Komentowana treść: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14
[#31] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@michal_zukowski, post #30

Znacznie predzej zapomna o AmigachNG :)
[#32] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@michalmarek77, post #31

A co mnie obchodzą Amigi NG? Żadnej nie używam.
[#33] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@SzaryWilk, post #28

Rozumie że rozumieć ze zrozumieniem jest jeszcze ciężej, bo chyba IBM PPC był wcześniej niż X500 X1000, ha ha ha.

Wszystkie Grzyby i tak pochodzą z jednego Grzyba IBM

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 18:01:05 przez TechNineWonder
[#34] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@TechNineWonder, post #33

ppc to była droga donikąd procesor który nie przyspieszał programów i gier ha ha ha amigowych.
[#35] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@SzaryWilk, post #34

No popatrz, pierwsze słyszę, żeby programy pod PowerUp/WarpUP działały wolniej niż w wersji 68k... LOL
[#36] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@recedent, post #35

a wiesz dlaczego w kartach ppc był procesor motorola i ppc ?.
[#37] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@SzaryWilk, post #36

Żeby wgrać KickStart Amiga z PPC raczej chyba nie wystartuje. Mnie tak się wydaje.
[#38] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@SzaryWilk, post #36

a wiesz dlaczego w kartach ppc był procesor motorola i ppc ?.

Dlatego, że system nie był przeportowany na PPC. Amiga Technologies w 1994 lub 1995 miało w planach przepisanie AmigaOS na PowerPC, ale później zrezygnowali bo Escom nie miał funduszy na to, więc Phase 5 dołożyło procesor 68k aby można było sprzedać karty PPC.

To tak w skrócie i z pamięci - za wiele raczej nie pokręciłem :) :)
[#39] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@trOLLO, post #38

Cześć prawdy,procesor motorola byl odpowiedzialny za gry i programy napisane pod niego a ppc na programy które miały byc napisane w przyszłości,z ta różnica ze karta ppc była dość droga.
[#40] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@SzaryWilk, post #39

Cześć prawdy,procesor motorola byl odpowiedzialny za gry i programy napisane pod niego

Z tego co pamiętam, to w pierwotnej wersji nie miało w ogóle być procesora 68k . Całość miał obsługiwać PPC, ale że Amiga Technologies nie dała systemu PPC, to Phase 5 na szybko dołożył 68k. :)
[#41] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@trOLLO, post #40

jak procesor ppc miał obsługiwać programy napisane na motorole jak to były 2 rożne procesory ;) w rożnych technologiach.
[#42] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@SzaryWilk, post #41

No właśnie, jak procesor PPC w Makach PPC umożlwiał uruchamianie programów 68k, niebywałe pomysł
[#43] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@michal_zukowski, post #42

no jak ?.Zadnemu geniuszowi z aple nie przyszło do głowy żeby montować 2 procesory w macu ;).ppc
[#44] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@michal_zukowski, post #42

Wszyscy przecież wiedzą, że PowerMaki miały dodatkowe karty z procesorem 68k i dopiero zainstalowanie systemu OSX w wersji 10.5 automagicznie tę kartę teleportowało z powrotem do magazynu Appla. Podobną sztuczkę zrobili potem przechodząc na Intele - dopiero gdy instalowało się 10.6 to zaszyty wewnątrz maszyny procesor PowerPC znikał. ok, racja
[#45] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@michal_zukowski, post #30

I bardzo dobrze. Doprowadzi to do klęski retroklasyka i nie licząc kolekcjonerów wszyscy o nim zapomną.

Nie rozumiem. Czemu chcesz klęski "retroklasyka"? Czemu miałaby ona służyć? Czy klasykowcy Tobie w jakiś sposób przeszkadzają?

To po pierwsze.
Po drugie z Amigą jest ten problem, że wśród amigowców nie ma już wiary w Moc tego komputera. Tymczasem nasi sąsiedzi z C64Power.com mają o swoich komputerach zdanie odmienne. Sądzą, że ich platforma ma Power nieosiągalny nigdzie indziej. Dlaczego w Amigach nie obudzić tego Powera?

A po trzecie ja w nowej platformie amigowej oczekuję tego, czego nie udało się osiągnąć po 1994 roku. Czyli: natywny Settlers II, Quake II oraz jakiś klient poczty i przeglądarka WWW. Mi to wystarczy.

Tymczasem słyszę opinię, że Amiga One X5000 niedługo będzie zbyt przestarzała na strony WWW. A to sprzęt bardzo drogi i o całkiem niezłych parametrach. Paradoks? Czy ludzie od NG chcą podbić świat swoim systemem? Czy może chcą komputer domowy do codziennych zadań?

Ten Tabor mógłby być całkiem fajnym rozwiązaniem (ale nie kupię bo mnie nie stać i nie mam już miejsca w domu). Szkoda, że jednak rozwój oprogramowania stoi w miejscu, a to co jest działa wolno i zawodnie. Programiści narzekają, że komputery są za wolne.

Nie rozumiem tych dzisiejszych programistów. Przecież na informatyce uczą jak programować szybkie algorytmy oraz wprowadzają w tajniki technologii sieciowych, systemów operacyjnych itd.

Przy odrobinie samozaparcia można sobie poradzić nawet w pojedynkę. Mnie np. udało się napisać zapisywanie do formatu PNG na podstawie dokumentacji do tego formatu.

Ja napisałem edytor ikon i osoby były zaskoczone, że działa on tak szybko w porównaniu do portów programów do grafiki typu Gimp. A to żadna tajemnica - wykorzystałem natywny API AmigaOS. Chcieć to móc!

A ja powtarzam po raz kolejny - tylko wykorzystanie filozofii systemu daje dobre rezultaty. Tymczasem ludzie portują jak leci. Ten sam kod ma chodzić dobrze na Windowsie, Linuxie i innych systemach. To tak do końca nie działa.

Dlatego też nie po drodze mi z programistami systemów NG. Inaczej pojmujemy technologię Amigi kontra współczesne rozwiązania. Dla mnie idea Amiga OS nie jest przestarzała.

Jeśli chodzi o procesory linii PowerPC to podstawowy problem jest taki, że nadal są braki w sofcie. To jest koszt przejścia na technologie nowocześniejsze. Na procesory 680x0 jest ogrom softu i nadal powstaje nowy. Tego problemu nie rozwiąże przejście na Intela. Prawdopodobnie nic tego problemu nie rozwiąże, chyba że A-EON zatrudni informatyków na etacie.
[#46] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@Hexmage960, post #45

Ja napisałem edytor ikon i osoby były zaskoczone, że działa on tak szybko w porównaniu do portów programów do grafiki typu Gimp


Drewniana łódź motorowa jest szybsza od transatlantyka, niemniej to w tym drugim wypływa się na Atlantyk...
[#47] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@SzaryWilk, post #43

no jak ?.Zadnemu geniuszowi z aple nie przyszło do głowy żeby montować 2 procesory w macu ;).ppc

Kurcze, mam uruchomionego MorphOS-a, i właśnie się zastanawiam gdzie, w moim komputerze siedzi procesor 68 k, bo przecież teraz rysuję sobie w Personal Paincie 7, który przegrałem z płytki Amiga Magazyn :) . Czary jakieś, program z Amigi 68k działa na MorphOS-ie PPC :)
[#48] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@Hexmage960, post #45

Nie rozumiem. Czemu chcesz klęski "retroklasyka"? Czemu miałaby ona służyć? Czy klasykowcy Tobie w jakiś sposób przeszkadzają?


Bo to jedyna możliwość żeby pękła bańka spekulacyjna na ceny klasyków

Sądzą, że ich platforma ma Power nieosiągalny nigdzie indziej. Dlaczego w Amigach nie obudzić tego Powera?


A to proste, Amiga ma wyższy próg wejścia żeby coś sensownego stworzyć. Dużo pracy i wiedzy plus większe wymagania userów.

Nie rozumiem tych dzisiejszych programistów. Przecież na informatyce uczą jak programować szybkie algorytmy oraz wprowadzają w tajniki technologii sieciowych, systemów operacyjnych itd.


Miałem przyjemność pracować na uczelni przez 9 lat, wiem co jest uczone. W 99% przypadków programowane są algorytmy wolne ale łatwe do analizy bo inaczej większość studentów i część kadry nie była by w stanie ich zrozumieć.

Przy odrobinie samozaparcia można sobie poradzić nawet w pojedynkę. Mnie np. udało się napisać zapisywanie do formatu PNG na podstawie dokumentacji do tego formatu.

Png to dość prosty format, ale oczywiście gratuluje.

Dlatego też nie po drodze mi z programistami systemów NG. Inaczej pojmujemy technologię Amigi kontra współczesne rozwiązania. Dla mnie idea Amiga OS nie jest przestarzała.

Wiadomo, że OS4 jest spaczony linuxowym kodem. W 90% przypadków typowe amigowe podejście stosowane jest w MorphOSie.

Jeśli chodzi o procesory linii PowerPC to podstawowy problem jest taki, że nadal są braki w sofcie.

Podstawowym problemem jest brak szybkich maszyn. Na razie nie ma nic szybszego niż G5 2.7 lub G5 2.5 Ghz i ten stan trwa od ponad 10 lat. Trzeba się przenieść na x64 i tyle.

Na procesory 680x0 jest ogrom softu i nadal powstaje nowy.

Jaki to soft powstaje na 68k bo nie zauważylem...
[#49] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@trOLLO, post #47

Bo procesor 68k siedzi w każdej płycie instalacyjnej MorphOSa. Jest tam wypalony między ścieżkami i infekuje komputer wraz z instalacją systemu. ok, racja
[#50] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@recedent, post #46

Drewniana łódź motorowa jest szybsza od transatlantyka, niemniej to w tym drugim wypływa się na Atlantyk...

Tak, to prawda. Myślę jednak, że dużo bardziej złożony program graficzny napisany dla AmigaOS4.1 nadal pokonywałby port GIMPa w szybkości działania. Chodzi o problem związany z samym portowaniem, który trudno jest naprawić. Wszystkie te środowiska przeniesione na potrzeby portu skutecznie zamulają nawet dobrze zaprojektowane algorytmy, które niewątpliwie GIMP ma. Rozwiązanie kosztuje dużo więcej pracy i czasu, ale się opłaca.

P.S. Daję słowo, użytkowanie AmigaOS4.1 na Sam440ep przypomina korzystanie z emulatora systemu. Takie jest moje nieodparte odczucie. Oprogramowanie jedzie na mocy sprzętu, ale jest wolno. Dla przykładu AHI jest bardzo ociężały i ma usterki.

Wiem, że się powtarzam, ale nawet system Amiga OS na Amidze 1200 działa dla mnie lepiej, bo po prostu Amiga i jej system to jednolita konstrukcja. Na Amiga OS 3.1 mogę spokojnie sobie słuchać modułów i bawić się systemem, który pracuje w 100% swojej mocy. Mogę sobie malować w DPaint V, edytować dokument, bądź renderować coś w tle podczas pracy. Dzieje się tak, dlatego że korzystam z oprogramowania natywnego, które wykorzystuje sprzęt Amigi we właściwy sposób.

Zdaję sobie sprawę, że komputery pod AmigaOS4.1 są bardziej złożone i trudniejsze w oprogramowaniu (głównie sterowniki), ale programować powinno się natywne programy dla tych maszyn. Działałyby wtedy znacznie szybciej.
[#51] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@Hexmage960, post #50

Wiem, że się powtarzam, ale nawet system Amiga OS na Amidze 1200 działa dla mnie lepiej, bo po prostu Amiga i jej system to jednolita konstrukcja. Na Amiga OS 3.1 mogę spokojnie sobie słuchać modułów i bawić się systemem, który pracuje w 100% swojej mocy. Mogę sobie malować w DPaint V, edytować dokument, bądź renderować coś w tle podczas pracy. Dzieje się tak, dlatego że korzystam z oprogramowania natywnego, które wykorzystuje sprzęt Amigi we właściwy sposób.

Na MorphOS-ie, w tle leci muzyka mp3/FLAC, przeglądam www, odbieram pocztę, ircuje, mam uruchomionego blendera, na którym montuje film i potem go renderuje. Dzieje się tak, dlatego, że korzystam z oprogramowania natywnego ;) .

Nie zmienia to dalej nic w stosunku do AmigiNG/Systemów NG .
Powtarzasz się, ale niestety widać, że nie masz styczności z np. MorphOS-em. Ja osobiście nie wróciłbym już do czasów Workbencha 3.9, tam wszystko wydaje się takie - prymitywne - w porównaniu do MorphOS-a . Nawet głupia zmiana ikon w MorphOS polega na przeciągnięciu obrazka i tyle - ikona zmieniona. Natomiast pod WB 3.9 trzeba najpierw zrobić konwersje do formatu Amigi, potem obciąć kolory, zmienić rozmiar i mieć nadzieję, że to będzie jakoś wyglądać. Dla mnie zaletą komputerów z systemem NG ( AmigaOS4/MorphOS) jest fakt, że działa w zasadzie całe oprogramowanie z mojej Amigi 1200, z tą drobną różnicą, że duuużooo szybciej i na nowszym systemie :) .
[#52] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@trOLLO, post #51

Powtarzasz się, ale niestety widać, że nie masz styczności z np. MorphOS-em

Tak jak napisałem, mam doświadczenie tylko z AmigaOS4.1. Z MorphOS-em nie miałem żadnej styczności, więc moja wypowiedź go nie dotyczy.

Nawet głupia zmiana ikon w MorphOS polega na przeciągnięciu obrazka i tyle - ikona zmieniona. Natomiast pod WB 3.9 trzeba najpierw zrobić konwersje do formatu Amigi, potem obciąć kolory, zmienić rozmiar i mieć nadzieję, że to będzie jakoś wyglądać.

Myślę, że to kwestia dobrego wykorzystania funkcji i programów systemowych. Można zrobić sobie skrypt podmieniający obraz ikonki i jest na pewno tuzin innych sposobów, które wymagają tylko jednego kliknięcia lub wyboru opcji z menu Tools.

Szybkie zerknięcie na Aminet dało m.in taki wynik:
http://aminet.net/package/util/misc/IRT - Icon Replacement Tool, wymaga tylko OS2.1 oraz biblioteki Reqtools Nico Francois.
http://aminet.net/package/util/app/DefaultIcon2.3 - "Replace icons by dropping on AppIcon"

Jest tego wiele więcej.

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 23:17:51 przez Hexmage960
[#53] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@recedent, post #46

To wpłyń transatlantykiem do Wisły.
[#54] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@trOLLO, post #51

Tylko Morph os ma ty wspólnego z amiga co ja z x1000 czyli nic ;). Glupie bylo to ze po upadku commodore środowisko amigowe się podzieliło i dopóki ludzie znowu się nie zjednoczą to tak będzie ze każdy będzie konia ciągnął w swoja stronę.Co nie zmienia faktu ze ostatnimi prawdziwymi amigami była 4000 i 1200 ;)
[#55] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@SzaryWilk, post #53

A czego niby ma to dowodzić poza tym, co napisałem? GIMP jest programem zupełnie innego typu niż IconEdit. Służy do zupełnie innych rzeczy. Co z tego, że IconEdit może i działa szybciej skoro nie pozwala na pracę na warstwach, zastosowanie najprostszego filtru, itp. itd.? Argument, że działa szybciej jest - za przeproszeniem - z d*py wzięty.

Morph os ma ty wspólnego z amiga co ja z logiką czyli nic ;). Glupie bylo to ze po upadku commodore środowisko amigowe się podzieliło i dopóki ludzie znowu się nie zjednoczą to tak będzie ze każdy będzie konia ciągnął w swoja stronę


Po upadku Commodore jedni kupili sobie pecety, inni schowali Amigi do szafy i wyciągali od czasu do czasu, a jeszcze inni postanowili dalej używać amigowego oprogramowania uruchamianego na amigowym systemie operacyjnym. Że na sprzęcie bez błogosławieństwa Commodore? No pech, że akurat nie istniało i nie mogło pobłogosławić. W ostatnich latach w ramach mody na retro/vintage ci, którzy często pierwsi pokupowali wtedy pecety wracają do czasów młodości i wielkim głosem krzyczą jakąż to prawdziwą Amigę reprezentują. Potrzeba zjednoczenia? A kto Wam, kochanieńcy dał prawo do decydowania za innych w jakiej formie mamy się jednoczyć?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 10:25:28 przez recedent
[#56] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@recedent, post #55

Amiga to jest amiga i tyle kto tego nie rozumie to nie ma sensu mu tłumaczyć,na pewno nie rozumieją czym jest amiga,cale te łę łony,samathy,tabory i inne.

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 10:20:14 przez SzaryWilk
[#57] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@SzaryWilk, post #56

Oczywiście masz racje pisząc truizmy. Zastanówmy się jednak co zrobisz jak za 10 lat padnie ci Amiga i nie będzie żadnej możliwości zakupu:
a) przestaniesz być Amigowcem, zaczniesz zbierac znaczki lub kapsle od piwa
b) zostaniesz userem Winuae, ale oczywiście przestaniesz być Amigowcem bo tylko Amiga to Amiga
[#58] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@michal_zukowski, post #57

Sam sobie wyprodukuje amigę ;).
[#59] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@SzaryWilk, post #58

A ja myślałem, że razem z sąsiadem jak w znanym serialem. Znalazłem przypadkiem, ale wypisz wymaluj tak sobie wyobrażam Ciebie budującego Amigę.
[#60] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@KM, post #59

Wezmę z nich przykład i zrobię obudowę drewniana.A firmę nazwę amiga mat i pat kompany.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem