Komentowana treść: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1
[#121] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@skipp, post #118

O rany, ten watek staje sie mocno zenujacy (..)

No niektóre wypowiedzi są co najmniej dziwne :D , ale z niektórymi się zgodzę :) . Brak choćby podstawki pod simm kosztującej kilka centów jest dziwny . AGA - cóż, była dużo lepsza od OCS/ECS i tego nie da się ukryć, jednak nie można zanegować faktu iż AGA to "popłuczyny" projektu AAA . Z tego co kiedyś czytałem, AGA nie tak miała wyglądać, jednak brak funduszy i nacisk na szybkie zaprojektowanie nowej Amigi spowodowały pojawienie się takiego a nie innego chipsetu .

Brak funduszy może też tłumaczyć udziwnienia, np. brak podstawki pod simmm ( dla nas to kiladziesiąt centów, dla firmy oszczędności setek tysięcy dolarów :) ) , pewnie jakiś księgowy zarządził, że nie i koniec .
Ja z A1200 jestem bardzo zadowolony :) Natomiast nie jestem zadowolony z tego co teraz robi hyperion, chamski skok na kase :/
[#122] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Hexmage960, post #119

Już kiedyś była dyskusja o AmigaOS więc wyjaśnie jeszcze raz.
Sam trademark pojawił się dość późno bo w 1995 roku (http://de3.aminet.net/docs/misc/Amiga-Trademarks.pdf)

Natomiast AmigaOS był w powszechnym użyciu (także przez programistów Commodore) jeszcze w latach 80tych:
https://groups.google.com/forum/#!search/amigaos/comp.sys.amiga/J1wV_xz0Ml8/xfE-cB10AbIJ
Oczywiście nie w Polsce bo tu większość kojarzyła system z nazw Workbench, Kickstart czy gry dosowe/niedosowe.

Sama nazwa Amiga OS występuje także raz w RKRM.
[#123] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@michal_zukowski, post #122

Dzięki za to, miałem właśnie zamiar to samo udowodnić cytatem ze starej książki o programowaniu Amigi :)
[#124] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@trOLLO, post #121

Ja z A1200 jestem bardzo zadowolony :)

No ja mam chyba nieco inną perspektywę, niż większość tutaj zgromadzonych. Po rozpoznaniu tematu za pomocą A500, od razu celowałem w A4000 i potem w zasadzie zawsze już patrzyłem na Amigę z perspektywy dużych modeli.

A1200 poznawałem u amigowych znajomych i kojarzyłem z takimi widokami, jak: wyrąbane siekierą dziury na przetknięcie taśmy HDD, obudowy "big-tower" pokjeone plastrem i umacniane skarpetami, podkładki z książek dla chłodzenia karty turbo.

Własną A1200 nabyłem dopiero w roku 2000, kiedy od 4 lat działałem już na 060 i karcie GFX w dużej Amidze. Korzystając z niskich cen na Allegro, przerobiłem jednakowoż całą drogę rozwoju A1200, aż po PPC i BVision i mogę powiedzieć tylko jedno: DZIADOSTWO. To A4000 była normalnym komputerem, dotrzymującym (choć z trudem) kroku konkurencji w swoim czasie. A1200 to jakaś marna popłuczyna (i odcinanie kuponów w stylu Commodore). Zupełnie nie rozumiem zachwytów nad tym modelem.
[#125] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Daclaw, post #124

No to super że miałeś na tyle kasy, żeby łyknąć A4000D, która chyba nawet do '97 kosztowała więcej niż nowy maluch (samochód). Dla większości z nas, A1200 nie była popłuczyną tylko marzeniem. Choć A4000D była wzorem, to niestety koszmarnie dla nas drogim. Widzę że większość jak zawsze zapomina o realiach lat '90, dodam, że w 1995r (trzy lata po premierze Amigi z AGA). zakup dysku twardego dla mojego wujka w Niemczech (były RFN), to i tak był spory wydatek i obciążenie dla budżetu (a dysk SCSI 2.5" to już w ogóle). A wujek zarabiał dobrze, bo był saperem.
Wątek zmierza w złym kierunku.
[#126] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@flops, post #125

Zły kierunek, bo ból d...?
Są w nim aspekty wcale ciekawe:

Ja, na przykład, zawsze chciałem zrozumieć, dlaczego zakup dziadowskiego rzęcha (czyli grata z Niemiec w wieku >10 lat albo nowego malucha) uchodził powszechnie za wydatek godny, sprawiedliwy, uzasadniony i priorytetowy, a zakup porządnego komputera za tę samą kwotę - nie.
[#127] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Daclaw, post #126

Z tematu wątku i tak trudno wycisnąć coś więcej. A jak widać pogdbybać każdy z nas sobie lubi

Jeśli chodzi o A4000 to dla mnie był to komputer marzeń. Ale finansowo poza zasięgiem (piszę to z perspektywy licealisty który na sprzęt komputerowy zarabiał sam). Do tego aby mieć z A4000 coś więcej niż z A1200 + średniej klasy turbo, trzeba było dokupić jeszcze grafikę + jeszcze lepsze turbo, więc cena robiła się jeszcze mniej osiągalna.

Porównanie do samochodu dla mnie nie trafione, bo jednak auto jest bardziej potrzebne dla przeciętnego człowieka.
[#128] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Daclaw, post #126

Nie ból dupy, tylko w miarę obiektywne spojrzenie w przeszłość. W przełożeniu na dzisiejsze czasy, maluch to taki samochód z niższej półki. Powiedzmy że coś w okolicy 30 tyś. pln. Ręka do góry, kto daje 30 tyś. za komputer w dzisiejszych czasach. Amiga 1200 był dla mas i dawał więcej w stosunku możliwości/cena niż Amiga 4000D, a Ty nazywasz ją popłuczynami więc się nie dziw, że ja i pewnie wiele osób się oburza Twoją wypowiedzią.
[#129] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Daclaw, post #126

Zły kierunek, bo ból d...?

Ból czego . Jak pisałem, osobiście jestem bardzo zadowolony z A1200 , to był naprawdę DOBRY komputer. Na nim napisałem pracę dyplomową w Technikum, na nim napisałem pracę dyplomową na studiach. Jak Amiga była w obudowie dektop to miała włożony normalny dysk 2.5" ( coś ok 120 MB ) oraz 4 MB Fast , które szybko zmieniłem na 030/40 MHz . Oczywiście byłbym bardziej zadowolony z dużej Amigi, ale skoro mała działała i robiła to co do niej należało, to dlaczego mam ją wymieniać ? :) .Jak Elbox pokazał E/Box-a, to pierwszy leciałem po tą wieże, a potem poleciało szybko - 040/060, Zorro II, GFX :) . Dlatego dalej nie uważam A1200 za zły komputer, który przyprawia o ból d.... .
[#130] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@flops, post #128

Ale przecież maluch to maluch porównywanie go do auta klasy średniej to nonsens. Auto klasy średniej z tamtych czasów to cinquecento. Które kosztowało 20-30 w zależności od opcji.

Po za tym jeśli ktoś by wystawił Amigę 4000 Nos to cena oscylowała by w granicach 30 000.

Tak że na przełomie czasów nic się nie zmieniło Amiga 4000 kiedyś była droga i dzisiaj jest tak samo. Bo Amiga wyciągnięta ze śmietnika kosztuje tysiące.


Ręka do góry, kto daje 30 tyś.


W ogóle to ile chciałeś za G-Rex-a? Ręka do góry kto by za tyle kupił.
[#131] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Daclaw, post #126

Ja, na przykład, zawsze chciałem zrozumieć, dlaczego zakup dziadowskiego rzęcha (czyli grata z Niemiec w wieku >10 lat albo nowego malucha) uchodził powszechnie za wydatek godny, sprawiedliwy, uzasadniony i priorytetowy, a zakup porządnego komputera za tę samą kwotę - nie.


Bol dupy? a gdzezby!

Wziales moze pod uwage, ze czesc z obecnych tutaj amigowcow nie kupowala swojej pierwszej A500 czy tez A1200 za wlasne ciezko zarobione pieniadze, tylko otrzymywala komputer od rodzicow? Fajnie, ze stac cie bylo na A4000 ale wez prosze pod uwage, ze nie kazdy szesnastolatek w tamtych czasach mogl sobie pozwolic na taki wydatek z wlasnej kieszeni :P
[#132] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@flops, post #125

Choć A4000D była wzorem


Wyobraź sobie, że nie wszystkim podobają się takie pudła.
[#133] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #132

Mi bardziej chodziło o wnętrze (68040, od razu podstawki pod fast, łatwa rozbudowa), choć jako całość mi się bardzo podobała, tak jak A3000T. Ale nie ma co dalej ciągnąc tego.
[#134] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Daclaw, post #124

popłuczyna


O i zaczyna się "popłuczyna, uryna i inne nieczystości"


wyrąbane siekierą dziury na przetknięcie taśmy HDD, obudowy "big-tower" pokjeone plastrem i umacniane skarpetami, podkładki z książek dla chłodzenia karty turbo.


Ty to masz fantazję, albo naprawdę bardzo, a to bardzo dziwnych znajomych. Normalnie parodio-horror.szeroki uśmiech


Własną A1200 nabyłem dopiero w roku 2000, kiedy od 4 lat działałem już na 060 i karcie GFX w dużej Amidze. Korzystając z niskich cen na Allegro, przerobiłem jednakowoż całą drogę rozwoju A1200, aż po PPC i BVision i mogę powiedzieć tylko jedno: DZIADOSTWO.


To zdanie nie trzyma się kupy. Dlaczego nie kupiłeś Cyberstorma PPC do A4000, tylko po przebojach u śmiesznych kolegów postanowiłeś okrasić A1200 w PPC?
A1200 jest komputerem desktopowym i nikt nie przypuszczał że kiedyś będzie używany w obudowach tower. Każdy rozsądny człowiek powinien być tego świadomy przed taką rozbudową i znać wszystkie tego konsekwencje.OK
Jaką miałeś obudowę? Jeżeli Infinitiv, to bardzo ci współczuję. Ma koszmarne zasilanie, które nie nadaje się do niczego. Ja musiałem zasilić osobnym, dolutowanym kabelkiem którego podłączyłem do standardowego portu zasilania. Dopiero brzydki E/BOX ma porządne zasilane i do dzisiaj trzymam w nim drugą A1200 z PPC + BVision.

PS. Wymień swoje aktualne Amigi.
[#135] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Daclaw, post #124

A1200 poznawałem u amigowych znajomych i kojarzyłem z takimi widokami, jak: wyrąbane siekierą dziury na przetknięcie taśmy HDD, obudowy "big-tower" pokjeone plastrem i umacniane skarpetami, podkładki z książek dla chłodzenia karty turbo.


Czekaj czekaj, czy to nie ty czasem przerzucałeś A1200 do obudowy Amigi 4000D?
[#136] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@baderman, post #135

Oooo, kolega ma ciekawe fotki w Graffiti. Jeżeli nie ma już tych Amig, to prawdopodobnie dopadła go nostalgo-złość, czyli efekt "amipecetowca".
Wielu znanych ludzi po sprzedaniu Amigi, psioczyło na nią na portalach zagłuszając swój fatalny wybór.

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2016 05:36:33 przez Andrzej Drozd
[#137] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Andrzej Drozd, post #136

Zapomniałeś dodać, że na pewno należę do KOD-u a mój stary w NKWD mordował Polaków.
Nie ma to jak internetowy portret psychologiczny, szczególnie, gdy zabiera się za niego znany pajac i troll.
[#138] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Daclaw, post #137

Tak czy inaczej o skarpetkach to ci żart wyszedł.OK
[#139] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Daclaw, post #137

i troll.



Zapomniałeś dodać że Drozd to stary flejmowiec i multikonciarz bo każdy multikonciarz to flejmoiwiec i troll. hihihi LOL Smiech
[#140] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@TechNineWonder, post #139

Oj, kako, kako. Jam ino troll.OK
Natomiast flejmy są przez takich jak ty, multikonciarzu.OK
A co tam ciekawego ostatnio wypisujesz na Interii, nie pod swoim nickiem?
[#141] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Andrzej Drozd, post #140

Andrzeju, nie wydaje Ci się żałosne, że niemal każdego mianujesz Cacodemonem jeśli tylko ma poglady inne od Twoich?
[#142] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@michalmarek77, post #141

Nie wydaje mi się. Ciebie akurat nigdy nie nazwałem "cacodemonem". Możemy się nie zgadzać, możemy żartować z siebie lub potykać się w temacie A500 vs A1200, gdzie oczywiście ja bardziej "żartuję", ale! Trzymasz chopie fason.OK
Natomiast kakuś po zawodówce klonuje się nieinteligentnie. No i ta jego gwara podkarpacka działa na wszystkich klonach. Rynsztok i blokowisko.
Gdy pójdzie do szkoły, to przestanie trolować.
[#143] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@baderman, post #135

Czekaj czekaj, czy to nie ty czasem przerzucałeś A1200 do obudowy Amigi 4000D?

Tak. I - nie chwaląc się zbytnio - sądzę, że staranność tej przeróbki jednak "trochę" odbiega od przeciętnej przekładki A1200 do big-towera AT.

Tłumaczę o co chodziło: miałem zamiar w tej maszynie połączyć BlizzardaPPC na stałe z płytą główną, za pomocą taśmy (typu HDD), względnie wykonać "kątówkę". Przyświecała temu idea umieszczenia tej karty w obudowie "po bożemu", czyli procesorami ku górze i zastosowania pasywnego chłodzenia (dzięki sporej ilości miejsca). Odechciało mi się przy kątówce. Może jeszcze kiedyś do tego wrócę? Na emeryturze na przykład...
[#144] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Daclaw, post #143

miałem zamiar w tej maszynie połączyć BlizzardaPPC na stałe z płytą główną, za pomocą taśmy (typu HDD), względnie wykonać "kątówkę".


Hmmm, ale to jest nie po inżyniersku A jaka to była idea? Myślowo zespawać tą konstrukcję, bo tak, czy towarzyszył temu jakisik wyższy cel?
Napisz proszę, jaki to miało sens techniczny, dla potomnych.

Gdy zrozumiemy aktualną demagogię, to dopiero wtedy pojmiemy dlaczego A1200 to "popłuczyna".
[#145] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Daclaw, post #143

Dacław, czy Ty jesteś Rosjaninem? :)
Przy okazji pozdrawiam Wszystkich Rosjan w Polsce. :)
Wielkie Pozdro!!! :D
[#146] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Hexmage960, post #119

nie ma Unix


Z tym Unixem to miałeś trochę racji. No bo przecież Unix i Amiga OS ma ją coś wspólnego to jądro tylko w AOS jest to zawartość kickstaru i jest do tego otwarte. Tzn jądro Unixa można porównać do pliku .rom Amigi tak mi się wydaje.

A swoją teorie podpieram na tym screnie.

[#147] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Andrzej Drozd, post #145

Dacław, czy Ty jesteś Rosjaninem?

Oczywiście. Putin płaci mi po 5 rubli 30 kopiejek za każdy wpis, szkalujący Królową Maszyn.

Napisz proszę, jaki to miało sens techniczny, dla potomnych.

Mniej-więcej współcześnie? Żadnego, podobnie jak całe amigowanie. Jak ktoś lubi AmigaOS-a, to może sobie ikonki posuwać, chcąc podtrzymać hobby w warunkach marnych bodźców ze strony, powiedzmy, rynku. Ale jak ktoś nie lubi, to zostaje taka ekwilibrystyka.
[#148] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@TechNineWonder, post #146

Tzn jądro Unixa można porównać do pliku .rom Amigi tak mi się wydaje.


No chyba nie bardzo. Trafniejszym porównaniem do kernela Unixowego w świecie AmigaOS jest exec.library, a nie cały ROM.

"Exec is the multitasking kernel of AmigaOS. It enabled pre-emptive multitasking in as little as 256 KB of memory (as supplied with the first Amiga 1000s). Exec provided functionality for multitasking, memory allocation, interrupt handling and handling of dynamic shared libraries."
[#149] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@skipp, post #148

No może bardziej to opierałem na tym że tam pisało w tytule "The Kernel" czyli tak jakby wieści z jądra.
[#150] Re: Hyperion wydał uaktualnienia Workbench 3.1 oraz Kickstart 3.1

@Daclaw, post #147

Bardzo dziękuje za wywiad. Mam nadzieję że Wszyscy pojęęęli o co chodzi.OK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem