Komentowana treść: Podcast AmiWigilia - odcinek #8
[#1] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #8
Oj posłuchałbym teraz... Niestety będzie to możliwe dopiero jutro rano w drodze do pracy i w czasie pracy. Jutro w fabryce nie zacznę klepać korpo-kodu dopóki nie skończę słuchać tego odcinka! szeroki uśmiech
[#2] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #8

@MDW, post #1

Ja właśnie przed chwilą skończyłem słuchać. Bardzo pozytywny podcast. Pomimo, że trwa 2 godziny, miło i przyjemnie się go słuchało OK
[#3] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #8
Bardzo fajnie się słuchało OK

W kwestii pytania dotyczącego karty muzycznej dedykowanej do DigiBustera; podejrzewam, że chodziło o Amigę klasyczną gdzie brakuje mocy obliczeniowej (wiemy już że jest w planach zmiana gui OK) i możliwość wykorzystanie DSP kart muzycznych (te które są na rynku amigowym podobno są za słabe + ograniczenie przepustowości Zorro II/ Clock portu).

Uśmiałem się jak wpadał podobno "sprzątaczka" do Radzika (rzeczywiście był słyszany później odkurzacz).

Fajny pomysł Krashana na wyciszanie przez mikserze swojego kaszlu (co prawda, nie zawsze się udało, ale jako były pracownik infolinii doceniam to)
[#4] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #8

@BULI, post #3

W kwestii pytania dotyczącego karty muzycznej dedykowanej do DigiBustera; podejrzewam, że chodziło o Amigę


Wydaje mi się że chodziło o kartę, która korzystał by z adudio.device. Digi 3 korzysta z AHI.device. Czyli taką Paule na miare XXI wieku. Czyli Paule w FPGA /to i tak jakieś dwa wieki do tyłu/. Zastosowanie DSP było by dobre w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych. No chyba żeby brać pod uwagę Urzytkowników Classica. Bo co innego jeśli chodzi o takich Urzytkowników " NG Classic Amiga" dość nowe słowo. Czyli Amigi dopalonej najnowszą technologią to jest całkiem nowy dział który tak naprawdę officjalnie dopiero się zaczyna.

I taki urzytkownik potrzebuje takiej Nowej Pauli w FPGA 8+8/...bit co do ilości bitów to dobra była by możliwoś zmany. Czyli np: 4,8,16 bitów. Tylko zminy w kodzie FPGA czyli pewnie był by wymagany reset.

I na pewno chciał bym Pogratulować Jens-owi za Kartę Graficzną w nowych ACA-ach. Tylko nie zapomnij o "biednych chandlarzach" i z zrób dla nich jakieś Picasso II za 20 euro. Oczywiście sprzedawane pod postacią kodu.


Sam Podcast spokoOK
[#5] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #8
Bardzo milo sie slucha. Dzieki wielkie! :)
[#6] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #8

@MDW, post #1

ja jeszcze nie słuchałem, ale na pewno też dziś posłucham, jak wszystkich poprzednich siedzi, pije i chrupki
[#7] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #8
Przesłuchane od deski do deski :) Grzesiek jak zwykle ma gadane, dobra robota :)
[#8] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #8
Grzesiu pięknie opowiada, jak zwykle!

Krashi, pochwal się na czym hula Twój pingwin, tak hard- jak i software. :)

Dzięki,
K
[#9] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #8
Bardzo miło się słucha Krashana, i nie tylko przez to że słychać go było bardzo dobrze,
powiedziałbym nawet lepiej niż Radzika, o sprzątaczkach latających na odkurzaczach
nie wspomnę , ale przede wszystkim dlatego, że Krashan według mnie to
bardzo sensownie myślący i mówiący gość.
Mam nadzieje że jego wypowiedź utnie wszelkie mrzonki i spekulacje na temat armów,
srarmów i innych inteli jako baza dla dalszego rozwoju systemów ng (przynajmniej w
perspektywie trzech następnych dekad), bo jeśli nawet on nie jest wstanie przekonać
ludzi to chyba nikt w naszym środowisku nie będzie w stanie.

Zaciekawiło mnie to co powiedział na początku i zszokowało że Radzik tego nie pociągnął ,
a mianowicie o co porwał szaty z rozwijaczami AOS4 do tego stopnia że porzucił beta testy?

Ciekawi mnie też kwestia OWB, skoro rozwija ją jeden człowiek i przez to tempo jest słabe,
czy autor OWB (nie pamiętam imienia, przepraszam) nie szuka pomocy, czy to programistycznej
albo jakiegoś bounty-wsparcia, przecież gdyby zrzucili się MOSerzy i AOSerzy to mogłaby z tego wyjść
całkiem zachęcająca suma.

Ogólnie bardzo fajny odcinek, trochę zmył niesmak po debacie na temat "bankructwa" Hyperionu.
[#10] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #8
Miło się słuchało Panowie. Na pewno nie zmarnowałem czasu :) I dokładnie - bawmy się tym póki się da.
[#11] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #8
Przesłuchałem rano całość jednym ciągiem. Bardzo fajnie się słuchało. Z Krashanem trudno się nie zgodzić w jakiejkolwiek sprawie. Bardzo trzeźwo i sensownie myślący człowiek. Studzi moje fanbojstwo jednocześnie nie gasząc zapału.

Bardzo lubię gdy raz na jakiś czas mogę posłuchać kogoś kto wie co to jest startup-sequence czy ImageFX. Radzik każdym odcinkiem sprawia mi wielką radochę. Dzięki! szeroki uśmiech
[#12] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #8
Szkoda, źe podcasty nie trwają przynajmniej 7h. Mógłbym milej spędzać czas w pracy ;)

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 18:24:05 przez eastone
[#13] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #8

@Ferin, post #9

Punkt widzenia krashana nie musi pokrywać się z punktem widzenia członków Morphos Teamu. To po pierwsze. Po drugie Army obecnie odpadają bo nie dają nic w porównaniu do inteli i do powerpc (bajki o poborze prądu możemy schować do szuflady, jak kogoś stać na nowe amigi to stac go na +20zł miesiecznie na prąd). Niskopoziomowi sprzętowcy z MorphOS Teamu nie zajmują się portem na Army czy x64 bo jest jeszcze troche sprzętu do oprogramowania na aktualne maszyny (dużą część będzie można zobaczyć w Morphos 3.8). Reszta pewnie trafi do 3.10 (o ile nie podskoczymy do 4.0 :) ). W kazdym razie w przeciagu nastepnego roku jest jeszcze duzo do zrobienia przy aktualnych maszynach i port na cos nowego na pewno nie ruszy.

ps1. zmiane barw Krashana mozna bylo zaobserwowac w jego komentarzach na execu i (chyba) ACP. Polecam lekturę starych wątków.

ps2. odnosnie owb to nie dlatego tempo jest slabe bo rozwija go jeden czlowiek (fab) tylko dlatego, że ten człowiek obecnie nie ma czasu :). Bounty nic nie da bo czasu mu nie doda. Pozostali programisci z morphos teamu maja swoje wlasne projekty na ktore takze nie maja za duzo czasu wiec nie liczac poprawek w opensslu nikt przy tym nie dlubie ( jest jeszcze bigfoot dlubiacy przy JS JIT ale to troche inne zagadnienie). Jakakolwiek zachecajaca suma nie bylaby wieksza niz 3krotna miesieczna wyplata programisty. Programisci z OS4 w stylu kas1e są mają zbyt małą wiedzę i doswiadczenie. Arosowcy są jeszcze mniej liczni a maintainer owb na arosa czyli deadwood tez pewnie zarobiony innymi projektami i życiem (no chyba, że się mylę).

btw. radzik porównując obsluge pamieci w os4 i w mosie wspomniał, że OS4 obsluguje 2 GB ramu z tym, że raczej to nie jest prawda o czym swiadcza posty na aw.net o problemach przy zaalokowaniu pamieci powyzej 1.5 gb na programy/dane.
[#14] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #8
Szczerze to ja wolę, żeby team próbował gonić peleton IT, choć wiem, że nigdy nie będziemy na pudle. Jeżeli MorphOS otrzyma trochę oprogramowania, które zbliży do użytecznością do Linuksa, to będzie spełnienie moich marzeń. Trochę mi u Grześka pesymizmem zapachniało w kwestii ewentualnego rozwoju, to jedyny zarzut.
[#15] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #8

@Sokok, post #8

Krashi, pochwal się na czym hula Twój pingwin, tak hard- jak i software. :)

W domu postawiłem na sprzęt tani i bardzo mobilny - Lenovo X200 z Core2Duo 2,4 GHz, grafiką Intel GMA 4500 i 3 GB RAM (na razie). Na pokładzie modem 3G i duża bateria, z której można pracować 5 – 6 godzin. Sprzęt 12" mieści się w każdym plecaku i można w miarę wygodnie go użyć w autobusie czy pociągu. Wydajność nie powala, ale moje ulubione Call of Duty 1 (spod Windows 7, mam dualboota) pomyka żwawo.

W pracy mam ciężki kaliber, MSI G60, ma to i7 quad oraz nVidię GTX 850, 16 GB RAM i dysk SSD. Wydajność rakietowa, choć z baterii to on długo nie pracuje... Ale w pracy nie musi.

Na obu sprzętach mam XUbuntu. Podoba mi się prostota i sprawność działania tej dystrybucji.

Co ciekawe XUbuntu jako jedyny system mają na swoich komputerach moja żona i dzieci. Nikt nie tęskni za Windowsem, Linuks jest systemem praktycznie bezobsługowym i na codzień prostszym od Windowsa w obsłudze.
[#16] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #8

@Krashan, post #15

Bardzo się cieszę, że służy. na następne Amiparty spróbuję wziąć mojego lapa z Ubuntu Gnome to wymienimy może kilka doświadczeń. Dzięki!
[#17] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #8
Wypas jak zawsze :)
Nic tylko czekać do odcinka #9
[#18] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #8
Bardzo dobry odcinek :) Fajnie było posłuchać jak to wszystko wygląda z punktu widzenia zawodowego programisty. Powiem więcej, wywiad dał mi możliwość przewartościowania moich amatorskich wyczynów w zakresie portowania.
Dzięki chłopaki.

Ps. Krashan, co do klienta sieci bitcoin, czy nosisz się z zamiarem napisania go całkowicie od zera ?
Jeśli wchodzi w grę wykorzystanie modułów, to przyznam się, że niejako przetarłem szlak - odwaliłem czarną robotę i mam przeportowanego w pełni działającego liba. Gdyby ewentualnie dodać do tego Twoją wiedzę ...
[#19] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #8

@amizet, post #4

Z kartami muzycznymi do Amigi klasycznej jest pewien kłopot. Z jednej strony ograniczona moc obliczeniowa procesora Amigi zachęca do przerzucenia części (albo nawet całości) obliczeń na procesor DSP karty, z drugiej zaś na przeszkodzie stają mała ilość pamięci w kartach (Delfina ma raptem 96 kB z tego, co pamiętam) i mała prędkość przesyłania danych do karty. W momencie, gdy np. chcielibyśmy miksować 16 ścieżek 16-bitowych @ 44,1 kHz, to trzeba przesyłać 1,3 MB danych na sekundę. Z tym sobie absolutnie nie poradzi port zegara, a z biedą Zorro II. Zorro III dałoby radę, ale dobrze by jeszcze było, żeby dane szły przez DMA... Innym rozwiązaniem byłaby karta dźwiękowa z DSP i ilością pamięci pozwalającą zrzucić tam cały moduł (powiedzmy 4 albo 8 MB). Wtedy całe miksowanie możnaby zrzucić na DSP w ogóle nie angażując głównego procesora.
[#20] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #8

@Krashan, post #19

Innym rozwiązaniem byłaby karta dźwiękowa z DSP i ilością pamięci pozwalającą zrzucić tam cały moduł (powiedzmy 4 albo 8 MB). Wtedy całe miksowanie możnaby zrzucić na DSP w ogóle nie angażując głównego procesora.

Czyli kolejna pozycja dopisana do listy marzeń
[#21] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #8

@BULI, post #20

przyjdzie Apollo i taki procesor poradzi sobie ze wszystkim siedzi, pije i chrupki
[#22] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #8

@Krashan, post #19

Meh, tak chodzi mi po głowie, żeby zrobić koprocesorową kartę z rdzeniem microAptiv (mikrokontroler MIPS + DSP, 200MHz). Wpinaną w podstawkę procesora 68000 w małych Amigach. Taka karta mogłaby mieć bezpośrednio dostęp do Fastu Amigi.


Ostatnia aktualizacja: 08.04.2015 15:14:10 przez strim_
[#23] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #8

@strim_, post #22

Hehe, strim_ coś widzę, że nasze myśli chodzą podobnymi ścieżkami pomysł



Ja już mam potrzebne rzeczy
Idąc dalej, to można napisać jakiś emulator mc68000 na taki procek, dodać jeszcze jakąś elektronikę do "udawania" sygnałów z 68000 i kto wie co by wyszło , pierwszy krok do zmiany procka, hehe


Ostatnia aktualizacja: 08.04.2015 17:42:47 przez spidi

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2015 17:43:55 przez spidi

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2015 17:44:10 przez spidi
[#24] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #8

@spidi, post #23

Dokładnie szeroki uśmiech.

Interfejs EBI w tych nowych PIC32MZ da się dość łatwo dopiąć do szyny 68000. Bez dodatkowego CPLD się nie obejdzie, jeśli chcieć żeby był pełnym bus masterem i miał dostęp do całej Amigi. Ale wg. mnie to jest godny uwagi pomysł, biorąc pod uwagę jak tanie są te układy.

Robienie emulatora 68000 na MIPS wydaje się dość karkołomnym zadaniem, ale gdyby ten PIC32MZ jako koprocesor miał działać (ala WarpOS czy PowerUP) to czemu nie. Choć nawet to od strony programowej nie będzie takie proste (chyba nie ma żadnego assemblera MIPS na Amigę ). Już mi gdzieś tam po głowie chodził pomysł dopisania backendu MIPS do vasm...


Ostatnia aktualizacja: 08.04.2015 19:12:56 przez strim_

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2015 19:13:17 przez strim_
[#25] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #8

@strim_, post #24

Myślę, że można podążyć w tym kierunku w tych naszych "zabawach". Tak czy siak ja z pewnością tym pobawię się, tylko będę musiał skończyć rozpoczęte projekty

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2015 15:04:47 przez spidi
[#26] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #8

@Krashan, post #19

Za duży "Hi-Tech" jak na początek, tak trochę. Chodzi oto aby Amiga nie Brzmiała jak Sound Blaster. Bo chyba nie oto chodzi tylko jak Amiga tylko taka troszku po tunningu.

Na pewno 16-kanałów było by fajne tylko po co nam 16-kanałów które graja tak samo. Dlatego napisałem 8+8 czyli osiem in i osiem out. Do tego wystarczy aby dwa kanału grały w ośmiu bitach, dwa w dwunastu a cztery w szesnastu. Bo chyba nikomu nie trzeba tego tłumaczyć że coś może grać lepiej w ośmiu czy dwunastu bitach, oczywiście wszytko zależy od przetworników ad/dc też.

Do tego dobre by były jakieś sprzętowe efekty, czyli w takim prostym tłumaczeniu na "bramkach" czyli w Amidze tylko klikamy w "ikonkę" a to powoduję że ten sygnał leci gdzieś tam sobie i wylatuje nam tam na którymś kanale, jakieś takie "hardware" echo czy jakiś reverb.

Tak że zastosowanie DSP na pewno było by dobrym rozwiązanie i też pewnie dość porządnym, lecz karta dźwiękowa to dość indywidualna sprawa. Oczywiście w dzisiejszym Świecie cyfryzacji ma się to zupełnie nijak do rzeczywistości która jest wykreowana przez Postęp.

Bo czy to ma być nowa Paula czy nowa Karta Dźwiękowa. Od razu chce się napisać "O nie taką Paule walczyliśmy Krashan" taka małą anegdota nie obraz się ale co to ma być nowa kata dźwiękowa. Czy nowa Super Paula a za rok powstanie Nowy Agnus Nowy Denis. I takim tropem za trzy lata będziemy mieli nową Amige, Prawdziwą Amige, nie wilka w owczej skórze tylko Amige z krwi i kości zbudowaną na "zgliszczach, Zgliszczach Imperium"...

Moja wiedza opiera się w głównej mierze na założeniu przypuszczeniu i łączeniu faktów, co nie zmienia faktu że wiem o co chodzi. Tylko czasami brakuje mi tego "Naukowego Bełkotu".


W twoim wypadku jest trochę inaczej, zaprojektowałeś Prometeusza softowo też dajesz sobie radę. Tylko to że Ktoś potrawi coś zrobić i wie jak to zrobić nie oznacza to tego że zrobi to dodrze a jak już to zrobi, to nie znaczy że podbije tym rzesze Fanów.

Lecz w Amigowym Świecie jest trochę inaczej. Wydaje mi się że najlepsze połączenia to takie połączenie które zawierają w sobie, najlepsze rozwiązania w połączeniu z tymi najprostszymi.



Zastanawia mnie jedna rzecz, miałem napisać pytanie na Podcast ale zeszło i nie napisałam przesłuchałem Podcast parę razy, i stwierdziłem że prowadzący mógł by mieć problem z rozszyfrowaniem tego co tak naprawdę Autor pytania miał na myśli.


Tak że zastanawia mnie to dlaczego w ogóle porzuciłeś Hardware, przecież Prometeusz to było Coś. Teraz mógłbyś sobie klepać gdzieś tam jakieś karty sieciowe, dźwiękowe czy też graficzne.
I zalewać rynek swoimi produktami, no chyba że wolisz klepać w klawiaturę i produkować Soft?
[#27] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #8

@michal_zukowski, post #13

(bajki o poborze prądu możemy schować do szuflady, jak kogoś stać na nowe amigi to stac go na +20zł miesiecznie na prąd)


nie chodzi o rachunek za prąd, raczej o czas działania na baterii, gabaryty sprzętu itp.
[#28] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #8
Długi, ale ciekawy podcast. Wszystko jak słyszę rozbija się o kasę
[#29] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #8

@michal_zukowski, post #13

"Bajki o poborze prądu" to chyba nie w tym podkaście. Moje pytanie padło w kontekscie m.in. tego, że ARM rozwija się a PPC słabo. Niestety radzik nieco zmienia te pytania od czytelników, "swoimi słowami" je zadaje ;-]
Tak samo nie zmieściło się moje pytanie o ARM w kontekście "ślepa uliczka" - jestem w stanie sobie wyobrazić że np. Intel wyskakuje z rewolucyjnym sprzętem i ARM znika z rynku w przeciągu kilku lat. I co wtedy "u nas"? Kolejny "zły wybór" po PPC? Czy może od razu pominąć ARM i od razu na Intela?
[#30] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #8

@adam_mierzwa, post #29

Imo nawet jak intel z czymś wyskoczy to i tak nie znaczy ze ARM zniknie za duża kasa za tym jest :)
I zawsze to coś innego niż intel :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem