Komentowana treść: NetSurf 3.2 dla 68k
[#1] Re: NetSurf 3.2 dla 68k
Sprostowanie: w archiwum znajduje się także wersja dla kart graficznych oraz bez czcionek ttf.
[#2] Re: NetSurf 3.2 dla 68k
A ki diabeł ten tryb mobilny? Przeglądarka podszywa się pod telefon albo tablet żeby wymusić
wyświetlenie wersji dla tych urządzeń, zazwyczaj lżejszych, czy jest jakiś inny powód?
[#3] Re: NetSurf 3.2 dla 68k

@Radek_Cz, post #2

No właśnie dla tego.
[#4] Re: NetSurf 3.2 dla 68k

@Artur Jarosik, post #3

Czy da się z czasem zoptymalizować kod i wycisnąć wiecej z 68060? szybsze wczytywanie stron i płynniejszy scrolling...
[#5] Re: NetSurf 3.2 dla 68k

@Radek_Cz, post #2

prawde mowiac nie widze zastosowania na Amidze, ale tryb mobilny to genialna rzecz w firefoxie i stosuje go codziennie przy tworzeniu stron i sprawdzaniu responsywnosci. A skoro sie dalo to czemu mialoby nie byc tego w netsrufie na amidze?:)

brawo ten Pan! az chce sie kupic jakas ACA :)
[#6] Re: NetSurf 3.2 dla 68k

@Pawelek, post #4

Ta wersja znacznie przyspiesza wczytywanie stron dzięki temu, że zapisuje odwiedzone strony na dysku (cache). Wczytywanie jest nawet trzykrotnie szybsze zależnie od prędkości dysku. Polecam dysk SSD.
[#7] Re: NetSurf 3.2 dla 68k

@Pawelek, post #4

Jedyną sensowną opcją dla Amig klasycznych, to coś na kształt Opery Mini + serwer proxy, który sam renderuje stronę i przesyła obrazki do Amigi.
[#8] Re: NetSurf 3.2 dla 68k

@_arti, post #7

Niekoniecznie, dla kości AGA potrzebna jest natywna przeglądarka, która nie używa zbytecznych warstw abstrakcji w rodzaju MUI, czy Reaction, które może i ułatwiają pracę nad GUI przeglądarki, ale dobrze zamulają system Amiga OS 3. Wystarczy zastąpić je natywnym BOOPSI, który jest zawarty wewnątrz Amiga OS 3. NetSurf Artura Jarosika jest portem przeglądarki, nie jest to natywny program na Amigę.

Żeby uzyskać dobry rezultat na Amidze z AGA potrzeba kilku elementów:
- Kod przeglądarki powinien być w C, zaś w asemblerze tylko newralgiczne punkty,
- Należy użyć Blittera do operacji na grafice strony,
- Użyć lepszego buforowania strony.

Procesor powinien zajmować się tylko czytaniem kodu HTML, CSS i JavaScript, analizą składniową i budowaniem układu strony. Nie jest to jakaś bardzo ciężka praca - 68030/50MHz powinien sobie poradzić bardzo gładko nawet z przeładowanymi stronami. Ważną częścią jest ładowanie obrazków - to może się odbywać asynchronicznie za pomocą Datatypów. Blitter za to może być używany do szybkiego przewijania strony i buforowania.

Bardzo istotne w wielozadaniowym systemie Amigi jest szybkość wykonywania newralgicznych procedur. Dlatego asembler jest zalecany przy pisaniu procedur, które powinno się, a w zasadzie trzeba zoptymalizować.

Ja rozumiem, że Artur Jarosik nie ingeruje w kod przeglądarki na tyle, żeby wprowadzić wstawki asemblerowe lub używać bezpośrednio Blittera.
[#9] Re: NetSurf 3.2 dla 68k

@Hexmage960, post #8

W sposób jaki to opisałeś wydaje się to bardzo proste, jest jeden spory kłopot, możliwości
internetu rosną bardzo szybko a co za tym idzie strony są coraz bardziej przeładowane,
a nasze klasyki nie robią się nic szybsze i to sprawi że wcześniej czy później nie będzie sensu
rozwijać ani przenosić żadnych przeglądarek.

A tak oftopowo. Zastanawia mnie sprawa Boopsi, MUI, Reaction. Skoro dwie ostatnie zamulają
to dlaczego nie rozbudowywano BOOPSI tylko zdecydowano się na nowe rozwiązania?
Chodziło o brak dostępu do źródeł dla nie oficjalnych programistów czy "posznięto" typowo
amigową drogą, czyli dzielenia włosa na czworo? Przecież jeśli BOOPSI jest (?) dużo szybsze
to po kiego wynajdywać koło od początku skoro jest i całkiem dobrze się toczy?
[#10] Re: NetSurf 3.2 dla 68k

@Radek_Cz, post #9

Bardzo chętnie zobaczę tę przeglądarkę, którą napisze Hexmage960 - działającą superszybko na moim Blizku IV i AGA. Jak już ją zobaczę i przetestuję jej doskonałe działanie i funkcjonalność wynikającą z wykorzystania gadtools.library i BOOPSI to z radością odwołam swoje słowa, że kolega Hexmage960 nie wie o czym pisze.
[#11] Re: NetSurf 3.2 dla 68k

@Hexmage960, post #8

Procesor powinien zajmować się tylko czytaniem kodu HTML, CSS i JavaScript

I do tego już 060 jest jakoś tak z 10 razy za wolne ;)
[#12] Re: NetSurf 3.2 dla 68k

@Hexmage960, post #8

Kod już jest dostosowany do 68k i OS3.x dzięki Arturowi, nic prostszego podwinąć rękawy i do dzieła! OK
Optymalizacje, boopsi, blitter i jedziesz chłopie. Tylko nie zapomnij, że przeglądarka również jest swego rodzaju interpreterem dla kodu strony, a w świecie informatyki doskonale wiemy, że języki interpretowane właśnie nigdy nie będą tak szybkie jak kod kompilowany. Autorzy IBrowse polegli, a w tamtym czasie CSS, HTML i JS nie były na takim etapie rozwoju jak obecnie, więc skoro to takie oczywiste, dlaczego tak się stało??
Robert, to co napisałem wyżej nie wynika z mojej złośliwości, tylko kłuje mnie w oczy to jak bardzo rozmijasz się z rzeczywistością. Więcej dystansu i realizmu życzę!

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 21:08:00 przez Lokaty
[#13] Re: NetSurf 3.2 dla 68k

@Lokaty, post #12

Tylko nie zapomnij, że przeglądarka również jest swego rodzaju interpreterem dla kodu strony, a w świecie informatyki doskonale wiemy, że języki interpretowane właśnie nigdy nie będą tak szybkie jak kod kompilowany.

Oczywiście, choć:

1. HTML raczej ciężko nazwać językiem interpretowanym dosłownie tak jak Basic. Tutaj nie trzeba interpretować kodu i tłumaczyć go na bieżąco na język maszynowy. Mamy tekst, który należy odpowiednio ułożyć na stronie. W jaki sposób to zrobić definiują tagi.

2. HTML kapsułkuje wszystko co wewnątrz, co oznacza że przeglądarka może interpretować tylko te tagi, których znaczenie rozumie. Może olać wszelakiego rodzaju skrypty, style itd. Jest to najważniejsza cecha HTML, dzięki której przeglądarka może powstać również na komputery typu Amiga i na Amidze można będzie korzystać z dobrodziejstw, które daje Internet tak samo jak na innych urządzeniach, współcześnie produkowanych. I to równie wygodnie!

Cechą HTML jest przenośność.

Na Amidze nadal brakuje przeglądarki, która ma szybkie buforowanie strony, żeby tak strasznie nie rwało podczas przesuwania strony. To się da zrobić (nawet na AGA).

Jeśli chodzi o CSS to chyba przyznam Artiemu rację - strona o Simpsonach w CSS rwie na moim PC z procesorem dwurdzeniowym 2GHz pod najnowszą wersją Firefoxa... Coś mi się zdaje, że autorzy stron czasami przesadzają, bo można zamulić stroną internetową nawet najnowsze komputery.

P.S. Poza tematem przeglądarek na Amigę z 680xx. Proszę zauważyć, że są technologie, których nie udało się przenieść na maszyny z PPC typu Flash. A tak się stało, bo nikt nie zamierza grzebać w niskopoziomowych procedurach. Flash nie jest powolną technologią, a raczej specyficzną. Nie jest to programik w C, który wystarczy skompilować na maszynie docelowej. Flash jest optymalizowany pod względem rozmiarów - operuje również na danych zawartych w bitach, oraz pod względem prędkości - korzysta z Just-In-Time w przypadku maszyny wirtualnej weń zawartej. Proszę jednak nie pytać mnie o detale, bo czytałem tylko fragmenty dokumentacji.

Proszę mnie zrozumieć - ja interesuję się takimi tematami, fascynuje mnie budowa przeglądarki itp. rzeczy. Po prostu to lubię.
[#14] Re: NetSurf 3.2 dla 68k

@Hexmage960, post #13

to o czym piszesz było może aktualne z 10 lat temu, dzisiaj większość stron to potworki które bez prawidłowej obsługi CSS zwyczajnie się rozjadą a że coraz częściej wymagają też JavaScriptu bo wczytują dynamicznie części stron korzystając ze skryptów właśnie to nawet się całe nie wczytają

Amigi od dawna są zbyt wolne do obsługi stron internetowych a co dopiero takiego przeładowania jakie jest dzisiaj. Choćbyś i całą przeglądarkę napisał w assemblerze i wykorzystał ostatnie soki z blittera to i tak przeglądanie netu byłoby zwyczajnie katorgą bo dostępne dla Amigi procesory są zbyt wolne.

No ale pomarzyć sobie możesz, nikt Ci nie broni splat
[#15] Re: NetSurf 3.2 dla 68k

@XoR, post #14

Ewentualnie jeśli komuś by się udało zrobić wersję NetSurf dla WarpOS to jeszcze te lżejsze stronki by się dało przeglądać
[#16] Re: NetSurf 3.2 dla 68k
Wersja poprawkowa 3.3 Dev jest dostępna do pobrania z aminetu. Naprawia błąd 100% zajętego procesora, wyjście do WB poprzez przycisk w górnym rogu ekranu lub środkowy przycisk myszy (AGA) oraz przycisk restart (AGA).
Dodaje możliwość wrócenia na poprzednią stronę kombinacją klawiszy ctrl+backspace. Dla usprawnienia ładowania zasobów wymagane jest przypisanie netsurf: do folderu netsurfa w User-startup.

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 17:11:09 przez Artur Jarosik
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem