Komentowana treść: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3
[#1] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3
To jeszcze MUI 6, żeby numerek był wyższy niż w MorphOS-ie i misja zostanie wypełniona
[#2] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@Krashan, post #1

Ale takie myki niestety działają. Szarzy ludzie będą sądzić, że jest to wyższa, bardziej rozbudowana, lepsza wersja.
[#3] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@Sokok, post #2

A co Tobie przeszkadza co inni sobie pomyślą?
Dla mnie wyższy numerek oznacza nowszą wersję tyle i aż tyle.
[#4] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@Leon, post #3

Jeśli już ktoś robi wersje nieoficjalna to fajnie żeby obsługiwała to co obsługuje wersja oficjalna. Mui4 spełnia te założenia mui5 niestety nie.
[#5] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@michal_zukowski, post #4

Nie mając dodatkowych rąk do pomocy nie ma też co oczekiwać że szybko to nastąpi.
Sam jestem pełen podziwu dla autorów, którzy mając tak nieprzychylnie nastawione środowisko pchają projekt ostro do przodu.
[#6] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@michal_zukowski, post #4

Kurcze, takie rozwalanie kompatybilności jest okropne. Trzymanie się standardu powinno być warunkiem pozwolenia na rozwijanie własnej gałęzi czegoś. Jak się nie trzymają to powinni nie mieć prawa do wypuszczania czegokolwiek na tym kodzie.
Dlatego jestem zwolennikiem zamkniętych rozwiązań i trzymania praw przez jeden podmiot. Oczywiście idea opensource jest wspaniała i godna pochwały ale niestety to utopia. To po prostu nie działa. Jak się da wolność to ludzie zawsze zrobią bajzel. Niezbędny jest ktoś kto to wszystko twardą ręką trzyma na mordę. Nie jest to fajne ale niestety niezbędne. Natury człowieka się nie zmieni i utopijne rozwiązania fajnie wyglądają tylko na prezentacjach.

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2016 17:34:48 przez MDW
[#7] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@MDW, post #6

Oczywiście idea opensource jest wspaniała i godna pochwały ale niestety to utopia.

Utopia, która ma się świetnie od lat osiemdziesiątych czyli w zasadzie od czasów powstania Amigi. Szkoda, że nasze ulubione komputery nie są taką "utopią". ;)
[#8] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@Jenot, post #7

Czy tak świetnie to bym nie powiedział. Oczywiście jest wiele przykładów pokazujących, że to działa. Ale jest też wiele przykładów pokazujących, że totalna wolność oznacza bałagan i słabszą optymalizację pod konkretne rozwiązania sprzętowe, konkretne platformy.
[#9] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@MDW, post #8

No ale przecież MUI nie jest open source. I to jest chyba jedna z przyczyn obecnego bałaganu, bo co poniektórzy sobie teraz karmią swoje przerośnięte ego. A tak nie byłoby problemu, bo nawet jakby ktoś robił jakieś zwalone forki to i tak wszyscy by używali najlepszej wersji. Ja się w każdym razie od MUI będę trzymał z daleka, jeżeli jeszcze cokolwiek napiszę na którąś z amiplatform.
[#10] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@Krashan, post #9

Czyli to odgałęzienie nie wyrosło z jakichś wspólnych źródeł? To jest implementacja od zera tak żeby (mniej więcej) było to zgodne na poziomie API?
[#11] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@MDW, post #10

Czyli to odgałęzienie nie wyrosło z jakichś wspólnych źródeł?
Wyrosło, ale to nadal nie jest open source w sensie każdy ma dostęp.

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 08:47:49 przez Krashan
[#12] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@Krashan, post #11

No to faktycznie nieładny bałagan się robi. Szkoda.
[#13] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@MDW, post #6

Oczywiście idea opensource jest wspaniała i godna pochwały ale niestety to utopia.


Ty popacz, a Linuksie to działa
[#14] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@QkiZ, post #13

Ty popacz, a Linuksie to działa

No właśnie według mojej definicji to nie działa. szeroki uśmiech Gdybym uważał, że działa to bym używał tanich rozwiązań linuxowych.
[#15] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@MDW, post #14

No to nie wiesz o czym gadasz. Linux jest open source a co znajdzie się w nim decyduje jeden koleś który akceptuje zmiany w źródłach kernela, dokładnie tak jak napisałeś. A do tego twierdzisz że MUI to open source

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2016 05:59:40 przez QkiZ
[#16] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@MDW, post #14

Linux to jądro, a w tym zdaniu masz na myśli pewnie dystrybucje, które nie trafiają w twój przyzwyczajony do MacOS gust. Nie znaczy to, że to wina otwartych źródeł.

Tu masz dystrybucję najbardziej zbliżoną do Maca, sądzę że w tym przypadku jest największa szansa, że ci się spodoba.

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2016 06:14:12 przez Sokok
[#17] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@Sokok, post #16

Heh, OSX jest bardziej open source niż większość ludzi sądzi. Rdzeń systemu to wolnoźródłowy Darwin oparty na Free/OpenBSD. Gdyby MUI i inne programy amigowe były dystrybuowane na zasadach OS lub gdyby uwalniano źródła po zaprzestaniu sprzedaży to dzisiaj nie mielibyśmy tyle problemów z licencjami, które często są nie do zdobycia legalnie. No i byłaby jakaś szansa na rozwój czy choćby usunięcie błędów.
[#18] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@Jenot, post #17

Dokładnie, to czy coś ma otwarte źródła czy nie nic w tym problemie nie zmienia.
[#19] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@QkiZ, post #15

No to nie wiesz o czym gadasz. Linux jest open source a co znajdzie się w nim decyduje jeden koleś który akceptuje zmiany w źródłach kernela, dokładnie tak jak napisałeś.

Bardzo ładnie i sensownie to brzmi. Szkoda tylko, że powstaje z tego taki bajzel bez jednej, spójnej idei. Na niskim poziomie jest to trzymane "za mordę" ale to co się dzieje wyżej, to czego dotyka użytkownik, to już jest wolna amerykanka. Linux do dobra baza żeby na tym coś sensownego zbudować ale sam w sobie nie jest czymś czego ja chciałbym używać. Zostawiam to hardcorowcom, którzy lubią się w tym grzebać. Ja do grzebania mam MorphOSa - bardziej mnie interesuje.

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2016 21:00:46 przez MDW
[#20] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@MDW, post #19

nie widzisz pewnej niekonsekwencji w oczekiwaniu realizowania "wspolnej spojnej idei" bez "trzymania za morde"? moze ta jest po prostu pewna knocepcja swiata, choc niby niepopularna, ale w glebi duszy atrakcyjna?
[#21] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@wawrzon, post #20

MDW jest zafiksowanym na MacOS ignorantem i nie ma sensu wchodzić z nim w dyskusje na ten temat. I wolno mu. Jest przyzwyczajony do pewnego standardu, a mnogości pewnych rozwiązań zwyczajnie nie ogarnia. To tak jak kiedyś z GG. Była masa innych lepszych i gorszych komunikatorów, ale ludzie mają przyzwyczajenia i nie chcą wychodzić ze swojej strefy komfortu. Tylko, że MDW tego tak nie nazwie, on będzie uparcie twierdzić, że to open source jest do dupy i potrzebuje jakiegoś tyrana aby miało to jakiś sens. Jego produkcje będąc zamkniętym źródłem już umarły, a będąc otwarte mogłyby mieć przynajmniej szansę na drugie życie.
[#22] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@Sokok, post #21

Applowe rozwiązania są słabe i to wszystko jest tworzone i rozwijane jak w czasach komputerów ośmiobitowych. Zupełnie niedzisiejsza, sztywna, głupia filozofia i bardzo przeciętne produkty. Ale co ja na to poradzę, że to się sprawdza i nie znajduję na tej planecie nic lepszego.

Idea Linuxa jest wspaniała. Tak samo jak idea komunizmu nie była zła. Ale, moim zdaniem, tylko mając pełnię władzy nad wszystkimi elementami można naprawdę realizować w pełni własną wizję. Nie dziwię się Apple, że chce mieć wszystko ppd swoją kontrolą. Sam bym tak chciał. Oczywiście nie przeszkadza to Apple korzystać i uczestniczyć w rozwoju wielu opensourcowych projektów.

W amigowym świecie opensource mogłoby się sprawdzić, bo (jak napisałeś w ostatnim zdaniu) wtedy porzucony projekt nie umiera i jest szansa, że ktoś przejmie rozwój. Ale ja mam raczej na myśli żyjące i prężnie rozwijane projekty/platformy, a nie projekty-zombie. W takim przypadku zbyt wiele elementów decyzyjnych i zależności nie sprzyja rozwijaniu (często dziwnych) pomysłów. Ludzi nie należy słuchać tylko ich obserwować. Użytkownik zazwyczaj nie ma racji. Coś odważnego można stworzyć tylko gdy ma się nad wszystkim kontrolę. Dlatego dziwne gry są tworzone przez niezależnych, małych twórców, a nie Electronic Arts czy Activision. W tych korporacjach Minecraft nigdy by nie powstał. Apple jest takim dziwnym tworem - niby wielkie korpo z ogromnymi zyskami, a działa jak startup. Chociaż to się już niestety zmienia. Zaczynają powoli słuchać użytkowników i wszystko zbliża się do "normalnej" firmy.

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 09:27:16 przez MDW
[#23] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@MDW, post #22

Apple jest jak demoracja - do dupy, ale nic lepszego jeszcze nie wymyślono. :)

Maki są fajne, ale niestety coraz mniej. Każdy kolejny mnie czymś rozczarowuje i również zauważyłem dążenie Apple do normalności. Brakuje poprostu wizjonera i podejmowane działania są krótkowzroczne. Dodatkowo trend idzie w stronę użytkownika masowego, a nie specjalisty.

Linux na desktop to zaraza. Na serwery mistrz, ale to dlatego, że ktoś kto administruje serwerem ma o tym pojęcie. Zwykły user niekoniecznie i to rodzi sporo problemów. Kompter z MacOS-em wyjmujesz z pudełką, włączasz i używasz.
[#24] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@mcbarlo, post #23

Ufff, ktoś mnie rozumie. OK
[#25] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@MDW, post #24

No właśnie powtarzacie frazesy o Linuksie sprzed 15 lat. Linux to Android, to ChromeOS, to Mint i Ubuntu, to rozwiązania, które działają zaraz po wyjęciu z kartonu, których używają teściowe ze wsi, babcie, dziewczyny, ludzie którzy dostali laptopy z zapomogi z preinstalowanym Linuksem. Daje sobie siusiacza odrąbać, że żaden z was nie podszedł poważnie do tematu migracji na takiego Minta tylko kieruje się bredniami, które słyszeli lata temu i nie są w stanie wyzbyć się swoich przyzwyczajeń. Dystrybucje Linuksa od dawna już nie są dla ludzi, którzy muszą mieć pojęcie o komputerach. Są spójne, wygodne, jest wspaniała baza oprogramowania.
[#26] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@Sokok, post #25

Ja tu popieram Kokosa. Przetestowałem Ubuntu na kilku osobach niekomputerowych i Linux na desktopa to jest bardzo dobre rozwiązanie jeżeli chodzi o bezobsługowość i brak problemów w typowych zastosowaniach „do internetu, filmów i gierek z fejsa”, czy nawet do biura (office, drukowanie, skanowanie, poczta i tym podobne). Windows jest póki co niezastąpiony w temacie zaawansowanych gier, oraz często w przemyśle i projektowaniu. Natomiast MacOS nie wiem po co to komu, ani to tanie, ani wygodne (czcionki ekranowej nawet nie można zmienić )... Jest mniej upierdliwy w utrzymaniu niż Windows, niewątpliwie, ale nie jest w stanie go zastąpić, bo przegrywa z produktem M$ dokładnie w tych samych miejscach co Linux, a ma kilka wad, których Linux nie ma.
[#27] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@Krashan, post #26

Dodam tylko, że niedawno chciałem kupić iMaca dla żony i trochę dla siebie (bo fancy, bo retina). Żeby nie było, że nie akceptuję takiego rozwiązania. Niestety cena dla mnie jest zaporowa a zarabiam niemało.

Windows do gierek też już się kończy IMO, ludzie kupują konsole, Steam migruje na Linuksa i nawet nVidia wprowadza własne rozwiązania konsolowe. Tak więc i ten argument powoli też staje się inwalidą.

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 10:41:32 przez Sokok
[#28] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@Krashan, post #26

To tylko komputer - jeden z elementów całego bałaganu jakiego się dzisiaj używa. Czasy gdy używało się tylko komputera na biurku u mnie dawno minęły.
[#29] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@MDW, post #24

Ja tam myślę, że kluczową rolę odgrywa to czy deweloperzy pracują za darmo, czy nie. Tam gdzie ktoś wykłada pieniądze, oczekuje konkretnego rezultatu i rozwój idzie w konkretnym kierunku niezależnie czy źródła są otwarte, czy zamknięte. Natomiast gdy ktoś ma pracować za darmo, to woli robić to, co lubi (lub to, co uważa za potrzebne) i wtedy o wspólną wizję znacznie trudniej.

Ponieważ niepłatne projekty to głównie te otwarte (raczej nikt nie pracuje za darmo nad czymś zamkniętym), to automatycznie występuje skojarzenie open = bałagan. A bałagan jest spowodowany głównie brakiem kasy.

P.S.
I jeszcze coś. Otwarcie projektu pozwala często przeżyć właśnie brak kasy. Gdyby hardware Amigi i źródła systemu zostały uwolnione w odpowiednim czasie, to kto wie, co by było dzisiaj.
Więc może open source/hardware nie jest taki straszny.
[#30] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@Sokok, post #25

Linux to Android, to ChromeOS, to Mint i Ubuntu, to rozwiązania, które działają zaraz po wyjęciu z kartonu,

Dlatego napisałem, że Linux to dobra baza do stworzenia czegoś. Przecież macOS to też pod spodem jest coś unixowego i podobnie miała wyglądać Amiga z Eyetechu.

Ja oczekuję rozwiązań kompletnych. Nigdy nie kupiłbym samego iPhona, iPada czy AppleTV. Nawet nad samym Makiem bym się zastanowił. To wszystko ma sens tylko razem. Poza tym to zupełnie inna filozofia użytkowania, wsparcia, aktualizacji, rozwoju platformy... Ogólnie całość mi odpowiada najbardziej i najbardziej jestem z tą filozofią kompatybilny.
Cenię Linuxa ale nie chcę go używać. Windows nigdy dla mnie nie istniał i teraz jeszcze bardziej nie istnieje. Więcej popularnych platform nie znam. A niepopularnych nie szukam, bo mam i używam nieprzerwanie od 22 lat. szeroki uśmiech
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem