Komentowana treść: L2cache 1.0
[#1] Re: L2cache 1.0
Należy zwrócić uwagę, że sami autorzy programu ostrzegają przed potencjalną niestabilnością systemu (AmiagaOS 4.1 wyłączą zapis do cache L2 na Sam460) po jego uruchomieniu i sugeruje aby narzędzie uruchamiać tylko przed uruchomieniem procesu który mocno obciąża procesor. Chyba warto to ostrzeżenie dodać do newsa.
[#2] Re: L2cache 1.0

@alekc, post #1

(AmiagaOS 4.1 wyłączą zapis do cache L2 na Sam460)

Widzę że wszystko odwrotnie niż blaszaku, wyłączanie zapisu do cache L2 w pececie to masakra a Amigowe systemy niby przyspieszają.. Dziwne...
[#3] Re: L2cache 1.0

@Voyox, post #2

Nie jestem pewien czy zrozumiałeś. AOS wyłączą cache a programik ACube go włącza ponownie właśnie aby przyspieszyć działanie systemu. Problemem są pewne zależności, które mogą powodować niestabilność. W każdym razie ja wczoraj męczyłem system przez kilka godzin i nic się nie wywaliło. Oczywiście to żaden dowód, że taka sytuacja się nie zdarzy dlatego zanim ktoś wrzuci dodatkową linię do Startup-Sequence lepiej się zastanowić IMHO.

Należnie od wszystkie duże brawa dla Acube, że daje wsparcie dla swojego sprzętu przez wiele lat. Szkoda że inny producenci działający na Amigowym rynku tak nie postępują.
[#4] Re: L2cache 1.0

@alekc, post #3

A czy jest widoczny chociarz najmniejszy przyrost predkosci taki ktory mozna odczuc od razu? Czy widac to dopiero przy odpaleniu jakis jakiego programu ktory potrzebuje duzo mocy procesora?
[#5] Re: L2cache 1.0

@alekc, post #3

Szkoda że inny producenci działający na Amigowym rynku tak nie postępują.


A którzy konkretnie? BPlan, serwisujący w dalszym ciągu płyty Pegasos? Elbox, wypuszczający co jakiś czas nowe wersje oprogramowania do Mediatora? Individual Computers, wypuszczający Config Toola do Indi AGA długie miesiące po premierze?

Moim zdaniem ta funkcjonalność powinna być dostępna "od ręki". Kurcze, ktoś robi sprzęt, ma do niego pełną dokumentację a mimo wszystko jest problem z jego prawidłowym oprogramowaniem i system domyślnie wyłącza nam na starcie tak ważną rzecz jak pamięć podręczna procesora? Przypomina się historia z DMA w kontrolerze dysku Efiki. Tylko że tam była spaprana jego obsługa w układzie MPC5200B i nikt nie chciał brać tak karkołomnego fixa na klatę. Ech...
[#6] Re: L2cache 1.0

@Voyox, post #2

Jak pisza w readme, na 460ex po prostu obsluga cache l2 ma bledy dlatego jest wylaczona. To, ze u kogos dziala nie znaczy, ze dziala bezblednie. W newsie nie jest tez napisane, ze moze powodowac uszkodzenie danych. Jezeli dla kogos zysk max5% za potencjalna utrate danych ma sens to tylko gratulowac.
[#7] Re: L2cache 1.0

@kiero, post #6

Acha. Czyli nie tylko Freescale potrafi konkursowo spaprać produkowany przez siebie SoC...
[#8] Re: L2cache 1.0

@recedent, post #7

Jeśli SoC to tylko Hitachi i SH4 AL / SH5 długo czekałem żeby to napisać
[#9] Re: L2cache 1.0

@recedent, post #7

No z tego wynika że producent zakupił bublowate procki aby więcej zarobić. Freescale sprzedawało to zapewne z zablokowanym L2, albo z uszkodzonym kontrolerem pamięci. Jak mniemam procki PPC kontroler pamięci mają w str. procka. ok, racja

Czyli nie dość że nie ma to Altiveca, nie działa L2 To dlatego ma takie wspaniałe rezultaty w testach ten kastrat...
[#10] Re: L2cache 1.0

@recedent, post #5

A co do supportu przez producenta... ja bym Jensa akurat nie wymieniał. W wielu przypadkach on musi wypuszczać kolejne wersje softu do swojego hardware'u ponieważ w momencie wypuszczenia go, produkt nie posiadał obiecanej funkcjonalności, czego koronnym przykładem jest Chameleon. Niektóre aktualizacje pojawiają się tylko z powodu używania tego samego oprogramowania do kilku produktów. Nie miałem nigdy Pegasosa więc się nie wypowiadam co do bPlan. Natomiast Elbox ma duże brawa za to co robi - pisałem o tym już wcześniej.

Natomiast jestem bardzo daleki od krytykowania Acube - to, że system wyłącza daną funkcjonalność to nie jest wina producenta hardware'u. Można się spierać oczywiście co jest źródłem problemu, ale proszę pamiętać że liczba dostawców procesorów rodziny Power jest bardzo ograniczona. Fajnie, że Acube cały czas szuka czegoś nowego. Po drugie publikuje także kod źródłowy a za to ma u mnie dodatkowy plus.

Szczerze powiedziawszy ja nie zauważyłem jakiegoś istotnego przyspieszenia, ale autorzy sami piszą, że degradacja wynikająca z wyłączenie cache jest niewielka. A co do stabilności to mi się dzisiaj system po uruchomieniu programu wysypał.
[#11] Re: L2cache 1.0

@alekc, post #10

Ale tak swoją drogą, to ciekawe są te problemy z cache (nie tylko w SoCach) PPC - w Efice, tutaj w Sam460, a wcześniej w maszynach z Articią S (czyli AmigaOne i Peg I).... ciekawe czy na innych rynkach (np. ARM) to norma, czy specyfika wynikająca np. ze szczupłości rynku. A może jakiś zabugowany podsystem który dziwnym trafem pojawił się we wszystkich tych produktach....

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 00:32:39 przez wali7
[#12] Re: L2cache 1.0

@wali7, post #11

Problemy z cache to nie jest specyfika typu procesora. Tak powstały Celerony Intela, tak powstawały Athlony z Phenomów (cache L3), czasem jakieś "jądro" się zgubi - dwa rdzenie z 4 w przypadku Intela lub 2/3 rdzenie z 4 w przypadku AMD.

Stawiam na linie i technologię produkcji konkretnego zakładu. Jedna seria wychodzi, a druga, bardziej skomplikowana, wychodzi mniej. W 2013 roku Intel osiągnął w swoich zakładach 13% poprawnej produkcji. Reszta to "celerony". AMD zaliczyło doła finansowego ponieważ prawdopodobnie mieli poniżej 7%.
[#13] Re: L2cache 1.0

@Skotos, post #12

tylko czy to na pewno wina krzemu? trzeba by sprawdzić czy pod takim np. Linuxie też jest wyłączone cache i jeśli nie jest (a sam system jest stabilny) to może być wina kodu AmigaOS
[#14] Re: L2cache 1.0

@wali7, post #11

ciekawe są te problemy z cache (nie tylko w SoCach) PPC - w Efice


jaki problem z cache ma Efika?

a wcześniej w maszynach z Articią S


Skopany uklad odpowiedzialny za cache coherency.

A może jakiś zabugowany podsystem który dziwnym trafem pojawił się we wszystkich tych produktach


Nie :)
[#15] Re: L2cache 1.0

@mschulz, post #14

zdaje się, że w Efice też jest problem z cache coherency przy transmisjach DMA
[#16] Re: L2cache 1.0

@wali7, post #15

5200B nie ma żadnego problemu ze spójnością cache. Ma za to problem z zabugowanym Bestcommem. Podobno na Linuksie dało się to jakość obejść.
[#17] Re: L2cache 1.0

@recedent, post #16

problem z zabugowanym Bestcommem


Ja nie wiem na ile to jest problem zabugowania bestcomm'a, a na ile kwestia napisania do niego nowego, prawidłowego wsadu. Bestcomm jest programowalny niemal jak mikrokontroler. Problem w tym, że nie ma żadnych sensownych narzędzi do tego, więc najpierw trzeba byłoby wydevelopować narzędzia i dopiero pisać wsady. Pewnie nikomu się nie chce - zwłaszcza teraz kiedy Efika jest już trochę passe...


Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 22:54:25 przez strim_
[#18] Re: L2cache 1.0

@recedent, post #16

czyli jest to problem samej Efiki a nie 5200 :)
w sumie to największym problemem Efiki jest mało RAM, a nie problemy z IDE. Sorry, ale Efi jakoś nie lubię (miałem ją kiedyś).
[#19] Re: L2cache 1.0

@wali7, post #18

O ile dobrze wszystko rozumiem to ów Bestcomm jest właśnie zintegrowanym wewnątrz MPC5200B kontrolerem DMA, więc to jednak problem procesora (czy raczej SoCa).
[#20] Re: L2cache 1.0

@recedent, post #19

czyli jednak 5200.... wiedziałem że coś było na rzeczy
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem