• Opis

Karta Picasso II++, zaprojektowana przez Matthias "Matze" Heinrichsa na podstawie projektu Georga Brauna. Wykonana w domowych pieleszach.
Od oryginału (Georga) różni ją mniejsza ilość pamięci (2 MB zamiast 4 MB) oraz format umożliwiający bezproblemowy montaż w dużych Amigach.
Zamiast długiej (i kosztownej) płytki, karta mieści się na dwóch mniejszych, spiętych kabelkiem. Karta jest przelotowa (drugie złącze DB na mniejszej płycie to Video In), posiada też złącze umożliwiające bezpośrednie podpięcie wyjścia z Indivision.
Umożliwia też wlutowanie złącza i bezpośrednie podpięcie do A500.
Karta posiada 64 bitowy układ GD5434, dużo lepszy od 32 bitowego GD5428 stosowanego w "prawdziwych" Picasso II. Karta znacznie przekracza osiągami Picasso II.
Sterowniki są dla systemu Picasso 96 (karta nie używa sterowników od oryginalnego PicassoII).

zamieścił: wali7

data: 2015.10.27 10:17

kategoria: Sprzęt / wali7

rozdzielczość: 1024x683

odsłon: 2148

komentarzy: 17

Ocena użytkowników: 4.6 (oceniających: 11)
Zaloguj się by zagłosować.


[#1] Re: Karta graficzna PicassoII++
Pełen szacun, piątka! OK
[#2] Re: Karta graficzna PicassoII++
1) Czy jest możliwość dodania do niej w stosunkowo prosty sposób kolejnych 2mb ram?
2) Jaki jest koszt zrobienia całości (części + robocizna)?
Dzięki za odpowiedzi.
5/5 oczywiście ;) OK

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 15:44:23 przez baderman
[#3] Re: Karta graficzna PicassoII++
Piatka siadłaOK
Czy występują przy tej karcie problemy znane z picassoII dotyczące współpracy z IndivisionECS?
[#4] Re: Karta graficzna PicassoII++

@_Skiba, post #3

A jakie są to problemy?
[#5] Re: Karta graficzna PicassoII++

@baderman, post #2

Z tego co się orientuję, nie da się dołożyć 2 MB. Co prawda oryginalna konstrukcja Georga ma 4 MB, ale Matze celowo zmniejszył ilość pamięci do 2 MB - chciał aby kartę można było używać w systemach wyposażonych jedynie w Fast RAM w przestrzeni Zorro II. Gdyby karta miała 4 MB Video RAM, to mógłbyś dodać max 4 MB Fast (bo cała przestrzeń ZII na RAM i karty to zaledwie 8 MB), który i tak zostałby zajęty przez system Picasso 96 (bufory), więc zostałby tylko chip RAM dla programów. Dla odmiany, gdy VRAM jest tylko 2 MB, to można dołożyć 6 MB Fast RAM, a zajęte zostaje tylko trochę ponad 2 MB.
W którymś z prototypów można było używać 4 MB (widać na zdjęciach na A1k.org)...
[#6] Re: Karta graficzna PicassoII++
Jakie toto ma osiągi?
[#7] Re: Karta graficzna PicassoII++

@recedent, post #6

Niezłe ;)

Tak na serio, to sporo lepsze od Picasso II (porządny chip graficzny). Kulą u nogi jest oczywiście transfer szyny Zorro II.
Zrobię na dniach testy. Jakiś czas temu wrzuciłem w któreś forum PPA wyniki testów dla wersji 4 MB wg projektu Georga Brauna. Myślę, że tu jest podobnie.
Planuję też zrobić jakieś filmiki, nie tylko na GBA1000, pożyczyłem specjalnie w tym celu A2000....
... ale dziś szefostwo w pracy uznało, że robota w pracy za trzech to zdecydowanie za mało na moje możliwości i dowalili mi robotę za kolejnych dwóch.....
więc zobaczymy kiedy się uda :)
[#8] Re: Karta graficzna PicassoII++

@wali7, post #7

Jeśli będziesz się jednocześnie dwoił i troił to dasz radę :)
[#9] Re: Karta graficzna PicassoII++

@wali7, post #4

Nie działa :) w większości przypadków
[#10] Re: Karta graficzna PicassoII++
Dołączam się do pytania:
- jaki jest koszt podzespołów?
- czy technicznie da radę zautomatyzować proces "produkcji" tak, żeby nie musiała siedzieć nad tym jedna osoba? Jakaś maszyna czy coś?
[#11] Re: Karta graficzna PicassoII++

@_Skiba, post #9

U mnie działa (tm) ;)
Mam Indivision ECS, podpinam do wewnętrznego gniazda IDC specjalnie zaciśniętą tasiemką. Karta przęłącza między sygnałem z GD5434 a tym z Indivision kiedy jest taka potrzeba.
A jakie były objawy tego niedziałania? Czarny ekran? To była karta Picasso II++ wg Matze?
[#12] Re: Karta graficzna PicassoII++

@_arti, post #10

Nie wiem czy można to zautomatyzować. Sama karta jest dosyć prosta do zrobienia, zawiera mniej elementów od oryginału autorstwa Georga.
Uważałbym z rozkręcaniem "masowej" produkcji, bo Matze nie jest zachwycony takimi "inicjatywami".
Pamiętamy jak było z HxC - najpierw była wolna amerykanka garażowej produkcji, a potem autor dogadał się z wytwórcą i już mamy wyłącznie HxC "made by Lotharek". Ja nie mam nic przeciwko przedsiębiorczości, ale jako hobbysta-elektronik wolę aby było jak najwięcej otwartych projektów.
[#13] Re: Karta graficzna PicassoII++

@wali7, post #12

No tak ale z drugiej strony, fajnie jakby ta karta była po prostu dostępna w sprzedaży a nie na zasadzie - są dwie osoby w Polsce, które jak tylko będą miały czas... i jak dojdą części...
[#14] Re: Karta graficzna PicassoII++

@_arti, post #13

Części i tak muszą dojść, GD5434 jest dostępny wyłącznie z zapasów magazynowych. Ja zamówiłem u Chińczyków poprzez eBay.
Pełna dokumentacja jest dostępna, każdy może zabrać się za robienie karty, lub komuś zlecić. Ja tylko dostrzegam potencjalne niebezpieczeństwa prób umasowienia produkcji.
Ja tę kartę mogę zrobić na zamówienie (zainteresowanych proszę o e-mail, lub priv), jednak nie będę zakładał minifabryki, itp. Jeśli zainteresowanie okaże się bardzo duże, można myśleć jak to rozwiązać, najlepiej za wiedzą i zgodą Matze.
[#15] Re: Karta graficzna PicassoII++

@wali7, post #11

Oryginalna PicassoII, czytałem kilka wątków na zachodnich forach. Dlatego się wstrzymałem z zakupem karty. Ale jeśli ta od Matze działa, to dobry znak:)
[#16] Re: Karta graficzna PicassoII++

@_Skiba, post #15

Problem w tym, że ta karta nie ma wiele wspólnego z Picasso II - zupełnie inny chip graficzny, inne sterowniki.... Być może Georg Braun czerpał koncepcyjnie z Picasso II (bo i klon tej karty swego czasu opracował dla GBA1000), ale Picasso II++ to zupełnie inny produkt.
[#17] Re: Karta graficzna PicassoII++
Tutaj https://www.youtube.com/watch?v=6nSwYvFbcDg filmik pokazujący kartę w działaniu.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem