Komentowana treść: AmiWigilia - odcinek #24
[#151] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@ZbyniuR, post #150


Ale przecież był zestaw Amiga Surfer a Mind Walker to przeglądarka sygnowana prze Amiga Technologies
[#152] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@TechNineWonder, post #151

nie kojarzę co to mialoby byc ten mindwalker. moze nazwa serwisu/strony? przeglądarka wyglada jak voyager
[#153] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@KM, post #128

W kwestii Objective C, wiem, że to nie na nasz system, ale czy taki kurs wart jest poznania w związku z pojawieniem się Objective C w MorphOS-ie?

Ten kurs raczej się nie przyda, bo to jest kurs tworzenia aplikacji dla iOS. Pamiętajmy, że Objective-C to TYLKO język, czyli jakieś 2% tego co trzeba umieć żeby coś pisać pod dany system. Znając Javę nie potrafi się pisać aplikacji dla Androida. Większość programistów na świecie zna C. Jednak nie znaczy to, że potrafią pisać pod AmigaOS. Do tego potrzebna jest jeszcze znajomość specyfiki platformy, systemowego API, mechanizmów. Tak samo znajomość Objective-C (albo teraz Swift) nie wystarczy żeby pisać pod iOS. Trzeba jeszcze ogarnąć Cocoa, a to 1000 razy więcej niż sam język. W tym kursie pewnie będą jakieś podstawy Objective-C korzystające z applowych dodatków (NSString, NSArray, NSObject, NSDictionary,...). Tego w naszym Objective-C nie będzie. Są odpowiedniki ale jednak inne. No i pewnie z 90% kursu to będzie iOSowe Cocoa. A to już zupełnie nie jest dla nas. My mamy za to framework MUI dla Objective-C.

Generalnie z takiego kursu nam się może przydać pewnie z 1%.

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 01:54:12 przez MDW
[#154] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@TechNineWonder, post #151

Przecież Surfer to zwykła A1200, a nie coś projektowanego do internetu. Nawet do C64 istnieją przeglądarki, ale czy to znaczy że jest to komputer do neta?
Jeszcze nigdy nie słyszałem by przeglądarki Amigowe nie odstawały od tych Pecetowych. Ani nie widziałem by na Adze obrazki czy filmiki wyświetlały się równie sprawnie jak na VGA.

Nie ma się co oszukiwać. Amigi były sprzętem dla graczy i artystów-amatorów. W latach 80ych tych bogatszych, a w 90tych tych biedniejszych. A obecnie już tylko dla sentymentalnych hobbystów.

I chociaż można by powieść godną Nobla napisać nawet na 8bitowcu z magnetofonem. To w praktyce zastosowania biurowe nigdy nie były mocną stroną Amig. A to właśnie tam pojawił się Internet, a nie wśród fanów platformówek.
[#155] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@ZbyniuR, post #154

Pecet do Internetu w 1996r to też był zwykły pecet, tyle że z modemem.
Czyli wychodzi na to że pecet też nie został stworzony do internetu...
[#156] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@Hexmage960, post #140

Jakoś nie zauważyłem żeby 3.x był bardziej stabilny niż 4.x.
Cześć softu się nie wywala bo tego softu nie ma.
Po za tym wolę wolne OWB na którym choć wolno, to jakieś strony działają niż 68k gdzie nie działa nic.
[#157] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@agrajek, post #148

Chodzi tylko i wyłącznie o przeglądarki WWW, które dzisiaj urosły do niebotycznych rozmiarów.

Do Amigi są modemy na port Serial i preferencje Serial i to jest wspierane przez system Amigi już od wersji 1.3. W dużych Amigach można się pokusić o porządne karty Ethernet.

Jednakże Amiga nigdy nie dorobiła sie porządnej przeglądarki. PC miało Netscape Navigator i Internet Explorera od początku.

Sprzęt nie jest tu ogranicznikiem. Navigator działał na dużo słabszym PC niż jest ten Sam440ep, którego używam!

@Adam Mierzwa

Porównuję do PC. Teraz piszę z kolei z OrigynWebBrowsera.

Co do ukończenia projektów - ja ukończyłem wiele małego kalibru projektów na Amigę 1200 oraz na AmigaOS4.x. Chodzi o to, że wiele programów pod PowerPC nie doczekało się finalnych wersji, a tutaj już jakieś przebąkiwania o przesiadce na Intela.

Prędzej zmienia się sprzęt (a teraz nawet architekturę) nie dbając o to, by stworzyć wystarczającą bazę porządnego oprogramowania.

I co, za góra kilka lat znowu powiedzą, że obecny sprzęt jest za wolny na najnowsze porty i rozwój oprogramowania zamrze. To będzie się ciągnąć w nieskończoność, zawsze znajdzie się "kula u nogi". Dalej będzie RAM, jeden rdzeń itd.

Nie zdążyli zrobić sprzętowego wspomagania operacji graficznych, sterowników, obsługi rdzeni, a już myślą o nowej architekturze.

Dla mnie najważniejsze jest jakościowe oprogramowanie. I nieistotne, czy na mojej Amidze 1200, na PC z systemem Windows, czy maszynie z AmigaOS4.1.

I oprogramowanie jest czynnikiem decydującym, że wybieram Amigę 1200 oraz peceta do Internetu. I nie chodzi tylko o odpalanie Superfroga, ale sporo fajnych programów pod Amiga OS, które bez problemów mi chodzą na Amidze.

Sprzęt nie odgrywa dużej roli, trzeba tylko zadbać o rozwój i pielęgnację oprogramowania. Podobno programistów MorphOS posiada sporo, jak mówi Rzookol.

Jak oprogramowanie będzie jakościowe i profesjonalne, jak dawno temu na Amidze, ten system stanie się atrakcyjny dla użytkownika. To proste.

Ale jak ktoś pisze, że programowanie pod Amiga OS to jak programowanie pod Windows 3.11, i że programista zarobi dużo więcej pracując na innej platformie, to wątpię, by nastąpiła jakakolwiek rewolucja w jakości progamów.

Choć szczerze w to nadal wierzę.

@Recedent

Nie wiem czy zainstaluję MorphOSa na moim PC gdy wyjdzie. Muszę szczerze wyznać, że boję się o dane na moim dysku. Nie ma gwarancji, że nic się nie wysypie. Ale dotyczy to też Linuxa. Oczywiście przepraszam, jeśli MorphOS daje taką gwarancję.

Ja domyślam się, że tworzenie systemu hobbistycznego to bardzo trudna i żmudna praca, a żeby osiągnąć wymierny wynik, to trzeba dodatkowego wysiłku. Nie zrozumcie mnie źle, ja doceniam Waszą pracę.

Dla użytkownika jednak najważniejsza jest zwykła stabilność pracy programów. Jako programista mogę taką jakość zapewnić w swoich programach. I oczekuję tego od innych.
[#158] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@swinkamor12, post #156

Może nie wiesz, że Amiga OS3.1 jest stabilny, bo go nie używasz. Ja używam Amiga OS3.1 na co dzień bardzo często.

Dziś np. zamontowałem twardy dysk 2,5" w mojej drugiej Amidze 1200.

AmigaOS 4.1 używałem dużo rzadziej, ale soft na nim jest mniej stabilny niż ten, którego używam na Amidze 1200.

Ale oczywiście masz rację, że na Amidze 1200 nie przejrzę Internetu, jak na Sam440ep z OWB. I tu Sam się sprawdza. Pół biedy, że działa trochę wolno. Ważne, by się nie wysypywał.

Tak jak napisałem wyżej, dobre oprogramowanie powoduje że system jest atrakcyjny. I dlatego też wolę Amigę 1200 od Sama. Bo mogę uruchomić dowolne oprogramowanie bez ryzyka, że coś się zawiesi. I to oprogramowanie działa bardzo szybko.

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 07:51:52 przez Hexmage960
[#159] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@Hexmage960, post #158

Jakbym nie używał 3.x przez długie lata to bym uwierzył.
3.x jest tak samo pewny jak 4.x.
Soft użytkowy działa o wiele lepiej na sam niż na najlepszym klasyku.



Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 08:29:46 przez swinkamor12
[#160] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@MDW, post #153

Te klasy będą w naszym Objective-C (mniej wiecej).

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 08:39:54 przez michal_zukowski
[#161] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@Hexmage960, post #157

Nie wiem czy zainstaluję MorphOSa na moim PC gdy wyjdzie. Muszę szczerze wyznać, że boję się o dane na moim dysku. Nie ma gwarancji, że nic się nie wysypie. Ale dotyczy to też Linuxa. Oczywiście przepraszam, jeśli MorphOS daje taką gwarancję.


[#162] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@michal_zukowski, post #160

Te klasy będą w naszym Objective-C (mniej wiecej).

Tak, na pewno będą odpowiedniki. Chciałem tylko zauważyć, że to nie będzie np. NSArray tylko OBArray (czy z jakimś innym przedrostkiem) i nie ma się co za bardzo opierać na kursach, tutorialach czy dokumentacji do applowego Objective-C. Ale w końcu naszym celem jest Objective-C, a nie applowe Cocoa. Chodzą słuchy, że w przyszłości jest też szansa na ARC (automatic reference counting). Będzie grubo! OK

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 12:29:02 przez MDW
[#163] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@Valwit, post #152

To jest Przeglądarka wyposzczona przez Amiga Tech.. Sprawdź sobie tutaj jest cały zestaw Amiga Surfer.. Tak później z tego powstał Voyager. Na tych trzech dyskietkach są tam jeszcze jakieś inne aplikacje od Netu.
[#164] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@ZbyniuR, post #154

Ale przeglądarki z lat 90 były tak samo "kulawe" na PC jak i na Amidze w porównaniu do tego co jest teraz.

Po za tym Amiga to komputer do wszystkiego. I gdyby internet wyglądał dzisiaj tak jak w latach 90 to mógłbym spokojnie serfować na Amidze co dziennie.

Po za tym PCMCIA wszędzie wygląda tak samo. A karty sieciowe wypuszczone przez C= lub też zestawy Amitrix: Amiga-Link (Disknet) działąjące na DiskDrive. To co to jest?




Już o różnego rodzaju Serverach itp... nie chce mi się pisać.

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 13:06:33 przez TechNineWonder
[#165] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@recedent, post #142

Wlasnie zakupilem G5 2.7 za 500 zl z radeonem...
[#166] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@Hexmage960, post #157

Kiedy miała się dorobić tej przeglądarki. W latach 80, bo chyba nie w latach 90 jak wszystko zaczęło się rozwijać to Amiga upadła. I kto miał tą przeglądarkę napisać. Amigowców malało wiec przeglądarki były na potrzeby użytkowników, skromne i ubogie ale działały.

I na IBrowser jak chce to dzisiaj wchodzę na Aminet i pobieram jak czegoś nie mam albo na PPA.

Nie chce mi się odpalać Mac-a i bym Ci pokazał jak działa ICab Clasiczilla lub Navigator. W porównaniu do IBrowser lub NS.

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 13:16:29 przez TechNineWonder
[#167] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@stefkos, post #165

Wlasnie zakupilem G5 2.7 za 500 zl z radeonem...


Przepłaciłeś. Na Allegro jest po 220 zł (tylko poobijany cokolwiek i bez dysku), a na OLX - po 330 w ładnym stanie, tylko chyba z nVidią.
A, i proponuję od razu serwisować chłodzenie.
[#168] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@stefkos, post #165

Oj bylo kupic G5 PCIe. Prędkość 3d zrywa kask z głową :)
[#169] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@michal_zukowski, post #168

A może stefkos nie lubi czekać latami na wersję MorphOSa obsługującą ten sprzęt? pomysł
Chociaż niby jest w teamie, to może używać "wersji dev"...
[#170] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@recedent, post #169

może używać :)
[#171] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@TechNineWonder, post #164

Po za tym PCMCIA wszędzie wygląda tak samo.


jestes pewien? mnie sie wydaje, ze amigowe pcmcia jest ograniczone do malo popularnego 16bit vs 32bit, gdzie pelno jest dostepnych rozszerzen, na przyklad usb2, ze pewnie wystarczyloby napisac ster.

niestety.
[#172] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@michal_zukowski, post #168

Kurczę, ale którą?
[#173] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@KM, post #172

dowolną. Są tylko trzy modele PCIe - 2.0, 2.3 i 2.5 GHz. Pierwsze dwa są dwurdzeniowe, a trzeci - czterordzeniowy (dwa procesory po dwa rdzenie, chłodzony cieczą).
[#174] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@wawrzon, post #171

No to chyba jest oczywiste. Do tego w którym roku wprowadzono standard 32 bitowy 92? A premiera Amigi 1200?

Rozumie że jak by Escom dodał by 10 metrów kabla sieciowego zamiast przeglądarki Internetowej na dyskietce. Amige 1200 można by wtedy spokojnie zaliczyć jako komputer do Internetu. ok, racja
[#175] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@recedent, post #173

To 2.3, bo chłodzenie wodne mnie nie interesuje. szeroki uśmiech
[#176] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@KM, post #175

No to może być Twój już za 400 zł - tutaj albo tutaj. Z tym że grafika niekompatybilna (ale PCIe miały domyślnie nVidię, więc nie spodziewaj się cudów). No i pamiętaj, że zdarzają się lepsze okazje cenowe (i to sporo lepsze).
[#177] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@TechNineWonder, post #163

mozliwe :) pierwsza jaka mialem to byl voyager 3, potem na dluuugo aweb :)
no i szkapa pod shapeshifterem, ale to sie nie liczy

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 18:25:26 przez Valwit
[#178] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@wawrzon, post #171

nie ma pcmcia 32 bit. to jest cardbus. 16 bitow to pcmcia. ale amigowa pcimcia nie jest pelna wersja, bo wypuszczono ciut wczesniej. i umie tylko 5V, co tez ogranicza.
[#179] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@Hexmage960, post #129

@ Hexmage960
Dlatego też, ja nadal stawiam na system operacyjny oraz oprogramowanie z tradycjami. Tym systemem jest Amiga OS 3.1. Nie warto pisać wszystkich programów od początku. Lepiej oprzeć się na istniejących aplikacjach, a ta Amiga podczas swoich 30 lat istnienia dorobiła się naprawdę sporo!


Oczywiście, że nie warto wynajdować koła na nowo, czyli tworzyć oprogramowania które już istnieje i doskonale spełnia swoje zadania do dziś. Jest wiele takiego właśnie softu na Amigę. Ale nie ma co ukrywać, że równie wiele jest oprogramowania które się zestarzało i do urzytku się słabo nadaje, bądź w ogóle się już nie nadaje. Jest więc co pisać.
Jeśli mówimy o tradycjach, to MorphOS ma dziś już za są 16 lat istnienia pod strzechami, myślę więc że można już mówić o pewnych tradycjach Jak dla mnie - podkreślam: jak dla mnie, to MorphOS-a w wielu dzidzinach nie trzeba oprogramowywać od nowa. Jest trochę oprogramowania, którego na co dzień urzywałem na mojej A1200 z OS3.1, i urzywam go nadal teraz na macMini MorphOS - te same binarki 68k. CygnusEd, DirectoryOpus, SongPlayer, PersonalPaint, SID4Amiga i parę mniejszych utilków i narzędzi. I uwaga!!!!: IBrowse ! Tak, tak szeroki uśmiech
Programuję też sobie trochę dla przyjemności, dokładnie tak samo, jak kiedyś robiłem to na OS3.1. Nie widzę różnicy: te same okienka, klasy MUI, biblioteki workbech.library, utility.library, datatypy, itd. Kompiluję dla AmigaOS 68k. Podsyłam znajomym do testów na OS3.1, MorphOS czy OS4. Każdy dostaje tę samą binarkę 68k. Jeśli u mnie działa, wiem że pójdzie u każdego z nich, bo zakodowałem zgodnie z regułami programowania dla AmigaOS.

W tej chwili używam AmigaOS 4.1 do pisania postu. Jednak jest to masakra i z przyjemnością wrócę do swojego PC jeśli chodzi o usługę WWW (jak wymienię zasilacz).
...
Jednym słowem ożenek Amigi i współczesnych systemów operacyjnych nie wyszedł tej pierwszej na dobre. Poza tym ja Amigę używam do dziś i nadal korzystam z niezawodnego oprogramowania, które na tą Amigę powstało. Komputer ten w zupełności wystarczy do wielu współczesnych zastosowań, tylko że zamiast HTML używam dokumentów hipertekstowych AmigaGuide, zaś zamiast MPEG używam ANIM i CDXL. Bo to są natywne formaty.


Ja w tej chwili piszę z przeglądarki Odyssey na MorphOS (macMini) i jest to czysta przyjemność. Obok stoi PC żony, ale do surfowania po Amiświecie (PPA, amigaworld.net, morph.zone, Aminet i wielu, wielu innych) oraz do webowej poczty i zakupów na OLX, nawet przelewów bankowych, itp. z wielką ptzyjemnością używam MorphOS. To na jednym ekranie, a na drugim mam np. CED-a i coś tam sobie notuję, na kolejnym ekranie blat Ambienta (WB) i okienko Shella z kompilacją mojego kodu w AmigaE. Podsumowując PC z Win czy Lin nie jest mi prawie nigdy potrzebny - i dobrze, bo nie czuję przyjemności w używaniu tamtych systemów.
Czyli tak jak było kiedyś, tak jest u mnie i dziś, i nie jest to emulator.
A tak na marginesie, dlaczego by nie używać HTML, np. do dokumentacji, która wymaga tabelek i ładnie poukładanych obrazków? W AmigaGuide tego nie zrobisz, a taki np nawet. IBrowse jest piekielnie szybki. Lubię AmigaGuide. Jest świetny do prostej dokumentacji z odnośnikami. No i nazwa brzmi świetnie IMHO

Jak zostanę informatykiem i wyzdrowieję, to pozostanę przy Amidze, bo zbyt wiele dla mnie znaczy. Ale już zapowiadam, że nie będzie to system NG. Na Amigę można pisać naprawdę ciekawe programy, wystarczy korzystać z jej filozofii.

Mnie osobiście marzy się napisać kiedyś coś bardzo przydatnego i ciekawego dla szerszego grona użytkowników, a już teraz wiem z pewnością, że jeśli tego w ogóle dokonam, to będzie to w pełni zgodne z filozofią systemu Amigi. Najprawdopodobnuej zrobię to na NG - MorphOS, ale być może też, że na Amidze 600, bo zamierzam rozbudować mój egzemplarz, tak jak kiedyś zrobiłem to z A1200. Jednak, niezależnie na którym sprzęcie to zrobię, to będą mieli z tego
pożytek zarówno ci amigowcy z Amigami klasycznymi i OS3.x, jak i ci z NG, bo mój program będzie dla AmigaOS 3.x, bo jest to swego rodzaju most między klasykowcami i NG.
[#180] Re: AmiWigilia - odcinek #24

@michal_zukowski, post #168

Ehh moglem sie najpierw dopytac.
No nic, pozostaje mi sie z nim "pomeczyc"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 08:49:06 przez stefkos
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem