Komentowana treść: AROS Vision 68k
[#1] Re: AROS Vision 68k
Tak z ciekawości, jak to działa na A1200 + Fast ?
[#2] Re: AROS Vision 68k

@kjb666, post #1

Chętnie bym sprawdził na 040 z AGA lub 040 z BVision, ale nie mam pojęcia czym zmapować ROM, aby AROS się odpalił.
[#3] Re: AROS Vision 68k

@Andrzej Drozd, post #2

Działa!

Przecież jak byk pisze że Amigę trzeba wystartować z dyskietki, z której ładuje się rom, a później całość wczytuję się z bootowalnej partycji AROSa.
Aktualnie odpaliłem AROSa na Apollo 040 i AGA. I w tym przypadku jest pewien myk - koniecznie trzeba mieć w sys:prefs/env-archive/sys plik screenmode.prefs zapisany w jakiejś rozdziałce AGA, ponieważ AROS nie wystartuje. Ja prefsy zapisałem na AROSie pod WinUAE i wrzuciłem do Amigi.

Za jakiś czas sprawdzę AROSa czy wystartuje na BVision i zrobię film.

Na AGA i 040/40 MHz chodzi zdumiewająco szybko, jednak muszę pobawić się konfiguracją, ponieważ teraz Wanderer przesuwa wypełnionymi oknami. Jak to skonfiguruję, to zrobię film także z AGA. :)
[#4] Re: AROS Vision 68k

@Andrzej Drozd, post #3

Super! To będzie przedsmak przed Natami :)
[#5] Re: AROS Vision 68k

@Andrzej Drozd, post #3

no to ja czekam na filmy
[#6] Re: AROS Vision 68k

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #5

Spoko. Wypróbowałem Wanderera, ale on masakrycznie "zjada" Chip. Po wczytaniu zostaję jakieś 20 kB pamięci graficznej. Wypróbowałem Scalosa, ale on wiesza się na klasyku.
Odpaliłem także LoadWB (zawarty oryginalnie w archiwum które ściągnąłem) i po załadowaniu się systemu zostaje 150 kB Chipu.
Tak więc w filmie zaprezentuję LoadWB zamiast Wanderera. Ów LoadWB po załadowaniu nazywa się Workbook 1.0 i prędkość otwierania okien oraz menu jest prawie identyczna jak w Wandererze. W sumie nie chodzi o graficzny interfejs/blat/pulpit, tylko samą prędkość działania Scalosa na Amidze 1200 z 040 i AGA.

Czyli aby pokazać to, że AROS działa z podobną prędkością jak AmigaOS3.x. Oczywiście zapotrzebowanie na pamięć graficzną ma olbrzymie i ledwo działa na AGA, ale na Natami to nie będzie miało znaczenia. :)
[#7] Re: AROS Vision 68k

@Andrzej Drozd, post #6

Kurcze, skoro AROS Vision działa (mimo, że zjada tyle CHIP) to zwiastun, że Natywna Amiga niedługo może stać się faktem :) Na NatAmi będziemy mieć 256MB CHIP więc taki AROS zadziała dobrze. Ciekawe tylko jak ze stabilnością tego systemu, no i czy odpalę na nim wszystkie programy z AmigaOS1-3.

AmigaOne byłaby dobrą opcją, gdyby nie to że jest horrendalnie droga i przeznaczona jest dla bardzo zamożnych osób. Poza tym ci ludzie nie za bardzo rozumieją co stanowiło siłę Amigi - natywne oprogramowanie - Protracker, Deluxe Paint, Scala i nie darzą już tych czasów sentymentem. Grubą krechą oddzielili się od wspomnień o Superfrogu, Cannon Fodder, Dune 2 itp., uważają że są to nic nie warte starocie.

My biedacy będziemy bawić się na NatAmi :D

P.S. Nie mogę się doczekać, aż będę mógł pisać te posty z NatAmi i więcej nie uruchomić PC. Skoro AWeb ostatnio został poprawiony, to chyba są jego źródła upublicznione. Można by unowocześnić go do obsługi CSS :) Ale dobrze, że bezsensowna gonitwa za najnowocześniejszymi standardami nas nie dotknie. Będziemy opierać się na bardziej przeciętnych standardach i idei Amigi.

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2012 17:22:04 przez Robert-Minimat-Szacki
[#8] Re: AROS Vision 68k

@Andrzej Drozd, post #6

Scalosa

Errata. Nie Scalosa, tylko oczywiście AROSa. :)
[#9] Re: AROS Vision 68k

@Robert-Minimat-Szacki, post #7

Ciekawe tylko jak ze stabilnością tego systemu, no i czy odpalę na nim wszystkie programy z AmigaOS1-3.

Możesz to sprawdzić na WinUAE. Sciągnij archiwum z AROSem. Wrzuć system do katalogu. Sciągnij ze strony AROSa prefsy do WinUAE (plik tekstowy). Odpal WinUAE, wczytaj te prefsy. Następnie ustaw w prefsach ścieżkę dostępu do romów, extended i drugiego oraz ustaw w Hard Drive tak, aby system zabootował się z katalogu. Romy znajdziesz w archiwum z AROSem.

A na klasyku robi się to tak: wrzucasz AROSa na bootowalną partycje. Na partycji z AROSem znajdziesz Emergency-Boot.adf. ADFa trzeba nagrać na dyskietkę. Następnie wkładasz dyskietkę do Amigi i załączasz zasilanie. Pierwsza część romu ładuje się z dyskietki, a później AROS startuje z HDD. I już. :)

Gdy zresetujesz AROSa na klasyku, to dyskietki już nie potrzeba, aż do zimnego resetu.

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2012 17:51:05 przez Andrzej Drozd
[#10] Re: AROS Vision 68k

@Robert-Minimat-Szacki, post #7

A, jeszcze jedno, na NatAmi nie będzie już problemów, że oprogramowanie zadziała zbyt wolno, bo nie będzie się portowało kompletnie bez troski o jakość portu, a poza tym taka NatAmi pod tym względem będzie przypominała troszkę konsolę (taką Michała Marka 77), bo każdy program będzie dostosowany do możliwości tego komputera. Ja naprawdę nie chcę walczyć z Qt, FireFoxem, bo oni to robią tylko i wyłącznie by zrobić sobie pomostek dla programów korzystających z tych bibliotek, lub stron korzystających z nowoczesnych technik. Gdyby nigdy nie wynaleziono linkera ci porterzy zostaliby bez pracy...

Obecnie naprawdę portuje się bez troski o jakość, ale porterzy tego nie dostrzegają, ma to się skompilować i już według nich. A tworzenie oprogramowania to wielka sztuka. Ostatnio zacząłem korzystać z Deluxe Paint i powiem krótko: jest to super program, tworzenie obrazków to sztuka, w Deluxe Paincie jest to tylko troszkę trudniejsze, a program ma dużo opcji i możliwości, w Photoshopie to nie sztuka i tyle.

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2012 17:40:22 przez Robert-Minimat-Szacki
[#11] Re: AROS Vision 68k

@Robert-Minimat-Szacki, post #10

Można już pobrać nowszą wersję Aros Vision (275 MB) dodano : XPK, aPDF, Classact, Aweb oraz Amiga Python (2.0).
[#12] Re: AROS Vision 68k
Zrobiłem filmik - http://www.youtube.com/watch?v=8NJRqVlENQI
[#13] Re: AROS Vision 68k

@Andrzej Drozd, post #12

No super :)

Dało by się AROSa wystartować w 640x256 3bit ? Oszczędność chipramu by była :)
[#14] Re: AROS Vision 68k

@Andrzej Drozd, post #12

thx za film, trzeba będzie zrobić miejsce na dysku i obadać kocura
[#15] Re: AROS Vision 68k

@(V)(I)mothe(P), post #11

mam pytanie: czy ten AROS ma 64-bitowe dos.library i filesystem?
[#16] Re: AROS Vision 68k

@kjb666, post #13

Spróbuję. Może Workbook potrafi używać trybów 3 bit.
Wanderer wymaga conajmniej 8 bit. Chyba że coś przeoczyłem. :)

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2012 09:44:48 przez Andrzej Drozd
[#17] Re: AROS Vision 68k

@Andrzej Drozd, post #16

muli na 040 i dziwnie wyglada, wole AOS3 na tej mej 030.

PS. mysle, ze na 68k to dopiero na Natami moze dzialac normalnie.

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2012 11:08:33 przez gx
[#18] Re: AROS Vision 68k

@gx, post #17

Muli ponieważ jest w 256 kolorach.
A dziwnie wygląda, ponieważ Wanderer potrzebuje więcej niż 2 MB Chip, więc odpaliłem zamiennik - Workbook, który rzeczywiście dziwnie wygląda. ;)

AROS 68k właśnie powstaje z myślą o Natami.
[#19] Re: AROS Vision 68k

@Andrzej Drozd, post #18

Andrzej, w nowej wersji mamy do wyboru Wenderer i Scalos którego trzeba wybrać bo standardowo jest ten pierwszy.
[#20] Re: AROS Vision 68k

@(V)(I)mothe(P), post #19

OK, wypróbuję Scalosa. :)
[#21] Re: AROS Vision 68k

@Andrzej Drozd, post #20

Wypróbuj i się pochwal jak to śmiga.
[#22] Re: AROS Vision 68k

@BULI, post #21

Olaf Schönweiss przygotował najnowszą wersję AROS VISION z numerkiem 1.2. Jak zwykle poprawiono błędy starszej wersji i dodano nowe ;P
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem