Komentarze do artykułu: Stacja dyskietek Sakura

[#1] Re: Stacja dyskietek Sakura
Dobra recenzja ! OK
[#2] Re: Stacja dyskietek Sakura
Obudowa wykonana jest z metalu a nie z "tandetnego plastiku", jak to miało miejsce w stacjach produkowanych dwie dekady temu. Dodatkowo pracuje cicho, słychać tylko delikatne chrobotanie głowicy, które jest miłe dla ucha.

Dokładnie to samo mogę powiedzieć o stacji, której używałem w latach 1992-95, więc istniały wtedy stacje w metalowej obudowie i cicho pracujące.
[#3] Re: Stacja dyskietek Sakura

@PopoCop, post #2

Czy to oznacza, że Amigi miały tandetne obudowy, bo były plastikowe? :)
[#4] Re: Stacja dyskietek Sakura
Obudowa wykonana jest z metalu a nie z "tandetnego plastiku", jak to miało miejsce w stacjach produkowanych dwie dekady temu.

Moja stacja zewnętrzna kupiona tyle lat temu jest metalowa. Prędzej dziś spodziewałbym się plastiku.
[#5] Re: Stacja dyskietek Sakura
ładna pogratulować


ps. szkoda że nie biała

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2015 16:42:07 przez jonasz320
[#6] Re: Stacja dyskietek Sakura

@QkiZ, post #4

ja również miałem metalową, i dziś mam taką w szafce. siedzi, pije i chrupki
[#7] Re: Stacja dyskietek Sakura

@snajper, post #6

serio trzeba zaklejać wszystkie dyskietki, bo nie odczyta czy coś źle zrozumiałem?
[#8] Re: Stacja dyskietek Sakura

@zmiennik, post #7

A nie chodzi tylko o dyskietki "HD", czyli te z dwiema dziurkami?
[#9] Re: Stacja dyskietek Sakura
Aż się chce zapytać, czy sprawdziłeś może Mortal Kombat 2 i Police Quest 3? To gry które budzą najwięcej wspomnień związanych z żonglerką :)
[#10] Re: Stacja dyskietek Sakura

@baderman, post #9

Do listy dołożyłbym Larry 5, ale zarówno L5 jak i PQ3 to gry "systemowe", więc nie przewidywałbym problemów. MK2 to dobry pomysł sprawdzenia, zwłaszcza podczas gry na 1 MB pamięci (na większej więcej rzeczy wpada na starcie do RAM i wachlowanie jest mniejsze).
[#11] Re: Stacja dyskietek Sakura

@baderman, post #9

Nigdy nie mogłem zrozumieć dlaczego tyle wielodyskietkowych gier było NDOSowych. To jakiś absurd i jawny gwałt na systemie Amigi. :) Jak widzę takie rozwiązania to żałuję, że każda aplikacja nie musiała być certyfikowana przez Commodore żeby spełniać tak oczywiste warunki jak instalator na dysku twardym albo przynajmniej DOSowe dyski. Dać ludziom wolność i możliwości to zaraz zrobią bajzel i głupie rozwiązania. Oj, biłbym za to mocno po łapach. szeroki uśmiech
[#12] Re: Stacja dyskietek Sakura

@MDW, post #11

Nigdy nie mogłem zrozumieć dlaczego tyle wielodyskietkowych gier było NDOSowych.


Powodów było kilka:

1. Szybkość dostępu do danych
2. Teoretycznie większa pojemność (te kilka kB, ale zawsze).
3. Zabezpieczenie przed piractwem (większość tych NDOS zawierało słynny Copylock Roba Norhterna).
[#13] Re: Stacja dyskietek Sakura

@zmiennik, post #7

serio trzeba zaklejać wszystkie dyskietki, bo nie odczyta czy coś źle zrozumiałem?


Trzeba zaklejać dyskietki HD (kiedy chcesz ich używać jako dyskietki DD, a stacja Sakura jest DD).
[#14] Re: Stacja dyskietek Sakura

@MDW, post #11

Zgadzam się z Tobą. Ja również nie rozumiem, czemu mając do dyspozycji trackdisk.device lub dos.library w ROMie kontrolować głowicą stacji dysków za pomocą rejestrów sprzętowych.

Oczywiste niedbalstwo, jak również przeświadczenie, że na rejestrach sprzętowych jest lepiej. Nie zawsze tak jest w przypadku Amigi.
[#15] Re: Stacja dyskietek Sakura

@MDW, post #11

Do powodów które wymienił Mailman, dodam własne przemyślenie na ten temat. Gry ubijały system i przejście (switch) do Os tak by to działało ok, wymaga to trochę więcej więdzy o systemie a to niekoniecznie mogło być mocną stroną programisty. Z tego względu walenie po rejestrach było znacznie prostsze. Chociaż i to można w pewiem sposób obejśc. Wczytując potrzebne dane na początku gry, co też czyniły takie gry jak na przykład Rolling Thunder, Bomb Jack, gorzej gdy chcemy ładować dane do następnych poziomów i system został już ubity.

A skoro jesteśmy przy systemie, to czy jawnym gwałtem nie będzię martnotrawstwo przestrzeni na dysku poprzez trzymanie dużej ilości plików związanej z grą bądź aplikacją ? A przecież System umożliwia bardzo ciekawy mechanizm overlay. Niestety moja wiedza w tym temacie jest marna, ale chciałbym ten temat zgłębić.
[#16] Re: Stacja dyskietek Sakura

@strim_, post #13

A nie dalo sie przy budowie calego uzadzenia obejsc ten nieszczesny swicz?
Ja wiem ze to ingerencja w stacje dyskow, ale kto by pozniej tam zagladal i tak sprzedaje sie calosc.
[#17] Re: Stacja dyskietek Sakura

@Phibrizzo, post #16

Same napędy stacji dysków też są nowe i objęte gwarancją producenta. Ingerencja w niego równałaby się utracie tej gwarancji...


Ostatnia aktualizacja: 28.06.2015 20:16:19 przez strim_
[#18] Re: Stacja dyskietek Sakura

@mailman, post #12

Powodów było kilka:

1. Szybkość dostępu do danych
2. Teoretycznie większa pojemność (te kilka kB, ale zawsze).
3. Zabezpieczenie przed piractwem (większość tych NDOS zawierało słynny Copylock Roba Norhterna).


No tak, bo są jakieś argumenty. Jednak w efekcie tego poszkodowany jest użytkownik i Amiga, która była postrzegana jako platforma niewygodna w użytkowaniu, bo przecież "na Amidze trzeba wahlować dyskietkami". Duża część graczy uważała, że nie ma sensu na Amidze kupować dysku twardego, bo i tak trzeba grać na dyskietek. szeroki uśmiech Jakoś "Wings" mógł mieć normalne pliki, które można było skopiować na twardziela i świat się nie zawalił.
[#19] Re: Stacja dyskietek Sakura

@MDW, post #18

Witam

można wiedziec z jakich powodow w nowej stacji wypadlo zlacze przelotowe do podpiecia kolejnej stacji ?

Czy jak zwykle cieto koszty czy cos jeszcze ?
[#20] Re: Stacja dyskietek Sakura

@AmigaFAN, post #19

Nowe złącza DB23 do PCB są nieosiągalne.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem