Komentowana treść: MorphOS na AmigaOne X5000
[#31] Re: MorphOS na AmigaOne X5000

@imp, post #22

zwykłe tanie Pentium (haswell)

http://4ksamples.com/4k-gaming-montage/

na tym przykładzie procek obciążony 10-20%

jakiś komentarz
[#32] Re: MorphOS na AmigaOne X5000
Jeżeli okaże się, że MorphOS Team zacznie robić system na x86 to będzie wymówka, przedtem na strucle ze śmietnika, a teraz na x86, jedno i drugie rozwiązanie nie jest koszerne (raz, bo nie na nowy sprzęt, a drugi, bo nowy, ale nie PPC). To smutne, ale tak będzie. No chyba, że znajdą inne rozwiązanie (dają sobie kilka lat jeszcze).

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2015 19:17:05 przez Ender
[#33] Re: MorphOS na AmigaOne X5000

@Ender, post #32

Teraz nie chodzi o koszerność, bo (nie bądźmy hipokrytami) każdy ma PC, nawet ci co dawniej mogli napisać "a właśnie nie, ja mam Maca" też mają Intela. Chodzi o to że w tym momencie przepisywanie na x86 może wydawać się bez sensu. Bo emulacja może mieć wystarczającą prędkość, zwłaszcza że postęp technologiczny trwa.

A jeśli chcieć mieć na x86... W moim odczuciu oprogramowanie jakie powstało na NG nie jest jakieś wybitne, dużo rzeczy było portowanych. Dla mnie system na x86 to nie byłby dramat nawet jeśliby to oznaczało utratę części oprogramowania. Takie programy jak GIMP. Blender, Firefox - to wszystko ma otwarte źródła, szybko powstałyby odpowiednie wersje na x86 pod nasze systemy.
A że współcześnie programuje się tworząc kod łatwiej przenośny "międzyplatformowo" być może z czasem "natywne" programy dołączyłyby, nie byłoby tak strasznie. Nie bójmy się.

Komputer PPC nowy to jest fajna sprawa, i na długo wystarczy nam PPC, ale to jest ograniczenie. Nowe = drogie, stare = "ze śmietnika". Jedyne co w x86 budzi u mnie wątpliwości to ta mnogość płyt głównych i podzespołów.
[#34] Re: MorphOS na AmigaOne X5000

@Ender, post #32

Sprzęt to już sprawa drugorzędna. Nastąpiła niemal kompletna unifikacja w wielu miejscach. AMD64 czy ARM to jedyny dzisiaj wybór w CPU, niestety popularne i tanie ARM są na dziś tylko 32bit, trudniejszy wybór to GPU i w reszcie pomniejszych układów.

A może emulacja, jakaś własna maszyna wirtualna, coś przejściowego ?;)
[#35] Re: MorphOS na AmigaOne X5000

@belfegor, post #34

A może emulacja, jakaś własna maszyna wirtualna, coś przejściowego ?;)

Emulacja czy wirtualizacja to rozwiązania, które mogę ewentualnie zaakceptować tylko pod warunkiem, że będzie to jakiś etap przejściowy. Stary soft mógłby być odpalany w jakimś ograniczonym środowisku (np. tylko jeden rdzeń, tylko do 2GB RAM itp.). Z czasem zapomnielibyśmy, że w ogóle istnieje jakiś stary soft.
[#36] Re: MorphOS na AmigaOne X5000

@adam_mierzwa, post #33

Nie mam PC, i?
[#37] Re: MorphOS na AmigaOne X5000

@belfegor, post #31

zwykłe tanie Pentium (haswell)

http://4ksamples.com/4k-gaming-montage/

na tym przykładzie procek obciążony 10-20%

jakiś komentarz


Podejrzewam, że koledze chodziło o 4K@60fps na YT. W tym przypadku YT używa kodeka VP9 który nie jest obsługiwany jeszcze przez GPU i wszystko spada na CPU. Więc wymagania ma to wysokie. Stawiam, że chodzi o ten test: http://pclab.pl/art63078.html.
[#38] Re: MorphOS na AmigaOne X5000

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #36

Nie mam PC, i?


Jeżeli PC to klasyczna grzybnia z Windą to ja też nie mam i mieć nie zamierzam.
[#39] Re: MorphOS na AmigaOne X5000

@adam_mierzwa, post #33

Zauważ, że niektórzy (są chyba w mniejszości już) ciągle nie chcą słyszeć o przesiadce na x86. Dla mnie procesor to rzecz drugorzędna, ja cenię sobie rozwiązania i koszty jakie muszę ponieść żeby ich używać, niezależnie czy chodzi o hobby, czy pracę. Zgodzę się z Tobą, że dużo tych płyt, ale gdyby zdecydować się wyłącznie na jednego producenta, to powinno być do ogarnięcia.
[#40] Re: MorphOS na AmigaOne X5000

@sando, post #37

Na CPU bez żadnego problemu daję radę Pentium z tym 4K jaki zapodałem powyżej, średnio wtedy ok. 40-60%.

---
Test pclab.pl działa tylko na Chrome, a ja używam FF.

phfx_4KHD_VP9TestFootage.webm (188.3MB)

to jest jedyny 4K VP9 jaki znalazłem do ściągnięcia i Pentium daję tutaj radę z VP9, ale to tylko 25fps i 13.2Mbps - jakość świetna mimo to!. Obciążenie spore, średnio ponad 80%, także bez wsparcia GPU tutaj się nie obejdzie przy 4K 60fps. Faktycznie, na CPU tylko i7.

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2015 02:47:21 przez belfegor
[#41] Re: MorphOS na AmigaOne X5000

@adam_mierzwa, post #33

Nowe = drogie, stare = "ze śmietnika".


Nowe po gwarancji = ?

Jak padnie Sam albo Mac PPC, to zakup kolejnego tak nie boli w przypadku Mac PPC.

Taka różnica :)
[#42] Re: MorphOS na AmigaOne X5000

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #36

I nic, twoja sprawa. Rozmowa jest o przejściu na Intela, bo Intel daje nadzieję na tani szybki sprzęt przez wiele lat. Podałem przykład niekoszerności komputerów Apple. Współcześnie mało kogo obchodzi co jest "pod maską". Taki MDW za dopłatą nie wymieniłby się na PC na identycznych podzespołach. System, sposób jego użytkowania i korzystania wogóle z komputera na codzień - ma być prosto i wygodnie, to się liczy dla większości. Upieranie się przy egzotyce jest samoograniczeniem się. Apple pokazało że można zachować odrębność na tych samych bebechach co blaszaki.

#41
Ja o chlebie, ty o wodzie. Nie chodzi o koszt zakupu tu i teraz, tylko o wizję rozwoju. Ja np. za 10 lat chciałbym mieć możliwość zakupu nowego komputera.

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2015 09:50:52 przez adam_mierzwa
[#43] Re: MorphOS na AmigaOne X5000

@adam_mierzwa, post #33

Komputer PPC nowy to jest fajna sprawa, i na długo wystarczy nam PPC, ale to jest ograniczenie. Nowe = drogie, stare = "ze śmietnika".


To określenie "ze śmietnika" to nic innego jak wymysł ludzi związanych z AmigaOS4, którzy chyba są po prostu zazdrośni, że możemy kupić sprzęt za śmieszne pieniądze. Inaczej tego sobie nie wyobrażam bo chyba nie powiesz mi, że nikt z tych ludzi wcześniej nie kupował używanych sprzętów do klasyków, używanych Pegów 2 etc.
[#44] Re: MorphOS na AmigaOne X5000

@adam_mierzwa, post #42

Nie chodzi o koszt zakupu tu i teraz, tylko o wizję rozwoju. Ja np. za 10 lat chciałbym mieć możliwość zakupu nowego komputera.


Póki co mamy wizję rozwoju taką, że w przypadku AmigaOS4 jest np. jeden hobbysta przy kasie, który realizuje swoją wizję kontynuacji marki Amiga w kontekście hardware, która opiera się na tworzeniu sprzętów wypuszczanych w małych seriach a co za tym idzie trudniej z ewentualnym serwisem - to ja już wolę robić backup danych codziennie i mieć sprzęt mniej unikalny a sprzęt bardziej dostępny. Zależy co kto lubi, czy system czy unikalność sprzętu i lans na obudowę ;)

Pamiętam gdy mój Pegasos II był na gwarancji w bPlanie to wymienili mi już w okresie pogwarancyjnym kartę procesorową. Wtedy te procesory jeszcze były w obiegu jeśli chodzi o desktop. Dzisiaj jak już mowa o PowerPC to w kontekście jakichś rozwiązań serwerowych gdzie zamówienia, o ile się nie mylę, muszą iść w tysiące by coś dalej z tym robić. To jest drogi biznes więc może nie dajmy się zaplątać w czyjąś wizję komputerka a skupmy się na rozwoju systemu pod bardziej dostępne sprzęty? Mam wrażenie, że to nie jest wizja jako taka tylko Hyperion brnie w ślepą uliczkę, nawet bardziej ślepą niż obsługa bardziej dostępnych i starszych sprzętów (a zrobili przecież port na Pegasosa II) bo takie są relacje np. z A-Eon.
[#45] Re: MorphOS na AmigaOne X5000

@pamp3rs, post #43

Ale ja mówię w swoim imieniu, ja tu nie jestem delegatem jakiegoś "obozu" ;-]
Przecież wiadomo że one nie są wyciągane dosłownie ze śmietnika, moją AmigaOne też kupiłem używaną, na pewno wiesz o co mi chodzi. Fajnie jest mieć firmę która wypuszcza nowe modele dedykowanego sprzętu.
[#46] Re: MorphOS na AmigaOne X5000

@grxmrx, post #44

Serwis to jest iluzja, komputer prawie zawsze psuje się po okresie gwarancyjnym. Skoro działa np. stachu w temacie ponad 20-letnich komputerów, to i tu nie jest to problem nie do rozwiązania (ewentualna naprawa). Najczęściej spotykane usterki to są kondensatory do wymiany albo zimne luty, a to nie są rzeczy które nie może zrobić sprawny elektronik.
Choć z wymianą P.A.Semi to faktycznie może być problem

Z tym lansem na obudowę to ciężkie jest, ja na swojej nic nie mam, nie wiem czemu ma służyć takie źduranie. Trochę podpalasz wątek, a ja tu wszedłem tylko po to by porozmawiać o MorphOS-ie na X5000, a za chwilę pewnie będę musiał się tłumaczyć z tekstów o naskórkach i t.p.

To jest fajne co piszesz o bPlan, nie wiem jak to wygląda w przypadku Nemo, nie słyszałem jeszce o naprawach. Dostępność procesorów - tak, ale np. częste jest że mali producenci robią zbiorowe zamówienie, inaczej skąd ACube miałoby dostęp, przecież to mała firma.
"Wizja komputerka" No O.K., kolejne "obiektywne" określenie. Przecież ona jest jasna, własny hardware, mamy już druga płytę główną. Pewnie że jest to dyskusyjne (cena, rozwój sterowników) ale to świadomy wybór tych którzy kupują.

Hyperion w nic nie brnie, są za mali żeby zagrać. Mają system, potrafią go rozwijać, ale największa wiedzę mają w kontekście PPC. No to realizują zlecenie, jest popyt jest produkt. Być może zyski ze sprzedaży ostatniej wersji AmigaOS 4 FE rozłożyły się inaczej (z "NG" było najmniej), ale z drugiej strony nie znam finansów od środka, a nie wydaje mi się żeby Hyperion mógł prosperować latami tylko ze sprzedaży systemu. To są za małe pieniądze, myślę że są całkowicie zależni od A-Eon jeśli chodzi o przyszłość, to tak.
O rozwoju pod inne dostępne sprzęty pisałem nieraz, nawet dziś w innym wątku.

Nie mam zamiaru nikogo do niczego przekonywać, "żyj i daj żyć innym" to moje motto.
Czekam na kolejne zdjęcia, filmiki i inne wiadomości w kontekście MorphOS na X5000. O innych sprawach - zwłaszcza dotyczących AmigaOne i AmigaOS 4.x - bardzo chętnie, ale na pw bądź w innym wątku.
[#47] Re: MorphOS na AmigaOne X5000

@adam_mierzwa, post #46

Powiem tak - jestem zainteresowany najbardziej systemem MorphOS a AmigaOS4 traktuje jako zabawkę-ciekawostkę, ale lubię ją mieć i z tego względu interesują mnie komputery, na których działa zarówno jeden jak i drugi system (aktualnie mimo wszystko moim zdaniem najlepszym tego typu sprzętem jest Pegasos II). Jeśli dobrze rozumiem to dla MorphOS Team nikt specjalnie nie musiał z góry płacić (nie mówię o licencjach userów), żadnego zlecenia robić czy umów by powstał port (no jeszcze nie powstał oficjalnie, póki co jest to tech preview) dla X5000 czy też powstały porty na inne sprzęty (stare komputery z PPC od Apple). Kiedyś było inaczej (Genesi, Thendic-France itd.), ale sytuacja się zmieniła (wtedy jeszcze Apple robił komputery z PPC).

Prawdopodobne jest to, że kupiłbym X5000 gdyby działał jeden jak i drugi system na takim sprzęcie. Natomiast wizja tworzenia własnego hardware z PPC - to już było przerabiane i jest to niewypał, chyba żeby potraktować ten sprzęt jako tymczasowy do czasu dostosowaniu systemu do innej architektury (moim zdaniem nie ma co się jej bać jak zmian w UX Workbencha by nie stracić tego unikatowego feelingu;). Taki sprzęt nie wnosi niczego do świata komputerów poza tym, że wyprodukowano go w małej liczbie sztuk i działa na nim amigowy system więc po co mieć kolejne pudło w domu?

MorphOS Team daje jasny sygnał, że brnięcie w PPC nie ma sensu, ale jeśli zrobią port na X5000 to jeszcze przez powiedzmy 10 lat można to ciągnąć, później ewentualnie będziemy wymierać i temat sam się rozwiąże ;) Jeśli zaczęli już teraz o tym myśleć (a może i coś robić) tym wcześniej nastąpi takie przejście i dalej będzie ciekawie a np. system od Hyperionu też będę mógł uruchomić - pod UAE

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2015 16:47:45 przez grxmrx
[#48] Re: MorphOS na AmigaOne X5000

@adam_mierzwa, post #42

Wybacz, ale wiem o czym jest rozmowa i co napisałeś. Nie mam Intela ani innego x86.
[#49] Re: MorphOS na AmigaOne X5000

@adam_mierzwa, post #46

Czekam na kolejne zdjęcia, filmiki i inne wiadomości w kontekście MorphOS na X5000.


Postaram się jakieś dostarczyć, jeżeli nikt z MorphOS Teamu nie będzie miał nic przeciwko ale to dopiero po premierze wersji 3.8 bo póki co cała para idzie w wykończenie portu na Sam460. Moja X5000 siedzi sobie już poskładana i czeka żeby zająć miejsce Sam ;)
[#50] Re: MorphOS na AmigaOne X5000

@adam_mierzwa, post #46

.

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2015 06:54:33 przez odyseja_lkc
[#51] Re: MorphOS na AmigaOne X5000

@adam_mierzwa, post #46

Serwis to jest iluzja, komputer prawie zawsze psuje się po okresie gwarancyjnym.


Więc po co się podniecać nowym sprzętem dla AOS4 i jednocześnie krytykować używane Maki dla MOSa? Jeśli "serwis to iluzja" ? :)
[#52] Re: MorphOS na AmigaOne X5000

@grxmrx, post #47

W tej chwili mam Morpha na Ibooku, a sama X5000 zapowiada sie ciekawie i zastanawiam sie nad jej zakupem. Gdyby biegal na niej Morph, AOS i Linux jakis to zapewne predzej czy pozniej bym sie zdecydowal. A co do ewentualnej przesiadki na x86 to bylbym jak najbardziej za gdyby ktorys z teamow sie na to zdecydowal:)
[#53] Re: MorphOS na AmigaOne X5000

@MDW, post #1

Big deal...

Ja o tym już czytałem na MorphZone jakieś 5 lat temu...
[#54] Re: MorphOS na AmigaOne X5000

@odyseja_lkc, post #51

Serwis do pewnego stopnia to iluzja, chociaż najczęściej naprawiają lub wymieniają w okresie gwarancyjnym i można coraz częściej dokupić gwarancję lub ubezpieczenie. Za to nowy komputer to już nie iluzja, zawsze jest szansa na dłuższe użytkowanie od nowości tego samego zestawu - starzenie moralne
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem