Komentowana treść: AmigaOS 4.1 Final Edition przed końcem roku
[#1] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition przed końcem roku
Konkretna aktualizacja OK No, ale czekamy teraz na AmigaOS 4.2 OK
[#2] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition przed końcem roku
Czyli co kupię sobie płytę SAM460 bez systemu i mogę sobie kupić final update za 30 euro?
[#3] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition przed końcem roku
Ot fajnie że coś się dzieje ;)
[#4] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition przed końcem roku

@Ender, post #2

Na to wygląda :)
[#5] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition przed końcem roku
a jest tam chociaż pasjans? siedzi, pije i chrupki
[#6] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition przed końcem roku
A była 7 aktualizacja? Ja nie miałem.
News tak czy inaczej pożyteczny, w końcu musiało wyjść płatnego, choć zmiany nie są rewolucyjne.
[#7] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition przed końcem roku

@Ender, post #2

Nie, wymagany jest serial do kupionego AmigaOS 4.1. Jakkolwiek głupio to wygląda (że dwa razy płacisz za 4.1) po prostu nie mogła nazywać się 4.2. To jest płatne update tak naprawdę.
[#8] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition przed końcem roku

@Ender, post #2

Plyta z systemem Final Edition pojawi sie wkrótce w ofercie...i bedzie to cena plyty plus 29.99...
[#9] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition przed końcem roku

@adam_mierzwa, post #7

No właśnie, czy wymagany jest numer seryjny z wersji 4.1, czy nie - gdyż różnie piszą, ale:
- jeśli tak, to chętny na nową płytę Sam460 musi do niej dokupić AmigaOS 4.1 i Final Eition, a to podnosi cenę;
- jeśli nie to nowi użytkownicy Sam 460 skorzystają z tego, ale dotychczasowi użytkownicy zostali trochę zrobieni w trąbę, gdyż płacili za AmigaOS4.1 ponad 100 Eur, a teraz jeszcze muszą za poprawki dopłacić prawie 30 Eur. Ja rozumiem, żeby wesprzeć firmę Hyperion, ale patrząc z boku, to nie opłaca się śpieszyć. Lepiej poczekać i z czasem kupić taniej i lepiej dopracowany produkt. To nie przyniesie nowych klientów, bo lepiej poczekać.
[#10] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition przed końcem roku
To i tak o niebo lepiej z samym systemem niz za czasow nieboszczki Commodore.
[#11] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition przed końcem roku

@AS, post #9

Ale gdzie roznie pisza? To odrebny produkt kosztujacy 29,95...

AmigaOS 4.1 Final Edition requires NO previous version of AmigaOS 4.x and is a stand-alone product, quite possibly the most affordable version of AmigaOS ever to be released.
[#12] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition przed końcem roku

@AS, post #9

- jeśli tak, to chętny na nową płytę Sam460 musi do niej dokupić AmigaOS 4.1 i Final Eition, a to podnosi cenę;

Ale dlaczego miałby mieć lepiej ode mnie, jak wszyscy to wszyscy
Nikt mnie nie zmuszał do kupna 4.1 i oni też nie muszą mieć najnowszej wersji. Niewykluczone że ci którzy nie kupią Final będę mieć to w Update, a cena 30 euro to nie jest jakieś zasilenie Hyperionu tylko skalkulowany koszt wypuszczenia takiej kompilacji (jeden AmigaOS na wszystkie sprzęty, nie wymagający instalowania łatek po kolei). Płaci się za wygodę, bo nowości to "takie se". Żebyśmy nie pogubili sznurówek pędząc do sklepu ;-]

nie opłaca się śpieszyć. Lepiej poczekać i z czasem kupić taniej i lepiej dopracowany produkt.

Kolejna będzie 4.2 która wniesie obsługę 4GB RAM i wielu rdzeni, a wiec nowinki nie obsługiwane przez sprzęt poniżej X1000. Wiec nie bardzo jest sens czekać.
Jest jeszcze opcja że część update będzie tylko dla posiadaczy wersji Final i co wtedy?
[#13] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition przed końcem roku

@adam_mierzwa, post #12

Kolejna będzie 4.2 która wniesie obsługę 4GB RAM i wielu rdzeni, a wiec nowinki nie obsługiwane przez sprzęt poniżej X1000.


to bedzie milowy krok, a tylko maly kroczek w numeracji, dziwne
[#14] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition przed końcem roku
Interesująca wiadomość. Cena niewygórowana. Czy będzie działał pod najnowszym WinUAE ?
[#15] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition przed końcem roku

@lupus, post #14

Adam, oczywiście że będzie działał. szeroki uśmiech
[#16] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition przed końcem roku

@Andrzej Drozd, post #15

?

Jak będzie w pakiecie wersja na 68k to czemu ma nie działac?

Patrz:

AmigaOS 4.1 na WinUAE

Pytanie raczej brzmi: nie "czy będzie działał", ale "jak szybko?". Jak na razie to ciekawostka na miarę PCTask, ale zobaczymy jak się dalej rozwinie...

A jak wersja 68k będzie w pakiecie to za 30Euro warto kupić nawet do kolekcji, myślę...



Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 16:38:22 przez Dopuser
[#17] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition przed końcem roku

@Dopuser, post #16

Aby wam uzmysłowić "potęgę" tego biznesu i zobrazować skalę przedsięwzięcia o jakim tu rozmawiamy, załóżmy że (bardzo optymistycznie biorąc) sprzeda się 500 sztuk tej płyty. To daje razem, 500 * 30:

15 000 EUR.

Tymczasem głupia książka o Amidze (tej prawdziwej) zbiera na kickstarterze właśnie 85 000 funtów i suma ta wciąż rośnie. W przeliczeniu na euro daje to:

107 912 EUR

Ludzie którzy z obecnym "rozwojem" systemu AmigaOS wiążą jakieś wielkie nadzieje czy snują dalekosiężne plany, zamiast mącić innym w głowach i patrzeć na nich z góry powinni raczej uzmysłowić sobie jak mikroskopijny jest fundament na którym je budują.

https://www.kickstarter.com/projects/2146199819/commodore-amiga-a-visual-commpendium

[#18] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition przed końcem roku

@jubi, post #17

Na marginesie: aż dziwne, że ludziom chce się płacić za wydrukowane zrzuty z gier zebrane w jednej książce. Książka o Commodore 64 jest aktualnie dostępna. Ale z tego co widzę to chyba publikacja dla ekstremalnych amigowych graczy... może ktoś ma i posili się na recenzję...
[#19] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition przed końcem roku
Jest osobnym produktem, który pozwala obecnym użytkownikom AmigaOS 4.1

Czyli osoba która nie posiada AmigaOS 4.1 (a np.4.0) nie będzie mogła kupić OS 4.1Final?
[#20] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition przed końcem roku

@jubi, post #17

No cóż tanie hobby to nie jest, nie wiem czy nawet subiektywnie nie droższe niż używanie produktów Apple. A faktycznie skala przedsięwzięcia niewielka. Ciekawe jednak , że ktoś to updatuje... są dwie możliwości: albo hobbysta/wariat, albo się to jednak bilansuje.
[#21] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition przed końcem roku

@xtro, post #20

Do #20 Nie bilansuje i to bardzo. Ale jest grupa ludzi którzy mają wizję i pieniądze, i tą wizje realizują.

Na inne odpowiedzi: Wyśmiewanie się z takich ludzi jest głupie, bo w tym momencie trzeba się pośmiać też z siebie/nas. Kurde, co za głąby używają Amigi o szybkości 1/100 mojego telefonu i grają w te gry z pikselami jak pięść, skoro na tym telefonie jest w pyte fajnych nowych gier, które są super grywalne, a demka też kładą na łopatki....
Każdy robi to co lubi, ja kibicuję AOS, choć wiem, że to tylko niestety już hobby i nigdy nie wróci do łask, tak samo jak MOS/AROS itd.

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 21:45:53 przez flops
[#22] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition przed końcem roku

@adam_mierzwa, post #6

A była 7 aktualizacja? Ja nie miałem.


Z tego co kojarzę, Update 7 to była jakaś wewnętrzna wersja wśród deweloperów lub betatesterów.
[#23] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition przed końcem roku

@Andrzej Drozd, post #15

o, to fajnie, teraz będę mógł na swoim PC uruchamiać gry na Amigę z emulatora Amigi pod emulatorem Amigi siedzi, pije i chrupki
P.S. czemu mówisz Adam na Krzysztofa?... tfu, Henryka? Znaczy Leona?
[#24] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition przed końcem roku

@waldiamiga, post #19

Sam sobie odpowiem.
Na Forum amigaworld.net user o ksywie Hyperionmp (wygląda na oficjalną tubę Hyperionu) napisał:

No, it will not require ownership of a previous copy of AmigaOS 4.1.
[#25] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition przed końcem roku

@waldiamiga, post #24

Ogólnie w takim razie jest to super wiadomość. Za około 150pln każdy kto ma Klasyka (z PPC)/Pega/albo Sam będzie mógł kupić, przetestować. Może się okazać, że liczba użytkowników AOS znacznie skoczy w górę (oczywiście w naszej mikro skali). A wbrew temu co tutaj nie jedna osoba pisała, sprzęt pod AOS można kupić w rozsądnej cenie np. Sam440ep Flex 667 MHz z drugiej ręki. Na cały nowy komputer oparty o Sam460ex 1.10 GHz trzeba wydać co prawda około 3000pln, ale tyle samo trzeba zapłacić za prawie 20letnią 68060 dla A3000/A4000.

Ja na pewno kupię tą aktualizację.

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 20:28:17 przez flops
[#26] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition przed końcem roku

@flops, post #25

Za około 150pln każdy kto ma Klasyka (z PPC)/Pega/albo Sam

Albo osoba posiadająca mocnego PeCe z podkręconym i5/i7 w trubie turbo i WinUAE PPC :)
Kurcze, zastanawiam się nad zakupem OS4 Final, właśnie pod WinUAE PPC, co prawda nie mam zbyt wysoko taktowanej i7 ale może z czasem będzie to (emulator) coraz szybsze.
[#27] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition przed końcem roku

@waldiamiga, post #26

Wydaje się, że temat WinUAE to może być to czego potrzeba AmigaOS.
[#28] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition przed końcem roku

@radzik, post #27

Laptop i7 + tani system 30Euro i na pewno przybędzie użytkowników oraz programistów. Jeszcze tylko jakiś UAEPPC-linux żeby nie było pod spodem windowsa i jest bajka bo mamy laptopa z amigaos4.
[#29] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition przed końcem roku

@Pawelek, post #28

Na linuxa jest FS-UAE, tak samo jak na Mac, też obsługuje emulację PPC.
[#30] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition przed końcem roku

@flops, post #25

>sam440ep w rozsądnej cenie

Chyba moje praprawnuki tego dozyją.

WRÓĆ- wtedy będzie jeszcze droższa, bo ####RZADKIE$##$##$
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem