Komentowana treść: Instalacja AmigaOS 4.1 Final Edition na FS-UAE pod Linuksem
[#1] Re: Instalacja AmigaOS 4.1 Final Edition na FS-UAE pod Linuksem
Bardzo fajny i dokładny opis. Teraz trzeba naprawde się zastanowić i może kupić AmigaOS4.1.

Pozdrowienia Darku i dzięki za opis.
XaVeR (SQ7GDB)
[#2] Re: Instalacja AmigaOS 4.1 Final Edition na FS-UAE pod Linuksem
Chodź wydajność systemu Emulowanej Amigi pozostawia jednak jeszcze wiele do życzenia. W dniu kiedy emulacja PPC osiągnie pełną prędkość procesora 603e 200MHz, wtedy rzetelnie będę mógł powiedzieć, że emulacja OS4.x naprawdę ma sens.
Póki co to tylko zabawa.


Darku czy jest cień szansy aby to samo odpalić na Mac OS pod cpu: PPC G4/5 ?
Wszystkie wersje FS UAE są przeznaczone dla intela. Czy naprawdę PPC został już całkowicie olany ?

@XaVer to jeszcze nie kupiłeś ?
Tylko tak wesprzemy jakikolwiek rozwój Amigi. Fakt faktem udawanej na pececie, ale zawsze coś...

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2015 18:37:58 przez Voyox
[#3] Re: Instalacja AmigaOS 4.1 Final Edition na FS-UAE pod Linuksem

@Voyox, post #2

Nawet na jakimś dobrym procku 4Ghz nie zbliżamy się do 603e 200MHz ?
[#4] Re: Instalacja AmigaOS 4.1 Final Edition na FS-UAE pod Linuksem

@Voyox, post #2

Tylko tak wesprzemy jakikolwiek rozwój Amigi. Fakt faktem udawanej na pececie, ale zawsze coś..


Tylko jak Ty to nazywasz wsparciem, jak producent tego systemu (AmigaOS 4.1 Final Edition), nie daje żadnego wsparcia dla tego co to kupił? Ja wsparłem rozwój Amigi rejestrując swego czasu MorphOSa na Mini Maku. O AmigaOS 4.1 FE mogę pomyśleć jak ten system pod emulatorem zacznie sensownie działać. Póki co to nie ma to sensu, a emulację procesora PPC wykorzystać do Amiga OS 3.9 i programów, i dem wykorzystujących procesor PPC. To chyba jest tu najlepszym rozwiązaniem.

Ja uważam, że firma hyperion entertainment mogła by zacząć zarabiać, wydając swój system na tanie maki PPC, tak jak to zrobili programiści MorphOsa. Nic by się nie stało, a tak wpadają obecnie sami do głębokiego dołka który wykopali.
[#5] Re: Instalacja AmigaOS 4.1 Final Edition na FS-UAE pod Linuksem

@gilban, post #4

Ja także mam zarejestrowaną wersję MorphOS na Macu G4, więc jak mogę tak kupuję. Mam też zakupione Amiga Forever i AmigaKit.

Miałem na myśli tylko to że część osób która nie miała możliwości legalnie u siebie w domu zobaczyć "z czym to się je". Teraz poprzesuwałem ikonki i wiem to i owo o Amiga OS 4.1.
Największy haczyk to tkwi w czym innym. A mianowicie w samym emulatorze. I nie chodzi mi o WinUAE, tylko w wersje na Mac OS. Wszystko jest kompilowane pod intela, więc emulowany PPC działa wolno. Nie ma wersji emulatora typowego dla PPC G4/5. Wtedy emulacja PPC nie byłaby potrzebna i emulowany Amiga OS4.1 działał by szybciej niż na sprzęcie dedykowanym. A takiej furtki nikt nie chce otworzyć.....

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 10:52:24 przez Voyox
[#6] Re: Instalacja AmigaOS 4.1 Final Edition na FS-UAE pod Linuksem

@Voyox, post #5

jak cos jest czegos warte to nie musi byc wspierane. osobliwy etos i obowiazek sie tu wprowadza. jak sie daje na cele dobroczynne, to oczekuje sie przejrzystosci, rzetelnej informacji i wreszcie, ze pomoc laduje tam gdzie nalezy i w oczekiwanym czasie, a nie zostaje po drodze po cichu rozkradana. natomiast jak kupuje sie powazny produkt, to osobna sprawa: klient oczekuje, ze spelnia on zaanonsowane kryteria i jest supportowany. tu nie ma mowy ani o jednym ani o drugim, a srednio-zreczne lawirowanie pomiedzy tymi nawzajem sie wykluczajacymi altrernatywami jest nie fair w stosunku do branej w obowiazek spolecznosci i w zasadzie powinno otumanic najwyzej osoby bardzo naiwne.

krotko: jak sie chce cos rzetelnego suportowac to winuae i toni wilen. kropka.
[#7] Re: Instalacja AmigaOS 4.1 Final Edition na FS-UAE pod Linuksem

@Voyox, post #2

Chwilowo wątek "zamarł", ale warto dodać go do zakładek ;)
link

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 13:27:57 przez eastone
[#8] Re: Instalacja AmigaOS 4.1 Final Edition na FS-UAE pod Linuksem

@Voyox, post #2

hmm... dedykowane UAE dla Mac OS (X)? nie mam pojęcia.
Na stronie projektu jest wsparcie dla tego systemu link
Skompiluj i sprawdź jak działa.
[#9] Re: Instalacja AmigaOS 4.1 Final Edition na FS-UAE pod Linuksem
Szkoda tylko że Linuksowe FS-UAE chodzi wolniej od WinUAE pod Wine :P
[#10] Re: Instalacja AmigaOS 4.1 Final Edition na FS-UAE pod Linuksem

@pekdar, post #8

Artek fajny ale namawianie do piracenia romów już nie tak fajne. Jak możesz to przeedytuj to.
[#11] Re: Instalacja AmigaOS 4.1 Final Edition na FS-UAE pod Linuksem

@michal_zukowski, post #10

Można kupić gdzieś te rom-y.
[#12] Re: Instalacja AmigaOS 4.1 Final Edition na FS-UAE pod Linuksem

@amizet, post #11

AmigaForever
[#13] Re: Instalacja AmigaOS 4.1 Final Edition na FS-UAE pod Linuksem

@Norbert, post #12

Dzięki, ale rozumie że jest to w wersji: "Plus Edition" czy "Value Edition" nie wiesz może?


A co do artykułu to tam jest napisane że trzeba użyć Google, a w Google wystarczy wpisać AmigaForever

I co nie można tak tego interpretować?
[#14] Re: Instalacja AmigaOS 4.1 Final Edition na FS-UAE pod Linuksem

@michal_zukowski, post #10

Przejaskrawiasz.
To kwestia indywidualnej interpretacji tekstu.
Wskazałem narzędzie aby znaleźć to co jest potrzebne. To w jakiej formie szukający to znajdzie to jego sprawa. Może spiraci a może poszuka legalnego źródła.

Zostanie jak jest.
[#15] Re: Instalacja AmigaOS 4.1 Final Edition na FS-UAE pod Linuksem
Na jednym z obrazków widać konfigurację pamięci ZIII na 256MB, ale reszta konfiguracji jak i artykuł sugeruje że mamy doczynienia z A4000. Czy mam rozumieć, że pod FS-UAE widać 256 a nie 128 korzystając z emulacji CyberStorm PPC?
[#16] Re: Instalacja AmigaOS 4.1 Final Edition na FS-UAE pod Linuksem

@alekc, post #15

Skorzystali z emulacji Big RAM plus.


Pozdrawiam
[#17] Re: Instalacja AmigaOS 4.1 Final Edition na FS-UAE pod Linuksem

@RadoslawF, post #16

Big RAM plus działa pod AOS 4.1 jako SWAP i to wolny SWAP. Tak przy okazji to odsyłam do mojego posta na forum o programowaniu na temat podsystemu zarządzania pamięcią w AOS 41.
[#18] Re: Instalacja AmigaOS 4.1 Final Edition na FS-UAE pod Linuksem

@alekc, post #17

Wiem że działa tylko jako swap, myślisz że pod emulatorem jest widziana jako RAM ?
[#19] Re: Instalacja AmigaOS 4.1 Final Edition na FS-UAE pod Linuksem

@RadoslawF, post #18

Przeczytaj moje pytanie, swoją odpowiedź a następnie swoje pytanie. Pytałem się o powód deklaracji takiej ilości RAM ZIII i jaki to ma wpływ na to co emulator podaje systemowi. Piszę wyraźnie, że BigRam (jak i ZorRam) jest widziana tylko jako SWAP więc jak mogę myśleć, że jest widziana jako RAM?

Wystarczyło odpowiedzieć że to jest deklaracja tylko dla pamięci ZIII widzianej jako SWAP a nie deklaracja dla karty PPC. Rozumiem, że w FS-UAE gdzie indziej deklaruje się pamięć dla kart PPC?Nie używam FS-UAE i to był powód mojego pytania.

W takim razie pozostaje kwestia wydajności takiej konfiguracji: ja zakładałem testowo partycję SWAP na dysku pod WinUAE o rozmiarze 128. Praktycznie powyżej nie ma co się bawić w przypadku 128MB RAM bo systemowi zabraknie pamięci na karcie aby swapować te 256MB.
[#20] Re: Instalacja AmigaOS 4.1 Final Edition na FS-UAE pod Linuksem

@pekdar, post #14

To kwestia indywidualnej interpretacji tekstu.
Wskazałem narzędzie aby znaleźć to co jest potrzebne. To w jakiej formie szukający to znajdzie to jego sprawa. Może spiraci a może poszuka legalnego źródła.


Interpretacja, interpretacją ale odsyłanie do wygoglowania Romu 3.1, wydaje się zbędnę, zwłaszcza że ten legalnie znajduje się na płycie z systemem w katalogu emulation/AmigaROMs . Co prawda jest to ROM od A1200, ale da się na nim postawić system, nawet w wersji dla A4000.
[#21] Re: Instalacja AmigaOS 4.1 Final Edition na FS-UAE pod Linuksem

@agawa, post #20

Niestety nie da się, konfig A4000 nie wstanie z ROMem od A1200.

#16
Emulacje Big RAM się jakoś konfiguruje?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem