Komentowana treść: Podręcznik AmigaOS gotowy!
[#1] Re: Podręcznik AmigaOS gotowy!
Miło, że powstało coś na temat AmigaOS. Ciekawe jak autor podszedł do tematu.
Podobno w późniejszym terminie książki mają być dostępne za darmo w postaci pdf.
Z zapoznaniem się z treścią poczekam aż będą za free.
[#2] Re: Podręcznik AmigaOS gotowy!
Kupuje !
czy jest coś o ppc ?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 17:51:47 przez Dorian3d
[#3] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#4] Re: Podręcznik AmigaOS gotowy!
500 stron! A parę osób sądziło, że o Amidze napisano już wszystko. Jak widać niekoniecznie.

Mam nadzieję, że obeznani z tematem fani Amigi znajdą w książce informacje o swoim ulubionym systemie, których nie znali.

Zaś nowi użytkownicy Amigi poznają ten cudowny system i będą mogli cieszyć się na co dzień swoją Amigą z AmigaOS 3.1.

Moim prywatnym zdaniem AmigaOS 3.1 to ostatni system, który nosi wszystkie wspaniałe cechy AmigaOS.
[#5] Re: Podręcznik AmigaOS gotowy!

@KJB, post #3

A ja kupię. Trzeba wspierać takie inicjatywy.
[#6] Re: Podręcznik AmigaOS gotowy!

@KJB, post #3

Proszę nie używać argumentów ad personam. Jeśli ktoś spróbuje wywołać flejma to zostanie poczęstowany banem. Więcej ostrzeżeń nie będzie.
[#7] Re: Podręcznik AmigaOS gotowy!

@twardy, post #5

Wspieranie swoją drogą, ale ta książka to jest praktyczna kopalnia wiedzy, przyda się na pewno :)
[#8] Re: Podręcznik AmigaOS gotowy!
Atrakcyjna cena. Chętnie kupiłbym coś takiego gdyby dotyczyło MorphOS-a. A czy wiadomo jak ta pozycja ma się do takich pozycji jak "AmigaOS od środka" M. Kołodziejczyk, "AmigaDOS" M. Pampucha?
Pytam, bo te akurat mam. A czy jest szansa na zobaczenie choćby spisu treści przed zamówieniem?
[#9] Re: Podręcznik AmigaOS gotowy!
A ja poczekam na komentarze po przeczytaniu książki i być może wtedy ją kupię. Wcześniej czekałem na "Commodore the Amiga years" ale chyba się nie doczekam.
[#10] Re: Podręcznik AmigaOS gotowy!

@twardy, post #5

Na pewno warto wspierać, tylko co ta książka wnosi nowego w porównaniu z "Amigą od A do Z" (która miała większą objętość poza tym)?
Mnie cieszy zwrot "pierwszy tom" - poczekam na kolejne.
[#11] Re: Podręcznik AmigaOS gotowy!

@adam_mierzwa, post #10

A wiesz kto napisał "Amigą od A do Z" ?
[#12] Re: Podręcznik AmigaOS gotowy!

@adam_mierzwa, post #10

tylko co ta książka wnosi nowego w porównaniu z "Amigą od A do Z

Co wnosi, to się okaże ale dużo osób powraca do amigi i niestety nie ma możliwości kupienia
literatury .
[#13] Re: Podręcznik AmigaOS gotowy!

@Dorian3d, post #11

Jacek Tramiel?
[#14] Re: Podręcznik AmigaOS gotowy!
strona w przebudowie, niestety
[#15] Re: Podręcznik AmigaOS gotowy!

@selur, post #13

Balcerowicz
[#16] Re: Podręcznik AmigaOS gotowy!

@Ender, post #8

MorphOS jakoś szczególnie od AmigaOS nie odstaje, więc na pewno informacje zawarte w tej książce przystają i do tego systemu /poza pewnymi wyjątkami np. Lua zamiast Arexxa/.
[#17] Re: Podręcznik AmigaOS gotowy!

@Dorian3d, post #11

Właśnie dlatego podałem ten konkretny przykład. Niestety, podobnie jak w przypadku książki o Directory Opusie (poprawione wydanie książki sprzed lat), nie doczekam się odpowiedzi (chyba to ciebie zagadywałem o wrażenia z książki o DOpusie jakiś czas temu, bo pisałeś że masz pierwsze wydanie).

#12
To na pewno, ale większość z takich osób zapewne bardziej interesuje WHDLoad.
[#18] Re: Podręcznik AmigaOS gotowy!

@adam_mierzwa, post #17

podobnie jak w przypadku książki o Directory Opusie nie doczekam się odpowiedzi

Czas się przyznać, że jestem pośrednio zaangażowany w wydawnictwa Adama, poza tym znamy się dobrze od lat. Dlatego mogę powiedzieć trochę więcej o książkach.
Jakie tematy interesują Cię konkretnie? Od razu powiem też, że strona będzie aktywna od poniedziałku, a zamówienia uruchomione dzień później - tak jak Adam podał w newsie.

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 21:39:10 przez tOMashBe
[#19] Re: Podręcznik AmigaOS gotowy!
fajno ze ludzia sie jeszcze chce brawo,mam nadzieje ze ruszy sie cos w natami i bedziemy sie mogli cieszyc nowa prawdziwa ami ;).
[#20] Re: Podręcznik AmigaOS gotowy!

@SzaryWilk, post #19

.
[#21] Re: Podręcznik AmigaOS gotowy!

@Dorian3d, post #2

czy jest coś o ppc ?

O PowerPC będzie duża część w drugim tomie. Trzeba było zmieścić się w 500 stronach każdej książki (takie jest ograniczenie w drukarni) i Adam miał nie lada kłopot co umieścić, bo materiał źródłowy z tego co wiem wyszedł mu na ok. 2000 stron. W końcu doszedł do wniosku, że nie ma co opisywać "po łebkach" i przerzucił różne tematy na później. Dlatego wyjdą co najmniej 3 lub 4 tomy o samym systemie. Poza tym Adam chce jeszcze w tym roku wydać jedną dodatkowa książkę o Amidze, ale o tym pewnie już sam napisze za jakiś czas. Nie będę uprzedzał faktów
[#22] Re: Podręcznik AmigaOS gotowy!

@lekarz_med, post #1

Podobno w późniejszym terminie książki mają być dostępne za darmo w postaci pdf.

Będą, po wyczerpaniu nakładu. Im szybciej zejdą książki, tym szybciej będą za darmo dla reszty
[#23] Re: Podręcznik AmigaOS gotowy!

@Ender, post #8

A czy jest szansa na zobaczenie choćby spisu treści przed zamówieniem?

Nie wiem czy spis treści, ale bardziej szczegółowy opis zawartości będzie na pewno.
[#24] Re: Podręcznik AmigaOS gotowy!

@adam_mierzwa, post #17

co ta książka wnosi nowego w porównaniu z "Amigą od A do Z"

To zupełnie nowa książka, jest bardziej szczegółowa i rozszerzona. Zdecydowanie nie jest tylko "odświeżoną wersją". Jest pisana z punktu widzenia kogoś, kto siedzi przed Amigą i chce jej używać bez większych problemów. Na przykład obsługa dużych dysków, napędów optycznych, korzystanie z różnych filesystemów, naprawa struktury dysku, ratowanie dysku po awarii i wiele innych rzeczy. Większości nie było w starej edycji, reszta była opisywana zupełnie inaczej. Teraz ma być mniej teoretycznie, a bardziej praktycznie. Adam rozpisał całość na 3-4 tomy po 500 stron, to coś znaczy. Poza tym nie raz mi opowiadał, że z "Amigi od A do Z" wydawca wyrzucił 50% zawartości i teraz można to nadrobić.

większość z takich osób zapewne bardziej interesuje WHDLoad.

Temat WHDLoad jest w pierwszym tomie.

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 22:09:23 przez tOMashBe
[#25] Re: Podręcznik AmigaOS gotowy!

@tOMashBe, post #24

Naprawdę podziwiam zaangażowanie autora, napisanie i zredagowanie 500 stron tekstu musiało pochłonąć mnóstwo czasu i energii.
[#26] Re: Podręcznik AmigaOS gotowy!

@jubi, post #25

Prawdę mówiąc ja też podziwiam tym bardziej, że on już ma kolejne ok. 200 stron praktycznie gotowe z tego co mi mówił. Ale jakby co to nie wiecie ode mnie
[#27] Re: Podręcznik AmigaOS gotowy!

@tOMashBe, post #26

A mógłbyś nam przybliżyć trochę treść książki, bo niestety tytuł newsa (Podręcznik AmigaOS gotowy!) niewiele wyjaśnia, tym bardziej, że niżej jest napisane, że mowa o systemie w wersji 3.1.

Tymczasem termin "AmigaOS" istnieje dopiero od wersji 3.5, dlatego tytuł newsa nie pasuje do treści. W czasach systemu 3.1 obowiązywał dość jasny podział na Workbench i AmigaDOS, dlatego jestem ciekaw, o czym tak naprawdę jest ta książka, czy o Workbenchu i przestawianiu ikonek czy o AmigaDOS i poleceniach CLI itp.?
[#28] Re: Podręcznik AmigaOS gotowy!
Szacun dla Autora. Napisać tak wiele dla tak niewielu...
-------------
Przy okazji nie wiem czy wiecie (ja nie wiedziałem) że młode pokolenie, które urodziło się po erze świetności Amigi i nie doświadczyło nigdy jej popularności, zalicza Amigowców do hipsterów?
Poniżej definicja jakby ktoś potrzebował. (ja potrzebowałem;)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Hipster

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 23:06:55 przez Ittaj
[#29] Re: Podręcznik AmigaOS gotowy!

@jubi, post #27

Wiesz, nie chcę zaczynać offtopa, ale zobacz choćby tutaj. Ten termin był juz używany za czasów Commodore.

Co do książki: ciężko opisać, bo to jest naprawdę bardzo dużo tekstu (czytałem fragmenty), ale jest opisany cały system 3.1, czyli Workbench (graficznie), AmigaDOS (zasady i polecenia, jak wykonać różne operacje) i ARexx (jak programować skrypty). Poza tym dużo dodatków, które warto zainstalować i używać. Przykładowo jak opisywana jest obsługa dysków to masz HDToolBox, HDInstTools, różne filesystemy, mapowanie Kickstartu, operacje na RDB, WHDLoad, ratowanie partycji, obsługa dysków PC, Mac, Linux itd. Rozdział o ikonach to nie tylko opis systemu ikon, ale też MagicWB, NewIcons, edycja i konwersja ikon, rodzaje, tooltype'y itp. Po prostu wszystko szczegółowo, żeby każdy mógł skorzystać. Ale naprawdę żeby mieć dobry obraz trzeba to będzie po prostu przeczytać. Można powiedzieć, że system z dyskietek to punkt wyjścia i zabawa zaczyna się dopiero później

Poproszę Adama, żeby na stronie umieścił szerszy opis całości, a wiem że jemu zależy bardzo na opinii ludzi, więc sie zepnie

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 23:34:44 przez tOMashBe
[#30] Re: Podręcznik AmigaOS gotowy!
I znów połowa wpisów o d... Marynii. Czy to naprawdę aż takie ważne, czy w nazwie będzie AmigaDOS, AmigaOS czy AmigaSROS? Żadnego normalnie myślącego użytkownika Amigi te sprawy zupełnie nie interesują, a ami-odpowiedników posła Macierewicza na ppa naprawdę nam nie potrzeba.

Co do meritum. Ode mnie szczerze słowa uznania za podjęcie ryzyka, przygotowanie i wydanie tej książki. Doceniam pracę i z pewnością zdecyduję się na jej zakup.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem