Komentowana treść: AmiWigilia - odcinek #24
[#1] Re: AmiWigilia - odcinek #24
Już rano przesłuchałem odcinek. Tym razem bardziej moje klimaty. OK Mam nadzieję, że "pięćsetkowcy" nie będą za bardzo narzekać na ten odcinek. W końcu raz na kilka odcinków nam też się coś od AmiWigilii należy, nie? szeroki uśmiech

Rzookol rules - to nie ulega wątpliwości. W 99% tematów się zgadzamy. Różnimy się tym, że ja nie czuję potrzeby kolekcjonowania Amig Classic, w ostatnich kilku latach więcej wspomagam się innymi platformami i nigdy nie grałem w Super Froga. W pozostałych punktach się zgadzamy. Podoba mi się takie optymistyczne ale jednocześnie trzeźwe spojrzenie na naszą sytuację, społeczność, nasze możliwości. Też uważam, że trzeba bawić się tym co nas kręci i robić swoje. I nie mieć przesadnych zapędów komercyjnych, bo na tym na pewno się przejedzie. Warto wbić sobie do głowy, że wszystko co ma przedrostek "ami" albo "morph" nigdy nie będzie się opłacało. szeroki uśmiech

Myślałem, że niczego konkretnego się nie dowiem o MorphOSie, a dowiedziałem się całkiem dużo.

  • MorphOS 3.10 zbliża się dużymi krokami i przyczyna opóźnienia daty wpuszczenia jest już właściwie usunięta. To cieszy, bardzo cieszy.

  • Często słychać narzekania na tryb pracy nad rozwojem MorphOSa. A po tym odcinku muszę powiedzieć, że jestem spokojny. Wygląda na to, że jest tak jak sobie właśnie wyobrażałem. MOS Team spokojnie robi swoje i dzieje się tam naprawdę dużo. Moim zdaniem bardzo dobrze, że nikt z MOS Teamu nie wdaje się nadmierne dyskusje z użytkownikami-marudami tylko robią swoje i już.

  • O Objective-C coś słyszałem ale warto podkreślić, że to jest naprawdę duża sprawa. I to nawet nie sam fakt możliwości pisania w Objective-C ale to, że tworzone są też frameworki (np. do MUI) i to nie jest ostatnie słowo w tym temacie. Jaca wykonał niewyobrażalnie wielką robotę. Jestem pod wrażeniem i mam nadzieję, że ktoś skorzysta (niewiele osób w naszym świecie "kuma" ObjC).

  • Nowy edytor w MOS SDK mnie bardzo zaskoczył. Scribble bardzo mi pasuje i miałem nadzieję, że nadal będzie się tak fajnie rozwijał. A tu dostaniemy coś jeszcze lepszego niż nową wersję Scribble. Oj, będzie czad!

  • Trwają prace nad debuggerem dla MorphOS SDK? No pięknie! Do tej pory gdy mnie przycisnęło i potrzebowałem debuggera to przesiadałem się na Maka i debuggowałem w Xcode (na szczęście mam na tyle przenośny kod). Teraz już nie będę musiał. Świetna wiadomość! Dajcie mi jeszcze tylko Git dla MorphOSa i już nie będzie mi się chciało umierać nawet w wieku 120 lat.


Nie zdążyłem przed nagraniem zadać pytań Rzookolowi ale właściwie wszystko o co chciałem zapytać w odcinku zostało powiedziane.

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 19:41:32 przez MDW
[#2] Re: AmiWigilia - odcinek #24
Rzokool Pany!

Kurcze, brakuje mi żeby na kolejne AmiParty wpadł jakiś guru AROS aby pokazać co system potrafi.
[#3] Re: AmiWigilia - odcinek #24
Dziękuje i proszę o więcej podcastów z niebieskim kolorem w roli głównej. szeroki uśmiech
[#4] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@Sokok, post #2

A mnie martwi zapowiedź że mos przechodzi na intela i rozwój na procesorach PPC zostanie za 4 lata zatrzymany.

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 22:27:53 przez Dziadziomiecio
[#5] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@Dziadziomiecio, post #4

Po 3.10, wersja 3.11 z poprawkami , a potem już z górki
MorphOS 95, 98, 2000 itd
[#6] Re: AmiWigilia - odcinek #24
Super podcast :) Tylko drobna uwaga - słucham właśnie na słuchawkach i ... muzyka jest za głośnia - trochę przeszkadza...
[#7] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@Dziadziomiecio, post #4

A mnie martwi zapowiedź że mos
przechodzi na intela


a mnie nie. Kto szybko płaci, dwa razy płaci. ok, racja boks
[#8] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@Dziadziomiecio, post #4

Wreszcie, przechodzi. To jest najlepsza wiadomość od czasu ukazania się Mosa 2.0 :). Nowy, żwawy sprzęt że tak powiem głównego nurtu a nie dziwaczne procesory dawno umarłe w domowych desktopach, używane w agrotechnice i serwerach ajbiema.
[#9] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@fazior, post #8

Dokładnie, kolejny powiew świeżości w świecie MorphOSa.

Chcemy mieć szybciej i taniej, a MorphOS Team nam to da :)

Wiem że droga daleka, ale chciałbym już zobaczyć listę kompatybilnego sprzętu desktop/laptop
[#10] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@fazior, post #8

Hmm no nie aż tak :) w cenie fast ram dla amigi 1200 kupisz kompletny komputer z G4 albo Powerbooka :) i spokojnie podziala jeszcze kilka lat... To tak, żeby nie dramatyzować:)
Oczywiście przejście na intela wydaje się rozsądne - mnie to tylko utwierdza w przekonaniu do Amigi Classic :) Dla mnie Amiga to hobby i dobra zabawa, a nie praca... do pracy jest inny sprzęt :) Może kiedyś te drogi się zejdą? :) "może"...
[#11] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@X-Type^HVR, post #10

Dla mnie Amiga to hobby i dobra zabawa, a nie praca... do pracy jest inny sprzęt :)


Dawno dawno temu... Amiga była do jednego i do drugiego, nikomu to nie przeszkadzało :)

To jest właśnie różnica pomiędzy klasykowcami a NGowcami - pierwsi chcą żyć tym co było, drudzy chcą ciągłego rozwoju :)
[#12] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@X-Type^HVR, post #10

Hmm no nie aż tak :) w cenie fast ram dla amigi 1200 kupisz kompletny komputer z G4 albo Powerbooka :) i spokojnie podziala jeszcze kilka lat... . Badziewie applowe mam i używam od lat i to nie jest tak że to spokojnie działa itd., to jest w tym momencie szrot śmietnikowy. Jak BSzli wypuścił ten port starwarsów to musiałem rozbierać dziada i wymieniać pastę na hitpajpie bo się przegrzewał i wyłączał.
[#13] Re: AmiWigilia - odcinek #24
Jakby coś co mówiłem było niejasne to pytajcie.
[#14] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@michal_zukowski, post #13

Na początku mówisz że "teraz możliwe ze kiedyś powstanie wersja 3.x MorphOS na klasyki". Pomijając że "to zbyt wczesne stadium tego" - to kiedy by to mogło być?
[#15] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@michal_zukowski, post #13

Rzookol:
Z tego co słyszę raczej się nie nudzisz. Ale gdybyś kiedyś szukał jakiegoś projektu to pomyśl o kliencie Gita dla MorphOSa. Często przerzucam się między różnymi platformami i baaardzo by mi się przydał pod MorphOSem. A i wielu innych developerów pewnie by skorzystała, bo to dzisiaj jest standard.
Jaca niedawno na MorphZone odpisał mi, że w tej chwili nie ma planów zrobienia przeportowania Gita. Kilka lat temu Tokai zrobił jakąś wersję ale była niekompletna.

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 12:56:23 przez MDW
[#16] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@fazior, post #12

Używam Maców mniej więcej od czasu Powerbooka 540c do teraz... (także zawodowo) - i nie przesadzajmy z tym "badziewiem" :) To, że sprzęt się starzeje, psuje itp to normalne... Mi chodziło o to, że w obecnej cenie np. FAST RAM do Amigi kupisz nawet 2x komputer z G4- jeden na części, albo na zapas a drugi do używania... ale nie ma sensu tego wątku poruszać, bo wiadomo, że linia ppc "umarła" (do zastosowań domowych i pro) już kilka lat temu... jednak to ciekawa (i opłacalna finansowo) alternatywa do Morphos'a :) To tak, żeby nie było ot :)
[#17] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@X-Type^HVR, post #16

Ostatni Pb G4 został zmanufakturowany w 2006 roku. Mamy rok a.d. 2017, wydaje mi się że już najwyższy czas na odświeżenie parku maszynowego:). 1 na części, drugi do używania, trzeci jako podstawka pod kwiatek - ja odpadam:).
[#18] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@adam_mierzwa, post #14

Z tego co się orientuje to port mniej więcej działa na A4000. Są jakieś problemy na A1200 i potrzeba dopracowania. Wszystko co do wersji na nowe maszyny będzie się krystalizować po wydaniu 3.10 bo to na razie jest priorytet.
[#19] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@X-Type^HVR, post #16

Wiem że offtop, nie karzcie zbyt srogo, ale taka refluksja:) mnie naszła - toż nawet w czasach kiedy był produkowany pałerbook g4 to była wydajnościowa nędza za ogromne pieniądze. Byle pc laptop od chińczyka go miażdżył. Apple wypuszczało swoje grafiki pokazujące bezdury totalne pokazujące wyższość ppc nad intelem, by po przejściu na tego ostatniego zamienić podpisy pod słupkami. Heh, pamiętam parę lat temu czytałem -dziewczę przytargało do domu - książkę a właściwie trylogię Millenium jakiegoś nieżyjącego Szweda to poplułem kartki z radości jak autor w dość długim zdaniu opisał zalety potężnego pałerbuka z najnowszym wspaniałym procesorem g4:), którego to sprzęta nabyła sobie aspołeczna turbohakierka - bohaterka tryptyku:).
[#20] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@fazior, post #19

Dobrze, że ta bohaterka 5 lat pozniej nie nabyła, kuszona amigowymi portalami, płyty Sam (albo efika) bo by miała 1/3 prędkości PowerBooka.

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 15:28:52 przez michal_zukowski
[#21] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@michal_zukowski, post #13

Ten wywiad powinien być pierwszym w antologii Amiwigilii.Uniknęlibyśmy części pytań i wątpliwości.
[#22] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@michal_zukowski, post #20

Jasne, ona nabywała topowy sprzęt a nie programator do pralki.

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 15:27:54 przez fazior
[#23] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@fazior, post #19

Idąc tym tokiem rozumowania, to każdy laptop od Chińczyka jest lepszy od: Amig, Maców, całego retro, RaspberryPi itp itd... zaraz... dlatego wszyscy ludzie na świecie jeszcze nie używają "laptopa PC od Chińczyka"?:))))
[#24] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@fazior, post #19

Szybszy to nie znaczy lepszy. Takie tabelkowe porównania w bardzo wielu przypadkach dają fałszywe wyniki. Prędkość sprzętu to tylko jeden z elementów porównania. Jeżeli sprzęt przekracza jakieś niezbędne minimum to wydajność jest wręcz jednym z najmniej istotnych elementów porównania.
[#25] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@X-Type^HVR, post #23

E tam, mój tok rozumowania biegnie nieco inaczej:). Każdy laptop od chińczyka jest lepszy od Appla:). Ja chcę po prostu zostać zwolniony z macania sprzętu z jabłczanym logiem na obudowie:). I jeszcze jedna przewaga laptopa od chińczyka nad czymkolwiek od appla - jak zaleję klawisze piwem, bądź rozwalę matrycę to albo chińczyka wywalę i zastąpię nowym albo wejdę na znany portal aukcyjny i kupię klawisze za 20 zł. Do swojego pb kupowałem klawisze bodaj w Norwegii a matrycę w JuEs & Ej - to było dawno temu, zanim zwłoki pb pojawiły się na rynku. Nigdy więcej. Mos rulez, apple dies .
[#26] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@MDW, post #1

Gratuluję! Wraz ze wsparciem intela skończy się "ściema", że Morphos to kontynuacja linii AMIGI klasycznej. Będzie to kolejny, niszowy system na komputer pC. Pytanie ile czasu zejdzie, żeby okazało się, że Morphos to tylko manager okienek na jakimś Linuksie.
[#27] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@*y, post #26

A ja czekam kiedy pojawi się felieton u Mufy, który skomentuje to co usłyszał w tym odcinku.
Hmm, a dlaczego ściema? Chyba nie rozumiesz słowa kontynuacja. Kiedyś miałeś auta dolnozaworowe, dwusuwowe, a dzisiaj silniki są inne i rozumiem, że to nie kontynuacja. Mini to nie kontynuacja auta Jasia fasoli? Chyba boli Cię to, że klasyk się nie rozwija i w sumie rozwój to FPGA lub WinUAE, a to nie jest koszerne. Zawsze była mowa nie o kontynuacji linii chipsetów, ale pewnej filozofii systemu, sposobu poruszania się po systemie, korzystania z jego zasobów. Czas biegnie życie wymusza zmiany, więc kontynuacja to dostosowywanie się do zaistniałej sytuacji, a nie powtarzanie błędów z przeszłości w imię ślepej miłości z dzieciństwa. I tak Cię nie przekonam.
[#28] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@KM, post #27

Ale ja wcale nie oczekuję rozwoju klasyka. Cieszy mnie taki jaki jest. I nie boli mnie to co się dzieje w świecie Morphosa. Wracając do kontynuacji tradycji i filozofii. Amiga zachwycała gawiedź jako sprzęt! Nikt nie piał z zachwytu nad jej systemem operacyjnym. Mało tego cała masa luda dostarczone wraz ze sprzętem dyskietki systemowe traktowało jako darmowy bonus do nagrania fajnej giery. Tak więc podejmując próbę kontynuacji należałoby skupić się na rewelacyjnym sprzęcie właśnie. A tu dostaniecie chińskiego peceta klepanego w setkach tysięcy egzemplarzy. Będziecie naprawdę wyjątkowi....
[#29] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@michal_zukowski, post #13

1) Co Ty byś wybrał APU, czy FX + karta grafiki?
2) Zaintrygowała mnie informacja o Objective-C i rzekomej łatwości programowania w porównaniu z C i C++. Myślałeś może Ty lub ktoś z ludzi obeznanych w temacie (języka, MUI, Systemu) o kursie video/ książce, dzięki którym będzie można na gorąco wykorzystać nowe możliwości owego tajemniczego IDE (jeśli dobrze zrozumiałem) i nowego języka. Najlepiej w chwili pojawienia się 3.10?
3) Czy w przypadku przejścia na nową architekturę dotychczasowi użytkownicy mogą liczyć na jakiś rabat przy zakupie licencji (logicznie rzecz biorąc przy przejściu trzeba zapłacić za system, bo w sumie jest pisany od nowa)? Zastanawialiście się w ogóle nad czymś takim?
[#30] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@X-Type^HVR, post #6

@ X-Type^HVR
... muzyka jest za głośnia - trochę przeszkadza...


Ta muzyka rzeczywiście zdecydowanie za głośna. Trzeba się nieźle nawysilać żeby się skupić na słowach rozmówców.

@ *y
Gratuluję! Wraz ze wsparciem intela skończy się "ściema", że Morphos to kontynuacja linii AMIGI klasycznej. Będzie to kolejny, niszowy system na komputer pC. Pytanie ile czasu zejdzie, żeby okazało się, że Morphos to tylko manager okienek na jakimś Linuksie.


MorphOS to W PROSTEJ LINII kontynuacja AmigaOS. Brakuje mu tylko nazwy. Kontynuacja rozwoju rozpoczęta od oryginalnych źródeł AmigaOS 3.1. Przypomnij sobie proszę pierwsze newsy o MorphOS z Magazynu Amiga. Pierwszym targetem było przepisanie calutkiego systemu na PPC bez bawienia się w protezy typu WarpUP czy PowerUP. Kolejnym krokiem było zintegrowanie MUI z systemem, co było naturalnym (oraz IMO bardzo dobrym) wyborem - wszyscy się wtedy jarali MUI. I nie dziwota - do dziś MUI nie ma sobie równego na żadnej platformie. Następny i kolejne kroki, to rozwój, rozwój rozwój. W końcu poszukiwanie nowych platform sprzętowych z tych istniejących. Projektowanie maszyny od podstaw, jak to robił Jay, byłoby piękne oczywiście, ale nie stać Trzeba korzystać z tego co jest.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem