Komentowana treść: Nowe rozszerzenie dla Amig klasycznych
[#1] Re: Nowe rozszerzenie dla Amig klasycznych
Bardzo dobry projekt i wykonanie. Połączenie dwóch najbardziej potrzebnych rzeczy w Amidze 500/1000/2000/CDTV. Jeszcze tylko dodatkowo można wstawić procesor 68010 :D
Brawo dla autora projektu OK
[#2] Re: Nowe rozszerzenie dla Amig klasycznych
Lepiej czekać na turbo od Jensa
[#3] Re: Nowe rozszerzenie dla Amig klasycznych

@Sir_Lucas, post #1

To organizujemy jakieś wspólne zamówienie? Mi by się takie coś przydało do CDTV i jeszcze procek 68010.
[#4] Re: Nowe rozszerzenie dla Amig klasycznych
Ciekawe co jest przyczyna ze na CDTV bedzie wymagany dodatkowy programik? Czyzby chodzilo o jakas kolizje z CD-ROMem? Ciekawe tez czy po wylaczeniu CD tez bylby potrzebny.
[#5] Re: Nowe rozszerzenie dla Amig klasycznych

@Phibrizzo, post #4

Gdzieś w podlinkowany wątku Kipper2k zdaje się to tłumaczył...
[#6] Re: Nowe rozszerzenie dla Amig klasycznych

@_arti, post #5

link od Zygi: http://www.a1k.org/forum/showthread.php?t=33003&page=30 , z forum ppa.

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 14:20:23 przez _arti
[#7] Re: Nowe rozszerzenie dla Amig klasycznych

@flops, post #3

Muszę się wstrzymać niestety, ze względu na inny projekt w toku.
[#8] Re: Nowe rozszerzenie dla Amig klasycznych

@fazior, post #6


Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 14:20:23 przez _arti
wtf!?
[#9] Re: Nowe rozszerzenie dla Amig klasycznych

@fazior, post #8

Tak, nie umiesz linkować, to poprawiłem ;)
[#10] Re: Nowe rozszerzenie dla Amig klasycznych
Łoo rany ale czad! Ale by mi Real3d śmigał :D
[#11] Re: Nowe rozszerzenie dla Amig klasycznych

@_arti, post #9

Niektóre silniki wykrywają linki same odwalając "brudną robotę" za użytkownika to nie ma się co dziwić rozleniwieniu. Mam dokładnie to samo. Ale wracając do tematu - ~240 złociszy za takie rozszerzenie? Dla mnie niestety gra nie warta świeczki. Mam 64MB w SIMMach, mam 9572XL i 9536XL, mam programator. Jedynie muszę płytkę zaprojektować. Wyjdzie w okolicach 50zł ;) 190 piechotą nie chodzi, a w przeliczeniu na czteropaki zaczyna się rysować wyraźna oszczędność :P
[#12] Re: Nowe rozszerzenie dla Amig klasycznych

@abcdef, post #11

To jak juz zrobisz , to ja wezme 4! OK
[#13] Re: Nowe rozszerzenie dla Amig klasycznych

@flops, post #3

podbijam, bylbym chetny na 1szt. OK
[#14] Re: Nowe rozszerzenie dla Amig klasycznych

@_arti, post #12

Hahah, nie koledzy. 50zł to wyjdzie MNIE koszt zrobienia, RAMy kupiłem za 20zł 64MB więc na 8 (bo mniej nie dam, taka organizacja pamięci) wychodzi, że 2,5zł :) XC9536XL miałem za 6zł, XC9572XL za 10. Goldpiny mam za grosze, a gniazdo na CPU to też 2 rzędy precyzyjnej podstawki, groszowe sprawy. Laminat na prototyp wyjdzie niewiele, bo też i mam 2 stronnych płytek jeszcze pół pudełka. Owszem, orientacyjnie za elegancką płytkę na prototypy.pl wołali ok 20zł (przy min. 10szt) więc materiałowo wychodzi te ~50zł. Jak będę miał czas i zrobię, zadziała to mogę udostępnić layout i jakiś dobrze obeznany z zakładami może jakąś akcję zorganizować. Co do projektu kippera to własnie obecność 2 CPLD wskazuje, że jest to tylko i wyłącznie fuzja CFIDE68k z memką link na jednym laminacie. I właśnie sam chcę zrobić dokładnie coś takiego, tylko na pamięciach KM44C4104BK-6/NT511740COJ-60S i 5V tolerant CPLD (bo tańsze i łatwiej dostępne niż 5V nominal). Oba wsady CPLD (w formie kodu więc z możliwością modyfikacji) są dostępne (w każdym razie ja nie miałem problemów by je znaleźć) więc w zasadzie głównie chodzi o modyfikacje pod 4 kostki 4Mx4 (a nie 1Mx16) oraz sensowne pociągnięcie ścieżek. Długofalowe plany sięgały też o wpakowanie tg68k do spartana 3 200 albo 400 ale na chwilę obecną zadowolę się czymś mniej ambitnym ;)
[#15] Re: Nowe rozszerzenie dla Amig klasycznych

@abcdef, post #14

No a jaką orientacyjną cenę przewidujesz?
Tak czy siak, rozwiązanie Kippera2k póki co wygrywa - 190PLN droższe od Twojego ale jest, dla wszystkich i nie trzeba czekać ;)

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 17:14:43 przez _arti
[#16] Re: Nowe rozszerzenie dla Amig klasycznych

@_arti, post #15

Ale ja tego nie neguję, że kipper2k ma gotowy projekt i gotową partię płytek. Tylko podkreślam, że dla mnie jest to nieatrakcyjne ze względu na posiadanie wymaganych części i możliwość zrobienia samemu kilka razy taniej - tyle, że nie "już teraz". Ze względu, że ja komercyjnie do sprawy nie podchodzę robię dla siebie, w wolnej chwili i bez nastawienia na zysk. Wypali i będzie dobrze działać nie widzę problemu z udostępnieniem layoutu. Ktoś będzie chciał zorganizuje akcję, zbierze zamówienia, załatwi płytki i układy. Polutuje i wyśle... z drobną prowizją jak to już kilkukrotnie na tym forum miało miejsce. Z tego samego powodu - że mam z czego zrobić sam - nie zapisywałem się na vipera 500 :) Bo mam i FPGA (spartana 400 qfp co prawda, nie cyclona II), i sdram 16bit, i translatory napięć 3v3-5v, trochę czasu brakuje i skilla w webpack ise. Ale z czasem i to się przeskoczy, a jak nie przeskoczy to obejdzie :)
[#17] Re: Nowe rozszerzenie dla Amig klasycznych

@_arti, post #9

Ech:)

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 19:20:12 przez fazior Ale mało sympatycznir się robi jak wielce sympatyczny Arti wpierdala się z buciorami w posty. PrzepraszamOK

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 19:33:14 przez fazior
[#18] Re: Nowe rozszerzenie dla Amig klasycznych

@fazior, post #17

Wielce sympatyczny _arti ma na uwadzę wygodne innych użytkowników tego portalu a całkowicie "gdzieś" ignorancje tych, których bardzo boli kliknięcie jednego przycisku więcej. Wyluzuj, tak czy siak OK
[#19] Re: Nowe rozszerzenie dla Amig klasycznych

@fazior, post #17

Hmm poczekam aż ktoś potestuje to rozszerzenie to i zastanowię się nad kupnem.

ps. Faziorek znowu dymisz? A gdzie eskimoski?
[#20] Re: Nowe rozszerzenie dla Amig klasycznych

@flops, post #3

Do CDTV bym się tak nie spieszył :) Po pierwsze wsad z autokonfiguracją nie będzie działać (tak samo na każdej innej Amidze z jakimś rozszerzeniem z autokonfiguracją, np. A570, A590). W CDTV koliduje DMAC. Ktoś na naszym forum zrobił wsad który autokonfiguruje pamięć razem z DMACiem, ale nie działa podobno przy kick 1.3. Może rozwiązaniem jest właśnie link, który dał ktoś powyżej. A tak to trzeba dać wsad bez autokonfiguracji i dodawać pamięć ręcznie za pomocą addmem lub fastexec - tak jak ja to robię w poprzednim rozszerzeniu od kippera. Pewnie o to chodziło z programem.
Ale większym problemem będzie zmieszczenie tego w obudowie CDTV. Popatrzcie na płytę główną CDTV: link. Przy samym rozszerzeniu pamięci od kippera trzeba dać dwie podstawki pod rozszerzenie żeby je podnieść nad bootromami i DMACiem. Przy takim podniesieniu obudowa zamyka się na styk. Tyle że to nowe rozszerzenie jest dłuższe i trzeba by przenieść kondensator i pewnie gniazda zasilania. Myślę że lepsza byłaby wersja z portem IDE, puszczenie taśmy pod płytę główną i tam podłączenie zwykłego dysku lub karty CF, którą można by wyjmować po wywaleniu oryginalnego czytnika kart pamięci CDTV. I tak go nikt nie używa ;)
[#21] Re: Nowe rozszerzenie dla Amig klasycznych

@Maniu, post #20

Przerabiałem wsad a Stryker próbował go u siebie na CDTV. Muszę przyznać, że jest wytrwały. Sprawdził kilkadziesiąt wsadów i kilka działało na kick 3.1 na CDTV lecz nie na 1.3 i nie na A500.
Jest szansa na uruchomienie zwykłego rozszerzenia 8MB z autokonfiguracją po przecięciu ścieżki od pinu 1 CPLD i podłączenie go bezpośrednio do pinu 71 DMAC z wyjściem _CONFIGOUT.
Stryker próbował, lecz nie wiem czy zrobił test do końca.
Jak ktoś chce może spróbować na własną odpowiedzialność.
Ja nie mam CDTV by tego spróbować.
[#22] Re: Nowe rozszerzenie dla Amig klasycznych

@abcdef, post #14

Jeśli dostępne są źródła obydwu urządzeń, to czemu nie umieścić tego w jednym CPLD? Może zmieści się w 72 makrocelach, a jak nie to przynajmniej płytka byłaby mniejsza (płytki kippera wyglądają jakoś niechlujnie).

Możesz mi podesłać źródła tego IDE?


Ostatnia aktualizacja: 29.09.2013 21:40:16 przez rafgc
[#23] Re: Nowe rozszerzenie dla Amig klasycznych

@rafgc, post #22

Patrząc na płytki kippera to sądzę, że nie umiałby tego zrobić :P
[#24] Re: Nowe rozszerzenie dla Amig klasycznych

@rafgc, post #22

Mika Leinonen miał, ale ta jego strona ma dwie wersje, jedna się otwiera z pokreślonymi wsadami (ale prawidłowe linki), druga ma wsady nie przekreśloną czcionką opisane, ale linki nie działają. Nie pamiętam jak wszedłem, ale mam z v401 wsad na dysku w domu (ABL) - prześlę po pracy jak coś. Z tego co się orientuję TQFP100 jest konieczne dla IDE ze względu na ilość wykorzystanych pinów. Do pamięci potrzebowałbyś jeszcze cas, ras, uds, lds, adresy (iirc 11-12) i nie wiem czy czegoś jeszcze. Nie przyglądałem się bliżej, ale może braknąć pinów w 9572, a z kolei jakiś większy moloszek TQFP144 to podejrzewam, że na tyle większe koszta, że bardziej opłaca się mieć dwa osobne :)
[#25] Re: Nowe rozszerzenie dla Amig klasycznych

@rafgc, post #22

Jeśli dostępne są źródła obydwu urządzeń, to czemu nie umieścić tego w jednym CPLD?


Tak mu też sugerowałem kiedyś w prywatnej korespondencji. Problem w tym że źródła do ide68k sa w ABEL a 8MB by LVD w VHDL. Trzeba by jednego przepisać.

Najnowsze źródła do ide68k tutaj: http://www.amibay.com/showpost.php?s=08b443aea26d02974bba04730486160f&p=482987&postcount=424
[#26] Re: Nowe rozszerzenie dla Amig klasycznych

@zyga64, post #25

Tak, tak, ale z tego co widze na schematach CFIDE są ledwie 4 czy 5 nieużywanych (bądź nie do końca potrzebnie używanych) wyprowadzeń a dla 9572 TQFP100 to jest absolutne maksimum ;) Co prawda przy tej samej obudowie XC95108 ma więcej IO o 9 więc teoretycznie byłoby 13 do wykorzystania - jak mi się zdaje "na styk".
[#27] Re: Nowe rozszerzenie dla Amig klasycznych

@abcdef, post #26

Abel nie jest jakimś tam wielkim problemem. Do dołożenia ramu potrzeba najmniej 3 dodatkowych linii dla 2MB i 6 linii dla 8MB (2xCAS i po jednym RAS na kość).

Która rewizja jest najlepsza?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem