Komentowana treść: Karty ACA1232 ponownie dostępne
[#1] Re: Karty ACA1232 ponownie dostępne
czuję się zrobiony w bambuko. siedzi, pije i chrupki
[#2] Re: Karty ACA1232 ponownie dostępne

@snajper, post #1

bo?
[#3] Re: Karty ACA1232 ponownie dostępne

@lysyzastary, post #2

bo tak.
[#4] Re: Karty ACA1232 ponownie dostępne

@snajper, post #1

Informację o tym, że Jens ma dostępnych kilka kart 030 z MMU dotałem w piątek, przez ostatnie kilka miesięcy ich nie było z niewiadomym terminem dostępności. A tu nagle bach są. Jak skończy się ta partia, nie wiadomo, czy dalej będą do zamówienia. Niestety zakupy u Jensa pod tym względem to loteria .

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2014 18:51:25 przez ITU

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2014 18:52:08 przez ITU
[#5] Re: Karty ACA1232 ponownie dostępne

@snajper, post #3

Nadeszły czasy ceramiki :)
[#6] Re: Karty ACA1232 ponownie dostępne

@ITU, post #4

Nie doczytałem ale czy z kartą jest wydajne chłodzenie bo nie wszyscy w lecie potrzebują się dogrzewać Smiech
[#7] Re: Karty ACA1232 ponownie dostępne

@jerry33, post #6

To może napisz gdzie widziałeś 030 z jakimkolwiek chłodzeniem ?
[#8] Re: Karty ACA1232 ponownie dostępne

@RadoslawF, post #7

Pierwsza wersja GVP 1230 Turbo+ miała blachę robiącą za radiator. I tyle by tego było.




Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 10:00:18 przez waldiamiga
[#9] Re: Karty ACA1232 ponownie dostępne

@RadoslawF, post #7

Tu nie chodzi gdzie miały tylko dlaczego karty spod ręki Jensa go wymagają! Na samym ppa jest kilka wątków o problemach przegrzewania tych kart. Montowanie radiatorów i wiatraczków na tych kartach to norma.
[#10] Re: Karty ACA1232 ponownie dostępne

@jerry33, post #9

Nie ma się co dziwić, jeśli elementy najbardziej nagrzewające są montowane od strony klapki obudowy A1200. Przecież tam nie ma miejsca na prawidłową cyrkulację powietrza.

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 10:31:35 przez spidi
[#11] Re: Karty ACA1232 ponownie dostępne

@jerry33, post #6

Taki mały OT: założenie na kartę chłodzenia nie spowoduje że element będzie się mniej grzał... Założenie chłodzenia aktywnego spowoduje nawet że układ będzie wydzielał więcej ciepła.
[#12] Re: Karty ACA1232 ponownie dostępne

@spidi, post #10

i dlatego też A500 > A1200 OK siedzi, pije i chrupki
[#13] Re: Karty ACA1232 ponownie dostępne

@madman15, post #11

Moja ACA 1230/56 MHz.... nie sprawia problemów. Fakt, nagrzewa się tak że na jednym stoliku odspoiła mi się okleina... pod Amigą. Więc ustawiłem ją na 4x korkach.
Myślę o jakimś radiatorze ale na razie muszą przerobić całe moje stanowisko....ok, racja

Myślę że Jens stoi przed dylematem,, i w przyszłości wpakuje jakiś 68k w FPGA i będzie po problemie. Fajnie jakby załatwił coś takiego, uzyskał prawa autorskie i pokazał projekt karty FPGA 030/400 MHz...

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 13:00:43 przez Voyox
[#14] Re: Karty ACA1232 ponownie dostępne

@madman15, post #11

Taki mały OT: założenie na kartę chłodzenia nie spowoduje że element będzie się mniej grzał... Założenie chłodzenia aktywnego spowoduje nawet że układ będzie wydzielał więcej ciepła.


Wiedziałem że społeczeństwo z roku na rok coraz bardziej kretynieje ale że to tak szybko postępuje.

Napisz po co w komputerach, wzmacniaczach i innych sprzętach są montowane radiatory, często z wentylatorem? Po to aby sprzęt się bardziej grzał?
Smiech

Jak byś wiedział że wyższa temperatura krzemu sprawia mniejszą moc możliwą do pobrania to być się ugryzł w język. Ale idąc dalej zdejmij wszystkie radiatory ze swojego komputera - nie chodzi mi o amigę. Przecież napisałeś że nie spowoduje że element będzie się mniej grzał...

Mnie zawsze uczono że ilość wydzielanego ciepła zależy od mocy wydzielanej na danym elemencie a nie od obecności lub braku chłodzenia.
To taki mały OT bo niektórzy to wypisują głupoty a potem ktoś to przeczyta i uzna że jest zgodne z prawdą.
[#15] Re: Karty ACA1232 ponownie dostępne

@madman15, post #11

Widziałeś kiedykolwiek wnętrze notebooków?
Widziałeś radiatory na: RAM, kart graficzne, chipset?
[#16] Re: Karty ACA1232 ponownie dostępne

@madman15, post #11

Założenie chłodzenia aktywnego spowoduje nawet że układ będzie wydzielał więcej ciepła.

szczęka opada!


Niby jakim cudem, jeśli nota twierdzi, że procesor wydziela 2W ciepła, to nie zmieni się to czy masz założony radiator czy nie. Bez radiatora, procesor będzie się nagrzewał, aż dojdzie do równowagi pomiędzy ciepłem oddawany przez procesor a pobieranym przez otoczenie (im mniejsza zdolność do odbierania ciepła, tym więcej skupia się go w jednym miejscu powodując wzrost temperatury), gdy masz radiator, to ciepło jest szybciej odbierane przez otoczenie i procesor nagrzewa się mniej, jeśli jest wentylator, to procesor nagrzewa się jeszcze mniej, jednak ilość wydzielanego ciepła jest cały czas taka sama, tylko to ciepło jest szybko rozpraszane na większą przestrzeń. Analogicznie grzejnikiem 2000W nie nagrzejesz pomieszczenia szybciej, gdy dołożysz wentylator, który po prostu pomaga rozprowadzić ciepło równomiernie po całym pomieszczeniu, spirala wtedy wydziela tyle samo ciepła, ale ponieważ wentylator wymusza ruch powietrza, to odbieranie tego ciepła jest szybsze i spirala ma mniejszą temperaturę.



Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 18:04:19 przez sanjyuubi
[#17] Re: Karty ACA1232 ponownie dostępne

@jerry33, post #14

To coś ala test na inteligencje i Madman ma rację. Aktywne chłodzenie, to takie do którego trzeba doprowadzić energię (np. wentylator). Wentylator pobiera energię, część idzie na obracanie się śmigła, a część na wydzielanie ciepła na zwojach, dlatego układ z aktywnym chłodzeniem pobiera więcej energii, a co za tym idzie więcej jej gdzieś musi oddać (żeby prawa fizyki były zachowane).

Ja na swoim Blizzardzie, choć nic się nie wieszało, założyłem mini wentylatorek, bo niższa temp. procesora wydłuży jego żywotność.

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 18:10:15 przez flops
[#18] Re: Karty ACA1232 ponownie dostępne

@spidi, post #10

Mam Blizzarda A1230 MK4 który ma procesor i koprocesor umieszczony od strony klapki i problemów nie ma
[#19] Re: Karty ACA1232 ponownie dostępne

@ITU, post #4

W nawiązaniu do pierwotnego tematu, karty 40MHz z MMU zostały już sprzedane (dziś ostatnia), na moje zapytanie o możliwość dokupienia, Jens odpisał mi, że mam pecha, bo została mu tylko ostatnia sztuka, którą zaklepałem...
[#20] Re: Karty ACA1232 ponownie dostępne

@flops, post #17

To coś ala test na inteligencje i Madman ma rację.

Z przykrością stwierdzam że się skompromitował.

Aktywne chłodzenie, to takie do którego trzeba doprowadzić energię (np. wentylator).

Jak najbardziej.


Wentylator pobiera energię, część idzie na obracanie się śmigła, a część na wydzielanie ciepła na zwojach,

Tu ciągle masz rację.

dlatego układ z aktywnym chłodzeniem pobiera więcej energii,

Nie mogę wyjść z podziwu ale to wszystko prawda.

a co za tym idzie więcej jej gdzieś musi oddać (żeby prawa fizyki były zachowane).

Nie tyle musi co oddaje. Aby sprawę wyjaśnić zapomniałeś dopisać że przykładowy wentylator o parametrach 12V/0.3A i 2000RPM - to już niezła suszarka - pobiera 3,6V. Nawet jak by miał sprawność 0% czyli cała energia szła na grzanie zwojów to i tak jest to góra 10-20% mocy jaką wydziela marny procesor. Można by przyjąć że wentylator nagrzeje szybciej procesor ale musiał by się z nim stykać i w ogóle nie kręcić!
Jak wiadomo się kręci więc stopień nagrzewania procesora, a właściwie radiatora przez wentylator jest poniżej 1% co w zupełności można pominąć.
[#21] Re: Karty ACA1232 ponownie dostępne

@jerry33, post #20

Ogólnie to koledze chyba chodziło o coś innego.

Zakładanie radiatorów i coolerów jest jakby to powiedzieć oszustwem. To jakby życie na kredyt, zjadanie czegoś co dopiero będzie....

Coraz więcej układów z zegarami 1-2 GHz zadowalają się fabrycznym "rozpraszaczem"...

To że rynek pragnął mocy i mocy sprawiło tylko napędzanie chłodniczej koniunktury...

Przyszłość i tak należy do chłodzenia pasywnego co potwierdzają konstrukcje wszelakich tabletów i innych ipodów. Ludzie zaczynają rozumieć fizykę i wiedzą że uzyskają te same efekty przy poborze znikomej ilości energi, a to znaczy znikome wydzielanie ciepła..

Niektórzy jednak wciąż muszą mieć maszynerię jak z kosmosu....

Chłodzenie
[#22] Re: Karty ACA1232 ponownie dostępne

@jerry33, post #14

Radiatory są oczywście montowane nie po to żeby się sprzęt bardziej grzał, tylko żeby ciepło było rozpraszane. Dalej nie zmienia to tego że tego ciepła będzie się wydzielało tyle samo.
Jeśli się mylę to przepraszam, ale tak zdrowy rozsądek podpowiada.
[#23] Re: Karty ACA1232 ponownie dostępne

@madman15, post #22

Tak ciepła tyle samo, ale jak nie żal ci paru złotych to zrób test uruchom komputer bez radiatora na CPU, mam na myśli oczywiście stare podzespoły. Ja miałem na Athlonie 800 MHz pasywne chłodzenie z Heat pipe i wystarczało
[#24] Re: Karty ACA1232 ponownie dostępne

@Voyox, post #21

Jest coś takiego jak wydajność na wat. Co z tego że masz procesor co pobiera 2W i nie potrzebuje radiatora jak jego wydajność jest żałośnie niska.
Tablety mają niską wydajność. Nadają się do przeglądania internetu czy oglądania filmów, ale do tego to się nadaje Pentium III 1000MHz. Takie porównania są bez sensu. Może napisz że 386 40 MHz tez nie ma radiatora.
[#25] Re: Karty ACA1232 ponownie dostępne

@jerry33, post #24

Możesz założyć na taki procesor dobre pasywne chłodzenie i będzie OK.
[#26] Re: Karty ACA1232 ponownie dostępne

@jerry33, post #14

Ale on nie napisał, że element będzie się więcej czy mniej grzał a że dodając do układu wiatraczek, spowodujemy, że finalnie całość będzie wydzielać więcej energii do środowiska (praca wentylatora). I ma całkowitą rację. Efektywność rozpraszania tego ciepła to zupełnie inna bajka.
[#27] Re: Karty ACA1232 ponownie dostępne

@_arti, post #26

Arti i ty nie potrafisz czytać?

Taki mały OT: założenie na kartę chłodzenia nie spowoduje że element będzie się mniej grzał...

Może źle to rozumiem ale jeśli madman15 tak napisał to jednoznaczny wniosek jest taki że chłodzenie nic nie daje a jak doskonale wiadomo jest przeciwnie, bo chłodzenie - radiator i wentylator - bardzo skutecznie obniżają temperaturę.

Założenie chłodzenia aktywnego spowoduje nawet że układ będzie wydzielał więcej ciepła.


Tu nie napisał jednoznacznie i nie wiadomo o jaki układ chodzi. Jeśli o układ w znaczeniu chip jest ewidentną pomyłką ale jest miał na myśli układ jak chip i wentylator to faktycznie będzie minimalnie większy pobór mocy. Co do grzania to oczywiście tylko wtedy jak by wentylator mechanicznie byłby zablokowany, przez co nie spełnił by swojej funkcji.
[#28] Re: Karty ACA1232 ponownie dostępne

@jerry33, post #27

Ja "układ" zrozumiałem jednoznacznie - jako zespół obiektów w układzie termodynamicznym ;)
[#29] Re: Karty ACA1232 ponownie dostępne

@_arti, post #28

Nie jest to napisane jednoznacznie bo słowo układ ma kilkadziesiąt znaczeń.
[#30] Re: Karty ACA1232 ponownie dostępne

@_arti, post #28

Litości gość partię zielonych reprezętuje że takimi bzdetami zajmuje się
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem