Komentowana treść: Pierwszy odcinek podcastu AmiWigilia
[#1] Re: Pierwszy odcinek podcastu AmiWigilia
Dzięki, fajnie się słucha OK
[#2] Re: Pierwszy odcinek podcastu AmiWigilia
Fajna sprawa, oby tak dalej!!! OK
[#3] Re: Pierwszy odcinek podcastu AmiWigilia
Ten odcinek pojawił mi się w subskrypcjach gdy akurat ruszyłem rano do korpo-fabryki. Tak bardzo byłem ciekawy jak będzie wyglądał pierwszy pełny odcinek, że nie mogłem czekać 30 minut az będę miał WiFi i ściągnąłem przez 3G.

Generalnie wrażenia mam całkiem pozytywne. Osobiście nie jestem zwolennikiem traktowania Amigi tylko jako retro. Jakbym miał się bawić w retro to raczej byłoby to Atari XL/XE. Amiga to dla mnie coś co nigdy nie odeszło, cały czas się rozwija. Prawdę mówiąc to dopiero teraz używam czegoś o czym przez lata marzyłem. Chciałem Amigi z natywnym posprzątanym systemem pod PPC, jednolitego GUI systemowego (najlepiej nowego więcej niż 8-kolorowego MUI), posprzątanego SDK, braku AGAty, Pauli. Czegoś co w miarę normalnie działa w sieci (przeglądarka, WiFi), nie jest rozlatującą się kanapką wymagającą dociskania FastATA. :)

Dla mnie Amiga to już na pewno nie sprzęt. Tak samo nie soft, bo ten w większości przypadków jest marny albo nie ma go wcale. :( To już tylko (albo aż) system operacyjny w którym zakochałem się wiele lat temu i który dzisiaj jest lepszy niż kiedykolwiek wcześniej.

Wracając jednak do podcastu. Ja bym najchętniej słuchał podcastu tylko o MorphOS i AmigaOS4 zupełnie pomijając retro, Amigę z czasów Commodore i początkujących oraz potencjalnych przyszłych użytkowników. Ale wtedy grono potencjalnych słuchaczy zawęziłoby się drastycznie. Wobec tego chyba lepiej będzie nagrywać podcast zgodnie z przyjętymi wcześniej założeniami - dla wszystkich.

Ja niezależnie od treści na pewno zawsze będę słuchał jedynego polskiego podcastu poruszającego amigowe tematy. Podcast musiałby zejść do naprawdę dramatycznie niskiego poziomu żebym go usunął z subskrypcji. :) Uwielbiam słuchać podcastów i audiobooków. A podcast o Amidze to dodatkowa zaleta. Nawet jeżeli będzie przede wszystkim o tej mniej lubianej przeze mnie części amigowego świata. :)

Życzę wytrwałości w nagrywaniu kolejnych odcinków. Zapewne będą coraz lepsze.

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 23:35:31 przez MDW
[#4] Re: Pierwszy odcinek podcastu AmiWigilia
Dobra robota, miło się słuchało, tak trzymać.

Mam taką drobną sugestię 'techniczną', mógłbyś rozważyć uporządkowanie / urozmaicenie rozmów z następnymi gośćmi poprzez wprowadzenie bloków tematycznych w rozmowie, a poszczególne bloki rozdzielać np. odtwarzając "w przerwach" ulubione amigowe moduły rozmówcy. Byłoby bardziej "radiowo".
[#5] Re: Pierwszy odcinek podcastu AmiWigilia

@MDW, post #3

No 70 mega przez 3G musiało boleć. ;)

Tak jak wspomniałeś podcast ma być dla wszystkich, dlatego będę chciał poruszać tematy od 68k do najnowszych rozwiązań. Tym bardzie, że gdyby nie ta kanapka ;) w ogóle nie było by niczego. Jest to kawał historii, a poza tym klasyk rozwija się bardzo dobrze. Myśle, że bedą jeszcze lepsze czasy dla linii 68k.

Naturalnie też będzie dużo nowych rozwiązań. Np. chciałbym pogadać o według mnie mało docenianym AROS. Tak czy siak to zależy od gości, jeśli będzie duży ich udział będzie dużo tematów do poruszania.
[#6] Re: Pierwszy odcinek podcastu AmiWigilia

@slay, post #4

O to jest dobry pomysł. Może nie będę pytał się o ulubione moduły, ale poszukam co tam mam w mp3. ;) Przerywniki to dobra rzecz, co by nie był tylko potoku słów. ;)
[#7] Re: Pierwszy odcinek podcastu AmiWigilia

@radzik, post #5

No 70 mega przez 3G musiało boleć. ;)

Dlaczego? Trwało z minutę, a swojego miesięcznego pakietu 2GB i tak prawnie nigdy nie wyczerpuję. :)
[#8] Re: Pierwszy odcinek podcastu AmiWigilia
Byłem dość sceptycznie nastawiony do tej formy, czyli bajania dwóch ludzi o oklepanym temacie.
Na szczęście zbyt nudno nie było. Słuchało się dość przyjemnie, trochę można było się dowiedzieć o uczestnikach (nakreślić rys charakterologiczny).
Bardzo pozytywnie- czekam na kolejne odcinki OK

PS
Nie bardzo rozumiem co było nie tak z emulacją MACa na A4000?
Domyślam się, że problem mógł wynikać z faktu odpalenia na AGA na podstawowym sterowniku graficznym(!?).

he, he motyw z pozdrawianiem na koniec (fajna sprawa) chyba dość mocno zaskoczył Jubiego OK
[#9] Re: Pierwszy odcinek podcastu AmiWigilia

@PrzemasIII, post #1

Przedstawianie Amigi jako historii klęski przerabialiśmy już.Dlaczego nie ma na tu wywiadu z prawdziwym Amigowcem,może być eks,z UE lub USA?Nikt nie ma kontaktów?
[#10] Re: Pierwszy odcinek podcastu AmiWigilia
Bardzo mi się ten podcast podoba. W pełni popieram Slayera w temacie podziału na bloki i przerywników muzycznych. Technicznie jakość lepsza niż "zerówka". Ogólnie - tak trzymać OK
[#11] Re: Pierwszy odcinek podcastu AmiWigilia

@Krashan, post #10

Witam podcast fajny , niestety zbyt krótki :) .

Pozdrawiam
[#12] Re: Pierwszy odcinek podcastu AmiWigilia
To ja się podzielę pewną refleksją jaka nasunęła mi się po wysłuchaniu tego odcinka.

Jubi opisywał wrażenia na temat amigowego świata kogoś kto po latach nieobecności do niego zagląda. Ktoś taki wraca i widzi cztery konkurujące ze sobą i czasem wręcz zwalczające się grupy. Takiemu komuś wydaje się to śmieszne, czasem żałosne, odpychające. Zupełnie nie przypomina to tamtego amigowego świata, który opuszczał jeszcze w XX wieku.

Warto mieć śwadomość, że tak wyglądamy z zewnątrz ale warto też zastanowić się jak to wygląda z drugiej strony.

Taki powracający osobnik powinien mieć też świadomość jak on jest postrzegany w oczach ludzi, którzy używają na codzień amigowych rozwiązań NIEPRZERWANIE od np. 20 lat. Akurat na PPA jest takich ludzi całkiem sporo. No i taki człowiek wygląda mniej więcej tak...

Siedzimy sobie na jakimś amigowym portalu/IRCu/forum, dyskutujemy o różnych okołoamigowych aktualnościach, kłócimy się, pomagamy sobie, rozwiązujemy kupę problemów, komentujemy wszystko co się dzieje, cieszymy się nowinkami, smucimy negatywnymi wiadomościami, ekscytujemy nowymi wersjami systemów operacyjnych, których mamy aż w nadmiarze. :) Po prostu typowe dni w ami-świecie. I nagle pojawia się taki ktoś, kto zaczyna nam wszystkim mówić jacy to jesteśmy żałośni i jak wszystko źle robimy. Generalnie podzieliłbym takich ewangelistów na dwie grupy.

1. Tacy, którzy mówią, że PowerPC to ślepa uliczka, że AmigaOS4, MorphOS i AROS powinny się połączyć i powinien powstać jeden darmowy system, który można zainstalować na typowym pececie.

2. Tacy, którzy uważają, że to wszystko co się wydarzyło w ostatnich 15-20 latach jest bez sensu i najlepiej byłoby gdyby wyszła nowa Amiga 500 z procesorem 68070 i kośćmi AAA kompatybilnymi z OCS/ECS/AGA działająca do końca świata pod AmigaOS 3.1. I najlepiej żeby działał na tym SuperFrog i DeluxePaint. :)

A prawda jest taka, że w większości przypadków przedstawiciele zarówno pierwszej jak i drugiej grupy wcale by nie używali maszyn/systemów, które przedstawiają w swoich nierealnych wizjach. Amiga to dla nich tylko fajne wspomnienie.

Dzisiaj coraz mniej ludzi podejmuje dyskusję z takimi "ewangelistami" głoszącymi swoje racje, bo wiadomo, że pokręcą się w środowisku z miesiąc czy dwa, szybko się znudzą i znikną. Prawie zawsze tak jest. Łatwo jest mówić co jak powinno wyglądać ale jakoś trudniej zrozumieć, że to jest utopia, która z samej definicji jest niemożliwa do zrealizowania. Ciekawe dlaczego tak trudno to niektórym zrozumieć. Wiele osób zupełnie nie widzi kolosalnej roboty wykonanej w ciągu tych lat przez malutkie zespoły tworzące: AmigaOS4, MorphOS i AROS. Czasem wręcz denerwuje mnie arogancja z jaką takie osoby się wyrażają o tych osiągnięciach. A przecież stworzenie takich systemów w warunkach wielkich korporacji zjadłoby przeogromne ilości pieniędzy i dało pracę pewnie z setce osób na kilka lat. Jakby zaczęli planować, bawić się w Agile, robić spotkania, brać urlopy, wymagać dokumentacji to wyszłoby z tego pewnie wielkie nic. :)

Nie wiem też dlaczego niektórzy nie kumają, że jakiś nie musi być tylko narzędziem do pracy ale może to być świetne hobby. I wcale nie musi to być hobby bardziej absurdalne niż np.: chlanie w pubach, jeżdżenie samochodem z silnikiem V8 i 500KM, moczenie w rzece kija z haczykiem, obserwowanie 22 facetów ganiających za piłką. Czy naprawdę ludzie są dzisiaj tak wyjałowieni z fantazji, że tolerują tylko zajęcia dzięki którym mogą gromadzić dukaty do spłacania jakiejś 50-metrowej klitki na 10 piętrze albo popierdółki z dieselem 1.6? :)

Skoro jest całkiem spora (jak na warunki amigowe) grupa ludzi, która bawi się w to 20 lat po niby-upadku Amigi to znaczy, że chyba ich to kręci, nie? Poświęcenie temu 25% życia to chyba nie jest wynik pomyłki i raczej lepiej wiedzą co robią niż jakiś niedzielny gracz w SuperFroga, któremu zebrało się na miesiąc sentymentów.

Denerwuje mnie też trochę gdy ktoś mówi, że coś tam robił "do samego końca Amigi" albo "odszedł przed samym końcem". A niby kiedy ten koniec był? Bo ja jakoś go nie zauważyłem. Widziałem koniec kilku platform ale końca Amigi jeszcze nie zauważyłem. A codziennie przeglądam newsy i moje RSSy nie pozwoliłyby mi przeoczyć takiego wydarzenia. :)

Jeżeli ktoś przestał używać Amigi, bo przestał na to wychodzić soft nadający się do tak zwanej pracy to niech się nie sili na wielkiego Amigowca, bo w Amidze kręciły go tylko aplikacje. Jak te się skończyły to poszedł tam gdzie były tworzone. Więc niech się bardziej przedstawia jako fan np.: LightWave, Scali, Photoshopa, TVPainta, Chrome, Dooma, Office czy czego tam jeszcze...

Ale mi się napisało... pewnie jeszcze tego pożałuję i zostanę zmuszony do odszczekania niektórych fragmentów. :) ;)

I jeszcze wyjaśnienie - moje uwagi wcale nie odnoszą się do bohaterów tego odcinka podcastu. Oni wypowiadali się jeszcze zupełnie sensownie. :)

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 20:09:49 przez MDW
[#13] Re: Pierwszy odcinek podcastu AmiWigilia

@MDW, post #12

Tak, tutaj MDW ma sporo racji i myślę, że można to też w znacznej mierze odnieść do bohatera tego odcinka podcastu. Jubi, jak sam na początku mówi, uważa się za amigowca z krwi i kości, potem zaś wspomina, że Amigi używał przez 7 lat od 1992 do 1999. To w takim razie jak nazwać osobę, która na systemach amigowych pracuje od roku 1994 do dzisiaj, czyli 20 lat? A wiemy wszak, że Jubi w początkowej fazie swojego zderzenia z amigową teraźniejszością odmawiał wręcz takim osobom "amigowości", chociaż obecnie znacznie już stonował swoje opinie .

Myślę, że spojrzenie moje czy MDW jest inne dlatego, że jesteśmy programistami, którzy poznali system Amigi od środka. Dlatego stwierdzenia w rodzaju "Amiga była projektem zamkniętym, trudnym do rozbudowy" wywołują u nas ironiczne uśmiechy. Sprzętowo była, ale programowo... Fundamenty Amiga OS zostały położone tak doskonale, że można na nich budować technologie, o jakich twórcom systemu się nie śniło. Myślę, że to jest właśnie główna siła sprawcza powstania AROS-a, MorphOS-a i AmigaOS 4. Fascynacja programistów znakomicie i rozwojowo zaprojektowanym systemem. A te nasze PowerBooki, X1000, Samanthy i Pegasosy są tylko kupkami krzemu niezbędnymi do ożywienia ludzkiej myśli zapisanej w liniach kodu. Ot trochę szybszymi od tych kupek krzemu produkowanych przez Commodore...
[#14] Re: Pierwszy odcinek podcastu AmiWigilia

@MDW, post #12

To się MDW rozpisałeś. ;)

No ja to skomentuje tak, że widzę sens współpracy między wszystkimi "czterema grupami". Powrotu Amigi (w jakiegokolwiek formie) jako tako sobie nie wyobrażam, znaczy czegoś w sensie komercyjnego sukcesu. Ale każdy projekt amisystemów jest na swój sposób interesujący i nie da się zaprzeczyć, to są ciężkie lata pracy dla programistów.

Widzę też, że obecnie jest chyba spokojniej w środowisku, a to dla nas wszystkich plus. Więc myślę sobie, że wypadałoby w jakimś odcinku zrobić spotkanie na temat nowych amisystemów i jak to wygląda z punktu widzenia programisty. :) Chyba mało kto na to zwraca uwagę.

Poza tym z chęcią bym posłuchał, z punktu widzenia programisty co jest tak zaj*** w amisystemach. :)

Tak więc myślę, że Panowie MDW i Krashan przyjmą moje zaproszenie do podcastu? :) Ale to na spokojnie oczywiście.
[#15] Re: Pierwszy odcinek podcastu AmiWigilia

@Krashan, post #13

...jesteśmy programistami, którzy poznali system Amigi od środka

Ty na pewno nim jesteś. Ja o tym marzę. Może i jestem wieloletnim klepaczem ale wiesz, że ja za bardzo systemu przy tym programowaniu nie używam. Owszem - to co robię działa pod systemem ale nie jest to moja zasługa tylko wykorzystywania multiplatformowych standardów, które pod MorphOSem zostały jakoś w miarę zgodnie z systemem napisane.

Ale na pewno kiedyś siądę do takiego czysto-systemowego programowania, bo czuję, że się zakocham w tym API. Miejmy nadzieję, że to nastąpi przed moją emeryturą. :)

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 21:09:07 przez MDW
[#16] Re: Pierwszy odcinek podcastu AmiWigilia

@radzik, post #14

Tak więc myślę, że Panowie MDW i Krashan przyjmą moje zaproszenie do podcastu? :)

Jak już zabraknie Ci ludzi do wywiadowania to możemy coś pomyśleć. Ale najpierw "przeleć" ciekawsze osoby, bo chcę posłuchać. :)

Ale to na spokojnie oczywiście.

Oczywiście, że spokojnie. Ja tylko tekstowo jestem taki fafarafa. Na żywo jestem spokojniejszy. Chociaż też potrafię się podekscytować. :)
[#17] Re: Pierwszy odcinek podcastu AmiWigilia

@MDW, post #12

Heh, MDW, czytałeś "Z listów starego amigowca..." w 11 numerze PPA? OK
[#18] Re: Pierwszy odcinek podcastu AmiWigilia
Znając poziom amigowych produkcji wszelakich oraz będąc przyzwyczajonym do profesjonalnych podcastów, jak np. RetroAsylum, tak od niechcenia włączyłem sobie AmiWigilię i powiem szczerze, że jestem w 100% zaskoczony. Po prostu spodobało mi się OK

To, czego bym sobie życzył:
- więcej i dłużej;
- więcej wywiadów, nawet z ludźmi, którzy na co dzień zaglądają na PPA;
- więcej muzyki amigowej jako przerywniki;
- może jakieś dyskusję w więcej niż 2 osoby?
[#19] Re: Pierwszy odcinek podcastu AmiWigilia
Przesłuchane jak najbardziej od chcenia i z zaciekawieniem od deski do deski.

Świetny zamysł, fajnie się słucha luźnej pogadanki na temat Amigi i nie tylko.

Może jakaś fajna czołówka w postaci jingla na wejście i na zakończenie :) i jak było powyżej wspomniane nieco urozmaicenia w trakcie.

Czekam na kolejne :)

p.s. do Jubiego i końcówki rozmowy
W tematach muzycznych na Amidze klasycznej dzieje się wiele, wystarczy doczytać magazyn PPA ;) polecam ostatni numer.
[#20] Re: Pierwszy odcinek podcastu AmiWigilia

@recedent, post #17

Heh, MDW, czytałeś "Z listów starego amigowca..." w 11 numerze PPA?

Jeszcze nie ma cyfrowej wersji więc jeszcze nie czytałem.
[#21] Re: Pierwszy odcinek podcastu AmiWigilia

@_arti, post #18

Więcej i dłużej zależy od moich gości. Tak samo więcej niż dwie osoby. Zresztą myśle, że taką konferencję będę chciał urządzić. ;)

Przerywniki muzyczne spróbuje wdrożyć już w następnym odcinku. Choć pełne "moduły" to nie wiem czy nie za długo będzie trwało.

A co wywiadów, jestem otwarty na sugestie. ;) Oczywiście mam już swoją "czarną listę", ale przydałby się odzew środowiska, kogo by chcieli ludzie posłuchać. ;)
[#22] Re: Pierwszy odcinek podcastu AmiWigilia

@MDW, post #20

O właśnie. ;) Dla mnie optymalnie by było jakby nasze amigazety pojawiały się jednocześnie w wersji cyfrowej. Tym bardziej jak się mieszka poza granicami kraju. ;)
[#23] Re: Pierwszy odcinek podcastu AmiWigilia
Podoba mi sie ;)
[#24] Re: Pierwszy odcinek podcastu AmiWigilia
Posluchalem troche i tak jak ktos napisal wczesniej, przydalyby sie muzyczne przerywniki miedzy tematami. Tak poza tym OK chociaz zawialo mi radiokomputerem jak ktos pamieta taki program z konca lat 80 i jeszcze poczatku 90.
[#25] Re: Pierwszy odcinek podcastu AmiWigilia

@MDW, post #12

Czy tak ciezko jest zrozumiec ze np ja chce miec amige na ktorej bede mogl sobie ogladac filmy sluchac muzyki surfowac,zeby to mialo ksztalt amigi bylo biale ;),mialo specializowane uklady i procesor przyjazny programiscie moze byc motorola i nie kosztowalo 20 tys.
[#26] Re: Pierwszy odcinek podcastu AmiWigilia
Wrzuć chociaż foty rozmawiających, a video byłoby full wypas.
[#27] Re: Pierwszy odcinek podcastu AmiWigilia
warto tego sluchać czy tylko jubilizmy tam są?
[#28] Re: Pierwszy odcinek podcastu AmiWigilia

@SzaryWilk, post #25

Twoje wymagania są samosprzeczne. Zwłaszcza to z procesorem Motorola jest sprzeczne z oglądaniem filmów i surfowaniem...
[#29] Re: Pierwszy odcinek podcastu AmiWigilia

@michal_zukowski, post #27

Raczej jubizmy, ale zawsze możesz przesunąć do przodu.
[#30] Re: Pierwszy odcinek podcastu AmiWigilia

@MDW, post #12

Tacy, którzy mówią, że PowerPC to ślepa uliczka


no coz, wg. mnie jedyna slepa uliczka dla Amigi okazala sie firma Commodore.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem