Komentowana treść: AmiWigilia - odcinek #18
[#31] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@slay, post #30

Pakuję się zatem na ŚDM i jadę samobiczować i leżeć krzyżem w błocie w ramach pokuty!


Jak przez najbliższy miesiąc będziesz pikselował na Amidze w Deluxe Paint. A nie na Win to Amigowcy NG pewnie Ci wybaczą.
[#32] Re: AmiWigilia - odcinek #18
Bardzo ciekawa rozmowa. Po niej, od dwóch dni, dwa pytania nieustannie wracają do mnie.
1) Czy Fei skosztował tych parówek serwowanych przez Petro (pewnie były pyszne) ?
2) W jakie gry na nesie gra radzik ?
[#33] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@recedent, post #28

Ja nie mam raczej wygórowanych wymagań od desktopu. Peceta na codzień używam wyłącznie do pracy (tu potrzebny mi jest pakiet Office, niestety czasami także ten od Microsoftu, oraz szybka i stabilna przeglądarka docierająca wszędzie) oraz do streamowania videocastów. W obu tych dziedzinach post-amigowe systemy NG nie mają nic do powiedzenia i szczerze wątpię, że ktoś mógłby mnie tutaj nagle zaskoczyć "bo się nie znam". A szkoda, bo chętnie uwolniłbym się od Windowsa. W perspektywie będzie pewnie OSX, niestety ceny sprzętu są zabójcze, a wybór możliwych konfiguracji marny.

Co do możliwości wypróbowania - tu się zgodzę. Na wszelkich retro-zlotach królują Lotusy i Superfrogi. Kiedyś dużo ludzi pokazywało system, teraz głównie łamie się joysticki.

@asman: oczywiście, że zjadłem parówki! Były a) za darmo, b) zaserwowane przez wiadomo kogo szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2016 12:59:54 przez Fei
[#34] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@Fei, post #33

OSX, niestety ceny sprzętu są zabójcze, a wybór możliwych konfiguracji marny


No nie wiem. Ja uważam że ceny są normalne (no chyba, że ktoś porównuje ze Szajsungiem czy innym Azjatą), a konfiguracje są po prostu segmentowane, bez bzdurnych opcji.

Ale rzeczywiście jak rozmawiam, większość osób podziela Twoje zdanie.

Ja ponieważ pracuję przy komputerze prawie cały dzień, nie mogę pracować na Windows, bo mi działa toto za wolno, za mało elastyczny i ogólnie syfny. Tak samo jak ktoś robi zdjęcia zawodowo, to nie ogląda się na ceny aparatów. Żeby Windows działał tak szybko jak nowy OSX, na sprzęt do niego musiałbym wydać pewnie 2x tyle, co na Maca.

A rekreacyjnie lub mniej zawodowo, można narzekać na ceny i porównywać, owszem.
[#35] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@radzik, post #22

Co do bezpieczeństwa, to jakoś nie chce mi się wierzyć, iż na bieżąco łatane systemy oraz przeglądarki są mniej bezpieczne od tego co mamy na systemach NG.


Dla amisystemu nie powstanie malware takie jak dla Windows, Androida czy systemu Apple - na przykład podmieniające numer konta dla tegoż przelewu, maskujące równocześnie ten numer konta w wyświetlanym kodzie strony w taki sposób, że na ekranie widać ciągle numer konta wpisany przez użytkownika, a nie ten zmieniony przez malware i na który idzie przelew.

Żeby taki program opłacało się stworzyć musi dla niego istnieć potencjalnie duża liczba ofiar. Bardziej prawdopodobne jest "ustrzelenie" ofiary posługującej się niezałatanym Windowsem niż systemem amigowym. A nakład pracy programisty-crackera potrzebny dla stworzenia malware dla każdej platformy jest przecież porównywalny.

Moim zdaniem do obsługi bankowości najbezpieczniej używać właśnie amisystemów (jeśli amigowa przeglądarka obsłuży stronę banku) albo - jak w moim przypadku - Raspberry Pi z systemem linuksowym na platformie ARM. Prawdopodobieństwo stworzenia malware "bankowego" dla "armowego" linuksa jest chyba równie nikłe co dla systemu amigowego. Po prostu w obu przypadkach będzie to nieopłacalne.
[#36] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@DiskDoctor, post #34

Ceny normalne? Ciebie chyba bóg opuścił.
[#37] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@Sokok, post #36

Normalne = cena/jakość = OK+.

Nie powiesz zresztą chyba, że Mac Mini to jest wydatek...

No ale jak się robi teraz od kilku lat akcje typu "notbuk poniżej 100$ dla Afriki" lub "tablet za 50$" to w sumie każdemu się wydaje, że komputer typu desktop ma kosztować 500-1000 PLN.

Wydaje się więc.
[#38] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@DiskDoctor, post #37

Ja bym na Twoim miejscu sobie odpuścił. Świata przyzwyczajonego do laptopów z Biedronki nie przekonasz, a tylko się nadenerwujesz. To są ludzie, którzy nie wyobrażają sobie zapłacić za laptop 5000 zamiast 2500 zł, a jednocześnie za 40000 zł kupują jakąś przysłowiową Skodę, która w czasie ekspoloatacji zjada drugie tyle, osiągami, komfortem i jakością wykonania śmieszy i po roku jest warta połowę.

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2016 14:40:35 przez MDW
[#39] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@MDW, post #38

jednocześnie za 40000 zł kupują jakąś przysłowiową Skodę, która [...] po roku jest warta połowę.
Jak praktycznie każdy inny nowy samochód.
[#40] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@Krashan, post #39

Zgadza się. Skoda jest tutaj tylko symbolem nowego przeciętnego, ekonomicznego urządzenia służącego do jeżdżenia do teściów na rosół albo do Tesco po pieluchy. To może być urządzenie do przemieszczania się po płaszczyźnie dowolnej innej marki. Dla mnie wszystkie dzisiejsze samochody tej klasy wyglądają, działają (i gniją) dokładnie tak samo. szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2016 19:13:49 przez MDW
[#41] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@DiskDoctor, post #37

Z ta jakoscia to tez roznie.Potrzebowalem ostatnio kupic ultrabooka.Rozwazalem maka air.Matryca niestety bieda,ze wstyd.Kupilem asusa zenbooka.A szkoda bo pobawil bym sie i zobaczyl jak teraz macos wyglada.Niby zona ma ale nie tykam jej zabawek .Za to zmienilem niedawno tablet z androida ponownie na ipada i jestem bardzo zadowolony.Zwlaszcza,ze juz nie trzeba miec itunes na pcszeroki uśmiech
[#42] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@MDW, post #40

Niech zgadnę - samochodu nie posiadasz? To by tłumaczyło tak rozległą wiedzę w temacie...
[#43] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@Fei, post #42

A jaka to wiedza jest tutaj potrzebna? Ja wychowałem się w motoryzacyjnych klimatach, w domu zawsze było od 1 do 5 samochodów, do początku mojej ery komputerów praktycznie nie wychodziłem z garażu i jeszcze w szkole średniej byłem tą tematyką zafascynowany. W tzw. "dorosłym" życiu zrezygnowałem z samochodu, bo jest mi on zupełnie zbędny, a kasa jaką trzeba wybulić na kupno i utrzymanie (paliwo, opłaty, naprawy) może dać mi zdecydowanie więcej radochy gdy jest wydana w inny sposób. Samochód mógłby być dla mnie tylko zabawką. Bardzo chętnie kiedyś bym sobie taką sprawił. Ale to musi być samochód, który mnie bawi i kręci, a nie tylko przewozi moje 4 litery z miejsca na miejsce. Z przemieszczaniem się radzę sobie świetnie.
[#44] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@Fei, post #42

MDW zawsze podkreśla, że buja się komunikacja miejską tudzież z buta przemierza Breslau. To ma niewątpliwie swoje plusy.
[#45] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@KM, post #44

Żadnego MPK. Od ponad 4 lat cisnę z buta do fabryki i gdzie się tylko da. MPK tylko w wyjątkowych przypadkach. Czasem trudno 4-latkę namówić na 6-kilometrowy spacer. szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2016 11:16:12 przez MDW
[#46] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@MDW, post #43

Ale zrozum, że wielu ludziom samochód jest potrzebny do pracy - nie jest dla nich zabawką, a narzędziem - takim jak młotek. Można gwoździe wbijać gołą ręką, albo złotym Rolexem - tylko po co?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2016 12:54:42 przez gorzyga
[#47] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@Fei, post #42

Obstawiam, że równie rozległą co wiedza w temacie Windowsa, czy produktów producentów innych niż Apple. Ignore i życie staje się prostsze.
[#48] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@gorzyga, post #46

Zgadzam się. Auto wielu osobom jest niezbędne. Ja tylko chcę pokazać jak absurdalne jest piętnowanie kupna komputera za 7000 zł w sytuacji gdy zupełnie normalną sprawą jest kupno jakiejś popierdółki z dieselem za 40000 zł (plus drugie tyle w "ratach": opłaty, paliwo, naprawy, utrata wartości). Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że dla kogoś ten komputer może być dziesiątki razy bardziej przydatny od tego urządzenia do przemieszczania się po płaszczyźnie.
[#49] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@MDW, post #48

Piętnowanie osób, które za 40000zł kupują "jakąś Skodę", a laptopa kupują w Biedronce też jest bez sensu - nie każdy potrzebuje komputera za 7000zł. Ja na ten przykład nie potrzebuję. Ba, za tą kwotę wolałbym wypasionego klasyka niż Maca - to by była moja "zabawka".
[#50] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@gorzyga, post #49

No i bardzo fajnie. Niech każdy przepłaca sobie za to co lubi albo potrzebuje i nie dyktuje innym na co mają wydawać własną kasę. szeroki uśmiech I będzie dobrze. OK
[#51] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@MDW, post #50

No i bardzo fajnie. Niech każdy przepłaca sobie za to co lubi albo potrzebuje i nie dyktuje innym na co mają wydawać własną kasę.

Taaa...

Świata przyzwyczajonego do laptopów z Biedronki nie przekonasz, a tylko się nadenerwujesz. To są ludzie, którzy nie wyobrażają sobie zapłacić za laptop 5000 zamiast 2500 zł, a jednocześnie za 40000 zł kupują jakąś przysłowiową Skodę,
[#52] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@GumBoy, post #51

No tak, więc może te słowa autor skierował do siebie.
[#53] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@gorzyga, post #52

Oby.
[#54] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@gorzyga, post #52

No przecież właśnie zachęciłem do tego żeby nie przekonywać świata do swoich racji tylko odpuścić tłumaczenie dlaczego to co dla kogoś jest dużo warte, dla innego jest warte zero.
[#55] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@MDW, post #48

W przypadku Jabola boję się tylko dwóch spraw. Po pierwsze, że na Windowsa będę miał więcej oprogramowania (darmowego Open Source), więc łatwiej zapcham dziurę gdy będę czegoś potrzebował, a po drugie, że fabryka postarała się (tak jak w przypadku iPhone, iPad), żeby po kilku latach bezproblemowego działania, uruchomiła się jakaś zaszyta łatka, która spowolni mój sprzęt, by zmusić mnie do jego wymiany. Wierzę w takie teorie spiskowe.szeroki uśmiech
[#56] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@MDW, post #54

To teraz moje 3 grosze :)

Wywiad super, o scenie też wg mnie za mało, zgadzam się z opinią Fei'a o cenach starych kart, kiszeniu ich na handel itd.
Szkoda że docelowym targetem sceny jest 060 a nie PPC, w końcu tani sprzęt pod MOSa jest, demka na 060 super, ale chciałoby się na PPC :)
Fajnie posłuchać o tym jak w MA działaliście, pamiętam jak wychodził na końcu w formie płyty CD, wyszły 3 numery, czytałem je sobie na swojej A1200/030, kupiłem na giełdzie komputerowej, w kioskach RUCHu chyba nie szło kupić? Myślę że dystrybucja dobiła.

mBank - działa, i nie tylko strona główna jak recedent pokazał :) (też bym więcej nie pokazał :P)

Co do Allegro - nie wiem co Radzik miał na myśli, ale zalogować się da (pod MOSem i OWB).
[#57] Re: AmiWigilia - odcinek #18
Dobrze się słuchało Feia (nawet bez JW ) szczególnie wspominki o A4000 (chociaż czasem było trochę pokolorowane) o MA i Execu ok, racja

Dzięki Panwie OK
[#58] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@DiskDoctor, post #37

2300 zł za poniższe parametry..

Dwurdzeniowy procesor Intel Core i5 1,4 GHz
4 GB pamięci RAM
Dysk twardy 500 GB1
Intel HD Graphics 5000

Śmiem twierdzić, że za tyle, złożę równie solidnego PC, o dużo lepszych parametrach.
[#59] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@KM, post #55

Po pierwsze, że na Windowsa będę miał więcej oprogramowania (darmowego Open Source), więc łatwiej zapcham dziurę gdy będę czegoś potrzebował,


OpenSource jest tez na maka ;)

a po drugie, że fabryka postarała się (tak jak w przypadku iPhone, iPad), żeby po kilku latach bezproblemowego działania, uruchomiła się jakaś zaszyta łatka, która spowolni mój sprzęt, by zmusić mnie do jego wymiany. Wierzę w takie teorie spiskowe.


Nie moge potwierdzic. Moj MB Air dziala tak samo dobrze jak w 2012, tylko pojemnosc baterii po 4 latach spadla do jakis 60%, kolega ma MB z 2010 i do tej pory nie udalo mu sie znalezc powodu do aktualizacji HW ;)
[#60] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@Sokok, post #58

Śmiem twierdzić, że za tyle, złożę równie solidnego PC, o dużo lepszych parametrach.


Zapewne. Zapewne tez z tego powodu ludzie skladaja swoje hackintoshe. Ale czy twoj solidny PC o duzo lepszych parametrach
- zmiesci sie w obudowie o tych samych gabarytach co mac mini?
- bedzie pobieral max 6W w idle i 85W przy pelnym obciazeniu?

Pamietaj ze nawet jezeli ciebie to nie interesuje to dla kogos moze miec to znaczenie ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem