientować dotyczy własności intelektualnej - która jako taka nie jest nigdzie precyzyjnie określona i może dotyczyć czekokolwiek i ma się nijak do praw autorskich - o które zapewne Tobie chodzi. To dwa.
A trzy - pozwala na podjęcie wszekich i dowolnych działań przez bliżej nieokreśloną ponadnarodową instytucję już na podstawie podejrzenia o ewentualnej możliwości !!!

Dlatego jak dla mnie ACTA must die

Natomiast jestem za walką z piractwem.. ale bez naruszania prawa i z poszanowaniem praw i wolności osobistych każdego obywatela.
[#13] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@strim, post #11

Dlaczego według Ciebie jest nielegalny?


Benedykt Dziubałtowski
[#14] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@kjb666, post #9

No właśnie. Zaraz wrzucę w komentarzu link do jakiegoś torrenta i podkabluję gdzie trzeba. Będzie podstawa do ukarania PPA. Bez sensu... Może jest to drastyczny przykład ale narzędzie jakie dostają teraz urzędnicy jest straszne. Po prostu straszne. Nadużycia mogą być takie, że to się w pale nie mieści. Białoruski czy chiński internet przy tym to pestka. :)
[#15] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@MDW, post #14

Bądźmy szczerzy? Jak sądzisz jak długo powisi taki link na ppa? PPA ma adminów, którzy tego pilnują, inne portale też o ile na to nie leją. Ci faktycznie mają problem.


Benedykt Dziubałtowski
[#16] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@Benedykt Dziubałtowski, post #13

Dlaczego według Ciebie jest nielegalny?


Nie według mnie, tylko według ACTA. Np. Mplayer pozwala na odtwarzanie zaszyfrowanych płyt DVD (czyli większości), poprzez obchodzenie wbudowanego mechanizmu DRM płyt DVD. Nawet jeśli to jest Twoja legalnie zakupiona płyta, to jest to nielegalne.

Poza tym wiele kodeków, które wchodzą w skład mplayera narusza "własność intelektualną" (cokolwiek to jest). Np. H.264, jest opatentowany na tysiące sposobów. Wg. ACTA - jak Twórcy mplayera nie zapłacili haraczu posiadaczom odp. patentów, to jest to nielegalne.

Gdyby ACTA istniało wcześniej i byłoby przestrzegane, to wiele darmowego oprogramowania mogłoby nigdy nie powstać.

Czy jesteś pewien, że wiesz o co chodzi w ACTA? Bo mi się wydaje, że nie.

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2012 17:18:33 przez strim
[#17] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@strim, post #16

Wiem o co chodzi w ACTA.


Autor/autorzy mplayera powinni więc zadbać o stosowne zgody aby ich program był "legalny"


Benedykt Dziubałtowski
[#18] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@Benedykt Dziubałtowski, post #17

I tu jest właśnie pies pogrzebany - na programie nie zarabiają, więc wszelkie koszty jakie ponosili by z powodu wykupienia patentu na używanie kodeków by się w żaden sposób nie zwróciły. Dzięki m.innymi temu oprogramowanie open source będzie coraz mniej chętnie rozwijane.
[#19] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@gorzyga, post #18

Tak i nie.

Zauważ, ze ktoś te kodeki zrobił i chce na nich zarabiać ( ma do tego prawo) Robiąc darmowy program i nie płacąc za niego licencji twórca ma straty. Zysk mają userzy, którzy za program ani kodeki płacić nie muszą.


Benedykt Dziubałtowski
[#20] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@strim, post #1

Nic wasze krzyczenie nie da bo to bogaci tworzą prawa sponsorując polityków. ACTA będzie i tyle. Dziwi mnie tylko to, że w tym wypadku nie nazywa przygotowania tej umowy teorią spiskową skoro była potajemnie przygotowywana.
[#21] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@Benedykt Dziubałtowski, post #17

Autor/autorzy mplayera powinni więc zadbać o stosowne zgody aby ich program był "legalny"


Dlaczego mieliby to robić jeśli w europie nie obowiązują patenty na oprogramowanie? Albo przynajmniej... do czasu ACTA nie obowiązywały (pomińmy na chwilę kwestię szkodliwości takich patentów).

Poza tym, chyba nie sądzisz, że posiadacze patentów powiedzieliby "okej, używajcie se". Powiedzieliby coś w stylu "zapłaćcie nam $1000000 to pomyślimy". To jest projekt stworzony przez wolontariuszy, nikogo nie stać na coś takiego.

Zupełnie inna sytuacja: jedziesz sobie z laptopem na wakacje, przed wyjazdem ripnąłeś na dysk swoją ulubioną płytę, którą legalnie kupiłeś w sklepie. Na lotnisku Twój laptop został wylosowany do przeszukania, czy przypadkiem nie naruszasz ACTA (ACTA przewiduje takie środki). Znaleziono MP3. Funkcjonariusze mają pełne prawo by zatrzymać Twego laptopa. Jak udowodnisz, że ripnąłęś te muzę z własnej płyty, a nie ściągnąłeś z torrenta? Może kiedyś udowonisz, a może nie. Laptop poczeka sobie gdzieś.
[#22] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@Benedykt Dziubałtowski, post #6

widzę że kolega nie przeczytał treści ustawy a się wymądrza
[#23] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@Benedykt Dziubałtowski, post #19

Owszem, to się zgodzę, ale jeżeli chodzi o kodeki służące do kompresji, a nie dekompresji materiału. Ogólnie patenty w oprogramowaniu hamują jego rozwój. Oczywiście, każdy ma prawo zarabiać na swojej pracy, nawet się dorabiać kokosów na niej. Sprawa się jednak komplikuje jak jakieś rozwiązanie programowe staje się standardem...
[#24] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?
Chcieliśta Łunię i macie łunię ;)
[#25] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?
BTW: Czy macie zgodę właściciela na używanie zastrzeżonego znaku Boing Ball w logo/ikonce portalu?
[#26] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@hakonwpz, post #25

O ile dobrze pamiętam, to PPA ma pozwolenie na użycie logosa (dawno temu gdzieś już o tym było na łamach PPA). Od Petro Tyschenko?
[#27] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@Benedykt Dziubałtowski, post #6

Tak. Skończy się żerowanie na cudzej robocie, ale zacznie się kontrolowanie WSZYSTKIEGO co znajduje się w internecie. Usługodawcy internetowi będą mieli prawo do kontrolowania wszystkiego. Rozmowy internetowe skype i inne będą mogły być nasłuchiwane, wiadomości e-mail mają być monitorowane nawet w teleshicie o tym mówili. A pytam się gdzie prywatność obywateli?? Jeśli ktoś sprawdza(czyta) moje e-maile to dla mnie to jest naruszenie prywatności. Takie możliwości daje ACTA. Ponadto będzie cenzura... jak ktoś napisze np. że Tusk zrobił coś źłego czy ukochany polski rząd i jak nawet będzie to prawda to taka wiadomość ulegnie prawdopodobnie cenzurze(nie mówiąc już o wyzwiskach). Nie będzie po prostu wolności słowa. Oczywiście nie ma pewności, że od razu tak będzie, ale do tego to wszystko będzie zmierzać. Chcą mieć kontrolę nad internetem, ponieważ jest to jedyne medium nad którym kontroli jeszcze nie mają. W telewizji i w radiu słyszymy i widzimy propagandę. Pokazują to co chcą żebyśmy zobaczyli. W internecie też już było to samo, ale są też strony przynajmniej jeszcze gdzie można uciec od kłamstw pokazowanych w mediach. Teraz dięki ACTA to może się skończyć. Walka z piractwem to tylko przykrywka. Wszystko dąży do coraz większej kontroli społeczności. Pierze mózg telewizja, radio i kolorowe gazety teraz będzie też i internet. Trochę się rozpisałem i oczywiście też na sto procent nie można powiedzieć, że tak będzie. Ale takie możliwości daje ACTA tym co na górze...

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2012 18:24:18 przez Prometeusz84
[#28] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?
mowimy STOP! skrytozercom i przeciwnikom ACTA, PIPA i SOPA OK
[#29] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@Benedykt Dziubałtowski, post #4

@Benedykt
Powiedz mi proszę co to za obrazek masz w awatarze bo jak mniemam nabyłeś go w banku zdjęć? Aha i na jakiej licencji? Wklej link do faktury jak możesz lub innego dowodu zakupu no wiesz legal to legal i broń Boże nie odbieraj tego jako atak po prostu zasymulujmy przyszłość z ACTA.

Pozdrawiam,
RadziN
[#30] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?
Rozumiem, że wszystkie elementy graficzne wykorzystane na stronie http://www.ppa.pl/os4/ także zostały użyte za zgodą właściciela praw autorskich, aby "nie żerować na cudzej robocie"?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem