Komentowana treść: AMICast -wywiad z Toni Wilenem
[#31] Re: AMICast -wywiad z Toni Wilenem

@Ferin, post #30

To nie jest standardowy zestaw oytań, gdyż do każdego goscia pytania dobieram w miarę tego co on robi. Poza tym jakiś trzon musi być, tym bardziej w wersji tekstowej. Nie da się jej dynamicznie przeprowadzić.
[#32] Re: AMICast -wywiad z Toni Wilenem

@Ferin, post #30

A ja uważam że Emulator to najpożyteczniejszy soft jaki można napisać. Bo za jednym zamachem daje tysiące a nie tylko 1 powód by włączać komputer. Dlatego się dziwię że tyle się ludzie męczą nad przeportowaniem jakiegoś programu na PPC zamiast napisać emulator czegoś na czym to i tysiące innych programów już istnieją.

Parę postów wyżej ktoś zapytał czy ktoś został przy Amidze dłużej dzięki PPC, a można by zapytać czy ktoś został dłużej dzięki jakiemuś emulatorowi, np PC albo Maka?

Nawiasem mówiąc, nie znałem nikogo nie tylko z PPC ale także ze 060. Najwyraźniej większość uważała że rozszerzenia powyżej 040 kosztują więcej niż oferują. I jeśli ktoś tyle ma, to rozsądniej wydać to na x86 lub PSX. ;)
[#33] Re: AMICast -wywiad z Toni Wilenem

@ZbyniuR, post #32

dziwię się, że tyle się ludzie męczą nad przeportowaniem jakiegoś programu na PPC zamiast napisać emulator czegoś na czym to i tysiące innych programów już istnieją.


A nie sądzisz, że włączanie komputera tylko po to, żeby pod emulacją odpalić na nim inny system i udawać sprzęt, który kosztuje kilka/dziesiąt/razy mniej niż wspomniany komputer (a za to będzie pewnie kilka/dziesiąt/razy szybszy) jest pozbawione sensu zupełnie?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2016 15:17:00 przez recedent
[#34] Re: AMICast -wywiad z Toni Wilenem

@ZbyniuR, post #32

A ja uważam że Emulator to najpożyteczniejszy soft jaki można napisać. Bo za jednym zamachem daje tysiące a nie tylko 1 powód by włączać komputer.
Przy okazji na dysku tego komputera masz tysiące powodów, żeby nie odpalać emulatora .
[#35] Re: AMICast -wywiad z Toni Wilenem

@recedent, post #33

Nie, bo emulator po pierwsze jest wygodny, a po drugie, najważniejsze, daje szansę na zachowanie i dostęp do oprogramowania danego systemu przez nieskończenie długi czas.
Można ich nie lubić/używać acz to nie zmienia faktu, że emulator danego sprzętu jest jego być albo nie być w (nie)dalekiej przyszłości. Za 10 lat działająca Amiga będzie rarytasem, kosztującym absurdalne pieniądze, dostępnym praktycznie tylko dla kolekcjonerów. Dzięki WinUAE i pochodnym Amigą będą mogły się bawić ciągle nowe pokolenia. Graczy :)
[#36] Re: AMICast -wywiad z Toni Wilenem

@michalmarek77, post #35

Ależ przecież Ferin pisze zupełnie o czymś innym. Pisze:

dziwię się, że tyle się ludzie męczą nad przeportowaniem jakiegoś programu na PPC zamiast napisać emulator czegoś na czym to i tysiące innych programów już istnieją.


Tzn. chodzi mu o to, żeby np. zamiast portować Firefoxa na Amigi z PPC zrobić po prostu emulator Windowsa, żeby można było tegoż Firefoxa odpalać "natywnie", bez kombinowania. Ta idea właśnie jest od czapy moim zdaniem. wariat?
[#37] Re: AMICast -wywiad z Toni Wilenem

@recedent, post #36

To nie Ferin powiedział tylko ja. On wyraźnie nie widzi sensu w emulatorach.

A ja uważam ze sporo było takich wariatów w latach 90ych co mając na Amie emulowanego Maka i/lub prawdziwego PSX, trwali przy Amidze zamiast przesiadać się na PC. I myślę że podobny układ byłby interesujący dla posiadaczy współczesnych NeoAmig, emulator Maca-PPC lub Linuxa i konsoli z 5ej, 6ej (bo chyba jeszcze nie 7ej) generacji.

Moim zdaniem to pierwsze co powinno powstać by wypromować nową platformę. By na dzień dobry było dostępnych tysiące tytułów. Choć takie rzeczy jak przeglądarka i odtwarzajka wszystkiego powinny być częścią systemu. Obie dają tysiące powodów by to włączać. A nie 1 program i jedna gra na rok. (tak strzelam bo nie wiem ile tego na PPC jest).

A co do UAE, pewnie więcej jest rodzin w których kolejne pokolenia zapoznają się z legendą Amigi na nim, niż tych co mają działającego klasyka. Umniejszanie wartości ich doznań i doświadczeń to zwykłe zadzieranie nosa.

Ma taki jeden z drugim hajsu na wszystko i opowiada jakoby emulatory są passe. A założę się że i tak filmów z lat 80ych nie oglądają na VHS, a tych z 50ych na celulojdzie, Sienkiewicza nie czytają ze 100letnich pożókłych stronic, a mleko piją z kartonu zamiast z krowiego cycka i nawet nie wiedzą że ich doznania są przez to mniej rzeczywiste. szeroki uśmiech
[#38] Re: AMICast -wywiad z Toni Wilenem

@ZbyniuR, post #37

A, no sorry. ZbyniuR to powiedział.

Zasadniczo kłopot z tym "emulatorem Maka PPC" jest taki, że było kiedyś coś takiego jak PegXMac tylko wzięło i zdechło kiedy okazało się, że można MorphOSa uruchamiać na Maku i mieć tego OSXa w dual boocie bez problemów i bolączek emulacji (tzn. że to albo i tamto nie działa). A i pod tym OSX nie ma za wiele programów, które byłyby wciąż rozwijane (TenFourFox to chlubny wyjątek). Co do x86 i Windowsa to z ciekawości spróbuję uruchomić Windowsa XP pod Bochsem i zobaczymy co i jak. Z tym, że podobno sieć i tak nie działa więc próba załatania w ten sposób "przeglądarkowej dziury" jest z góry skazana na niepowodzenie.

Choć takie rzeczy jak przeglądarka i odtwarzajka wszystkiego powinny być częścią systemu. Obie dają tysiące powodów by to włączać. A nie 1 program i jedna gra na rok. (tak strzelam bo nie wiem ile tego na PPC jest).


No to może sprawdź? Bo na MorphOSa jest zarówno przeglądarka, jak i "odtwarzarka wszystkiego". Ale apetyt rośnie w miarę jedzenia.
[#39] Re: AMICast -wywiad z Toni Wilenem

@recedent, post #38

Przeglądarka może i jest. Heh. A jak działa?
[#40] Re: AMICast -wywiad z Toni Wilenem

@michalmarek77, post #39

Podjedź, sprawdź. Bronił Ci dostępu nie będę. Chyba, że mam filmik nagrać?
[#41] Re: AMICast -wywiad z Toni Wilenem
Miałem problem z najnowszą betą 12 (HALT10 error), szybki post na EAB i wujek Toni szybko fixnął problem.
Ostatnio poruszona była sprawa podmiany QEmu na emu PowerPC z SuperModel, jednakże Toni szybko wyjaśnił że brakuje obsługi MMU.
[#42] Re: AMICast -wywiad z Toni Wilenem

@Ferin, post #30

odbiegająć nieco od Toniego. Chcę tylko powiedzieć że wywiad z Sachym (dzisiaj przesłuchałem w drodze do i z pracy) bardzo, bardzo dobry... i motywujący.
Więcej proszę.
[#43] Re: AMICast -wywiad z Toni Wilenem

@michalmarek77, post #35

Jeśli uważacie Toniego Willena za autora najlepszego programu amigowego to jesteście w błędzie i nie znacie amigowych programistów i amigowego oprogramowania.

Moim prywatnym faworytem jest Nico Francois, autor doskonałego programu do kompresji danych Power Packera oraz pakietu ReqTools.

Dalej jest Teijo Kinnunen, autor Music Editora (MEDa) i OctaMEDa.

Ja przepadam również za twórczością takich osób jak Florian Marquardt (MechFight), Laurence Vanhelsuwe (Rocky), Matthew Briggs (EAC), Guido Mersmann (Boulder Dash), Guido Wegener (Haktar).

A to jest tylko wierzchołek góry lodowej.
[#44] Re: AMICast -wywiad z Toni Wilenem

@Hexmage960, post #43

Pisałeś ten post w 1995 roku? szeroki uśmiech
[#45] Re: AMICast -wywiad z Toni Wilenem

@MDW, post #44

Chciałem przypomnieć, że jest sporo osób, które miały ogromny wkład w rozwój oprogramowania na nasz komputer. Z wymienionych osób Matt Briggs, czy Guido Mersmann to bardziej "współcześni" autorzy - tworzyli ok. roku 2000. Z tymi oraz kilkoma innymi osobami korespondowałem w dobie internetu za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Toni Willen - OK, ale WinUAE to program pod Windows. Ja do dziś nie potrzebuję emulować Amigi i nigdy nie rozumiałem czemu ma on służyć, skoro mam Amigę.

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2016 11:39:07 przez Hexmage960
[#46] Re: AMICast -wywiad z Toni Wilenem

@Hexmage960, post #45

Guido Mersmann programuje do dziś, tylko na bardziej współczesny post/amigowy system operacyjny.
[#47] Re: AMICast -wywiad z Toni Wilenem

@Hexmage960, post #45

Toni Willen - OK, ale WinUAE to program pod Windows. Ja do dziś nie potrzebuję emulować Amigi i nigdy nie rozumiałem czemu ma on służyć, skoro mam Amigę


Może powinieneś był o tym poinformować Toni Willena zanim zaczął pisać WinUAE,
nie poszłoby tyle roboty na marne. szeroki uśmiech
.
[#48] Re: AMICast -wywiad z Toni Wilenem

@Hexmage960, post #45

Nieraz warto zrobić sobie experyment psychologiczny i probówać się wczuć w to co myślą i czują inni.
[#49] Re: AMICast -wywiad z Toni Wilenem

@Hexmage960, post #45

Mi też UAE (a zwłaszcza to z przedrostkiem "Win") nie jest potrzebne i też nie uważam żeby to był amigowy soft. Ale programiści amigowi sprzed 20 lat nie są moimi aktualnymi idolami, bo czasy się zmieniły, wzorce się zmieniły i to co kiedyś było mistrzowskimi rozwiązaniami dzisiaj często wzbudza tylko uśmiech.
[#50] Re: AMICast -wywiad z Toni Wilenem

@MDW, post #49

Dziękuję za tą odpowiedź, oczywiście masz rację. Dodam do tego, że rozwiązania sprzed 20 lat nadal mogą wzbudzać wzruszenie. I we mnie je wzbudzają. Czy to będzie "Spectacular Copy" z Commodore 64, czy gadżety gadtools z Amigi, czy żarówki z XCopy. Mogę długo wymieniać. Mam multum przecudownych wspomnień, które staram się dziś układać. Jako dziecko wszystko odbierałem wielokrotnie mocniej, żyłem we własnym świecie. To jest moja młodość i dzisiaj odbieram wszystkie nowinki nieco inaczej, bo "trochę" podrosłem.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem