Komentarze do artykułu: Czym jest Amiga?

[#301] Re: Czym jest Amiga?

@RadoslawF, post #300

Sporo sprzętów MOSowych ma RS232 (np. Amiga 1200 czy Pegasos żeby daleko nie szukać).
[#302] Re: Czym jest Amiga?

@madman15, post #301

A1200 z PPC obsługuje jakąś antyczna wersję tego systemu, no chyba że czegoś nie doczytałem. Pegazy faktycznie mogły mieć ten i inne przydatne porty, tyle ze były drogie wiec jest ich raczej mało w porównaniu do makówek i pewnie dlatego o nich zapomniałem, mój błąd.
[#303] Re: Czym jest Amiga?

@RadoslawF, post #302

poseidon w morphosie obsluguje przeciez konwertery usb-serial, poza tym morphos 1.4.5 plus updaty to wcale nie taka antyczna wersja systemu - pamietaj, że wiekszosc amigowców jedzie na OS3.x a te są dużo bardziej antyczne.
[#304] Re: Czym jest Amiga?

@Daclaw, post #284

Dacław no rozwaliłeś mnie teraz :D Tak teraz można pytać na czym używa Blendera bo przecież nie na PC... może na Macu?
[#305] Re: Czym jest Amiga?

@Spoony, post #304

Maca też już nie ma. No bo ile w dzisiejszych produktach Apple zostało Maca 68k? Pewnie tyle samo, ile w Fordzie Galaxy jest Forda T. Na domiar złego, żaden telewizor nie zawiera już UNIKALNEJ tarczy Nipkowa.

Wg tego schematu nie ma już niczego - miał rację niejaki Konon. ;)
[#306] Re: Czym jest Amiga?

@Daclaw, post #305

Ano właśnie i jubi co kreci śruby w Amidze używa Blendera na tym co z kopy własnej zbiera - na to wygląda

Jubi jedyna Amiga to ta dzisiejsza na PPC i x86, Jubi Amiga na m68k to już nie Amiga pamietaj o tym, zajrzyj do klopa i odpal na tym co tam znajdziesz Blendera
[#307] Re: Czym jest Amiga?

@Spoony, post #306

Lepiej ukryć dzisiejsze kalendarium, bo jubiego może trafić...
Ciekawe, że argument "

15.03.2003
11 lat temu firma Amiga Inc. sprzedała prawa do nazwy oraz kodów źródłowych systemu AmigaOS firmie KMOS Inc."

pomija w swoich rozważaniach o amigach
[#308] Re: Czym jest Amiga?

@KingJulian, post #307

Lepiej ukryć dzisiejsze kalendarium, bo jubiego może trafić...

Nie chodziło tam przypadkiem o jakiś przekręt , ucieczkę od podatków/wierzycieli itd
[#309] Re: Czym jest Amiga?

@trOLLO, post #308

Praktycznie cała historia tworu o nazwie Amiga Inc. to jeden wielki przekręt...
[#310] Re: Czym jest Amiga?

@trOLLO, post #308

Nooo, zresztą podobnie jak tych od Blizzardów i Cyberów PPC co to nawet przedpłaty na nową kartę zaczęli zbierać a potem siup i ich nie było
[#311] Re: Czym jest Amiga?
Niestety poza AMIGĄ 500 i AMIGĄ 1000 reszta to nieudane klony i protezy.
[#312] Re: Czym jest Amiga?

@tomko, post #311

Nie uważam tak, ale takie wpisy to do jakiegoś innego brednioserialu, a nie tutaj.
[#313] Re: Czym jest Amiga?

@flops, post #312

Masz prawo myśleć odmiennie. Dla niektórych PowerMac z MorphOS jest AMIGĄ
[#314] Re: Czym jest Amiga?

@tomko, post #313

Zgadłeś w 100%. Bo i tak dokładnie jest. Ja Morphosa traktuję jak taką właśnie nową Amigę. I można to porównać do Windowsa powiedzmy 3.11 czy nawet 98 a współczesnym Windows 7 czy 8. Też te systemy są diametralnie inne, też soft z Win 98 pod Windows 7 czy 8 nie chce działać, a jednak jest to Windows.

A tak samo z Amigą - mamy klasyczną Amigę i nową Amigę, bardzo unowocześnioną i zarazem lepszą i choć część softu (głównie gier ze starej Amigi nie chce na niej działać) to mimo wszystko jest to dalej Amiga, A że właściwy właściciel czyli firma Commodore upadła to i nazwę systemu trzeba było zmienić, aby nikt się nie czepiał. Ale mi tu akurat nowa nazwa nie przeszkadza. Za to bardzo nawiązuje do starej. Czyli inaczej mówiąc stara larwa przeobraziła się w pięknego motyla. Bo z języka łacińskiego wyraz metamorphosis oznacza przeobrażenie.
[#315] Re: Czym jest Amiga?

@gilban, post #314

Bo z języka łacińskiego wyraz metamorphosis oznacza przeobrażenie.


Ale to nie jest Metamorphos, tylko MorphOS, co może niektórym się skojarzyć z morfinistamimi.
[#316] Re: Czym jest Amiga?

@sanjyuubi, post #315

Jęli już jesteśmy przy metamorfozach to ja mam swój typ, metamorfozy oczywiście. Czyli...

MorphOS + Amiga OS = MorpNiga = This is New NG Amiga OS ...
[#317] Re: Czym jest Amiga?

@sanjyuubi, post #315

Morfiniści rulez OK
[#318] Re: Czym jest Amiga?

@gilban, post #314

Król jest tylko jeden a w tym wypadku A500. Nie ma nowych AMIG, to użytkownicy MorphOS próbują wcisnąć kit ludziom, że ich system jest Amigowy. Nazywasz poczciwą i jedyną prawdziwą Amigę starą larwą, to świętokradztwo niech za to padnie ppc i ten system z motylem na czele! Linux jest bardziej Amigowy niż MorphOS
[#319] Re: Czym jest Amiga?

@tomko, post #318

Widać nigdy nie używałeś Morphosa na co dzień, więc nie wiesz. Amiga to nie tylko obudowa. To jest przede wszystkim system operacyjny. I najgorsze że za prawdziwą Amigę uznajesz tylko A500. Wcześniej była Amiga 1000, w czasie gdy powstała A500, powstała też Amiga 2000 a później 3000 i dalej 4000. Ale dla Ciebie to też już nie są Amigi jak widać, bo można tam włożyć lepszy procesor oraz kartę graficzną.

Oczywiście Ty masz Amigę 500 i rozszerzenie 512 kB pod klapkę pod klapkę? Tak można przypuszczać, bo przecież reszta już amigowa nie jest, jak rozszerzenia z pamięcią FAST czy dyskiem twardym ? Oczywiście wiem, że w czasach swojej popularności Amiga 500 była bardzo popularna, ale była traktowana tylko jak konsola do gier, gdzie użytkownicy często nie wiedzieli jak wygląda system operacyjny, a gry wiadomo w tamtych czasach miały dużo lepszą grafikę i muzykę niż komputery PC. Jednak gdy tylko pojawiła się konsola PSX to oczywiście Amiga 500 poszła w odstawkę. Jednak, gdyby później nie było ludzi i pasjonatów, którzy Amigę traktowali jako coś więcej niż tylko konsola do gier to dzisiaj nawet nie wiedział byś że był taki komputer jak Amiga. Także choć mam Amigę klasyczną (1200) ona już nie nadaje się do przeglądania Internetu, do grania w nowsze gry czy do jeszcze wielu innych rzeczy, dlatego musiał powstać nowszy sprzęt/system operacyjny, który pójdzie z duchem czasu i dostosuje się do czasów współczesnych. Tak to wygląda.

Co do Linuksa, Np. Ubuntu czy Debiana czy Fedory, czy OpenSuse, są to bardzo dobre systemy, jednak nie są podobne do Amigi, jej systemu rozumowania. W Linuksie panują duże zależności miedzy pakietami i przy próbie doinstalowania jakiegoś starszego softu lub zbyt nowego, możesz w łatwy sposób usunąć pół systemu gdyż część pakietów nie będzie chciała współgrać ze sobą. Natomiast w systemie Amigi czy Morphosa, możesz dograć nawet starszą bibliotekę, której brakuje i dalej ten system będzie dobrze działał.


Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 22:22:23 przez gilban
[#320] Re: Czym jest Amiga?

@tomko, post #318

Mam 5 sztuk A500 w tym jedną troszkę dopaloną Morphosa też mam i rozdwojenia jaźni nie dostałem:). To po prostu różne formy zabawy w to samo.
[#321] Re: Czym jest Amiga?

@tomko, post #318

Chyba się zapędziłeś w swoich wyznaniach bo czcisz nie tego bożka, bo królem Amig jest A1000, a A500 to tylko jej mizerny klon atrapa dla biedniejszych ludzików. W A1000 kickstart ładowało się z dyskietki, A500 już nie ma tej duszy.



Trochę się offtop zrobił, może przenieść temat gdzie indziej?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 22:29:09 przez sanjyuubi
[#322] Re: Czym jest Amiga?

@tomko, post #318

Król jest tylko jeden a w tym wypadku A500. Nie ma nowych AMIG, to użytkownicy MorphOS próbują wcisnąć kit ludziom, że ich system jest Amigowy. Nazywasz poczciwą i jedyną prawdziwą Amigę starą larwą, to świętokradztwo niech za to padnie ppc i ten system z motylem na czele! Linux jest bardziej Amigowy niż MorphOS

Skoro zaczynamy g...oburzę... A500 to kobyła o gównianych możliwościach A600 to dopiero sprzęt, a teraz to nawet najszybszy klasyk. Linux amigowy Chyba że se motyw ustawisz w Gnome.
[#323] Re: Czym jest Amiga?

@sanjyuubi, post #321

A1000 to relikwia Amigowa, którą się czci a nie używa. Przepraszam za offtopa ale nie mogę wytrzymać jak nazywają MorphOS i powermaki inne gady nową Amigą, to jakaś pomyłka. @Gilban Amiga to system który uruchamiam z jednej dyskietki i nie potrzebuję pamięci Fast i turba i działa. Rozszerzanie, ulepszanie, podkręcanie to kierunek PC. AMIGA jaką Jay Miner stworzył taką jest i nic więcej do szczęścia nie potrzebuje.
[#324] Re: Czym jest Amiga?

@QkiZ, post #322

A600 to dopiero sprzęt, a teraz to nawet najszybszy klasyk


chyba? masz? najszybszy i niekompatybilny! AMIGA 600 nie ma klawiatury numerycznej, A500 to czołg który przetrwa wszystko a A600 elektrolit z kondensatorów zaleje.

Linux amigowy


Napisałem, że linux jest bardziej Amigowy! Dlaczego? Emulacja Amigi lepiej działa niż na MorphOS i Amiga OS 4.1, poza tym jest darmowy i więcej jest dostepnych aplikacji.
[#325] Re: Czym jest Amiga?

@tomko, post #323

Chyba coś pokręciłeś, system tworzy się pod istniejący sprzęt, a nie na odwrót, no i po co ten kontrast, że niby MorphOS i że nie możesz patrzeć NeoAmigi, skoro wrzucasz do tego samego kosza A600, A2000, A1200, A3000, A4000 bo nie możesz patrzeć na nic innego jak A500? Piszesz trochę jak komunistyczne niedobitki, które siedzą w zarządach firm i je niszczą od środka, bo ich myślenie zatrzymało się na standardach z lat 80 i nijak się mają do obecnych czasów (np. do maszyny obłożonej komputerami podchodzisz z wkrętakiem, młotkiem i miernikiem za 20zł, nic innego Ci nie kupią bo skoro to funkcjonowało w w 1986 roku to czemu nie miałoby dzisiaj).

Dla AOS4-owców i Morphinistów :) ich pseudo-amigi i systemy to nic innego jak walka z zanikającą pamięcią o Amidze i chęcią wpasowania się w jakikolwiek się jakikolwiek sposób w obecne standardy, ponieważ chcą używać swoich sprzętów na co dzień. Jakkolwiek by to nie odbiegało od oryginalnej idei Amigi, prędzej ludzie dowiedzą się o istnieniu Amigi jak zobaczą kogoś z nietypowym sprzętem i nietypowym systemem i się zaczną dopytywać, w rezultacie czego dowiedzą się w końcu czym jest i A500, co jest nie możliwe w przypadku A500, która leży na strychu albo w pokoju, gdzie patrzy na nią tylko właściciel. To co powstało na zgliszczach Amigi, to ostatnia generacja podtrzymania pamięci o Amidze, lepiej żeby sobie używali tych makówek niż przesiedli na PC i zapomnieli o Amidze w ogóle, ponieważ zabierzemy pamięć o Amidze do grobu.
[#326] Re: Czym jest Amiga?

@tomko, post #324

A co to A500 nie ma elektrolitów? Zaczynasz tracić opanowanie z powodu braku argumentów.

Emulacja Amigi lepiej działa niż na MorphOS i Amiga OS 4.1


Fanatyk A500 sypie asem z rękawa i wspomina o emulacji jako argumencie który definiuje Amigowość, postaraj się już bardziej nie pogrążać.

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 23:44:50 przez sanjyuubi
[#327] Re: Czym jest Amiga?

@tomko, post #324

pokaz mi dla os3 port mplayera albo odtwarzacz plikow audio mp4, o nowoczesnej przegladarce nie wspominajac. pytanie ktora emulacja? morphos tez jest darmowy link
[#328] Re: Czym jest Amiga?

@sanjyuubi, post #325

normalnie jaja jak slysze ze mac jest amiga albo jakis system jest amigowy ktory nigdy nie dotykal amigi. Moj renualt clio tez jest jaguarem bo ma podobne zalozenia.. skreca sie kierownice i dodaje gazu...
[#329] Re: Czym jest Amiga?

@tomko, post #323

Co się tak uczepiłeś MorphOS-a? Znowu stary troll z nowym nickiem? Przyszedłeś znikąd i nagle jesteś znawcą naszego systemu? A AmigaOS, AROS, to co? Daj sobie siana i nie wszczynaj burdy.
[#330] Re: Czym jest Amiga?

@sanjyuubi, post #325

wrzucasz do tego samego kosza A600, A2000, A1200, A3000, A4000 bo nie możesz patrzeć na nic innego jak A500?


Mogę patrzeć na inne AMIGI, ale przyjemność tylko z korzystania z AMIGI 500 i wzdychania do AMIGI 1000. Nie mam innych AMIG poza AMIGĄ 500. Patrzeć nie mogę na MorphOS i zrozumieć jak ludzie wzdychają do tego systemu jakby to była AMIGA.

AMIGA to nie tylko system, to ludzie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bez ludzi żadna platforma nie ma szans przetrwania!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Już pomyslałem o MorphOS i mój dzień nie będzie dobry, na samą myśl niedobrze mi...Poza tym PPA, to Polski Portal Amigowy, a nie Pseudo Amigowy jakim niewątpliwie jest MorphOS. Dobrego dnia życzę i pozdrawiam.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem