Komentowana treść: A-EON zakupiła prawa do programu Aladdin4D
[#1] Re: A-EON zakupiła prawa do programu Aladdin4D
Świąteczna gorączka zakupów?
[#2] Re: A-EON zakupiła prawa do programu Aladdin4D

@recedent, post #1

Może zbierają pakiet programów które mogliby zaoferować komercyjnie, "po liftingu", swoim klientom po obniżonej cenie, a innym drożej.
Będzie szum, będą komentarze, jest parcie na retro, jest szansa zarobić.

W sumie to dobry ruch, pewnie i tak będziemy marudzić na nikłe zmiany, ale jest szansa na rekompilacje programów pod PPC i porządek na rynku praw.
[#3] Re: A-EON zakupiła prawa do programu Aladdin4D
Czyli czymś ów Amistore trza zapachać, więc na pierwszy rzut odgrzewane kotlety w nowym opakowaniu...
[#4] Re: A-EON zakupiła prawa do programu Aladdin4D
Strasznie jestem ciekaw co Oni z tym kodem i prawami zrobią.
[#5] Re: A-EON zakupiła prawa do programu Aladdin4D
I dobrze. Mnie się ta strategia podoba. Najpierw Personal Paint, teraz Aladdin4D. Jeszcze prawa do nazwy Amiga mogli by kupić od tego trupa Amiga Inc.
[#6] Re: A-EON zakupiła prawa do programu Aladdin4D
AOS jak i pozostałe systemy na PPC potrzebuje dramatycznie aplikacji, żeby można było robić trochę więcej niż suwanie po upiększonym pulpicie kolejnego zestawu ikonek

Widać konsekwencję w ruchach A-EON i to jest dobry znak, że ktoś w końcu próbuje coś uporządkować. Mam tylko nadzieję, że nie będzie to kolejny półprodukt jak sama aplikacji AmiStore. Dla mnie i tak tam brakuje najważniejszego produktu który się wyświetla ale nie ma ceny: warp3d.
[#7] Re: A-EON zakupiła prawa do programu Aladdin4D

@alekc, post #6

Mi zdecydowanie też się podobają ich posunięcia. To co zarobili na bardzo drogim sprzęcie inwestują teraz w bazę oprogramowania (także dla MOS i AROS jest to plus), którego bardzo brakuje na AmigaOS. Przy okazji zapewniają sobie źródełko finansowania, szczególnie, że prawie na 100% będę wersje 68k, a to jest największy rynek.

Co do AmiStore nie jest tak źle, brakuje wykrywania aktualizacji, ale aplikacja jest ulepszana, są poprawki na zgłaszane błędy. OK
[#8] Re: A-EON zakupiła prawa do programu Aladdin4D

@alekc, post #6

brakuje najważniejszego produktu który się wyświetla ale nie ma ceny: warp3d.


może będzie za darmo :)
[#9] Re: A-EON zakupiła prawa do programu Aladdin4D
Swego czasu były zapowiedzi, że program miał mieć nową wersję. Ciekawe jak daleko są posunięte prace? Każdy taki zakup jest dobry, może kupią też starsze gry i zrobią remake? Co do samego Aladdina, to jak on wypada w porównaniu z Blenderem? Kto się teraz zajmie rozwojem tego programu, mają zespół?
[#10] Re: A-EON zakupiła prawa do programu Aladdin4D

@michal_zukowski, post #8

Taaak, na NFZ ;)*

Swoją drogą - A-EON, ma jakąś wizję i próbuje ją wprowadzać w życie a co z tego wyjdzie okaże się za jakiś czas.

*Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać.
[#11] Re: A-EON zakupiła prawa do programu Aladdin4D

@Ender, post #9

Nie tyle zapowiedzi nowej wersji co chciejstwo. W 2013 r. Aladdin4D stał się Shared-Source ale nie słyszałem o jakimkolwiek postępie prac nad nim. A jeśli porównujesz go do Blendera to Alladin przy nim to są paści na szczury. Wykupienie to jedyna pozytywna rzecz która mogła uratować ten program.
[#12] Re: A-EON zakupiła prawa do programu Aladdin4D

@Ender, post #9

Piszesz, że każdy taki zakyp jest dobry, ale moim zdaniem jest inaczej. Aladdin to program przestarzały, używany przez może promil amigowców. W mojej opinii nie ma nic do zaoferowania, a zwłaszcza jeśli dalszym rozwojem programu zajmie się jeden dorywczo pracujący programista. Korzystniej może byłoby kupić WordWortha, albo Final Writera, ale nie, bo przecież Libre Office będzie "już za momencik, już za chwileczkę". Jak dla mnie - szkoda czasu i atłasu.
[#13] Re: A-EON zakupiła prawa do programu Aladdin4D

@recedent, post #12

mam takie samo zdanie, poza tym nie ma tylu amigowych programistów żeby objąć te wszystkie projekty
[#14] Re: A-EON zakupiła prawa do programu Aladdin4D

@RadziN, post #3

Oczywiście nie wiadomo, jak potoczą się losy tej aplikacji po przejęciu, czy wyjdzie z tego coś sensowego, jak wygląda kod od podszewki itd. ale ogólnie racjonalniej jest takiego kotleta odgrzać niż hodować od zera nową krowę.
[#15] Re: A-EON zakupiła prawa do programu Aladdin4D

@Ijon_Tichy, post #14

Ale masz przeciez juz wypuszczone zrodla RayStorma, ktory jest napisany nowoczesniej.
http://www.amiga.org/forums/showthread.php?t=66675
[#16] Re: A-EON zakupiła prawa do programu Aladdin4D

@Ijon_Tichy, post #14

Algorytmy raytraycingu zmieniły się od czasu ostatniej wersji Alladyna.
Lepiej by było coś napisać na nowo aniżeli ogrzewać ta aplikacje.
No ale zobaczymy, może do GUI ktoś napisze system pluginów i dołączy np povray'a.
[#17] Re: A-EON zakupiła prawa do programu Aladdin4D

@Ender, post #9

Co do samego Aladdina, to jak on wypada w porównaniu z Blenderem?

Szkoda, że nie spytałeś o Sculpt 4D vs Blender.
[#18] Re: A-EON zakupiła prawa do programu Aladdin4D

@Pinto, post #17

Chodzi mi o te wersje Blendera, które są dostępne na nasze systemy. Wiadomo, nowsze powinno być lepsze, ale czy Blender ma to wszystko co wersja na PC? Chyba nie, więc pytam, bo może ktoś wie, a to zawsze jakaś wiedza jest.
[#19] Re: A-EON zakupiła prawa do programu Aladdin4D

@recedent, post #12

Jakiś czas temu Digita zażądała 50k £ za WW...a FW kupił już developer Arosa i podobno będą wersje na wszystkie systemy...
Skoro zainwestowano juz sporo w Libre to dziwne te Twoje żale.

Najwažniejsze, że Trevor ma kasę.... a niektorym to nie w smak
[#20] Re: A-EON zakupiła prawa do programu Aladdin4D

@adam_mierzwa, post #11

Ja tam bym nie wybrzydzał, co z tego że Alladin4D jest "kilka lat świetlnych" od Blendera? Ważne, że jest. Teraz przecież jakiś programista AmigaOS4 (o ile się taki znajdzie) może przywrócić ten program "do łask", bo widzę, że jeśli coś ma rok to jest już starociem.

Według mnie nieważne, czy program jest starszy, czy nowszy, ważne żeby oprogramowanie na AmigaOS4 napływało systematycznie. Tylko wtedy AmigaOS4 ma szansę na wypłynięcie na szersze wody. Przecież AmigaOS4 jest tak do tyłu z programami, że nawet napisanie Settlers 2 na AmigęONE byłoby wspaniałą nowiną. No, ale cóż, użytkownicy AmigaOS4 mają to co chcą - wszystko byleby najnowsze.

Zauważyłem, że użytkownicy AmigaOS4 mają nieco wypaczony pogląd na to, jak powstaje oprogramowanie. Macie tyle zaległości, że ja bym nie patrzył na żadną obsługę wielu rdzeni, nowsze Radeony, czy sterowniki. W taki sposób będzie Wam trudno nadrobić zaległości. Liczy się systematyczność.

Ja na razie nie planuję powrotu na AmigaOS4 z czysto osobistych względów, chociaż chciałbym zrobić update Diamplaya lub edytora ikon. W przyszłości jednak to będzie możliwe.

Widzę, że A-EON oprócz sprzętu (vide X5000) wreszcie zajął się tematem oprogramowania i bardzo dobrze. Tego oczekiwałem i takie postępowanie pochwalam.
[#21] Re: A-EON zakupiła prawa do programu Aladdin4D

@Hexmage960, post #20

Ten program swoja glowna funkcjonalnosc ma na poziomie 1998 roku (nie moglem znalezc dokladnej daty). W raytracingu liczy sie silnik nie gui.
Oczywiscie dobry modeller by sie przydal, z tym ze czuje ze na poziomie amigaosow nie jest to do konca mozliwe.

Powodzenia z projektami.
[#22] Re: A-EON zakupiła prawa do programu Aladdin4D

@Hexmage960, post #20

"Ja tam bym nie wybrzydzał, co z tego że Alladin4D jest "kilka lat świetlnych" od Blendera? Ważne, że jest."

No ale Blender też jest więc to raczej żaden argument. :)

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 22:37:45 przez MDW
[#23] Re: A-EON zakupiła prawa do programu Aladdin4D

@stefkos, post #21

Jak dla mnie problemem Aladdina jest totalnie skaszaniony raytracer. Przykładowe obrazki dołaczane do programu wyglądaly wyjątkowo kupowato i nie mogłby się równać nawet z dobrze dopracowanymi scenami z Reala 1.4, nie mówiąc już o lepszych programach.
[#24] Re: A-EON zakupiła prawa do programu Aladdin4D

@pini, post #19

@pini:

Skoro zainwestowano juz sporo w Libre to dziwne te Twoje żale.


A ile zainwestowano? Bo na razie to mamy chyba ze 3 lata "rozwoju" Open Office, który ostatecznie okazał się brakiem rozwoju oraz kilka miesięcy (może rok) zapowiedzianych prac nad Libre. Ile to jest w przeliczeniu na wypłatę dla programisty-amatora? Nie taniej wyszłoby zakupić tego WW, albo np. Papyrus Office?

@Hexmage:

Teraz przecież jakiś programista AmigaOS4 (o ile się taki znajdzie) może przywrócić ten program "do łask", bo widzę, że jeśli coś ma rok to jest już starociem.


Słuchaj, kolego - DiscreetFX kupił Aladdina w 2007 roku, od tego czasu nie ukazała się żadna wersja na amigowe systemy. O uaktualnieniu dla (ostatniej działającej na Amidze) wersji 5.0 pisaliśmy w roku 2003. Umiesz liczyć?

Według mnie nieważne, czy program jest starszy, czy nowszy, ważne żeby oprogramowanie na AmigaOS4 napływało systematycznie.


Przecież napływa - zobacz jak OS4depot puchnie od oprogramowania :)
[#25] Re: A-EON zakupiła prawa do programu Aladdin4D

@michal_zukowski, post #23

Realsoft3D też chyba już się nie rozwija (wersje Linux, Windows).

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 09:43:59 przez Ender
[#26] Re: A-EON zakupiła prawa do programu Aladdin4D

@recedent, post #24

Skoro padł argument, że Aladdin to stary badziew, to taki WW, FW to nowość? szeroki uśmiech

Krok celem portu Libre to bardzo dobry ruch, co niezmienia faktu, że natywny sofy jak FW (który chyba jest przez AROS wykupiony) to plus. Te stare amigowe oprogramowanie nie jest takie złe, na potrzeby naszego rynku aktualizacje i poprawki takiego softu znajda wielu chętnych. To co robi A-EON to jest zabezpieczenie sobie i kasy i sprowadzenie na nowe platformy typowych amiprogramów. Przecież było tyle narzekań, że OS4 to tylko porty z linuxa, więc teraz natywny soft powinien cieszyć każdego? Tym bardziej, że aby na tym zarobić muszą go przeportować na 68k, MOS itd. Jak dla mnie bardzo dobre podejście biznesowe.

Co do softu na OS4depot lub inne amisystemy, tyczy się to każdego, sytuacja wygląda podobnie jak pod PPC w klasyku - nowe konwertery mp3. szeroki uśmiech Oczywiście przerysowałem to, ale myśle, że każdy rozumie o co chodzi.
[#27] Re: A-EON zakupiła prawa do programu Aladdin4D

@radzik, post #26

Każdy ruch mający na celu reaktywację czy rozwój softu 68k powinien cieszyć. Należy dmuchać i chuchać na dewelopera by się nie zniechęcał.
Tym bardziej, że może się pojawić na widoku kompilacja pod neoamigowe systemy. A duch amigowy mamy dzięki właśnie amigowemu oprogramowaniu, a nie hardware...

A tak na marginesie Alladina, to rozumiem, że ten cały konkurencyjny Blender to product stricte amigowy i chodzi pewno na 68k...
[#28] Re: A-EON zakupiła prawa do programu Aladdin4D

@radzik, post #26

@radzik:

Skoro padł argument, że Aladdin to stary badziew, to taki WW, FW to nowość?


A pokaż mi nowszy procesor tekstu na Amigę, który ma porównywalne możliwości...

To co robi A-EON to jest zabezpieczenie sobie kasy


Też tak myślę. Przecież na portach open source nie da się zarobić...

@Dopuser:

Każdy ruch mający na celu reaktywację czy rozwój softu 68k powinien cieszyć.


I naprawdę, będziesz siedział i liczył te scenki na Aladdinie 68k? Spojrzysz mi w oczy i powtórzysz to osobiście na Amigowisku?

A tak na marginesie Alladina, to rozumiem, że ten cały konkurencyjny Blender to product stricte amigowy i chodzi pewno na 68k...


Co to ma do rzeczy? Gdyby nawet powstał port na 68k to i tak nikt by go nie używał. A skoro już jest i działa (i to z dużo lepszym efektem niż pewnie kiedykolwiek będzie działał Aladdin), to roboczogodziny deweloperów next-gen można przeznaczyć na dużo bardziej owocne przedsięwzięcia (z których jedno już wymieniłem w tym wątku).
[#29] Re: A-EON zakupiła prawa do programu Aladdin4D

@recedent, post #28

Recedent, tylko że jak pousuwasz z tych neoamigowych systemów wszystkie te porty open source to co pozostanie?
Albo inaczej, jak 95% softu na neoAmidze będzie open source to czy warto bulić kasę na taką neoAmigę? Co w takiej neoAmidze będzie amigowego co by zachęcało do korzystania? Taniej i zdecydowanie szybciej będzie przecież dokładnie to samo na PC...
[#30] Re: A-EON zakupiła prawa do programu Aladdin4D

@Dopuser, post #29

Dobrze wiesz, że ciężką kasę kosztuje wyłącznie nowy sprzęt. Ja uważam, że powinniśmy poczekać na to co z tego wyjdzie. Jeżeli kupili dla zasady i nic z tym nie zrobią to bezsens jak dla mnie. Liczę, że jakoś to będą rozwijać, czy są w stanie zbliżyć się do Blendera/ Maxon Cinema/LightWave z PC zobaczymy. Nie zniechęcajmy ich, niech próbują. Co do klasyka, miał swoje 5 minut, ale chyba pora na coś nowszego. Na Natami nie ma szans, gdyby nie PPC byłoby tylko WinUAE, więc nie psioczył bym tak na NG. Fajnie by było, gdyby wypuszczali chociaż "odnowione" wersje staroci z 68k, pozwalający na bezproblemowe używanie na NG w celu powspominania sobie jak to kiedyś było. Warunek cena za to powinna być jakaś symboliczna, a nie 99 euro . Podejrzewam, że gdyby te najlepsze (naszym nostalgicznym zdaniem) gry, ewentualnie programy wymagające chipsetów, można było jednym kliknięciem uruchomić na NG to wielu z tych, co tak na nie dzisiaj plują miałoby te maszynki w domu i piali by z zachwytu jakie to fajne. Ja bardzo się cieszę z mojego NG, jeżeli tęsknie za klasykiem to głównie za grami ( a w zasadzie za wspomnieniami jak je kiedyś przeżywałem, bo dzisiaj gry wyglądają lepiej i wiele jest lepszych). To co mnie irytowało w klasyku to "wieczne protezy" a to w systemie, a to w hardware. Czasem zastanawiam się, czy nowym objawem tej choroby jest kurczowe trzymanie się możliwości odpalenia wszystkiego (co chodziło na klasyku) na PPC i systemie NG, bo inaczej to nie kontynuacja. Gdyby posłużyć się analogią z autami jak to niektórzy czynią i lubią, to skoro Syrenka była królową, to wszystkie inne auta jeżeli chcą być takie cool jak ona muszą chodzić na "mieszankę" inaczej to badziewie. Ludzie postęp jest nieunikniony, nikt już nie ogląda w domu wiadomości na czarno-białym TV, tylko na fullHD LCD i jakoś nie psioczy. Te pieprzone 2MB chip, brak możliwości podłączenia (ot tak sobie) monitora VGA, słuchanie mp3, oglądanie mp4, mam z tego zrezygnować, a może mam oglądać w okienku 5cmx5cm, żeby było 25klatek/s. Wszyscy/większość? używamy PC, ba nawet PC i WinUAE i to jest ok., ale jak można zamiast WinUAE użyć systemu NG i odesłać WinUAE na wakacje (nie od razu, ale jak nas będzie więcej to i soft będą robić i hardware), to źle. Powiem przewrotnie, że prawdziwe amigowanie polega na wspieraniu ROZWOJU SYSTEMÓW NG I PPC, a nie szpanowanie tym, że kupiło się kartę turbo do klasyka za 7 tys. Chcecie być muzealnikami to sobie zbierajcie, ale nie piszcie mi, że wspieranie PPC i NG to nie amigowanie. Ignorujcie sobie na zdrowie. OK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem