Komentowana treść: AmiWest 2014 - podsumowanie
[#1] Re: AmiWest 2014 - podsumowanie
Jaka mała impreza, garstka ludzi. Ot, takie przjemne spotkanie przy winie. Nowa Amiga1 X5000? Co to?
[#2] Re: AmiWest 2014 - podsumowanie

@Deftronic/..., post #1

Nowa Amiga1 X5000? Co to?


Panie, wypadłeś z obiegu? ;)

tutaj
[#3] Re: AmiWest 2014 - podsumowanie

@mailman, post #2

Panie, wypadłeś z obiegu? ;)


No, trochę. :) Syn mi się urodził. Dwa lata temu, ale jeszcze się nie ogarnąłem.

Kurcze, na tej imprezie to prawie sami emeryci. :( Fajne kartony z A2000 na jednym ze zdjęć.
[#4] Re: AmiWest 2014 - podsumowanie
u Pc w obudowie z klocków legoOK
[#5] Re: AmiWest 2014 - podsumowanie
Ja trochę nie nadążam. Projektują nowy komputer, podczas gdy starszy model wciąż cierpi na ogromne niedostatki w oprogramowaniu. Jak mniemam nowy komputer powinien mieć więcej GHz, który będzie zwalniał programistów z obowiązku optymalizacji swoich programów. Według mnie to źle. Po drugie przykładowo po wydaniu Amigi 500 powstało multum (liczone w tysiącach) gier i tyle samo programów na ten komputer, zanim firma Commodore podjęła decyzję o wypuszczeniu nowszego modelu Amiga 600 i Amiga 1200 (nie licząc dużych Amig, które powstawały równolegle).

Obecna polityka A-EON kłóci się z logiką. Ja rozumiem to tak, że można pokazać fajne boot-logo na fajnym, mocnym sprzęcie. Tylko do czego ten komputer w ogóle będzie służyć? Oprogramowanie to podstawa, dlatego m.in. ja piszę list na PC, pod którym mam dobrą przeglądarkę, która obsłuży mi PPA, a programuję na ukochanej Amidze mając do dyspozycji zestaw profesjonalnych narzędzi programistycznych. Najważniejsze to wiedzieć do czego komputer służy.

Trwają prace nad portem programu Octamed dla AmigaOS 4

No to jest akurat dobra wiadomość, OctaMED to jeden z najlepszych programów muzycznych dostępnych na Amigę.

Zakończony został proces portowania pakietu Libre Office. Obecnie trwają przygotowania do fazy debuggowania i testowania.

Nic, tylko pogratulować, zwiększy się baza oprogramowania. Mam tylko nadzieję, że nie będzie to chodzić jak żółw. Ja jednak jestem zadowolony z programów dołączanych w pakiecie Amiga Magic, bo są to komercyjne i sprawdzone rozwiązania. Odkrywanie koła na nowo... gdzieś to słyszałem.

Budując nowe zaplecze AmigaOS 4 zapomniano o Klasyce, zaś firmę Commodore zmieszano z błotem i to jest błąd. Jeśli czujecie się na siłach, żeby odbudować markę Amiga i uważacie, że zrobicie to lepiej niż Commodore/Escom/Gateway itd. to szczerze życzę Wam wszystkiego dobrego. Pamiętajcie jednak, że te firmy mogły myśleć podobnie.
[#6] Re: AmiWest 2014 - podsumowanie

@Hexmage960, post #5

A, jeszcze ważna rzecz. Na komputerze z 14MHz - 50MHz oraz 2MB CHIP (+ 32 MB FAST) mam:

1. Porządne edytory tekstu,
2. Procesor tekstu WordWorth,
3. Bazę danych DataStore,
4. Organizer,
5. Arkusz kalkulacyjny TurboCalc,
6. Programy do grafiki rastrowej Deluxe/Personal Paint,
7. Program do obróbki grafiki Photogenics,
8. Sporo kompilatorów (np. MaxonC++, StormC),
9. Programy do renderowania grafiki (nie posiadam żadnego w tej chwili),
10. Wiele menedżerów plików - Directory Opus, DirWork itd.
11. Narzędzia do walki z wirusami komputerowymi, reperujące dyski.
12. Lekki, stabilny system operacyjny AmigaOS3.1,
13. Mnóstwo fajnych, grywalnych gier (w tym FPS).
14. Wiele doskonałych edytorów muzycznych - OctaMED, Digibooster, Protracker.

I to wszystko działa bardzo dobrze na wspomnianej konfiguracji. Za to właściciele AmigiOne X1000/X5000 pracują przy często wieszających się i koszmarnie wolno działających programach. Mając 4GB pamięci oraz procesor PowerPC 1GHz+. To chyba mówi wszystko za siebie. Dlatego właśnie promuję Amigę Klasyczną.

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2014 11:46:06 przez Hexmage960
[#7] Re: AmiWest 2014 - podsumowanie

@Hexmage960, post #5

Trwają prace nad portem programu Octamed dla AmigaOS 4

Oho, konkurencja.
[#8] Re: AmiWest 2014 - podsumowanie
Jupi ok, racja Płatna aktualizajca systemu OKOKpomysłpomysł

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2014 12:26:09 przez PrzemasIII
[#9] Re: AmiWest 2014 - podsumowanie

@PrzemasIII, post #8

No, to obstawiamy ile będzie to cudo kosztować. 12 tys. PLN? A może 15?
[#10] Re: AmiWest 2014 - podsumowanie

@Hexmage960, post #6

Nie chcę być niegrzeczny, ale:
- dlaczego uważasz że "często się wieszają" i "koszmarnie wolno działają"? Możesz to podeprzeć jakimś bezpośrednim doświadczeniem? Czy to klasyczny objaw bycia amigowcem-teoretykiem? (tu konkretnie: neoamigowcem-teoretykiem)
- Czy uważasz że kompilatory które wymieniłeś (i te których nie wymieniłeś) w jakikolwiek są w stanie konkurować z obecnie używanymi? Trzymają się najnowszych standardów? Czy może chociaż standartów sprzed 10 lat? Generują optymalny kod? Czy uważasz, że nadają się one do promocji Amigi klasycznej? Wymieniłeś produkty komercyjne, które są niemal nie do dostania nawet na wtórnym rynku, czy zatem proponujesz używanie piratów jako rozwiązanie promocyjne?
- Analogicznie sytuacja wygląda z programami do grafiki 3D.
- Sam system jest stabilny, a i owszem. Ale czy jest taki w interakcji z dużymi programami jest podobnie? Mam co do tego wątpliwości i zdecydowana większość z nas jest tego świadoma.

Czy czasem nie przesładzasz rzeczywistości? Sanity check...
[#11] Re: AmiWest 2014 - podsumowanie

@Hexmage960, post #5

Obecna polityka A-EON kłóci się z logiką.


Zgadza się. Opieranie swojego produktu o współpracę z systemem "rozwijanym" przez Hyperion to duża kłótnia z logiką.
[#12] Re: AmiWest 2014 - podsumowanie
Firma A-EON stała się właścicielem portalu AmigaWorld.net oraz podsystemu Warp3D


To akurat może być dobra wiadomość. Nie wiem, jaki jest stosunek panów z A-EON do klasycznych Amig ale można by ich było namówić jeśli nie na sfinansowanie sterownika dla OS 3.x, to może udostępnili by trochę kodu czy coś i pomogli.
[#13] Re: AmiWest 2014 - podsumowanie

@baderman, post #10

- dlaczego uważasz że "często się wieszają" i "koszmarnie wolno działają"? Możesz to podeprzeć jakimś bezpośrednim doświadczeniem? Czy to klasyczny objaw bycia amigowcem-teoretykiem? (tu konkretnie: neoamigowcem-teoretykiem)

Mam doświadczenie z komputerem Sam440ep. Praca na tym komputerze nie należy do najwygodniejszych, wolę swoją Amigę 1200 z powodów które wymieniłem. Przykładowo przeglądarka OWB jest wolna (i często się wiesza), tak samo kompilator GCC (również jest powolny i czasem się wiesza). Nie ma oprogramowania dedykowanego, które byłoby zoptymalizowane pod PPC. AmigaOne X5000 może tylko przysłonić tymczasowe problemy, ale ich nie rozwiąże.

- Czy uważasz że kompilatory które wymieniłeś (i te których nie wymieniłeś) w jakikolwiek są w stanie konkurować z obecnie używanymi? Trzymają się najnowszych standardów? Czy może chociaż standartów sprzed 10 lat? Generują optymalny kod? Czy uważasz, że nadają się one do promocji Amigi klasycznej? Wymieniłeś produkty komercyjne, które są niemal nie do dostania nawet na wtórnym rynku, czy zatem proponujesz używanie piratów jako rozwiązanie promocyjne?

Mam oryginalny pakiet MaxonC++ oraz StormC 3. Ten drugi jest dostępny na płycie Amiga Developer CD v2.1 dostępnej w Vesalii. Kompilatory te z powodzeniem trzymają się współczesnych standardów, generują bardzo zwarty i szybki kod. Jak najbardziej uważam, że są to programy, które mogą służyć do promocji Amigi Klasycznej.

Kompilator GCC (w zasadzie jest to jedyny kompilator ANSI C i C++ dostępny na AmigaOS 4.1) jest bardzo powolny i ciężki. Śmiem wątpić, że coś tu się poprawi.

- Analogicznie sytuacja wygląda z programami do grafiki 3D.

Czy na AmigaOS 4.1 są programy do ray-tracingu takie jakie są na Amidze Klasycznej? No raczej nie.

- Sam system jest stabilny, a i owszem. Ale czy jest taki w interakcji z dużymi programami jest podobnie? Mam co do tego wątpliwości i zdecydowana większość z nas jest tego świadoma.

System AmigaOS 3.1 jest stabilny jak skała, o ile nikt nie grzebie w hardware ponad miarę stosując FastATA, czy Mediator, które mogą nie trzymać norm napięć płyty głównej Amigi.

Podsumowując wolę zoptymalizowane komercyjne programy, które śmigają u mnie na A1200 niż to, co prezentuje się na AmigaOS 4.1.
[#14] Re: AmiWest 2014 - podsumowanie

@baderman, post #10

Czy uważasz że kompilatory które wymieniłeś (i te których nie wymieniłeś) w jakikolwiek są w stanie konkurować z obecnie używanymi?

Jeżeli chodzi o jakość generowanego kodu M68k, to nowe kompilatory nic nie wnoszą...
[#15] Re: AmiWest 2014 - podsumowanie

@Hexmage960, post #13

ompilatory te z powodzeniem trzymają się współczesnych standardów, generują bardzo zwarty i szybki kod


Boże, żyjesz tylko w swoim świecie czy może nieraz wchodzisz do tego, w ktorym znajdują się inni? Czy StormC ma w ogole STL bo wspolczesnego standardu C++ na pewno nie ma. http://pl.wikipedia.org/wiki/C%2B%2B11

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2014 15:42:50 przez michal_zukowski
[#16] Re: AmiWest 2014 - podsumowanie

@Hexmage960, post #13

Argument z wolnym OWB na nowej Amidze jest wręcz absurdalnie śmieszny i bezsensowny. :) Zresztą pozostałe też są dosyć zabawne. :)

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2014 16:19:24 przez MDW
[#17] Re: AmiWest 2014 - podsumowanie
Zapowiedzi zapowiedzi zapowiedzi, dobrze ze chociaz raz wyłamano sie ze schamatu i zrobiono pokaz X5000.
[#18] Re: AmiWest 2014 - podsumowanie

@michal_zukowski, post #15

StormC i MaxonC o ile nie mają szablonów STL (MaxonC zajmuje 4 dyskietki i można pracować nawet z dyskietek), to jednak oferują w zamian wiele rzeczy niedostępnych dla innych kompilatorów, na różnych platformach. Uważam również, że jak na lata w których powstały, są to świetne kompilatory.

GCC obsługuje zapewne wszelakie standardy, ale jest trochę trudny w konfiguracji i powolny. Dla osób, które działają na next-genach wady GCC mogą nie być tak łatwo zauważalne.

Po prostu ja wybieram jakość i niezawodność oprogramowania kosztem ewentualnej niezgodności ze współczesnymi standardami. Lubię programy, które piszą pasjonaci, zafascynowani Amigą i programowaniem. Użytkownicy AmigaOS 4.1 widzą to dokładnie odwrotnie - najpierw standardy, byleby najnowsze, a dopiero na końcu jakość.

Ciekawe dlaczego tak jest? No bo gdyby użytkownicy AmigaOS 4 zaczęli myśleć jak ja, to powstawałoby sporo drobnych programów o niewielkiej funkcjonalności, które byłyby bardzo pożyteczne. I za jakiś czas scaliłoby się takie programy w większe.
[#19] Re: AmiWest 2014 - podsumowanie

@_arti, post #12

Mogę trzymać kciuki za Twój pomysł, ale szczerze wątpię czy wyjdzie poza sferę marzeń
[#20] Re: AmiWest 2014 - podsumowanie

@michal_zukowski, post #17

Też liczyłem na film, a nie same zdjęcia, no ale jak miała by być to prezentacja zrobiona na kolanie to wolę poczekać.
[#21] Re: AmiWest 2014 - podsumowanie

@Hexmage960, post #18

Zrozum, że czasu się nie cofnie i ci, którzy dzisiaj robią coś dla Amigi (niezależnie z jakiego obozu) robią to hobbystycznie i zestawianie tego z działaniami sprzed dekady firmy nastawionej na zysk to raczej nieporozumienie. Commodore (tamto) nie istnieje, Amiga Inc tak jakby nie istniała, więc dobrze, że ktokolwiek robi coś dla tej legendy. Myślę, że gdyby działali razem a nie każdy z osobna to pewne rzeczy byłoby szybciej (więcej ludzi by nad tym pracowało), ale skoro nie chcą/nie da się to trudno.
[#22] Re: AmiWest 2014 - podsumowanie
Wiecej ludzi bylo na sacp i o wiele wiele mlodszych i z wiekszym entuzjazmem.Napisalbym co mysle o amidzełone x5000 ale mi sie nie chce he.
[#23] Re: AmiWest 2014 - podsumowanie

@Ender, post #21

Grunt że cokolwiek idzie do przodu. I tak się dziwię że mają czas i chęci bawic się i rozwój neo-amigi, ze kupują jakieś podsystemy/strony internetowe/prawa do tego czy tamtego. W końcu kupią wszystką lącznie z Amiga Inc. i będzie jeden właściciel wszystkiego po Amidze.
Oby tak dalej....OK
[#24] Re: AmiWest 2014 - podsumowanie

@Voyox, post #23

Obawiam sie ze nic z tego nie bedzie.
[#25] Re: AmiWest 2014 - podsumowanie

@SzaryWilk, post #22

Wiecej ludzi bylo na sacp i o wiele wiele mlodszych i z wiekszym entuzjazmem.Napisalbym co mysle o amidzełone x5000 ale mi sie nie chce he.

No proszę, to chyba wiemy kto będzie następcą "tetryków" z AmiWestu. Właśnie KLASYKOWCY. szeroki uśmiech
[#26] Re: AmiWest 2014 - podsumowanie

@Hexmage960, post #25

Może. W końcu dla kogoś, kto w życiu nie używał AmigaOS next-geny są co najwyżej jakąś egzotyką, a pod tym względem o wiele bardziej egzotyczny (zatem i kuszący) dla współczesnego dzieciaka jest klasyk z 1987 roku "Made in West Germany". Tylko że takie pseudoamigowanie (tzn. na co dzień do wszystkiego używanie PC, a na Amidze odpalanie praktycznie tylko klasycznych gierek) mnie osobiście jakoś mierzi.

Swoją drogą, ciekawe czy - gdy sprzęt zacznie np. masowo padać z racji wieku - grupa o której mówię równie chętnie przerzuci się na MiniMiga, MiST, czy FPGA Arcade.
[#27] Re: AmiWest 2014 - podsumowanie

@recedent, post #26

Swoją drogą, ciekawe czy - gdy sprzęt zacznie np. masowo padać z racji wieku - grupa o której mówię równie chętnie przerzuci się na MiniMiga, MiST, czy FPGA Arcade.


Nie! Mówię za siebie. :) Po prostu Amiga to dla mnie pewna ciągłość od momentu jej zakupu. Do 2002r był to dla mnie podstawowy komputer a potem nadal często był uruchamiany. W ostatnich latach rzadziej siadam do Ami ale zamierzam to zmienić.

Jak padną Amigi to przejdę na AmigaKit na złomie czy laptopie.

Z A1XE i OS4.1 nie korzystam w ogóle. Peg2 odpalam sporadycznie. Może powinienem cześciej?

Czasami zastanawiam sięnad tymi nowymi A1Xcośtam. Tylko co ja bym na nich robił? Może jak system zostanie na nich dopracowany oraz podstawowy soft to się skuszę.
[#28] Re: AmiWest 2014 - podsumowanie

@Deftronic/..., post #27

Dla mnie Amiga to też pewna ciągłość. Amigę CDTV kupił mi mój Tata, Amigę 1200 kupiłem razem z Tatą, a później rozbudowałem o konsolę TOMS, a w niej umieściłem twardy dysk, CD-ROM. Również razem z Tatą kupiłem pierwsze turbo - Blizzarda 1230-IV. Polskie pisma amigowe kupowałem regularnie. Przyznam, że gry sobie kopiowałem na giełdzie, ale i tak większość programów, które posiadałem to były darmowe Public Domain.

Nie patrzyłem z zazdrością na PC brata, przyznam że przez długi czas z niego nie korzystałem. Poznałem grę Quake, ale nigdy nie myślałem o tym, by zagościł na mojej Amidze. Jeśli mnie pamięć nie myli, to około 2000 roku zająłem się rozpracowywaniem gry Benefactor, co poszło mi bardzo dobrze, dlatego też później sięgnąłem po inny, ulubiony tytuł - Dune 2. Naprawdę mnie to wciągnęło i miałem fajne zajęcie na Amidze. W roku 2006 mogłem z przyjemnością zaprezentować edytor do Benefactora na PPA.

Amigę oczywiście mam nadal i korzystam na co dzień. Dla mnie to co robię dziś na Amidze to jest ciągłość i konsekwencja tego co robiłem przez ostatnie dekady. Jeśli chodzi o właścicieli marki Amiga to ja straciłem rachubę. Te nowe komputery dziś produkowane, co zwie się AmigaOne nie leżą w sferze moich zainteresowań. Na nich nie będę mógł pisać gry pod sprzęt Amigi, rozpracowywać gier itp. rzeczy, które wygodnie zrobię sobie na swojej Amidze. Dla jasności: ja system AmigaOS również bardzo lubię, ale w swojej pierwotnej formie - dla procesorów M680x0 i komputerów sprzętowo zgodnych z Amigą.

Jak widać "ciągłość" komputera może być różnie odbierana.

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 12:24:10 przez Hexmage960
[#29] Re: AmiWest 2014 - podsumowanie

@michal_zukowski, post #15

Też mam StormC oryginał w wersji 4. STL jak się pogimnastykuje to można doinstalować namiastkę. Ale... tam w kompilatorze Storma nie ma nawet kastowania... On udaje tylko C++. Więc ktoś kto chce coś przeportować, może się ostro zdziwić.

A nowe programy, kto ma pisać i dla kogo??? Po wpisach pod OS 4.1 i nową Samathą widać jacy jesteśmy. Jest nas mało, większość nie chce za nic płacić, jak wychodzi sprzęt to krzyczy co tak drogo, przecież można taniej (to niech zrobi taniej, ja chętnie kupię ), a gry i programy to powinny być za darmo (bo przecież wytworzenie ich nic nie kosztuje, trzeba tylko głupio poklikać w klawisze ).
[#30] Re: AmiWest 2014 - podsumowanie
Tak dla uscislenia. Obsluga 1080p to oczywiscie mowa o filmach w tej rozdzielczosci. W niektorych przypadkach radeonHD potrafi zdekodowac dwa takie filmy na raz.

Z nowych kart gfx:
- Radeon R5 230/235/235X
- Radeon R7 265/270/270X
- Radeon R9 270/270X/280/280X

Ulepszone picture dataypy z zapisem oraz filesysbox z obsluga ntfs3g oraz exFAT.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem