Komentowana treść: WinUAE 3.0.0
[#1] Re: WinUAE 3.0.0
pierwszy :)
ps. zainstaluję napweno
[#2] Re: WinUAE 3.0.0
Powiem Wam że jestem pod mocnym wrażeniem tego co Toni (wraz kolegami) osiągnął przez te wszystkie lata. To że nadal ma motywację do pracy nad tym projektem też jest godne pochwały :)

Właśnie sobie czytam wywiad z Tonim z 2009 i tam taka kwestia:

Q: Bernd Meyer coded the JIT of WinUAE. He has also coded beta versions of PowerPC and Warp3D emulation for UAE. Do you think one day WinUAE could launch PowerPC software ?

A: PowerPC in WinUAE = NEVER. First technical reason: I don't know anything about PowerPC CPUs and I don't want to. Other reasons: I don't care; I was never interested in PowerPC.

szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 19:38:43 przez Davka
[#3] Re: WinUAE 3.0.0

@XoR, post #1

Toni ma zapewnione miejsce na piedestale historii komputera AmigaOK Dobra robota.
[#4] Re: WinUAE 3.0.0
Ciekawe jak zainstaluje się AOS 4.1 na UAE :)
[#5] Re: WinUAE 3.0.0

@miro_78, post #3

Tak. Zgadzam się w 100%. Program jest super.

A przy okazji, skoro jest już oficjalna wersja to może też niedługo pojawi się spolszczenie do niej ?
[#6] Re: WinUAE 3.0.0

@Cargo, post #4

Pewnie instalerem :P
[#7] Re: WinUAE 3.0.0

@Drako^BB, post #6

oby ;) teraz trzeba kupić silnego lapka z i7 i AOS na lapku:)
[#8] Re: WinUAE 3.0.0
Kto to jest Toni ?
[#9] Re: WinUAE 3.0.0

@fic, post #8

Halik. Taki podróznik z Torunia. Palil ziolo ze wszytskimi plemionami na swiecie.
[#10] Re: WinUAE 3.0.0
w końcu jakiś konkretny powód do apgrejdu PC. siedzi, pije i chrupki
[#11] Re: WinUAE 3.0.0

@Cargo, post #7

Ja bym polecił jednak kompa stacjonarnego.

Jednak procesory dla stacjonarnych komputerów są dużo bardziej wydajne, tak jak i karty graficzne, w porównaniu do swych mobilnych kuzynów.

Wtedy Ci Amiga OS 4.1 powinien Śmigać. Oczywiście jak to będzie i7 lub jakiś dobry Xeon.

Bo na lapku już niekoniecznie.
[#12] Re: WinUAE 3.0.0

@gilban, post #11

Jak tylko dojdzie do mnie AmigaOS4.1FE to dam znać jak to wygląda u mnie na lapku z i7-4702MQ
[#13] Re: WinUAE 3.0.0

@Davka, post #12

U mnie niestety tylko i7 740QM, ale też OS4 FE zamówię, tylko uporam się z prezentami pod choinkę.
[#14] Re: WinUAE 3.0.0

@gilban, post #11

Akurat karta graficzna to do UAE chyba jakaś specjalnie mocarna nie musi być. :) Za to procesor to pewnie faktycznie im lepszy tym lepiej. I raczej jeden mocny rdzeń niż 8 kiepskich. :)
[#15] Re: WinUAE 3.0.0

@miro_78, post #3

Toni ma zapewnione miejsce na piedestale historii komputera Amiga

Ja bym powiedział, że Toni ma zapewnione miejsca na piedestale historii EMULACJI komputera Amiga. :)
[#16] Re: WinUAE 3.0.0

@MDW, post #15

A ja bym powiedział że nie tylko emulacji (patrz FileMaster i SysInfo) :)
[#17] Re: WinUAE 3.0.0

@MDW, post #14

I raczej jeden mocny rdzeń niż 8 kiepskich. :)

Nie zapomnij że każdą i-siódemkę (i5 zresztą też) można puścić w tryb Turbo czyli np.jeden rdzeń o taktowaniu powyżej 3GHz.
[#18] Re: WinUAE 3.0.0

@gilban, post #11

Przesadzacie z tymi i7 itp. Ja mam Core2Duo E6850 ( 3GHz) i mysle ze to w zupelnosci wystarczy.
8 GB Ramu i stary Radeon HD 5770 1gb....
Zamawiam Amiga OS 4.1 fe.

Dawno temu mowilem ze ten ruch da forse na dzial software. Jednak sprzet ? Moze niektorym sie spodoba ibeda kupowac cytrusy...
[#19] Re: WinUAE 3.0.0

@waldiamiga, post #17

Tak naprawdę procesory I3 oraz I5 mają dwa rdzenie, a każdy z nich ma dwa wątki takie jak w Pentium 4 o nazwie Hyper-Threading.

Za to I7 ma 4 fizyczne rdzenie z 2 wątkami na każdy rdzeń.

Oczywiście system widzi każdy wątek jako osobny procesor. Tak też było z Pentium 4 i jego następcami.

Ja akurat w swoim stacjonarnym komputerze mam procesor AMD Phenom II X4 Quad Core 955 Black Edition z pamięciami DDR III. I daje radę.

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 21:23:24 przez gilban
[#20] Re: WinUAE 3.0.0
Czekałem na te Blizzardy.
[#21] Re: WinUAE 3.0.0

@gilban, post #19

Nie chodzi mi o HT a o Turbo Boost
[#22] Re: WinUAE 3.0.0
Czy skończyło się wsparcie dla Amiga Forever ? Mam Amiga Forever Plus Edition i do niedawna ładnie się aktualizował, a od wersji 2.8.1.0 stoi w miejscu :(
[#23] Re: WinUAE 3.0.0

@gilban, post #19

"Za to I7 ma 4 fizyczne rdzenie z 2 wątkami na każdy rdzeń."

Nie każdy i7 ma 4 fizyczne rdzenie
[#24] Re: WinUAE 3.0.0
Ja kupilem stosunkowo niedawno os4.1 za ponad 500zl z mysla o emulacji pod winuae. A tu w niedlugim czasie pojawil sie najnowszy os4.1 w cenie 125 zl wiec i dokupiel i oplacilem dwie dodatkowe wersje tego systemu(juz nie moge sie doczekac) Teraz juz mam 3 osy? Dwa sprezentuje kolegom z dawnych lat a jeden zostawie sobie. Po nowym roku plaune kupic Pagestreama 5.x , hollywood, digibooster 3.1. Mam w domu od miesiaca iMaca 5k Retina , i7 4ghz wiec emulacja pomimo wykozystania tylko jedngo rdzenia jest zadowalajaca. Natomiast mam male przymyslenie co do ceny osa i oprogramowania na Amige PPC zjednej strony moze sie to wydawac drogie chobby ale zdrugiej mysle ze cena tego calego wymienionego pakietu jest i tak razem nizsza niz naprzyklad jeden program na Maca jaki kupilem wersja pudlekowa AdobeIlustrator cs6. za bliko 4000zl.
[#25] Re: WinUAE 3.0.0

@conrados, post #24

Z tym że - nie oszukujmy się - obecnie żaden soft na Amigę nie zbliża się możliwościami do tego Adobe Illustratora. Zaś w czasach, gdy taki LightWave to był soft na światowym poziomie to i kosztował światowo - niech mnie ktoś poprawi, ale coś mi się zdaje to było również kilka tysięcy złotych, z tym że dobre dwadzieścia lat temu.
[#26] Re: WinUAE 3.0.0

@recedent, post #25

o ile dobrze pamietam, w jakiejs recenzji w MA bylo okolo 4000zl
[#27] Re: WinUAE 3.0.0

@gilban, post #19

Za to I7 ma 4 fizyczne rdzenie z 2 wątkami na każdy rdzeń.


Pytanie, czy i jak WinUAE te wątki wykorzystuje ew. system coś z tym robi ?

Bo jeśli nie, to jeden wątek będzie: max 50 % CPU load z jednego rdzenia i nic ponadto ?.

Ktoś wie ? Bo ciekaawym :)
[#28] Re: WinUAE 3.0.0

@recedent, post #25

w czasach, gdy taki LightWave to był soft na światowym poziomie to i kosztował światowo - niech mnie ktoś poprawi, ale coś mi się zdaje to było również kilka tysięcy złotych, z tym że dobre dwadzieścia lat temu.




W 1995 roku LightWave 3D kosztował 459 funtów, z tym, że był to raczej wyjątek wśród amigowego softu, pozostałe programy były dużo tańsze. Jeśli uwzględnić inflację, to jest to prawie 800 dzisiejszych funtów.

oby ;) teraz trzeba kupić silnego lapka z i7 i AOS na lapku:)


i7 w WinUAE nic nie daje bo wykorzystywany jest tylko jeden rdzeń. Jak można się przekonać z wyników mojego benchmarku, podkręcony budżetowy procersor Pentium G3258 bije najbliższego i7 wydajnością w WinUAE o kilkadziesiąt procent:

http://www.ppa.pl/forum/strefa-tworcow/28440/raytracing-i-amiga/24#m445759


Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 11:45:08 przez jubi
[#29] Re: WinUAE 3.0.0

@jubi, post #28

Te wyniki mimo wyszstko daja do myslenia z powyzszego testu. Bo o ile jeszcze porownujac wynik miedzy procesorem i5 3,4 GHz dajacy wynik emulowanej 40stki na poziomie 5,1 Ghz. Porownujac go do pentiuma G3258 4,5Ghz. Dalej wyliczajac z proporcji i5 taktowany zegarem 4,5 GHz(choc moze taka wersja nie wystepuje na rynku - nie wiem nie sprawdzalem ) powinien 40stke emulowac na poziomie 6,75 GHz co daje wynik nieco lepszy od duzo tanszego Pentiuma G3258. Nalezy jednak pamietac ze i5 wystepuje w wersji rowniez 4 rdzeniowej co pozwoli na uruchamianie obok procesu emulowanej Amigi innych programow na Windowsie np. drugiej emulacji Amigi albo jakich kolwiek innych procesow. W przypadku Peniuma G3258 wydajność emulowanej Amgi wyraźnie spadnie na rzecz częstych wywłaszczeń jakie bedą dochodziły w systemie. Krótko mowiac zarzadca krotko terminowy bedzie przydzielal kwanty czasu na przemiennie innych procesom w systemie jezeli takie beda uruchomione. Co bedzie przemawialo oczywiscie na korzysc i5 nad G3258. Natomiast bardzo mnie zastanawia wynik pomiedzy procesorem i7 3,4Ghz a i5 rowniez 3,4Ghz. Okazuje sie ze na i5 3,4Ghz emulowana 40stka jest o 1ghz wiecej niż na i7 3,4Ghz. To mnie bardzo zastanawia. Mam nawet watpliwosci nad miarodajnoscia przeprowadzonych testow. Byc moze inne czynniki mialy dodatkowy wplyw bo osobiscie nie wieze by taka roznica wydajnosci wynikala na rzecz i5 nad i7. Nawet biorac ewentualny fakt ze ten i5 moze jest z noweszej lini (generacji)od tego i7. Czy ktos ma tez jakies podobne odczucia? A moze jest jakies wytlumaczenie. Nie wieze by kod emulatora byl tez bardziej z optymalizowany pod i5 niz i7. Gdyby wyniki byly rowne badz nie znacznie lepsze na korzysc i7 to by to nie budzilo we mnie watpliwosci. A tu sie okazuje ze i5 szybszy i to o 1Ghz
[#30] Re: WinUAE 3.0.0

@conrados, post #29

Kod emulatora jest optymalizowany pod x86 a nie pod konkretny procesor. Nie raz przekonywałem się w moich zabawach z intelami że niskobudżetowce rozwalały w miazgę drogą kobyłę dla snobów.
Pierwszy przykład to To Celeron 300A który bez problemu w mojej kafejce internetowej brykał na 450 MHz na 5 stanowiskach i nie stwarzał problemów ze stabilnością. Miałem tam także oryginalne Pentium 2 oraz 3 z zegarami 450 i 500 i niestety Celeron deklasował te procesory.

Co do owego pentiuma : link
Nie jest to zły procesor, jest odchudzony ze zbędnego balastu i dlatego ma takie dobre wyniki.OK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem