Komentowana treść: RetroKomp 2016: "Nie tylko Protracker - muzyka wielokanałowa na Amidze"
[#1] Re: RetroKomp 2016: "Nie tylko Protracker - muzyka wielokanałowa na Amidze"
Ciekawe, jakie to będą programy.
[#2] Re: RetroKomp 2016: "Nie tylko Protracker - muzyka wielokanałowa na Amidze"

@R-Tea, post #1

Wnosząc po liście ficzerów to pewnie Symphonie. Ale wymagania ma w zasadzie równe wymaganiom DigiBoostera 3.
[#3] Re: RetroKomp 2016: "Nie tylko Protracker - muzyka wielokanałowa na Amidze"

@Krashan, post #2

Octamed "zwykły" i SoundStudio.
[#4] Re: RetroKomp 2016: "Nie tylko Protracker - muzyka wielokanałowa na Amidze"
Czy na Amidze są jakieś dobre syntezatory do tworzenia brzmień?
[#5] Re: RetroKomp 2016: "Nie tylko Protracker - muzyka wielokanałowa na Amidze"

@agrajek, post #4

Na żywo można pograć za pomocą MIDI prastarym Aegis Sonixem 2.0. Wiem, że generuje brzmienia również Octamed (ale nie wiem która wersja co dokładnie potrafi i zakładam, że można tym grać przez MIDI).

Dalej jest oczywiście AHX/THX/Hively, FutureComposer i zapewne jeszcze kilka trackerów używanych na scenie i w grach (Art of Noise...?).

Gdzieś też przewinął mi się jakiś scenowy "synthmaker" albo "samplemaker" czy coś takiego... generowanie brzmienia i zapis do sampla... chyba TRSI (???) czy Scoopexu, coś starego, jedyne co pamiętam, że praktycznie nic nie umiałem tym zrobić :)

Jest jeszcze 303Emu do generowania wiadomych brzmień. To samo można robić też DigiBoosterem 2.xx.

To tyle co znam tak na szybko z pamięci.

Amiga i generowanie to raczej niezbyt duża działka, co nie znaczy, że nie warto się tym interesować i poeksperymentować.
[#6] Re: RetroKomp 2016: "Nie tylko Protracker - muzyka wielokanałowa na Amidze"

@mccnex, post #5

A mnie się obiło o oczy (W MA lub ACS) jakieś Bars & Pipes do MIDI.
[#7] Re: RetroKomp 2016: "Nie tylko Protracker - muzyka wielokanałowa na Amidze"

@mccnex, post #5

...oczywiście wszyscy zapomnieli o tak świetnym narzędziu, jakim jest MusicLineEditor? :)
[#8] Re: RetroKomp 2016: "Nie tylko Protracker - muzyka wielokanałowa na Amidze"

@R-Tea, post #6

Nie wiem jak B&P w generowaniu brzmień ale jeśli chodzi o Amigę i MIDI to temat jest zdecydowanie bardziej rozległy niż synteza. Vide Music-X... chociażby.
[#9] Re: RetroKomp 2016: "Nie tylko Protracker - muzyka wielokanałowa na Amidze"

@Drakon, post #7

A co to umie, gdybyś był łaskaw zapodać coś na szybko?
[#10] Re: RetroKomp 2016: "Nie tylko Protracker - muzyka wielokanałowa na Amidze"

@mccnex, post #9

PROSZĘ
part2

Features:

4/8 channels
5 octaves
1024 parts
128 steps maximum part length (flexible)
256 sequencer steps
255 instruments
255 wavesamples
Separate sequencelist for each channel
Realtime part transpose
Separate speed/groove in each channel
127kb maximum sample-size
5 effects per notestep
256 subtunes per module
Flexible instrument structure:
Each wavesample can be used in multiple instruments
16/32/64/128/256 bytes waveform length for realtime effects
Volume
Semitone
Finetune
Auto glide
Transposable on/off
Envelope (ADSR; Attack, Decay, Sustain, Release)
Vibrato
Tremolo
Arpeggio (with multiple subeffects)
Realtime waveform effects:
Transform
Phasing
Mix (can be used as a Chorus)
Resonance
Filter (resonance & normal)
Animation (create a sample of your synthetic sound)
Playloop (put realtime effects on samples, like phasing & pitchshift etc.)
Sample start & end offset
Loop (multiple directions)
Protracker module loading compatible
Info page


Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 00:22:08 przez Drakon

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 00:39:57 przez Drakon
[#11] Re: RetroKomp 2016: "Nie tylko Protracker - muzyka wielokanałowa na Amidze"

@agrajek, post #4

O czym Ty w ogóle piszesz?OK
[#12] Re: RetroKomp 2016: "Nie tylko Protracker - muzyka wielokanałowa na Amidze"

@agrajek, post #4

Był już podobny temat.

Jest na Amidze kilka programów do generowania brzmień, ale fakt, temat nigdy nie był specjalnie popularny. Może dlatego, że był Protracker i miliardy łatwo dostępnych sampli. A może dlatego, że chcąc kręcić własne brzmienia trza było mieć podstawy wiedzy o syntezatorach, a niewielu muzyków miało o tym pojęcie - "oscylator" był dla nich synonimem "defibrylatora" ;)
[#13] Re: RetroKomp 2016: "Nie tylko Protracker - muzyka wielokanałowa na Amidze"

@Jazzcat, post #12

Jazzcat, raczej chodzi o to, że w latach 90-tych moc obliczeniowa Amig czy komputerów w ogóle na niewiele pozwalała. Byle podstawowy sinus czy piła szybko przestaje być atrakcyjny :), trzeba więc 2-3 oscylatorów, modulacji, filtrów... a to wymaga MIPS-ów albo dobrego DSP, którego dostępność i cena była w zasięgu profesjonalistów albo bogatych rodziców :)

Podejrzewam, że na 386, 486 czy wczesne Pentiumy też niewiele takiego softu było, a jak już to porównywalny z tym z Amigi. Dodatkowo jak już ktoś miał kartę muzyczną (1 na 10, hehe) to miał wbudowany synth, na ogół gówniany, ale był.

Generowanie brzmień było domeną hardware'u dedykowanego muzyce. Ale trochę czasu upłynęło i pecety poszły w gigaherce i w rezultacie jest Cubase i temu podobne plus VSTi.

Amigi zostały w tyle z kilkoma programami do tego celu, wiekowymi już na ten moment i powiedzmy szczerze dość prymitywnymi.
[#14] Re: RetroKomp 2016: "Nie tylko Protracker - muzyka wielokanałowa na Amidze"

@mccnex, post #13

Obawiam się, że nie.

http://resolutionaudio.nl/

Supported Platforms
MS-DOS/Windows 95

System Requirements
Video: VESA 2.0 videocard with Linear Frame Buffer
Memory: 4 MB
Processor: 486DX or better, Pentium 200 advised

Supported Soundcards
SoundBlaster 16 compatibles
Gravis Ultrasound Classic, Max or PnP
Terratec Maestro/EWS64
Any card with Windows Sound System (WSS)
Any card with AD1848/CS4248 CODEC

Tone Generation Method
Virtual Analog Subtractive Synthesis

Maximum Simultaneous Polyphony
64-note (first-note priority)

Multitimbral Capacity
8-part (Synth: 7 + Sample:1)

Presets
128 user presets

Samples
128 user samples

Sample Memory
Only limited by available PC memory

Maximum Sample Length
16 MB

Effects
Distortion, Reverb/Delay

Sequencer
Tracks: 16
Tempo: 32..255 BPM
Resolution: 24 ticks per quarter note






Jedyne co musiałem do niego dokupić to AWE64, ale to akurat rozwiązało jeszcze kilka innych problemów które mnie uwierały. Czasami wracam do niego sentymentalnie bo nawet dzisiaj kopie dupsko brzmieniem. I współpracuje z MIDI (standard MIDI)
Lub też Re-Birth RB-338 który był czymś naprawdę nowym. FastTracker, który w porównaniu do Amigowego softu był jak zerwany pies z łańcucha 32ch, nieograniczona długość sampli, obwiednie, możliwość samplingu bezpośrednio z CD i 16bitów i wszystko to czego w ProTrackerze brakowało. No ale to bardziej druga połówka lat 90's jak nie końcówka. Amiga by mogła, ale była grupa członów która nie mogła.
[#15] Re: RetroKomp 2016: "Nie tylko Protracker - muzyka wielokanałowa na Amidze"

@mccnex, post #13

Jazzcat, raczej chodzi o to, że w latach 90-tych moc obliczeniowa Amig czy komputerów w ogóle na niewiele pozwalała. Byle podstawowy sinus czy piła szybko przestaje być atrakcyjny :)


Niekoniecznie. Kojarzysz Aegis Sonix? Znałem tę nazwę od dawna, właściwie od zawsze, ale dopiero teraz go odpaliłem z czystej ciekawości. No i jestem w szoku. Softwarowy syntezator z 1987 roku, który pozwala m.in. narysować sobie falę dla oscylatora czy LFO, dodać do nich harmonicznych… Warto ściągnąć i się chwilę pobawić, bo filmiki na YT nie ukazują pełni jego walorów. Gdyby ktoś był zainteresowany to można go ściągnąć stąd.

I do czego zmierzam. W 1995 roku kupiłem sobie słynny sampler Elsat Stereo Hi-Fi i spędziłem całe lato na samplowaniu (część z tych dźwięków mam do dzisiaj). Pamiętam, że jak porządkowałem te sample to najbardziej mi brakowało zwykłych, czystych leadów, bassów, synthów, bo nie miałem dojścia do klawiszy. Gdyby mi ktoś wtedy pokazał Sonixa oszalałbym chyba ze szczęścia ;)

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 22:32:54 przez Jazzcat
[#16] Re: RetroKomp 2016: "Nie tylko Protracker - muzyka wielokanałowa na Amidze"

@Jazzcat, post #15

Developerska wersja Sonix to MusiCraft z 1986.
[#17] Re: RetroKomp 2016: "Nie tylko Protracker - muzyka wielokanałowa na Amidze"

@Jazzcat, post #15

Kojarzę jak najbardziej, w końcu go wymieniłem wśród synthów :) Ale podobnie jak Ty do pewnego momentu znałem tylko jego nazwę, którą kojarzyłem przede wszystkim z jakimś przedpotopowym niegodnym uwagi starym softem. Dopiero jakiś rok czy dwa temu zobaczyłem to na własne oczy i też przeżyłem szok, zwłaszcza, że posiadam interfejs MIDI do Amigi, więc mogłem sobie pobrzdąkać tym na żywo...

Wtedy też dałbym konia z rzędem za taki software - nie pamiętam tylko czy swojego Elsata kupiłem w 94 czy 5 :) Samplowanie było fajne (mój ojciec nie mógł się nadziwić, że co to w ogóle jest i że takie zajmujące) ale cholernie ciężko było dorwać jakieś sensowne źródła z czystymi pojedynczymi brzmieniami...

OK, Aegis Sonix w akcji:

https://www.youtube.com/watch?v=J8JPSeoAXAM

PS. Ciekawostka drugoplanowa - gość wspomina, że tą A3000 znalazł idąc miastem wystawioną koło śmietnika... No cóż, Ameryka!
[#18] Re: RetroKomp 2016: "Nie tylko Protracker - muzyka wielokanałowa na Amidze"

@mccnex, post #17

Po tym filmie można dojśc do wniosku, że Sonix to symulator uszkodzonej betoniarki .
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem