Komentowana treść: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14
[#1] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14
Gdybym wydał na komputer (nawet hobbystyczny) ponad 2k Euro, w którym nie działa karta dźwiękowa, szwankuje klawiatura i napęd DVD a do tego przeglądarka z braku mocy przycina na WWW/Javascriptach czy filmach HD... i dalej go zachwalał jak najlepszą Amigę jaką kiedykolwiek miałem, to przynajmniej część moich znajomych popukała by się w czoło... i całkiem słusznie. Radzik, serio? Przecież głupia, 10-letnia G5 całkiem nieźle sobie z tym radzi.

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 19:37:58 przez _arti
[#2] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@_arti, post #1

No wiesz, ta głupia G5 10 lat temu kosztowała coś ze 2k Euro...
Poprawka - moja G5 jako nówka kosztowała 2999$.

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 20:34:15 przez recedent
[#3] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@recedent, post #2

A kupiłbyś ją wówczas za taką kwotę gdyby już wtedy był dostępny MorphOS na tę maszynkę?
[#4] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@_arti, post #1

Wszystko prawda.
Tylko wiesz, 10-letnia maszyna może w każdej chwili paść... dla mnie jednak to i tak żaden argument gdyż jeśli zaszła by taka potrzeba to szukam drugiej G5, ceny ich są teraz śmiesznie niskie.
[#5] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@deez, post #4

A teraz pomyśl jak padnie X5000
[#6] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@deez, post #4

Są niskie, ale za kilka lat będą nie do zdobycia. Dużo takich rzeczy "śmiesznie tanich" było i nie ma.
Nie wiem czy słuchałeś podkastu, ale Adam Zalepa wręcz wyciągał z radzika co jest nie tak, to sa nieuciążliwe drobiazgi. Te wszystkie wady nie są wadami sprzętu ale niedogodnościami, które będą usunięte programowo, to nie są problemy sprzętowe. Z wyjątkiem karty dźwiękowej, i tu cytat z innego forum:
"problem z tymi kartami muzycznymi jest błędem hardware'owym dotyczącym kart, które korzystają z układu ASMedia 1038 dla mostka PCIe-PCI w rewizji pierwszej. Podobno problem jest powszechnie znany i nie dotyczy tylko AmigaOSu ale każdego systemu operacyjnego."
FullHD? Bedze to robiła karta graficzna a nie procesor. Problem z DVD i klawiaturą prawdopodobnie jest związany z firmware. To są wszystko grzechy młodości, komputer jest z wersją PreRelease, nie było sensu dłużej go kisić bo i tak obsuwa była wielka.
Przeglądarka internetowa - tu odsyłam do wypowiedzi Trevora z ostatniego party.
[#7] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@_arti, post #5

Przecież komputery są naprawialne. Nie słyszałeś o tym? :)
Przecież na tym forum ciągle są wątki z cyklu "Mistrz lutownicy ucieka" - da się naprawić 30-letnią Amigę, dawało AmigaOne XE, X1000 to Epsilon dwa razy dawał do serwisu, da się i X5000. Nie szerzmy defetyzmu, sprzęt uwalić całkowicie to jest sztuka, generalnie daje się naprawić. Najczęściej są to bzdury typu "zimne luty".
W X5000 nie jest egzotyczny procesor - jeśli o to chodzi, również da się wymienić.
[#8] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@adam_mierzwa, post #7

W X5000 nie jest egzotyczny procesor

P5020 jest baaardzo egzotycznym procesorem.
[#9] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@waldiamiga, post #8

Precyzyjniej: nie tak egzotyczny jak PA Semi.
Poza tym w przeciwieństwie do tzw. G5 jest produkowany i dostępny "od ręki"|.
[#10] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@adam_mierzwa, post #9

...dodajmy, że za kilkaset Euro sztuka + przesyłka + montaż OK
[#11] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@_arti, post #10

Ani twoje ani moje zmartwienie
Ludzie tak obawiają się padnięcia procesora, a to najmniej prawdopodobna sprawa.
Tak wracając do podcastu - nie wyłapałem tego dokładnie, a nie chce odsłuchiwać jeszcze raz całości - będzie poprawiona obsługa nowych kart graficznych w nowym MorphOS? Chodzi mi konkretnie o X5000 i SAM460, bo do tej pory trzeba było że tak powiem wymieniać fizycznie w zależności czy chciało się korzystać z AmigaOS czy MorphOS.
[#12] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@_arti, post #5

Pomyśleć zawsze można.
Aczkolwiek mnie to nie dotyczy gdyż nie posiadam X5000.
[#13] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@adam_mierzwa, post #6

Może jednak będą jeszcze do zdobycia za kilka lat... tylko, że wówczas będzie mniej tego typu sprzętu, również cena może skoczyć w górę. Szczegół, według mnie nie warto sobie tym głowy zawracać teraz.
Podcastu niestety nie słuchałem (jeszcze).
Z tego co napisałeś, najbardziej podoba mi się to, że FullHD będzie "robiła" karta GFX (chociaż jeszcze tego nie ma namacalnie, tak?), a nie CPU. Pozazdrościć.
[#14] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@adam_mierzwa, post #7

Nie szerzmy defetyzmu
Niestety zdaje się że MorphOSa nie bardzo ma kto rozwijać, i pomimo lamerskich komentarzy co niektórych , to naprawdę szkoda. W takiej sytuacji najwidoczniej nie pozostaje nic jak trollować na własnym forum

Odnośnie AmiSSL 4.x:
Unfortunately, due to lack of motivated developers we couldn't provide working binaries for the MorphOS/PPC or AROS (PPC, i386, x86_64) platform in time
...
[#15] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@adam_mierzwa, post #6

"Są niskie, ale za kilka lat będą nie do zdobycia. "

Nawet gdyby, to możesz sobie przenieść licencję na inny sprzęt, a baza obsługiwanego sprzętu rośnie a nie maleje ;)
[#16] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@agrajek, post #15

Żadne "gdyby", zwyczajna kolej rzeczy. Ostatni G5 wyszedł 11 lat temu, na jaki nowszy sprzęt chcesz przenieść licencję?
[#17] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@adam_mierzwa, post #16

Na X5000 no chyba że jest sprzeciw z obozu władzy
[#18] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@TechNineWonder, post #17

Tylko że przez cały wątek było gadanie, jaka to X5000 droga jest, i jakie to inne tańsze opcje MorphOS ma ;)
[#19] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@adam_mierzwa, post #18

Bo jest. Bo ma.
[#20] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14
Posłuchałem i powiem szczerze, jeżeli Tabor rzeczywiście będzie w cenie ok. 400-500 Euro, prędkość będzie większa niż mojego obecnego PowerMaca G4 1.5 GHz, będzie możliwość instalacji na tym AmigaOS4 oraz MorphOS-a, to biorę to od ręki :)

Pod warunkiem, że nie będzie kichy jak w przypadku innych Amigowych projektów, czyli , kup karte muzyczną bo nie działa, kartę SATA bo nie działa, kartę LAN bo nie działa itd. :(
[#21] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@trOLLO, post #20

Na Taborze nie będzie MorphOSa, nie ma sensu pakować się w słabszy sprzęt niż dostępny na rynku.
[#22] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@michal_zukowski, post #21

Ważne (o ile nie najważniejsze) aby nie był to sprzęt 11-letni, hehe.
[#23] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14
w audycji słusznie wspomniane, że AROS i AROS 68k został pominięty - a szkoda - bo to zupełnie najtańsza platforma do tej całej zabawy i nie trzeba się męczyć muzealnymi makami ani czekać w nieskończoność na inny sprzęt

tymczasem ja go sobie testuje w wolnych chwilach - w najbliższym czasie testuję 1 pozycję http://www.aros-platform.de/download.htm

takie moje 3 grosze
[#24] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@adam_mierzwa, post #16

Ostatni G5 wyszedł 11 lat temu, na jaki nowszy sprzęt chcesz przenieść licencję?


Jak już mój G5 padnie to z pewnością będę miał wiele innych opcji sprzętowych do wyboru.
[#25] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14
Ostatnie prawdziwe amigi to 1200 i 4000 ;)A reszta to PC-ety ;) do tego drogie jak złoto.No el niech łę łon idzie ta droga która prowadzi donikąd a dzięki temu jest coraz więcej klasycznych amigowcow ;).
[#26] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@SzaryWilk, post #25

Ostatnie prawdziwe amigi to 1200 i 4000 ;)A reszta to PC-ety ;) do tego drogie jak złoto.No el niech łę łon idzie ta droga która prowadzi donikąd a dzięki temu jest coraz więcej klasycznych amigowcow ;).


(...), niech klasyki są sprzedawane za chore ceny, dzięki temu więcej będzie winuaeowców
[#27] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@KM, post #26

No właśnie nie, niech Classici będą jak najdroższe w sumie To Amigi nazywajmy rzeczy po imieniu nie mylić z Grzybami

Jeśli Amiga 500 goła będzie kosztować w granicach 5000 tyś złotych, wtedy może komuś zaświta że jak by wyprodukował nową sztukę w granicach 1500-2000 złotych to mogła by się sprzedawać.


Czyli czym Classic droższy tym lepiej dla Classica.
[#28] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@TechNineWonder, post #27

Ja wiem ze ciężko jest czytać z zrozumieniem mówiłem o pecetach typy Samantha nie fox i nie amiga ha ha ha,x500 x1000 ;).
[#29] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@TechNineWonder, post #27

Amiga 500 za 1500$ to juz niedaleka przyszlosc. To jest nieuniknione. Czy to bedzie chora cena? Nie. Po prostu rynkowa.
[#30] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@michalmarek77, post #29

I bardzo dobrze. Doprowadzi to do klęski retroklasyka i nie licząc kolekcjonerów wszyscy o nim zapomną.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem