Komentarze do artykułu: The Chaos Engine

[#1] Re: The Chaos Engine
Dzięki za recenzję OK
[#2] Re: The Chaos Engine
Preacher (kaznodzieja vel naukowiec)

W wersji amigowej Preacher to kaznodzieja. W wersjach na konsole zmieniono mu imię na Scientist i wtedy jest faktycznie naukowcem.

A sama gra jest wciąż znakomita i w ogóle się nie zestarzała. Jedyna wada to ekran gry o wymiarach 320x200 przez co czasem pole widzenia w pionie jest za małe. Zastosowanie 320x256 znacznie by poprawiło rozgrywkę.
[#3] Re: The Chaos Engine

@PopoCop, post #2

A sama gra jest wciąż znakomita i w ogóle się nie zestarzała. Jedyna wada to ekran gry o wymiarach 320x200 przez co czasem pole widzenia w pionie jest za małe. Zastosowanie 320x256 znacznie by poprawiło rozgrywkę.

Zgadzam się w obu kwestiach. szeroki uśmiech

W wersji amigowej Preacher to kaznodzieja. W wersjach na konsole zmieniono mu imię na Scientist i wtedy jest faktycznie naukowcem.

A który bohater jest Twoim ulubionym i dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 13:20:20 przez Hexmage960
[#4] Re: The Chaos Engine

@Hexmage960, post #3

A który bohater jest Twoim ulubionym i dlaczego?


Wilq Superbohater. Niestety nie występuje w tej grze
[#5] Re: The Chaos Engine

@PopoCop, post #4

Wilq Superbohater. Niestety nie występuje w tej grze

Pytam na serio o ulubioną postać z The Chaos Engine. Ja przyznam, że nie mam stałego typu, czasami gram Najemnikiem (Mercenary), Bandytą (Thug) lub Rozbójnikiem (Brigand), bo są po prostu silni, mają dużo punktów życia i skuteczną broń.

Rzadziej Dżentelmenem (Gentleman), Robotnikiem (Navvie), czy Kaznodzieją (Preacher), bo - oprócz Navvie - są słabsi.

Zresztą nie poznałem jeszcze tak na dobre tej gry, bo pierwsze słyszę, że taki Brigand ma 4 umiejętności specjalne - mimo, że mam oryginał z instrukcją. Ciekawym co to za umiejętności.
[#6] Re: The Chaos Engine

@Hexmage960, post #5

Nie mam ulubionej postaci. Kiedyś grałem jako Navvie (nie pamiętam kto był drugą postacią), a niedawno postanowiłem zagrać znowu i Navvie okazał się za wolny jak na mój obecny gust. Gram więc Brigandem, a komputer gra jako Navvie.
[#7] Re: The Chaos Engine

@PopoCop, post #6

Dziś ukończyłem grę, po raz pierwszy bez ułatwień. Na pamiątkę tego wydarzenia moje kody (Gracz: Brigand, CPU: Navvie):
World 2: 6#96G66T838C
World 3: RH2RTQVFJP4Q
World 4: KPZHW00GMWSY
[#8] Re: The Chaos Engine

@PopoCop, post #7

Gratulacje! OK
[#9] Re: The Chaos Engine

@PopoCop, post #7

Gratuluję i jednocześnie cieszę się, że ktoś gra jeszcze w tą grę.
[#10] Re: The Chaos Engine

@Hubez, post #9

A gdzie kolega jest? Na portalu Amigowym. Tu prawie wszyscy grają w takie gry.
[#11] Re: The Chaos Engine

@Hubez, post #9

Ta gra to perełka i myślę, że jeszcze długo ludzie będą w nią grać.

Przy okazji ciekawostka - okładka TCE w wersji dla Segi:


Artwork jak z komiksu Marvela. Ciekawa jest informacja o 16 mega akcji (czyżby gra w tej wersji zajmowała 16 MB?).
[#12] Re: The Chaos Engine

@PopoCop, post #11

Ta gra to perełka i myślę, że jeszcze długo ludzie będą w nią grać.

Ja nie przeszedłem jeszcze wielu gier, nawet wszystkich misji wspaniałej gry The Settlers, mimo że posiadam oryginał.

Poza tym uważam, że gra nie musi być koniecznie ósmym Cudem Świata, by zasługiwać na zainteresowanie (patrz gry Public Domain typu Mech Fight, Play Pac, Wiz2 itp.).

Artwork jak z komiksu Marvela.

Ten realistyczny Artwork jest w mojej opinii nieprzekonujący w stosunku do rysowanych na komputerze postaci. Wolę te postacie w pikselach niż "w realu".

http://coreprogramming.pl/Temp/ChaosEngine.png
[#13] Re: The Chaos Engine

@PopoCop, post #7

Gratulacje OK Pozwoliłem sobie przetestować Twoje kody
[#14] Re: The Chaos Engine

@PopoCop, post #11

Obstawiam że 16 Mb, czyli 2MB :) Największy cart na Genesisa miał 48 megabitów (6 MB).
[#15] Re: The Chaos Engine

@madman15, post #14

Jak wyglądałby The Chaos Engine na ZX Spectrum? Mniej więcej tak.
[#16] Re: The Chaos Engine

@PopoCop, post #15

Mała ciekawostka. TCE w wersji na konsole Sega Megadrive i SNES został ocenzurowany. Cenzura dotyczy dwóch bohaterów gry:
1. Preacher nazywa się Scientist (Naukowiec). Widocznie postać duchownego o "perwersyjnej naturze" była zbyt kontrowersyjna dla konsolowców. W wersji dla Segi koloratkę zmieniono na kołnierzyk, a w wersji dla SNES nie ma nawet kołnierzyka. Różnica widoczna jest też na pudełku gry. Pudełko wersji dla Segi (zamieszczone kilka postów wyżej) pokazuje Naukowca ze złożonymi rękami, pudełko wersji dla SNES złagodzono wymazując ręce.

2. U Gentlemana negatywne emocje wzbudziła jego fajka (palenie szkodzi!). W wersji dla Segi usunięto ją z pudełka europejskiej edycji gry, a na pudełku amerykańskim i w samej grze fajka została. W wersji dla SNES dodatkowo usunięto fajkę również w grze.
[#17] Re: The Chaos Engine

@PopoCop, post #16

Widocznie postać duchownego o "perwersyjnej naturze" była zbyt kontrowersyjna dla konsolowców


Myślę, że chodziło po prostu o duchownego. Gdyby chodziło o jego przewrotną naturę to wystarczyłoby wyedytować opis postaci, a nie usuwać koloratkę i zmieniać nazwę.
[#18] Re: The Chaos Engine

@PopoCop, post #16

Ja dodam, że oryginalnie do wyboru w grze miało być 12 postaci, w tym kobiety.
[#19] Re: The Chaos Engine

@mailman, post #18

Gdzie znalazłeś takie informacje?
[#20] Re: The Chaos Engine

@Gżegżółka, post #19

W przedostatnim Retro Gamer w wywiadzie z autorami, ale już gdzieś wcześniej też to czytałem.

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 20:54:42 przez mailman
[#21] Re: The Chaos Engine

@recedent, post #17

Na stronie imdb.com znalazłem przypadkiem informację o "The Chaos Engine", a dokładniej powód zmiany Kaznodziei w Naukowca:

For the game's US release, the character called Preacher was renamed as Scientist because the games with religious connotation would usually get mature rating there.

Czyli przypadek znany z wielu filmów. Jak będzie kategoria "od 18 lat" to mniej ludzi obejrzy film i mniej zarobimy. Lepiej więc cenzurować i łagodzić, a przy okazji więcej zarobić.
[#22] Re: The Chaos Engine

@PopoCop, post #21

Bardzo interesujące. OK
[#23] Re: The Chaos Engine
W grze jest BUG.

Gdy zabijemy wroga na schodach wówczas nie otrzymamy pieniędzy.

Nie wpływa to jednak na miodność gry - mimo błędów ta gra jest kapitalna i grywalna do dziś.
1
[#24] Re: The Chaos Engine
Artykuł gdzie są zdjęcia zanim gra trafiła na rynek:

https://www.gamesthatwerent.com/2021/04/chaos-engine-early-screens/

W artykule przewija się polak.

Na zdjęciach są widoczne "rzeczy" które nie trafiły do w końcowej fazy gry.
1
[#25] Re: The Chaos Engine

@Hubez, post #24

tez wygladalo fajnie ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 22:43:01 przez selur
[#26] Re: The Chaos Engine

@selur, post #25

Ale co ja widzę na screenach, grały nawet 3 postacie na raz?
[#27] Re: The Chaos Engine

@BULI, post #26

"So, just why the 3rd player was dropped is a mystery at the moment. We guess it was simply down to restoring some speed to the game"

i to chyba wszystko tlumaczy... z 3 graczem gra mogla mocno zwalniac.
[#28] Re: The Chaos Engine

@selur, post #27

szkoda
[#29] Re: The Chaos Engine

@selur, post #27

Chaos Engine na A500 z 1Mb lagowała w dwóch graczy jak było więcej więcej postaci na ekranie i np. użyliśmy broni specjalnej.

Nie zmienia to faktu, że ta gra to klasa sama dla siebie, dziś warto pograć i poczuć steampunk wylewający się tu i ówdzie.
[#30] Re: The Chaos Engine
Właśnie urządziłem sobie seansik z "Chaos Engine" - klasa sama dla siebie: kilka bohaterów do wyboru, 4 światy do pokonania, sklep, doświadczenie bohaterów, kilka zakończeń danego etapu, special power, wszechobecna tajemniczość, kultowa muzyka która zmienia się w zależności gdzie się znajdujemy (muzyka jest tak skomponowana, że zmiana podkładu praktycznie zawsze wygląda jak naturalna), dopieszczona grafika, świetny multiplayer, wylewający się Stempunk, intro, outro, udział w Joystick (TVP1) - no po prostu wszystko co możliwe, a to wszystko na dwóch dyskietkach OK

Pozycja obowiązkowa - 12/10.



Ostatnia aktualizacja: 15.10.2022 00:23:38 przez Hubez
3
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem