Aktualności Forum Giełda Sprzęt Programy Strefa Gier Graffiti Publicystyka Teleport

Komentowana treść: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14
[#1] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14
Gdybym wydał na komputer (nawet hobbystyczny) ponad 2k Euro, w którym nie działa karta dźwiękowa, szwankuje klawiatura i napęd DVD a do tego przeglądarka z braku mocy przycina na WWW/Javascriptach czy filmach HD... i dalej go zachwalał jak najlepszą Amigę jaką kiedykolwiek miałem, to przynajmniej część moich znajomych popukała by się w czoło... i całkiem słusznie. Radzik, serio? Przecież głupia, 10-letnia G5 całkiem nieźle sobie z tym radzi.

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 19:37:58 przez _arti
[#2] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

W odpowiedzi na #1

No wiesz, ta głupia G5 10 lat temu kosztowała coś ze 2k Euro...
Poprawka - moja G5 jako nówka kosztowała 2999$.

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 20:34:15 przez recedent
[#3] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

W odpowiedzi na #2

A kupiłbyś ją wówczas za taką kwotę gdyby już wtedy był dostępny MorphOS na tę maszynkę?
[#4] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

W odpowiedzi na #1

Wszystko prawda.
Tylko wiesz, 10-letnia maszyna może w każdej chwili paść... dla mnie jednak to i tak żaden argument gdyż jeśli zaszła by taka potrzeba to szukam drugiej G5, ceny ich są teraz śmiesznie niskie.
[#5] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

W odpowiedzi na #4

A teraz pomyśl jak padnie X5000
[#6] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

W odpowiedzi na #4

Są niskie, ale za kilka lat będą nie do zdobycia. Dużo takich rzeczy "śmiesznie tanich" było i nie ma.
Nie wiem czy słuchałeś podkastu, ale Adam Zalepa wręcz wyciągał z radzika co jest nie tak, to sa nieuciążliwe drobiazgi. Te wszystkie wady nie są wadami sprzętu ale niedogodnościami, które będą usunięte programowo, to nie są problemy sprzętowe. Z wyjątkiem karty dźwiękowej, i tu cytat z innego forum:
"problem z tymi kartami muzycznymi jest błędem hardware'owym dotyczącym kart, które korzystają z układu ASMedia 1038 dla mostka PCIe-PCI w rewizji pierwszej. Podobno problem jest powszechnie znany i nie dotyczy tylko AmigaOSu ale każdego systemu operacyjnego."
FullHD? Bedze to robiła karta graficzna a nie procesor. Problem z DVD i klawiaturą prawdopodobnie jest związany z firmware. To są wszystko grzechy młodości, komputer jest z wersją PreRelease, nie było sensu dłużej go kisić bo i tak obsuwa była wielka.
Przeglądarka internetowa - tu odsyłam do wypowiedzi Trevora z ostatniego party.
[#7] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

W odpowiedzi na #5

Przecież komputery są naprawialne. Nie słyszałeś o tym? :)
Przecież na tym forum ciągle są wątki z cyklu "Mistrz lutownicy ucieka" - da się naprawić 30-letnią Amigę, dawało AmigaOne XE, X1000 to Epsilon dwa razy dawał do serwisu, da się i X5000. Nie szerzmy defetyzmu, sprzęt uwalić całkowicie to jest sztuka, generalnie daje się naprawić. Najczęściej są to bzdury typu "zimne luty".
W X5000 nie jest egzotyczny procesor - jeśli o to chodzi, również da się wymienić.
[#8] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

W odpowiedzi na #7

W X5000 nie jest egzotyczny procesor

P5020 jest baaardzo egzotycznym procesorem.
[#9] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

W odpowiedzi na #8

Precyzyjniej: nie tak egzotyczny jak PA Semi.
Poza tym w przeciwieństwie do tzw. G5 jest produkowany i dostępny "od ręki"|.
[#10] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

W odpowiedzi na #9

...dodajmy, że za kilkaset Euro sztuka + przesyłka + montaż OK
[#11] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

W odpowiedzi na #10

Ani twoje ani moje zmartwienie
Ludzie tak obawiają się padnięcia procesora, a to najmniej prawdopodobna sprawa.
Tak wracając do podcastu - nie wyłapałem tego dokładnie, a nie chce odsłuchiwać jeszcze raz całości - będzie poprawiona obsługa nowych kart graficznych w nowym MorphOS? Chodzi mi konkretnie o X5000 i SAM460, bo do tej pory trzeba było że tak powiem wymieniać fizycznie w zależności czy chciało się korzystać z AmigaOS czy MorphOS.
[#12] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

W odpowiedzi na #5

Pomyśleć zawsze można.
Aczkolwiek mnie to nie dotyczy gdyż nie posiadam X5000.
[#13] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

W odpowiedzi na #6

Może jednak będą jeszcze do zdobycia za kilka lat... tylko, że wówczas będzie mniej tego typu sprzętu, również cena może skoczyć w górę. Szczegół, według mnie nie warto sobie tym głowy zawracać teraz.
Podcastu niestety nie słuchałem (jeszcze).
Z tego co napisałeś, najbardziej podoba mi się to, że FullHD będzie "robiła" karta GFX (chociaż jeszcze tego nie ma namacalnie, tak?), a nie CPU. Pozazdrościć.
[#14] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

W odpowiedzi na #7

Nie szerzmy defetyzmu
Niestety zdaje się że MorphOSa nie bardzo ma kto rozwijać, i pomimo lamerskich komentarzy co niektórych , to naprawdę szkoda. W takiej sytuacji najwidoczniej nie pozostaje nic jak trollować na własnym forum

Odnośnie AmiSSL 4.x:
Unfortunately, due to lack of motivated developers we couldn't provide working binaries for the MorphOS/PPC or AROS (PPC, i386, x86_64) platform in time
...
[#15] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

W odpowiedzi na #6

"Są niskie, ale za kilka lat będą nie do zdobycia. "

Nawet gdyby, to możesz sobie przenieść licencję na inny sprzęt, a baza obsługiwanego sprzętu rośnie a nie maleje ;)
[#16] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

W odpowiedzi na #15

Żadne "gdyby", zwyczajna kolej rzeczy. Ostatni G5 wyszedł 11 lat temu, na jaki nowszy sprzęt chcesz przenieść licencję?
[#17] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

W odpowiedzi na #16

Na X5000 no chyba że jest sprzeciw z obozu władzy
[#18] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

W odpowiedzi na #17

Tylko że przez cały wątek było gadanie, jaka to X5000 droga jest, i jakie to inne tańsze opcje MorphOS ma ;)
[#19] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

W odpowiedzi na #18

Bo jest. Bo ma.
[#20] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14
Posłuchałem i powiem szczerze, jeżeli Tabor rzeczywiście będzie w cenie ok. 400-500 Euro, prędkość będzie większa niż mojego obecnego PowerMaca G4 1.5 GHz, będzie możliwość instalacji na tym AmigaOS4 oraz MorphOS-a, to biorę to od ręki :)

Pod warunkiem, że nie będzie kichy jak w przypadku innych Amigowych projektów, czyli , kup karte muzyczną bo nie działa, kartę SATA bo nie działa, kartę LAN bo nie działa itd. :(
[#21] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

W odpowiedzi na #20

Na Taborze nie będzie MorphOSa, nie ma sensu pakować się w słabszy sprzęt niż dostępny na rynku.
[#22] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

W odpowiedzi na #21

Ważne (o ile nie najważniejsze) aby nie był to sprzęt 11-letni, hehe.
[#23] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14
w audycji słusznie wspomniane, że AROS i AROS 68k został pominięty - a szkoda - bo to zupełnie najtańsza platforma do tej całej zabawy i nie trzeba się męczyć muzealnymi makami ani czekać w nieskończoność na inny sprzęt

tymczasem ja go sobie testuje w wolnych chwilach - w najbliższym czasie testuję 1 pozycję http://www.aros-platform.de/download.htm

takie moje 3 grosze
[#24] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

W odpowiedzi na #16

Ostatni G5 wyszedł 11 lat temu, na jaki nowszy sprzęt chcesz przenieść licencję?

Jak już mój G5 padnie to z pewnością będę miał wiele innych opcji sprzętowych do wyboru.
[#25] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14
Ostatnie prawdziwe amigi to 1200 i 4000 ;)A reszta to PC-ety ;) do tego drogie jak złoto.No el niech łę łon idzie ta droga która prowadzi donikąd a dzięki temu jest coraz więcej klasycznych amigowcow ;).
[#26] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

W odpowiedzi na #25

Ostatnie prawdziwe amigi to 1200 i 4000 ;)A reszta to PC-ety ;) do tego drogie jak złoto.No el niech łę łon idzie ta droga która prowadzi donikąd a dzięki temu jest coraz więcej klasycznych amigowcow ;).

(...), niech klasyki są sprzedawane za chore ceny, dzięki temu więcej będzie winuaeowców
[#27] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

W odpowiedzi na #26

No właśnie nie, niech Classici będą jak najdroższe w sumie To Amigi nazywajmy rzeczy po imieniu nie mylić z Grzybami

Jeśli Amiga 500 goła będzie kosztować w granicach 5000 tyś złotych, wtedy może komuś zaświta że jak by wyprodukował nową sztukę w granicach 1500-2000 złotych to mogła by się sprzedawać.

Czyli czym Classic droższy tym lepiej dla Classica.
[#28] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

W odpowiedzi na #27

Ja wiem ze ciężko jest czytać z zrozumieniem mówiłem o pecetach typy Samantha nie fox i nie amiga ha ha ha,x500 x1000 ;).
[#29] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

W odpowiedzi na #27

Amiga 500 za 1500$ to juz niedaleka przyszlosc. To jest nieuniknione. Czy to bedzie chora cena? Nie. Po prostu rynkowa.
[#30] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

W odpowiedzi na #29

I bardzo dobrze. Doprowadzi to do klęski retroklasyka i nie licząc kolekcjonerów wszyscy o nim zapomną.
Wybierz dział:
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem