Komentowana treść: AmiWigilia - odcinek #24
[#61] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@*y, post #56

Raczej kluczową wadą jest dla Apple to, że cały soft musieli by przekompilować z powrotem z x86 na PPC.

Ale po kolei:

Pytanie ile czasu zejdzie, żeby okazało się, że Morphos to tylko manager okienek na jakimś Linuksie.


Jeśli MorphOS nie jest Linuxem, i jego port na x86 nic w tej kwestii nie zmieni, to wytłumacz co miałeś konkretnie na myśli. Tylko nie porównuj z Apple, im się śpieszyło więc zbudowali OS na Linuxie.

Amiga zachwycała gawiedź jako sprzęt! Nikt nie piał z zachwytu nad jej systemem operacyjnym.


Dowodem na to że nie masz racji są systemy AOS4/MOS3/AROS.
Gdyby nikt nie piał to by nie istniały.

Mało tego cała masa luda dostarczone wraz ze sprzętem dyskietki systemowe traktowało jako darmowy bonus do nagrania fajnej giery.


I tego typu ludzie w większości pozbyli się A500, żeby grać na PSX/pc.
Ci którzy zostali chcieli coś więcej, mniej grali w gry a więcej bawili się systemem, tworzyli coś a nie tylko grali. I właśnie dla nich są systemy NG, nie zaś dla łamaczy joysticków, którzy potrafili tylko grać szeroki uśmiech

Morphos to żadna kontynuacja.


Kontynuacja systemu, o żadną inną nikomu nie chodziło, to oczywiste wydawało by się dla wszystkich...

To nowy system operacyjny przypominający filozofią AmigaOS.


Jeśli tylko przypominający, to jakim cudem działa na nim prawie cały soft z AmigaOS? Czekam na odpowiedź (sensowną).

Właśnie o to chodzi, że Morphos nie jest systemem dla użytkowników.
Morphos jest systemem dla programistów, taka fajna, znana, programistyczna zabawka.


UŻYTKOWNICY MorphOSa pytają się na forum o kursy programowania, więc jakim cudem nie-programiści używają systemu tylko dla programistów? Cud?

Żeby stał się systemem dla użytkowników musiałby sporo poszerzyć bazę oprogramowania.


A czy masz świadomość że na MorphOSie pod UAE odpalisz cały soft z klasyka + masz do tego nowy soft natywny? Kumasz? Więc jeśli MorphOS nie jest dla użytkowników, to klasyk tym bardziej nie jest bo oferuje tego softu mniej.

Nigdzie, ale to nigdzie nie napisałem, że Morphos to klon Linuxa.


Napisałeś że to się okaże z czasem, więc - napisałeś.

Obecnie natomiast bez większego problemu jest możliwa realizacja tego systemu, w odczuciu użytkownika, na Linuxie.


Jeśli to nie większy problem, podaj rozwiązanie jak to zrobić.
Niech działa tak jak MorphOS, czekamy....

Dla mnie, jako zatwardziałego Amigowca starej daty, kolaboracja z Intelem jest nie do przyjęcia!


Więc nie wsadzaj intela do klasyka.

Ten krok zrobił Apple i dla mnie to był koniec komputerów z jabłuszkiem.


Gdyby tego nie zrobili, to byłby ich koniec nie dla Ciebie ale dla wszystkich. Widać przekalkulowali który koniec gorszy i wybrali

Mam obawy, że podobnie myśli duża część Amigowców - klasykowców, którzy dotychczas z ciekawością przyglądali się rozwojowi Morphosa. Jednak krok w kierunku Intela skreśli ten system z widnokręgu takich osób.


To se będą mogli odkupić Maka PPC z MorphOSem (jeśli ich najdzie ochota na NG), i wg tego co napisałeś będą Happy :) Patrz jak to fajnie że będą mieli wybór PPC lub x86. A z racji tego że siedzieli na nierozwijanych od 20 lat klasykach, to brak rozwoju MOSa PPC nie powinien im przeszkadzać ;)

Jednak przez głowę nie przejdzie mi "katowanie" się Morphos'em na pC bo tu mam windę i Linuxa co implikuje szeroki dostęp do wszelkiego oprogramowania.


Równie dobrze możesz napisać że Linux nie ma sensu bo jest Windows i na odwrót.

Jeśli my od lat używamy MorphOSa i chcemy wersji na x86, a ty nie używasz i nie chcesz, to chyba w ogólnym podliczeniu wszyscy jesteśmy HAPPY, prawda? :)
[#62] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@rwks, post #54

Ja po cichu liczę, że jakoś jeden piszących nigdy za wiele, a jakąś tam opłatę za system da się przełknąć, szczególnie gdyby utrzymano dotychczasową politykę, płacisz raz. Wsparcie finansowe jest jak najbardziej potrzebne przy niszowych systemach. Aros zdaje się woli póki co bardziej IntelHD i Nvidię niż ATI, ale może to się zmieni.
[#63] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@adam_mierzwa, post #14

to kiedy by to mogło być?


Na świętego Dygdy, czyli nigdy.OK
[#64] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@Andrzej Drozd, post #63

Dostałem odpowiedź już w poście #18, nie produkuj się nadaremno
(co prawda na kolejne pytanie już nie)
[#65] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@michal_zukowski, post #41

bo portal zejdzie na psy


Na miarę ACP?szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 00:55:33 przez Andrzej Drozd
[#66] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@adam_mierzwa, post #64

Ale wicie rozumicie, są jakieś potrzeby dopracowania i trzeba nad tym kiedyś, na świętego Dygdy popracować. No.OK
My to znamy, my to wiemy i my to wszystko rozumiemy.OK
[#67] Re: AmiWigilia - odcinek #24
Super wywiad, jestem przy temacie portu AOS4 na maki i nie zgodzę się z Radzikiem że nikt już nie chce portu na maki. Jako dowód niech posłuży duża ilość sprzedanych AOS4.x na klasyka, kupowana przez ludzi po to aby uruchomić go na WinUAE. Kupili tą wersję ludzie którzy chcieli się pobawić systemem ale nie stać ich na X1000 itd.

Można by zaryzykować stwierdzeniem że mając możliwość zakupu wersji na maka g4/g5, kupili by zamiast męczyć się z powolnym WinUAE.
[#68] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@*y, post #56

To nie o to chodziło - wtedy G5 się "zatrzymało" i nie było sensu dalej tego ciągnąć. Apple mogło samo produkować procesory, albo dogadać się z Intelem... wiadomo co wybrało.
Pamiętam jak oglądałem ten Keynote po raz pierwszy - był niesmak i szok :( Ale później moim zdaniem wszystko poszło tak jak powinno ale to już ot się robi :)

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 02:57:05 przez X-Type^HVR
[#69] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@agrajek, post #61

Jeśli nowy MOS na pc będzie na tyle dobry, żeby można było zrezygnować z windows/linux/os x na pc to ma jakieś szanse.

Jeśli nowy morphos będzie miał:

- ochronę pamięci
- śledzenie zasobów
- wsparcie dla wielu rdzeni
- wsparcie dla 64 bit
- zgodność z unixem
- możliwość użycia binarnych sterowników nvidii
- java 8 64 bit
- bazy typu postgres
- chrome
- libreoffice
- gimp
- wine na tyle dobre żeby poszedł program do pitów i Enterprise Architect

to są jakieś szanse.

Taki nowy MOS na pc to musiałoby być coś na wzór Os X - amigowe gui i grafika na podstawie z unixa.

Jeśli natomiast MOS Team zrobi drugiego arosa czyli system który ani nie jest kompatybilny ze starymi aplikacjami, ani nie jest nowoczesny i stabilny, to taki drugi aros skończy jak pierwszy aros.

arosa nie ma sensu używać - lepiej win/lin/osx plus uae które jest szybkie i kompatybilne.
[#70] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@Phibrizzo, post #51

byleby nie wyszlo tak jak z AROSem, ze bedziesz musial miec dedykowany sprzet bo na innym bedasie cuda dzialy.


Ale dokladnie tak bedzie, o ile MOSTeam nie postawilby MorphOS-a np. na jadrze linuksa. Jak myslisz, dzaczego z AROSem "dzieja sie cuda" jak mu sprzet nie pasuje? AROSTeam robi na zlosc uzytkownikom czy moze po prostu nie ma komu pisac sterownikow do pierdyliona roznych sprzetow?
[#71] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@swinkamor12, post #69

A ja myślę że jeśli MOS na x86 będzie miał:

1. Ładne ikonki i suwaczki.
2. Dobrą przeglądarkę zacofaną w niewielkim stopniu do tych z PC i Mac.
3. Środowisko do łatwego pisania pod niego aplikacji nawet dla słabych programistów.
4. Wbudowany emulator softu z WB/68k i MOS/PPC.
5. Dobrze napisane i aktualizowane sterowniki pod popularne na PC dopalacze GFX/3D.
6. Wersję darmową z mało denerwującymi ograniczeniami.

To ma szansę stać się popularniejszy niż MOS/ PPC, ale nie aż tak jak Linux/x86. Oraz na to że z paroletnim opóźnieniem od czasu do czasu pojawi się na nim port jakiegoś hiciora z PC. I to częściej niż to miało miejsce na WB/68k. (typu Quake itp.)

A czy im na to starczy programistów, to czas pokaże. Myślę że jeśli spełnianie tych warunków będzie im słabo szło, to rozsądnie byłoby napisać coś a'la DOSBOX do łatania braków w istniejącym już na MOSa oprogramowaniu, dla użytkowników którzy już za niego zapłacili, aby nie musieli korzystać z Windy, MacOSa czy Linuxa.

Generalnie moim zdaniem decyzja o przesiadce na x86 to najbardziej optymistyczna wieść od początku istnienia MOSa. Choć po cichu liczyłem że to będzie ARM, ale widać nie zrobią tego dopóki w tym kierunku nie pójdą Macówy.
Ciekawe kiedy równie odważną i rozsądną decyzję podejmą twórcy AOS-a?
[#72] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@mschulz, post #70

AROSTeam robi na zlosc uzytkownikom czy moze po prostu nie ma komu pisac sterownikow do pierdyliona roznych sprzetow?


Dokładnie. Nie od dziś wiadomo, że "obsługa AMD64" pod MorphOSem - jeśli się jej doczekamy - będzie najprawdopodobniej w formie: "jeden (konkretny) desktop + jeden (konkretny) laptop".
[#73] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@*y, post #42

Dla mnie, jako zatwardziałego Amigowca starej daty, kolaboracja z Intelem jest nie do przyjęcia!


Zawsze - na złość Intelowi - można kolaborować z AMD :)
A na poważnie - to wielu "zatwardziałych amigowców" nie ma z Intelem problemów i z chęcią kupuje turbiaszcza marki Vampire, oparte na chipie Altera Cyclone od Intela właśnie.
[#74] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@recedent, post #73

1. Ten układ nie jest "wrogim" procesorem tylko układem programowalnym, w którym realizowana jest architektura "dziwnej" Motorolki. W procesorach PPC też palce maczał i macza IBM, a chyba powszechnie wiadomo kto jest twórcą pC'eta. Nie zmienia to faktu, że jednak PPC to inna bajka od x86 a mnie do Amigi ZAWSZE przyciągała inność.
2. Sporo klasykowców twierdzi, że tego czegoś do Amigi nie włoży ze względu na brak koszerności.
[#75] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@*y, post #74

Możesz zdefiniować "wrogi procesor"? Bo w moim rozumieniu jest to taki procesor, który sprawi, że firma Amiga przegra walkę konkurencyjną o rynek i zbankrutuje...

...zaraz zaraz... który my mamy rok?

Argument, że ten chip od Intela to "tylko układ programowalny, w którym realizowana jest architektura "dziwnej" Motorolki" jest od czapy. Intelowi akurat to zwisa i powiewa co będzie realizowane na tym układzie i czy będzie używany do odpalania MorphOSa czy do ogrzewania chaty. I tak kupujesz układ od "znienawidzonej" firmy

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 11:46:09 przez recedent
[#76] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@agrajek, post #67

Tu masz odpowiedź: link
[#77] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@agrajek, post #61

To moja ostatnia odpowiedź na tego typu zaczepki.
1. Kompilacja skrośna znana jest naprawdę od wielu, wielu lat. Dla Appla zmiana architektury to pestka. Inna rzecz, że tej architektury nawet lata temu zmieniać nie musieli. Wystarczyło pociągnąć projekt PPC.
2. Na razie Morphos odetnie się od PPC, potem kolejnym krokiem będzie ułatwienie sobie drogi do sterowników różnistego sprzętu. Jaki popularny system operacyjny z otwartymi źródłami to umożliwi? Może jednak Linux. A jak prosto to zrealizować? Może wykorzystać jego jądro?
3. Naprawdę znam tylko jednego użytkownika, który zaczynał przygodę z Amigą od poznawania systemu i oprogramowania, nie od gierek. Wiesz kto to był? JA!!!
4. Zapraszam Cię na SACP zobaczysz ze zdziwieniem ilu tych łamaczy dżojstika nadal posiada Amigę 500, niektórzy nawet tę z dzieciństwa. Podaj proszę, bo nie siedzę w temacie,gdzie jestem w stanie pooglądać twórczość ludzi związanych z Morphosem. Jakieś fajne dema, realizacje wideo, dobre rendery i tego typu sprawy.
5. Dla mnie "system" to nie tylko kod. To sprzęt + oprogramowanie. W Morphosie takiej kontynuacji nie widzę.
6. Jeszcze większą kompatybilnością software'ową wykazuje się WinUAE. Też jest kontynuacją AmigaOS?
7. Dlaczego twierdzę, że Morphos to zabawka dla programistów? Na to pytanie odpowiedziałeś sobie sam. Wielu użytkowników Morphos'a pyta o języki programowania bo nie potrafi się doczekać sensownie i współcześnie wyglądającego i działającego oprogramowania. Mają nadzieję, że będą w stanie stworzyć je sobie sami.
8. Po co mam na Morphosie odpalać UAE jak mogę odpalić na windzie lepszy od niego WinUAE. Mało tego odpalę na nim AOS 4. Nie zauważasz też, że ten natywny soft pod Morphosa za chwilę może być ciężko uruchamialny na Intelu, bo się może wlec, bo może zabraknąć w nowym Mosie emulatora PPC. No chyba, że skorzysta się z gotowych rozwiązań z na przykład jakiegoś Linuxa szeroki uśmiech
9. Jestem elektrykiem nie informatykiem więc nie przygotuję Ci rozwiązania pod tytułem jak udawać Morphosa pod Linuxem. Jest to jednak możliwe co udowodnił Apple oraz Google w swoich systemach operacyjnych.
10. Tacy jak ja to se już maka PPC kupować nie będą skoro to droga do następnego trupa. Tym razem nie rozwijanej gałęzi Morphosa.
11. Katowanie się Morphosem nie ma sensu bo wiele rzeczy łatwiej i przyjemniej zrobić na Linuxie lub windzie. Niektórych rzeczy na Morphosie zrobić się po prostu nie da.
12. Jakbyś przeczytał moje wypowiedzi, to by do Ciebie dotarło, że kupiłem Power Maca G5 z myślą o Morphosie. Teraz już o nim myślał nie będę...
[#78] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@recedent, post #75

To jest znienawidzona architektura x86,nie firma. Altera też jest osobnym podmiotem w grupie Intela.
[#79] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@*y, post #77

Dla Appla zmiana architektury to pestka. Inna rzecz, że tej architektury nawet lata temu zmieniać nie musieli. Wystarczyło pociągnąć projekt PPC.


Nie wystarczyło. G5 to był wydajny układ, ale jednocześnie "grzałeczka" nie do zastosowania w laptopach. Nawet iMaki G5 były głośne i gorące, przy laptopie nie słyszałbyś własnych myśli.

Na razie Morphos odetnie się od PPC, potem kolejnym krokiem będzie ułatwienie sobie drogi do sterowników różnistego sprzętu. Jaki popularny system operacyjny z otwartymi źródłami to umożliwi? Może jednak Linux. A jak prosto to zrealizować? Może wykorzystać jego jądro?


Myślę, że wypowiadasz się ze swojej perspektywy, a o planach MorphOS-Teamu masz nikłe/żadne pojęcie. Po co zatem takie insynuacje? Poza tym - póki co nikt nie mówi o "odcinaniu się od PPC", a spodziewany wkrótce 3.10 ma w dalszym ciągu działać pod architekturą PowerPC.

Podaj proszę, bo nie siedzę w temacie,gdzie jestem w stanie pooglądać twórczość ludzi związanych z Morphosem. Jakieś fajne dema, realizacje wideo, dobre rendery i tego typu sprawy.


Kiero jest "jakby" związany z MorphOSem. Znasz może kilka jego dem?

Jeszcze większą kompatybilnością software'ową wykazuje się WinUAE. Też jest kontynuacją AmigaOS?


A którą wersję AmigaOS na nim uruchamiasz? 3.1? 3.9? No to gdzie tu kontynuacja?

może zabraknąć w nowym Mosie emulatora PPC. No chyba, że skorzysta się z gotowych rozwiązań z na przykład jakiegoś Linuxa


A to ciekawe. Który Linux ma gotowe rozwiązanie na potrzeby uruchamiania oprogramowania z PPC pod x86?

Tacy jak ja to se już maka PPC kupować nie będą skoro to droga do następnego trupa. Tym razem nie rozwijanej gałęzi Morphosa.


Heh, tak, to bardzo amigowe - będą czekać na coś, co pojawi się w przyszłości zamiast używać tego, co mają już teraz. Poza tym - rzookol nic nie mówi, że gałąź PPC nie będzie rozwijana.

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 12:24:29 przez recedent
[#80] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@R-Tea, post #47

Jakie Amigowe łańcuchy?

A na przykład:
1. Brak ochrony pamięci.
2. Koszmarne ograniczenie ilości RAMu do prawie 2GB (a nie do prawie 4GB jak na każdym 32-bitowym systemie).
3. Bardzo słabe AHI.

Patrząc na całą tę naszą sytuację najbardziej żałuję, że nie wyszła Amiga jaką chciał zrobić Jim Collas. Wtedy byłaby to bardzo gorzka tabletka ale dzisiaj mielibyśmy tysiąc razy większą niszę i naprawdę nie musielibyśmy mieć innych maszyn.
[#81] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@recedent, post #79

Heh, tak, to bardzo amigowe - będą czekać na coś, co pojawi się w przyszłości zamiast używać tego, co mają już teraz.

Faktycznie niektórzy zachowują się jakby mieli żyć 500 lat. Moim zdaniem to taka wymówka żeby żadnego z tych rozwiązań nie używać ale móc pomarudzić. Dokładnie to samo słyszałem pod koniec lat 90, potem w latach 2000-2005... Ci ludzie ciągle czekają na Jaya Minera, który pojawi się z magicznymi kośćmi AAA i 68080. Nie rozumiem też jakie znaczenie dla użytkownika ma fakt jaki procesor jest w jego maszynie. W dzisiejszych czasach to nawet programistę C/C++ już nawet nie interesuje.

Kurde, ludzie... Bawić się! Używać tego co wam pasuje. A jeżeli żadne rozwiązanie nie pasuje to nie używać. Ale nie wmawiać innym, że to co im się podoba jest bez sensu. Chyba wiemy co nam się podoba, nie? Przecież MorphOS nawet nie ma w nazwie "Amiga". Czepiajcie się Amigi X5000 czy AmigaOS4. MorphOS to na szczęście nie Amiga, nie musi wspierać OCS, może sobie działać na takim procesorze jaki chcą wspierać jego autorzy.
[#82] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@recedent, post #72

Myślisz ze ten desktop i laptop to będzie mac ?
[#83] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@Andrzej Drozd, post #66

Drozd, nie da się już tego czytać, przebijasz Paralaxa i normalnie śmiecisz po wszystkich możliwych wątkach. Nie potrafisz się powstrzymać?
.
[#84] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@Norbert, post #82

Z tego co tam gdzieś wyczytałem to nie. Apple nie słynie z udostępniania dokumentacji do swoich komputerów, słynie za to z tego, że w obrębie jednego modelu możesz mieć kilka rewizji różniących się np. zastosowanym układem dźwiękowym, albo sieciówką.
[#85] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@recedent, post #79

Te adwokat. Ja nie odpowiadałem na twojego posta.
1. Przeczytaj ten wątek jeszcze raz. Nawet w nim są głosy użytkowników Morphosa, że hybryda tego systemu z Linuxem to całkiem,całkiem rozwiązanie. Jeśli Morphos nie pójdzie w tym kierunku to znowu zamknie się w kilku "specjalnych" konfiguracjach sprzętowych. Takie rozwiązanie raczej nie nagoni nowego użytkownika.
2. Kiero? Tak znam i szanuję, jednak tam agrajek nawijał do tego jak to twórczy są ludzie związani z Morphosem a łamacze dżojstików to łajzy z A500 przesiadające się na konsole. Porównaj może ilość demoscenowych produkcji dla Morphosa i klasycznej Amigi. Poza tym takich kiero i MDW jest całych dwóch...
3. Czytając mojego posta ze zrozumieniem zauważyłbyś, że wspominam tam o AmigaOS 4.
To już chyba jakaś kontynuacja jest, nie?
4. QEMU Ci jest znane? Na nim uruchomisz programy z PPC pod x86
5. Ja na nic nie czekam. Amiga i jej system to już dawno zamknięta historia.

I tym miłym akcentem kończę wypowiedzi w tym wątku. To w końcu nie mój temat.
[#86] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@*y, post #85

Jeśli Morphos nie pójdzie w tym kierunku to znowu zamknie się w kilku "specjalnych" konfiguracjach sprzętowych. Takie rozwiązanie raczej nie nagoni nowego użytkownika.


No to nie nagoni, mówi się trudno. Kolejnej dystrybucji Linuksa nam nie potrzeba. Było kiedyś coś takiego jak projekt Anubis, oparte na zasadach, które proponujesz. Od 8 lat cicho w temacie, a strona projektu znikła z sieci. To raczej dobrze nie wróży takim pomysłom...

agrajek nawijał do tego jak to twórczy są ludzie związani z Morphosem a łamacze dżojstików to łajzy z A500 przesiadające się na konsole


Wydaje mi się, że chodziło raczej o "ludzi, którzy od komputera chcą czegoś więcej" vs "ludzie, którzy chcą se pograć". Tych pierwszych reprezentuje przysłowiowa Mosowca, a tych drugich - przysłowiowy MichałMarek.

Porównaj może ilość demoscenowych produkcji dla Morphosa i klasycznej Amigi.


I to ma być wyznacznik? Klasyk to po prostu pewna, wygodna, zamknięta konfiguracja sprzętowa (rzecz nie do osiągnięcia w przypadku NG, zresztą - kto na imprezie scenowej chce wystawiać swoje wypasione dzieło w kategorii "Wild", bo organizatorzy nie przewidzieli osobnej kategorii dla MorphOSa?). Ciekawe ilu z tych demoscenowców koduje swoje dema na klasycznej Amidze...

zauważyłbyś, że wspominam tam o AmigaOS4


No to w takim razie tą kontynuacją AmigaOS jest AmigaOS 4.x, to chyba logiczne?

QEMU Ci jest znane? Na nim uruchomisz programy z PPC pod x86


Nie znam żadnej dystrybucji Linuksa pod x86, która by miała wbudowane QEMU na potrzeby binarnej kompatybilności z PPC ("gotowe rozwiązanie").

kończę wypowiedzi w tym wątku


Dziękujemy za udział w dyskusji.
[#87] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@mschulz, post #70

A co złego w tym, że będzie obsługiwana 1-2 płyty główne, podobnie o kartach graficznych (mam na myśli producentów). Byle sprzęt był dostępny, bo w świecie PC wszystko szybko się zmienia. W sumie gdyby plotki o Genesi się potwierdziły to byłoby dobre rozwiązanie. Robią płytę dla x64 z AMD, piszą stery do kart graficznych ATI jednego, dwóch producentów i gra muzyka.
Jak będą chcieli obsłużyć wiele płyt o różnych producentów, to kicha, bo się zarżną. Jeżeli chcą wykorzystać jądro Linuksa i je zmodyfikować, bo to ma coś przyśpieszył, polepszyć to niech robią. Ja w sumie zastanawiam się jak działa AROS na Linuksie, czyli AEROS, nawet gdzieś mi mignęło, że można by skompilować w wersji dla Minta i to by mi najbardziej odpowiadało (zamiast Debiana, do którego nic nie mam), ale Miętówkę jakoś polubiłem i już. Sam sobie czegoś takie nie sprawie, bo nie umiem, nie robiłem, nie wiem jak się zabrać.
[#88] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@KM, post #87

Panowie, rozumiem że MorphOS NG budzi emocje, ale tak naprawdę jeszcze nie wiadomo w którą konkretnie stronę to pójdzie. Jakiekolwiek domysły i kłótnie nie mają na razie grama sensu.
[#89] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@michal_zukowski, post #88

Cicho... zobacz jaki na Giełdzie wysyp sprzętów pod MorphOSa - daj się spokojnie obłowić :)
[#90] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@*y, post #77

Jaki to PM G5, może 2.3GHz? Chcesz sprzedać?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem