Komentowana treść: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1
[#1] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1
Mam wrażenie że ta aktualizacja powstała tylko po to żeby pokazać kto tu jest właścicielem praw do marki. Z drugiej strony jestem ciekaw czy poprawiono obsługę i detekcję dysków twardych powyżej 4gb i jakie są różnice w stosunku do tego co oferuje Cloanto w swoim pakiecie? Który rom jest lepszy?
[#2] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Gżegżółka, post #1

Uhm, główne zmiany dotknęły boot-strap: jest nowe logo (Boingball) i kolory tła. Rewolucyjne zmiany jak na te 10 eurów.
[#3] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@narg, post #2

Wydaje mi się, że to logo pochodzi z Aminetu - Ratte miał coś podobnego.
[#4] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Gżegżółka, post #1

Zgodnie z tym co pisz to praktycznie nic nie poprawiono. Nawet scsi.device, a przeciez maja nowy w AOS4, dzialajacy z classicami.

Juz by sobie darowali. Wyglada na to ze najwieksza zmiana to logo :/
[#5] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@tom256, post #4

Czekaj, czekaj.. za pewien czas wyjdzie kolejne uaktualnienie i kolejna dycha. Hajs zgadzać się musi.
[#6] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@narg, post #2

Dla posiadaczy 3.1 to żadna atrakcja. Ale gdy ktoś np. bawi się emulatorem to teraz ma możliwość kupna legalnego systemu. Wcześniej poza kupnem pakietu Cloanto chyba nie było legalnej możliwości wejścia w posiadanie AmigaOS 3.1.
[#7] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@MDW, post #6

Tylko Cloanto w wersji Plus nie jest taki znowu wiele droższy... a oferuje praktycznie wszystkie systemy, które wyszły (nawet rozmaite bety dla developerów) - łącznie z niemal pełnym 3.9. Więc...
[#8] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Gżegżółka, post #1

Przesadzacie, aktualizacja pokazuje że mają prawa i mogą system rozwijać. Jak wyczują w tym kasę to jest szansa na aktualizacje. Uważam, że to dobra wiadomość taki Vampir sprawi, że rynek się powiększy. Jak widać ludzi bardziej bawi klasykowanie niż gonienie świata na Os4 czy MOs.
[#9] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Sventevith, post #8

czy faktycznie maja prawa to sie dopiero okaze
[#10] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Valwit, post #9

Oby.
[#11] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Sventevith, post #8

Ale Hyperion nie ma mocy przerobowych, żeby rozwijać samemu. Nie mają czasu na AmigaOS4 to będą siedzieć nad AmigaOS3.x?
[#12] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@MDW, post #6

Odpowiedź na:

Wcześniej poza kupnem pakietu Cloanto chyba nie było legalnej możliwości wejścia w posiadanie AmigaOS 3.1.


Jest na płycie z AmigaOS 3.5.
[#13] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@michal_zukowski, post #11

Mam wrażenie, że temat NextGenów powoli zdycha widać to po dynamice rozwoju MOS czy OS4. Wydaje mi się, że baza użytkowników klasyków jest nadal większa. Więc jeśli jest co poprawiać to kupcy się znajdą szczególnie w erze Vampire.

Pytanie: Czy jest co poprawiać ? Jest 3.5 i 3.9 więc najpierw musieli by 3.1 rozwinąć do tej wersji mam na myśli funkcjonalności. Ewentualnie port OS4 na 68k.

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2016 23:25:07 przez Sventevith
[#14] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Sventevith, post #13

Klasykowców jest więcej z sentymentu. Natomiast co przyciąga do "nowych" Amig? Bo na pewno nie soft.
[#15] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Sventevith, post #13

Jest co poprawiać. Mają źródła więc mogą dużo. Choćby lepsze sterowniki grafiki dla AGA typu wprowadzić wszędzie AllocBitMap() z bitmapą zaprzyjaźnioną i usunąć InitBitMap(), który jeszcze panoszy się w systemie, a zajmuje czas Blittera. Do tego można zoptymalizować wiele funkcji graficznych.

Nie wymagam, ale opcjonalnie mogliby wprowadzić jeszcze ekran w trybie chunky i rysowanie za pomocą CPU. Jest to możliwe w Amiga OS3.1 dzięki AllocBitMap() i bitmapie zaprzyjaźnionej. Dużo lepsze rozwiązanie niż FBlit.

Dzięki tym zmianom używanie Amiga OS w wielu kolorach byłoby znacznie wygodniejsze.
Szkoda, że to co napisałem raczej nie zostanie wprowadzone.

Amiga OS3.5 i OS3.9 nie jest celowany w AGA, tylko karty graficzne.
[#16] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@PrzemasIII, post #14

Na tym polega retro na sentymencie i hobby w pisaniu, grzebaniu, tworzeniu sprzętu, kolekcjonowaniu etc. Nie istotne jest z jakiego powodu to robisz tylko czy możesz wydać na to kasę. Jak widać sporo osób które porzuciły nextgeny w do klasyków wracają. Jeden grzebie i wydaje kasę na auto drugi na Amigę.
[#17] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Sventevith, post #13

Nic dziwnego. Kiedy UAE zaczął obsługiwać OS4, kupiłem ten system w wersji dla klasyka, zainstalowałem, pobawiłem się - no i kicha, nie bardzo wiadomo co z tym systemem robić. Wygląda ładniej, ale... kompatybilność ze starym oprogramowaniem kiepska (WHDLoad nie działa, AMOS nie działa, mnóstwo innych rzeczy też...), porządnego nowego oprogramowania brak.

W OS3 jak najbardziej jest co poprawić - przydałby się porządny system skórek (Birdie przestał działać z nowym layers.library, AfaOS to mnóstwo problemów z kompatybilnością), jakiś standardowy framework (datatype?) do kodeków do muzyki (MP3, OGG, FLAC, ...) i filmów (głównie dla Vampire i UAE), natywna obsługa czcionek TrueType (okno wyboru czcionki nie jest zbyt intuicyjne przy skalowalnych czcionkach), przydałby się stos Bluetooth, hacki z MCP i innych narzędzi można by zaimplementować w bardziej przyjazny systemowi sposób...
[#18] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Cedrat, post #17

Pytanie czy tego wszystkiego nie ma w 3.5/3.9 ?
[#19] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Sventevith, post #18

Nie ma.
[#20] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Sventevith, post #8

Przesadzacie, aktualizacja pokazuje że mają prawa i mogą system rozwijać.


tak jak rozwijaja os4 od lat? tzn, gadaja o tym ze rozwijaja?
[#21] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Cedrat, post #7

Tylko Cloanto w wersji Plus nie jest taki znowu wiele droższy... a oferuje praktycznie wszystkie systemy, które wyszły (nawet rozmaite bety dla developerów) - łącznie z niemal pełnym 3.9. Więc...

To prawda, że lepiej kupić to co sprzedaje Cloanto.
Ale z drugiej strony to tylko 10 euro. Ile miałoby kosztować? 2 euro? 4 euro? Przecież takie 10 euro to w normalnym świecie jest żadna cena. Z punktu widzenia normalnie zarabiającego człowieka, który normalnie kupuje pizzę, tankuje swojego Opla, jeździ na wakacje, kupuje kurtki dzieciom, płaci za Spotify, kupuje smartfony... to takie 10 euro zupełnie nie ma znaczenia.
[#22] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1
Zastanowiło mnie czy ta zmiana nie została dokonana tylko po to, aby z prawnego punktu widzenia można było ten system uznawać za nadal rozwijany i aby nie popadł w inne kategorie (w stylu abadonware).
[#23] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@MDW, post #21

Przecież takie 10 euro to w normalnym świecie jest żadna cena. Z punktu widzenia normalnie zarabiającego człowieka, który normalnie kupuje pizzę, tankuje swojego Opla, jeździ na wakacje, kupuje kurtki dzieciom, płaci za Spotify, kupuje smartfony... to takie 10 euro zupełnie nie ma znaczenia.


w takim razie czemu nie zastanowic sie czy nie powierzyc tej kompletnie bagatelnej sumy osobom naprawde potrzebujacym, albo chociazby deweloperom aktywnie rozwijajacym software od lat. a moze jednym i drugim i trzecim. czemu podpalac fajke biletem bankowym, bo mozna, czy to juz na podstawie szkolnej lektury nie jest znamionem dekadencji? ale ostatecznie, kazdy robi ze swoja kasa co chce.
[#24] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1
Dla mnie luz, że można kupić kickstart z nowego źródła. Natomiast listę zmian traktuję jako żart. Wystarczyłoby "Bugfixes.". Co do logo oraz koloru planszy (magenta z CGA?) wolałem poprzednie, ale to kwestia gustu szeroki uśmiech
[#25] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@wawrzon, post #23

O !! Swiety Franciszek sie wreszcie znalazl.


Ps. Jak bedziesz kiedys mial 10 euro to przekonasz sie na wlasnej skorze , ze nie bedziesz mial ochoty oddawac ich Potrzebujacym

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 21:35:26 przez Aniol
[#26] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@MDW, post #21

Mysle, że 2 euro byłoby dobrą kwotą. Zauważ, że Competition Pro http://www.komputronik.pl/product/59598/185_Amiga_Classix_Games_Competition_Pro_USB_Joystick.html był w sprzedaży za 50 zł czyli jakieś 12 euro. Czyli za 12 euro miałeś Joystick na USB i płytkę z licencjonowanym Romem 1.3 i 3.1 + zestaw gier łącznie z Foundation na płycie. Oczywiście nie bronię sprzedawać Hyperionowi romów za 10 euro. Sam bym kupił (w celach kolekcjonerskich) jakby sprzedawali po tyle kasy w postaci kości i bootowalnej płyty.

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2016 00:36:54 przez michal_zukowski
[#27] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@michal_zukowski, post #26

Ten joystick nie był po tyle, twój link to zmiotek magazynowy. A zestaw gier był cienki jak barszcz.
Poza tym tak się nie liczy. Tą metodą rozbierz pakiet Cloanto

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2016 01:24:12 przez adam_mierzwa
[#28] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Cedrat, post #17

W OS3 jak najbardziej jest co poprawić - przydałby się porządny system skórek (Birdie przestał działać z nowym layers.library, AfaOS to mnóstwo problemów z kompatybilnością), jakiś standardowy framework (datatype?) do kodeków do muzyki (MP3, OGG, FLAC, ...) i filmów (głównie dla Vampire i UAE), natywna obsługa czcionek TrueType (okno wyboru czcionki nie jest zbyt intuicyjne przy skalowalnych czcionkach), przydałby się stos Bluetooth, hacki z MCP i innych narzędzi można by zaimplementować w bardziej przyjazny systemowi sposób...


Heh, Wszystko to (za wyjątkiem stosu BlueTooth, choć działanie niektórych urządzeń BT można w systemie wymusić) masz w takim MorphOSie :)
[#29] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@recedent, post #28

Heh, Wszystko to (za wyjątkiem stosu BlueTooth, choć działanie niektórych urządzeń BT można w systemie wymusić) masz w takim MorphOSie :)

BT też "działa" :) . Ja po MorphOS używam myszki Magic Mouse 2 z Apple :) ( chociaż trzeba było troszke pokombinować z tym ;) )

Szkoda tylko, że hyperion nie sprzedaje "nowego" kickstartu w romie , wtedy można by pomyśleć nad zakupem, z drugiej strony, w zasadzie nie wprowadzili tam żadnych porawek :(
[#30] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@trOLLO, post #29

Toteż właśnie o tym pisałem - urządzenia BT z klasy HID można sparować z komputerem pod OSX, wtedy pod MorphOS będą działać bez problemu. Tyle że ja nazwałem to "wymuszaniem", a Ty - "kombinowaniem".

Podsumowując zaś wydawnictwo które komentujemy:

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem