Komentowana treść: Legendarne polskie gry lat 90.
[#1] Re: Legendarne polskie gry lat 90.
Widać różnicę w pisanych dziś a wtedy artykułach o grach. Wtedy pisano o nich jako bardzo grywalnych i wciągających produkcjach kwestia oprawy albo była marginalna albo dobrze oceniana. Dziś widzę ciągle to znęcanie się nad oprawą...biorąc pod uwagę produkcje po 2000 roku to faktycznie teraz oprawa jest podstawą, a grywalność marginalna. To oczywiści moje zdanie ale jakoś nadal gram tylko w gry z lat 80-tych i 90-tych. Teraz to już tylko szansa w coś dobrego dzięki niezależnym twórcom.
[#2] Re: Legendarne polskie gry lat 90.

@slawekwozniak, post #1

Eeee tam, nie przesadzaj, że o grywalności zapomniano w dzisiejszych recenzjach. Kup sobie CD-Action i poczytaj, to może zmienisz zdanie. Ja też czasem lubię zagrać w gry z tamtych czasów - wiem miały w sobie coś innego, czego ówczesne nie mają. Ale i ówczesne są też dobre, jednakże są inne. Chociażby Diablo III, ale nie tylko.
[#3] Re: Legendarne polskie gry lat 90.

@gilban, post #2

akurat CD-Action czytam i niestety jak dla mnie to słaba gazeta ale pisana pod dzisiejszą nową populację graczy :)
[#4] Re: Legendarne polskie gry lat 90.

@slawekwozniak, post #1

Również gram jedynie w produkty z lat 90, oraz końcówki 80.

Już wtedy gry potrafiły być bardzo długie a ukończenie ich niejednokrotnie było bardzo trudne.

Bardzo podoba mi się grafika z tamtych lat.
[#5] Re: Legendarne polskie gry lat 90.

@Hubez, post #4

Moj syn gry za gruba kasa przechodzi w jedna noc i to maja byc gry ?
Ja zeby przejsc Black Crypt na Amidze, to ciosalem ze 3 tygodnie dzien w dzien

Dzisiejsze gry to dojenie kasy z graczy, choc sa tez i dluzsze tytuly...
[#6] Re: Legendarne polskie gry lat 90.

@Voyox, post #5

Nowe gry to w ogóle poszły na pastwę losu. Dlatego też gram w te stare.
Kiedyś dzieci grały w gry, o grafice "cztery piksele na pół ekranu", gdzie resztę dopełniała wyobraźnia. No i to była magia.
A dzisiaj grają w świecie 3D, na super szybkich maszynach, w gry o totalnej przemocy, same biorą dopalacze, a później odbija im w świecie rzeczywistym. Prawda?
[#7] Re: Legendarne polskie gry lat 90.

@Andrzej Drozd, post #6

Dla mnie cezurą jest też voice acting. Grafika, grafiką ale jak wszystkie postacie mają coś do powiedzenia to mnie to kręci i wciąga w świat. Dlatego najwięcej gram w produkcje od 98 roku. Np. Deus Ex, Gothic, Riddick Escape from Butcher Bay, Knights of The Old Republic, Jade Empire, Alien versus Predator, Star Trek Elite Force. Wcześniej grałem głównie w strategie i labiryntowe rpgi jak Eye of Beholder 2 i Dungeon Master 2. Herosów i Warlordsów z kumplami.

Najlepsze z amigowych gier to dla mnie Pirates, N&S, Dune 2, Cywilizacja 1 i Eye of Beholder 2. W tej kolejności.


Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 20:36:54 przez wuk
[#8] Re: Legendarne polskie gry lat 90.

@Voyox, post #5

A po co kase wydawać na gry? Dzieciaki które znam grają w Metin 2 Invoria itp. I to jeszcze z kumplami przez net.
[#9] Re: Legendarne polskie gry lat 90.

@wuk, post #7

te gry co wymieniles jako najlepsze ... to nie sa amigowe produkcje, to multiplatformowki I akurat amiga wcale ich najlepszych wersji nie dostala, Duto 2 w porownaniu z Dune 2 na pc to amigowa to wolna padaka z jednym motywem muzycznym.
Zgadzam sie z przedmowca bo to co dzisiejszym grom brakuje to soczysty gameplay. Ucza pokolen by byl poped na grafe i nowsze karty graficzne i muzyczne. A gamepley to 8h za 150zl + najwieksze scierwo dzisiejszych czasow DLC za 200.
Na szczescie sa wyjatki, wciaz mamy takie firmy jak Bethesda , ID czy Bioware wiec szanse na singiel dobry wciaz sa.
[#10] Re: Legendarne polskie gry lat 90.

@Iceman, post #9

bo kiedyś zarabiało się ewentualnie na grach :) teraz robi się gry tylko po to aby zarobiły firmy produkujące karty graficzne, muzyczne i cały ten sprzęt PCowy żeby tylko ciągle gracz musiał go rozbudowywać aby zagrać w ciągle ta samą nudę no ale z jakże realistyczną grafiką :)
[#11] Re: Legendarne polskie gry lat 90.
A mi na liście zabrakło gry "PYŁ".
[#12] Re: Legendarne polskie gry lat 90.

@Ender, post #11

PYŁ ">......? pomysł

Mi Legion i Lazarus ok, racja
Zamiast Polanie, to Legion OK
Zamiast Miecze Valdgira, to Lazarus OK
[#13] Re: Legendarne polskie gry lat 90.

@Ender, post #11

Ale Pył to nie byla legendarnym hitem ale shitem ktory dodawali gratis masowo do gier pudelkowych, sam pamietam ze chyba 5x mialem to cos ale nigdy nie ukonczylem tak miernie wykonane ....
[#14] Re: Legendarne polskie gry lat 90.

@Iceman, post #13

Pył był robiony typowo pod 3dfx i na innych kartach wyglądał blado, miałem i grałem na różnych konfiguracjach (wpadł mi Voodoo 2) i różnica była znaczna, więc na nowszych pewnie było lepiej (bo to czas chyba Voodoo 5). Fabuła i sposób rozgrywki bardzo mi się podobał (ograniczona ilość amunicji, żeby kogoś rozwalić trzeba było natrudzić, a nie walić na oślep w wyrzutni rakiet) to była siła tej gry. Dla mnie ta gra miała super klimat.
[#15] Re: Legendarne polskie gry lat 90.
Zabawne , ze o tak badziewnych, pod każdym niemal wzgledem grach ( za wyjatkiem - E2149, AD 2044 oraz gier Metropolis ), pisze sie jako o "legendarnych" pozycjach......Przeciez,poz wyjatkami, te gry to tak techniczne jak i grywalnosciowe bohomazy.....Ktoś w WP zapomnial o cudzyslowiu ?
[#16] Re: Legendarne polskie gry lat 90.

@michalmarek77, post #15

Polanie to byla calkiem fajna gierka w ktorej dobrobyt byl oparty bodaj na liczbie krow i tepych osilkow, realistycznie :). Dobor faktycznie srednio udany, brakuje mi tytulow LK. Avalonu z malego Atari, niektore, jak Rezerwowe Psy to chyba znalazly sie na tej liscie jako dowcip.

ps. dodam jeszcze, ze swoisty polski klimat gier nie jest eksportowy vide Franko itd., ale to ich nie dyskwalifikuje, a wspomniana przez Ciebie gra Earth 2140 jest strasznie mechaniczna i szablonowa, ktora nudzila sie po chwili...

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 23:04:22 przez sigma2pi
[#17] Re: Legendarne polskie gry lat 90.

@Ender, post #14

nie chodzilo mi o grafike tak doprawdy ale strone techniczna i szybkosc oraz bledy. W 99 wpadl mi pyl oraz AVP 1 z rebellion. Obie kosmiczne klimaty. AvP pozarlo Pył. Obie byly trudne ale ta pierwsza smigala plynnie i miala lepszy klimat dla mnie. Niestety po raz drugi Pył mi wpadl gratis do AvP 2... dodawac nie musze czemu znow nie dalem rady tego ruszyc
[#18] Re: Legendarne polskie gry lat 90.

@sigma2pi, post #16

Polanie to byla polska udana odpowiedz na Warcraft 1. :)

Earth 2140 byla bardzo znana gra, to byla zas odpowiedz z Topware na wysokie ceny gier na rynku, jako pierwsi pokazali ze mozna gry wydac po 39zl. Polowa z nich byla owczesnie grywalna jak np Jack Orlando
[#19] Re: Legendarne polskie gry lat 90.

@Iceman, post #17

Za błędy przeproszono (ja miałem wersję ze ŚGK, była też łatka do gry - dziś to standard). Grę napisano specjalnie pod VooDoo i Glide. Kiedy uruchomiłem ją na zintegrowanym układzie graficznym, wyglądała słabo, ale pod VooDoo była różnica, a miałem tylko VD2. Skoro to taki gniot, to dlaczego Onet wykupił prawa do gry i nie chce ich upublicznić, mimo że wiara o to prosiła. Gusta są różne.
[#20] Re: Legendarne polskie gry lat 90.

@Ender, post #19

Gra to jedno, technologia to co innego. Dust to niegrywalna breja, engine to inna bajka. Nie każdy kto potrafi pisać może być pisarzem - podobnie jest z grami.
[#21] Re: Legendarne polskie gry lat 90.

@Andrzej Drozd, post #6

"Nowe gry to w ogóle poszły na pastwę losu. Dlatego też gram w te stare."
Jak każdy z nas OK Stare gry można przechodzić po kilka razy i się nie nudzą jak te nowe ok, racja Dlatego tak nas bawią i uczą gry z lat 80 i 90 OK
[#22] Re: Legendarne polskie gry lat 90.

@parallax, post #21

A może z grami jest tak jak z muzyką, każde pokolenie ma sentyment do tych które ich ukształtowało gdy byli młodzi. Kolejne pokolenie będzie mówić z równie wielkim przekonaniem o lepszości tych gier w których nasze nie dostrzega nic godnego uwagi.
[#23] Re: Legendarne polskie gry lat 90.

@ZbyniuR, post #22

To będzie prawdą, osoby które dzisiaj mają 10lat i interesują się grami/komputerami w większym stopniu niż tylko czyste granie, nawet jak będzie widziało i grało w starsze hity z lat '90, to nie wywoła w nich takich emocji jak u nas. Ale będą się nimi interesowali, jak teraz ludzie interesują się sztuką, czy starym filmem. Dla nich super gry z tego okresu, będą wzbudzać najwięcej emocji.
Pyłu nie znałem, w tamtym czasie jeszcze miałem tylko Amigę i gdzieś mi umknął. Co do tytułów z PC, to Fallout 2, System Shock 2, Deus Ex i tego typu gry mi się najbardziej podobają, choć w jakieś Medal of honor też bym pograł Połączenie RPG z 3D, fajny scenariusz, to jest to co lubię. Na Ami, długo zagrywałem się w Dungeon Master II i inne tego typu, oraz w gierki 3D. Planszówki przeżyłem na C64 i już mnie mniej do nich ciągnęło, choć jak bym miał odpalić Commodę, to z chęcią w Gordian Tomba i inne tytuły bym przyciął ponownie.
[#24] Re: Legendarne polskie gry lat 90.
Z tej listy usunąłbym : "Kajko i Kokosz", "Rezerwowe psy", "Target".
Gnioty w które nikt nie grał (może w "Kajko i Kokosz" garstka bo był za darmo dołączony do płyty SS).

Początek lat 90-tych w Polsce to ośmiobitowce i Amiga 500 przede wszystkim. Robbo co prawda się nie łapie (1989), ale Fred, Miecze Waldgira, Barahir, Hans Kloss - w to się grało. A to tylko małe Atari - a reszta? Spokojnie mogło być "30 polskich gier".
No ale plus za wyciągnięcie gry Target o której prawie nikt nie słyszał i ze wogóle ktoś coś napisał
[#25] Re: Legendarne polskie gry lat 90.

@adam_mierzwa, post #24

Mój brat ciął w Rezerwowe Psy i mu się ta gra bardzo podobała.

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 12:59:07 przez flops
[#26] Re: Legendarne polskie gry lat 90.

@adam_mierzwa, post #24

Ta lista jest mocno osobista i dotyczy wspomnień autora, fajnie, że miał też kontakt z Amigą.
Ja np nie wyrzucałbym Target bo ostro z kumplami po szkole (a czasem i w trakcie) naparzaliśmy w to na podzielonym ekranie OK
[#27] Re: Legendarne polskie gry lat 90.

@BULI, post #26

To o czym wspomnieliście - to że akurat wy graliście w to - no mam pecha Zaprawdę byliście w mniejszości, te gry miały lepsze odpowiedniki.
Jak już tak purkamy o czasach gdy byliśmy młodzi - będą kiedyś rarytasem gry na PC, na razie za mały rynek jest na to. Mam na myśli głównie pierwsze wydane na CD - bardzo mało kto miał napęd CD-ROM wtedy, było to niskonakładowe. Wielu nie grało w niektóre tytuły, albo grało w wersje pirackie - norma w tamtych czasach - okrojone (wycięte filmiki, muzyka). Zdarzały się wersje podwójne (CD/dyskietki) ale bardzo rzadko - nie chcesz wiedzieć na ilu dyskietkach znajomy przyniósł "Mad Doga", z których 2 miały bad sectory i nie pograłem .
[#28] Re: Legendarne polskie gry lat 90.

@adam_mierzwa, post #27

To o czym wspomnieliście - to że akurat wy graliście w to - no mam pecha Zaprawdę byliście w mniejszości, te gry miały lepsze odpowiedniki.

Czy byliśmy w mniejszości (całkiem możliwe, ze tak) ja tego nie wiem, ale tak jak zasugerowałem, artykuł jest bardzo mocno subiektywny (to nie musi być minus) i z tego powodu warto podejść mniej ortodoksyjnie do jego zawartości

Znam z autopsji przenoszenie "dużych" tytułów (o ile dobrze pamietam Duke Nukem 3D na PC) na dyskietkach- trudne czasy ok, racja
[#29] Re: Legendarne polskie gry lat 90.

@adam_mierzwa, post #27

Nie chcę mi się szukać ale wątpię by więcej od legendarnej gwiazdy BBSów gdzie ktoś puścił Amigowy przebój w "trukolorze", ale nie dopisał że wymaga karty graficznej. Gra miała rekordową ilość pobrań w pierwszy tydzień.
[#30] Re: Legendarne polskie gry lat 90.

@RadoslawF, post #29

Co masz na myśli?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem