Komentowana treść: AmiWigilia - odcinek #24
[#121] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@michal_zukowski, post #13

Jakby coś co mówiłem było niejasne to pytajcie.

W podcaście powiedziałeś coś w stylu:
"Gdy już 3D MorphOSa będzie wspierało shadery..."
Orientujesz się (i możesz powiedzieć) czy coś się dzieje w temacie TinyGL z shaderami? Coś już się robi czy to jeszcze są tylko plany?
[#122] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@MDW, post #121

Coś się robi.
[#123] Re: AmiWigilia - odcinek #24
Gdyby kogoś interesowało to rozwiazałem wspomniany w rozmowie problem obsługi polskich liter na OS4.1, gdy jest on po angielsku.
Wystarczylo ze tylko zamienilem jeden plik drugim. szeroki uśmiech
Od tego momentu os4 jest po angielsku i można pisać po polsku.
[#124] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@Norbert, post #123

Os4 jest do pupy.
[#125] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@Norbert, post #123

a ja mam OS4 po polsku i mogę pisać po angielsku bez zamieniania niczego siedzi, pije i chrupki
[#126] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@snajper, post #125

Co nie zmienia faktu, że os4 jest do pupy.
[#127] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@snajper, post #125

A zrób odwrotnie!?
Ciekawe czy Ci się uda ?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 15:37:26 przez Norbert
[#128] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@MDW, post #121

W kwestii Objective C, wiem, że to nie na nasz system, ale czy taki kurs wart jest poznania w związku z pojawieniem się Objective C w MorphOS-ie?
[#129] Re: AmiWigilia - odcinek #24
Piszę ten post na NetSurfie z Sama 440ep z AmigaOS4.1. Nie odsłuchałem jeszcze tego odcinka Amiwigilii. Swojego zdania nt. systemów NG z grubsza nie zmieniłem, dlatego że budowanie systemu od podstaw, a przede wszystkim oprogramowywanie go od nowa to zadanie zbyt ciężkie, nawet dla dużej grupy osób.

Nawet Linux, czyli duży projekt cierpi na pewne braki w oprogramowaniu.

Dlatego też, ja nadal stawiam na system operacyjny oraz oprogramowanie z tradycjami. Tym systemem jest Amiga OS 3.1. Nie warto pisać wszystkich programów od początku. Lepiej oprzeć się na istniejących aplikacjach, a ta Amiga podczas swoich 30 lat istnienia dorobiła się naprawdę sporo!

Niweczyć te 30 lat i robić programy w każdej kategorii od nowa to nieporozumienie. Na dokładkę jest zbyt mało siły roboczej, żeby to uczynić, nawet gdyby portować "300 programów na dobę".

Profesjonalne oprogramowanie deklasuje darmowe porty i nie dotyczy to tylko Windowsa, ale też Amigi. Amiga dorobiła się wielu super zaawansowanych programów. Rozumiem, że dziś są inne oczekiwania, programy mają być nowoczesne i działać.

Rzeczywistość jest nieco bardziej bolesna. Programy są niestabilne. Nawet ochrona pamięci niewiele tu pomoże i nie zastąpi świadomego działania programisty!

Wyraziłem w tym poście zdanie nt. Amigi dzisiaj.

W tej chwili używam AmigaOS 4.1 do pisania postu. Jednak jest to masakra i z przyjemnością wrócę do swojego PC jeśli chodzi o usługę WWW (jak wymienię zasilacz).

Jeśli chodzi o Amigę, to po pierwsze oprogramowanie na nią jest stabilne (nie dotyczy to systemów AmigaOS3.5+), przetestowane i działa prawidłowo. Praca na Amidze i AmigaOS3.1 pod AGA jest samą przyjemnością. Dotyczy to programów natywnych.

AmigaOS4.1 cierpi na chorobę zwaną "Linuksieniem" polegającą na tym, że programy to niestabilne porty. I zupełnie różni się ta koncepcja od oryginalnej koncepcji Amigi. Boję się kliknąć coś w przeglądarce, bo zaraz się zawiesi.

Jeśli chodzi o kolegę Rzookola, to przesłucham wywiadu później, ale sam kolega mówił, że zależy mu na profesjonalnym oprogramowaniu. Ciekawe, jak definiuje to pojęcie.

Jednym słowem ożenek Amigi i współczesnych systemów operacyjnych nie wyszedł tej pierwszej na dobre. Poza tym ja Amigę używam do dziś i nadal korzystam z niezawodnego oprogramowania, które na tą Amigę powstało. Komputer ten w zupełności wystarczy do wielu współczesnych zastosowań, tylko że zamiast HTML używam dokumentów hipertekstowych AmigaGuide, zaś zamiast MPEG używam ANIM i CDXL. Bo to są natywne formaty.

Moim postem chciałem opisać jak ja widzę Amigę dzisiaj w wielu zastosowaniach oraz jak wyobrażam sobie rozwój oprogramowania.

Jak zostanę informatykiem i wyzdrowieję, to pozostanę przy Amidze, bo zbyt wiele dla mnie znaczy. Ale już zapowiadam, że nie będzie to system NG. Na Amigę można pisać naprawdę ciekawe programy, wystarczy korzystać z jej filozofii.
[#130] Re: AmiWigilia - odcinek #24
jak bardzo bym chcial, tak nie dam rady, muza zaglusza wszytsko. a fajna jest :/ moze przyszlosciowo encoduj wielokanalowo, zeby mozna bylo sobie poziom muzy ustawic samamu? w sensie stereo dla rozmowy (Rzkool brzmi jak przez telefon tsd) i na tylnych kanalach stereo muza. jako zwykle mp3 tez wtedy mozna savnac i jest jak dotychczas.

oraz sciagniecie samej mp3 jest nie wiem czemu niepotrzebnie zupierdliwione. zly konfig serwera?

a teraz ide przefiltrowac i posluchac :)
[#131] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@Valwit, post #130

Mnie się wydaje że to jest indywidualna sprawa, w sensie u każdego będzie słychać trochę inaczej. Jest to jeden z nielicznych podkastów który słuchałem dwa razy - raz z komputera i raz ze smartfona - i nie miałem problemu. I w sumie nie wiem w czym rzecz "bo u mnie jest dobrze".
Natomiast pobieranie jest zupierdliwione To jest fakt.
[#132] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@Hexmage960, post #129

3.1 to nieporozumienie jak mozna miec 3.9. Tak to widze. Z drugiej strony jak tak ci sie 3.1 podoba to powininees kochac MorphOS :) to jest 3.1 + mnostwo tego czego w 3.1 brakowalo, zrobione lepiej niz 3.9. I rozwijane przez wiele lat pozniej. Tak w zasadzie to MorpOS powoli sie robi straszy niz sam AmigaOS, w sensie ze rozwijany jest dluzej
[#133] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@Hexmage960, post #129

Nawet jak wyzdrowiejesz /za co trzymam kciuki/ to os4 nadal będzie do pupy.
[#134] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@Hexmage960, post #129

I możesz na 3.x przeglądać internet?
Czy nie działa?
[#135] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@swinkamor12, post #134

a czemu by nie mozna bylo? bez wodotryskow ale sie da. pytanie po co skoro telefonem wygodniej, to inna bajka.
[#136] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@adam_mierzwa, post #131

jasne ze to indywidualne, niktorym by i glosniejsza nie przeszkadzala. kwestia uszu, i tego czym sie slucha. ale wlasnie dlatego muze daje sie ciszej zeby bylo jak najlepiej wszytskim, przeciez nie sluchamy podkastu z wywiadem dla muzy w tle, nie? stad tez moja propozycja zeby to w jakims AC3 czy innym wielokanalowym formacie dawac, ktory spokojnie mozna odtworzyc 2 kanalowo albo i wielo, z mozliwoscia "odsuniecia sie" od muzy a blizej rozmowy :)
[#137] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@Valwit, post #130

Nie no bez przesady.... Fakt omsknęło mi się na początku z ustawieniem głośności pierwszego utworu, ale może ja mam słuch absolutny i słysze jednak wszystko? Może mam wypuszczać jeszcze każdą ścieżkę odzielnie i najlepiej napisac program z suwakami aby można sobie wszystko na bierząco regulować? Słucham wielu podcastów i nie raz są wtopy, ale takiej jęczenia jak amigowcy to jeszcze nigdzie nie widziałem... Poza tym podcast zawsze powinien być mono a nie stereo i najlepiej jeszcze wielkoanałowo i 8 ścieżkowo.
[#138] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@radzik, post #137

teraz to sam przesadzasz :) dajesz mp3 i ac3 i tyle. i kazdy sobie moze poziomy i kanaly poustawiac jak sobie chce. stronka zostaje jak jest i leci z mp3ki. znaczy wiesz, wszytsko ma sens o ile soft w ktorym to robisz na to pozwala. jak dlubiesz w shellu i ffmpegiem, to jasne, nie ma sie co wyglupiac i zostaw jak jest. lepsze jest wrogiem dobrego ;)
[#139] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@Valwit, post #138

Audacity, czyli pewnie się da. Generalnie jednak wydaje mi się, że jest to lekka przesada. I tak już się nie wyrabiam, a teraz mam to wszystko eksportować do mp3, ogg (bo muszę też) i ac3. najlepiej jeszcze na YouTube każdy odcinek wrzucić.
[#140] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@Valwit, post #132

Od OS3.5+ zaczęła się masakra jeśli chodzi o stabilność oprogramowania. Tęsknię za profesjonalnymi czasami, nie tak sobie wyobrażałem rozwój Amiga OS.

@Swinkamor12

Nie używam komputera do czego nie został przeznaczony. Na Amidze nie używam WWW. Nie ma co robić czegoś na siłę. Od Amiga OS1.3 do 3.1 na przestrzeni 30 lat powstało mnóstwo jakościowego oprogramowania. OS4.1 nie odrobił tego chociaż trochę w ciągu 15 lat, zatem nie odrobi tego w skończonym czasie.

Spodziewam się, że MorphOS to z grubsza to samo co AOS4.1, tylko pod inną naklejką i barwą.

I niestety spełnia się najczarniejszy scenariusz. Znowu ludzie zmieniają platformę sprzętową pozostawiając wiele niedokończonych projektów programistycznych. Dlaczego przechodzą na Intela? Niech porząđnie dokończą programy pod PPC.

Do odrobienia jest zbyt dużo, a dokładają sobie nowe. Ja od ok. 7 lat używam jednego, tego samego PC (Dual-core 2.6GHz, NVidia GTS250, 4GB RAM). Spokojnie wystarczy do wszystkiego i obsłuży nowe programy. Oprogramowanie powinno powstawać na systemy NG w taki sposób, by nie trzeba było zmieniać sprzętu co chwila. Czy nie mam racji?

Na domiar złego ten sprzęt jest rzadki, ciężko dostępny.

Na Amidze korzystam z profesjonalnych programów dedykowanych. Tak samo na PC pod Windows. Niszowe systemy NG mnie interesują w pewnym stopniu, ale naprawdę gdyby programiści pisali jakościowe programy, takie jakie mam na A1200 to byłoby lepiej.
[#141] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@Hexmage960, post #129

Normalnie jak czytam to Twoje biadolenie to mam ochotę kupić sobie Sam i sprawdzić czy to tak naprawdę źle wygląda w porównaniu z moim sprzętem szeroki uśmiech
A powiedz mi jeszcze czy Ty wiesz że jak wyskoczy Ci grimreaper to klikasz "więcej" w następnym okienku "ignoruj" odczekujesz sdłuższą lub krótszą chwilkę i często program nadal działa bez problemu?
[#142] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@Hexmage960, post #140

Ja od ok. 7 lat używam jednego, tego samego PC (Dual-core 2.6GHz, NVidia GTS250, 4GB RAM). Spokojnie wystarczy do wszystkiego i obsłuży nowe programy.


To trzymaj dalej, może kiedyś odpalisz na tym MorphOSa :)

Oprogramowanie powinno powstawać na systemy NG w taki sposób, by nie trzeba było zmieniać sprzętu co chwila. Czy nie mam racji?


Ależ masz i nikt nikogo do zmiany sprzętu nie zmusza. Ja Maca Mini używałem od 2010 do 2016 roku. Potem uznałem, że nie ma co go używać do rzeczy, do których nie został stworzony i kupiłem G5.

Na domiar złego ten sprzęt jest rzadki, ciężko dostępny.


LOL, nadal mówimy o MorphOSie? Wejdź na Allegro/OLX i wpisz "G4" albo "G5", przefiltruj pod komputery stacjonarne, zdziwisz się.
[#143] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@Hexmage960, post #140

hmm. os3.1 uzywalem pare lat dluzej niz 3.9, i goly to moze byl stabilny, na niedopalonej ami. zeby bylo uzywalne wymagalo patchy i to umiejetnie pokonfigurowanych. i tu os3. 9 wygrywa bo wiekszosc z nich ma poprawione w systemie. koniec koncow kwestia kto jaka ma kanapke i komu co nie styka czy gdzie prad nie dochodzi.

jesli spodziewasz sie ze mos to z grubsza os4.1 to proponuje zebys najpierw sprawdzil zanim bedziesz sire dalej wypowiadal. bo brzmisz jak ktos kto. lubi rowery, jezdzi 20 letnim fiatem uno, ale zaklada ze takim tesla sie podobnie jezdzi ;)
[#144] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@Hexmage960, post #140

Jeżeli jest problem to szuka się rozwiązania. Załóż wątek, podaj konkrety. Mnie się wydaje że ty ten komputer włączasz raz na pół roku, i tam ani ten system zaktualizowany, ani skonfigurowany. SAM 440ep ma bardzo dobre wsparcie, nawet kilka miesięcy temu dostał nowy U-Boot co jak na komputer tak stary jest niespotykane.

Piszesz
W tej chwili używam AmigaOS 4.1 do pisania postu. Jednak jest to masakra i z przyjemnością wrócę do swojego PC jeśli chodzi o usługę WWW (jak wymienię zasilacz).

a w kolejnym poście
Na Amidze nie używam WWW.

Więc porównujesz używanie internetu pod AmigaOS 4.x z używaniem na PC de facto.

Dalej piszesz coś takiego:
Znowu ludzie zmieniają platformę sprzętową pozostawiając wiele niedokończonych projektów programistycznych.

Ta akurat uwaga wygłoszona przez ciebie brzmi absurdalnie.
[#145] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@radzik, post #139

zobacz to: https://en.wikipedia.org/wiki/MP3_Surround ;) oraz: ogg vorbis umie wielokanalowo, wiec olac ac3. jak masz 2 sciezki stereo (4 kanaly) w audacity to zapisz to jako ogg vorbis jak jest, a potem zrob downmix do 2 kanalow i mp3
[#146] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@Valwit, post #145

Scieżek mam więcej, jestem ja, gość, intro, outro, pokład i ewentualnie muzyka. Ale tak czy siak nie rozumiem po co kombinować skoro wszystkie podcasty nalezy wypuszczać zawsze mono. To nie jest film kinowy.
[#147] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@radzik, post #146

.

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 21:34:11 przez Krashan
[#148] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@Hexmage960, post #140

Nie używam komputera do czego nie został przeznaczony.


Więc po kij były do Amigi modemy/karty sieciowe/przeglądarki www?

To było pytanie retoryczne, nie odpowiadaj
[#149] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@agrajek, post #148

na ms-dosa też są przeglądarki www - niechybnie wymyślili go do przeglądania youtuba i facebooka
[#150] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@agrajek, post #148

To z myślą o jakich użytkownikach i zastosowaniach projektowano komputery to jedno, a to do czego je używano to już zupełnie inna historia.

Czasem ktoś sobie kupi jeden komputer do czegoś tam a drugi do czegoś innego, mimo że na tym pierwszym też by się dało robić to drugie. Ale kto bogatemu zabroni? :)



Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 23:42:11 przez ZbyniuR
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem