• Ankieta

Która wersja AmigaOS z linii 3.x jest wg Ciebie najlepsza dla Amigi klasycznej i dlaczego (napisz w komentarzu):

  • AmigaOS 3.1
    81 głosów 81
  • AmigaOS 3.9
    45 głosów 45
  • AmigaOS 3.0
    4 głosów 4
  • AmigaOS 3.5 0

Ankieta skończyła się 04.04.2017

[#1] Re: Która wersja AmigaOS z linii 3.x jest wg Ciebie najlepsza dla Amigi klasycznej i dlaczego (napisz w komentarzu):
Czy 3.0 i 3.1 czymkolwiek istotnym się różnią, żeby je aż w ankiecie wyodrębniać? Ja bym 1.3 z ciekawości zaproponował.
[#2] Re: Która wersja AmigaOS z linii 3.x jest wg Ciebie najlepsza dla Amigi klasycznej i dlaczego (napisz w komentarzu):
Dla hardkorowców 3.1, dla reszty 3.9 nie trzeba dłubać, bo łatki są w "kupie".
[#3] Re: Która wersja AmigaOS z linii 3.x jest wg Ciebie najlepsza dla Amigi klasycznej i dlaczego (napisz w komentarzu):

@Daclaw, post #1

Odpowiedniki Magic WB itd. też byłby alternatywą.
[#4] Re: Która wersja AmigaOS z linii 3.x jest wg Ciebie najlepsza dla Amigi klasycznej i dlaczego (napisz w komentarzu):
Wahałem się między 3.1 a 3.9, wygrał ten pierwszy.
[#5] Re: Która wersja AmigaOS z linii 3.x jest wg Ciebie najlepsza dla Amigi klasycznej i dlaczego (napisz w komentarzu):
3.1 wszystko co potrzebne w jednym miejscu szeroki uśmiech
[#6] Re: Która wersja AmigaOS z linii 3.x jest wg Ciebie najlepsza dla Amigi klasycznej i dlaczego (napisz w komentarzu):
A dla mnie 3.9, bo jakby nie patrzeć to najnowszy soft na klasyka, nie zapominając też o rozwojowym AmiKicie, który fajnie śmiga na klasyku z 060 i o to chodzi aby to do przodu szło, jeszcze niebawem dojdzie V1200 i z Amikitem to naprawdę to będzie świetny sprzęt z dobrym i stabilnym softem....A najważniejsze że coś się dzieje, że idzie to do przodu a nie stoi w miejscu.
[#7] Re: Która wersja AmigaOS z linii 3.x jest wg Ciebie najlepsza dla Amigi klasycznej i dlaczego (napisz w komentarzu):
3.1 - dlaczego? Bo to według mnie ostatni klasyczny AmigaOS na klasyczną Amigę... Amiga z OS3.1 jest na wskroś "klasyczna". Wszystko co powyżej 3.1 to już warjacja na temat tego co "już było".
[#8] Re: Która wersja AmigaOS z linii 3.x jest wg Ciebie najlepsza dla Amigi klasycznej i dlaczego (napisz w komentarzu):
3.9 bo mimo tego, że powstał o wiele za późno, to jednak wspiera rozwiązania dla typowych klasyków praktycznie w każdym aspekcie (starsze i nowsze rozszerzenia chociażby).
3.5 nie poznałem za długo, chociaż mam też.
3.1 i 3.0 to jednak są zbyt odległe w czasoprzestrzeni, i same z siebie nie wpierają rozwiązań dla zwykłego wyjadacza chleba.
[#9] Re: Która wersja AmigaOS z linii 3.x jest wg Ciebie najlepsza dla Amigi klasycznej i dlaczego (napisz w komentarzu):
Zdecydowanie 3.0/3.1 - działa od 68000 do 68060 i da się ładnie dostosować do danej konfiguracji, no ale to rozwiązanie dla ambitnych, którzy lubią grzebać i wiedzą, co robią.

3.9 - warto tylko dla garstki "dzisiejszych" programów, które go wymagają... no i jak masz szybką Amigę.
3.5 - jak masz Retinę Z2 i koniecznie chcesz jej używać
[#10] Re: Która wersja AmigaOS z linii 3.x jest wg Ciebie najlepsza dla Amigi klasycznej i dlaczego (napisz w komentarzu):
3.1, ponieważ użytkownik ma kontrolę na łatkami i sam może wybrać odpowiednie.OK
[#11] Re: Która wersja AmigaOS z linii 3.x jest wg Ciebie najlepsza dla Amigi klasycznej i dlaczego (napisz w komentarzu):
AmigaOS 3.1 - bo jest leciutki, zajebiście konfigurowalny pod słabszymi prockami, daje dużo doświadczenia i zabawy podczas dobierania pod siebie łatek/dodatków.
[#12] Re: Która wersja AmigaOS z linii 3.x jest wg Ciebie najlepsza dla Amigi klasycznej i dlaczego (napisz w komentarzu):
Po chwili zastanowienia 3.1. Tylko on działa na niedopalonyh Amigach, jest surowy i gotować go możemy, jak chcemy. Zresztą jest bazą dla wielu innych, gotowych systemów.
[#13] Re: Która wersja AmigaOS z linii 3.x jest wg Ciebie najlepsza dla Amigi klasycznej i dlaczego (napisz w komentarzu):

@Daclaw, post #1

3.1 ma lepszą obsługę funkcji graficznych, jest kilka programów/łatek które wymagają właśnie 3.1 z tego powodu.
A co do pytania - wybrałem 3.9, ze względu na dodane kilka łatek które nie są dostępne poza nim (nowe ReAction zdaje się), obsługę nowych ikon, no i dock który użytkownikom WB może się przydać (sam Workbencha nie używam).
[#14] Re: Która wersja AmigaOS z linii 3.x jest wg Ciebie najlepsza dla Amigi klasycznej i dlaczego (napisz w komentarzu):
Wahałem się między 3.1 a 3.9 jednak wygrał ten drugi. Tak jak już padło kilka patchy bez, których "żyć" nie mogę, a które wchodzą w skład 3.9 (min. AsyncWB).
[#15] Re: Która wersja AmigaOS z linii 3.x jest wg Ciebie najlepsza dla Amigi klasycznej i dlaczego (napisz w komentarzu):

@jarokuczi, post #14

Tak z ciekawości, co poprawia ten AsyncWB w multitaskingu? Co do tej pory było skopane?Dzięki.
[#16] Re: Która wersja AmigaOS z linii 3.x jest wg Ciebie najlepsza dla Amigi klasycznej i dlaczego (napisz w komentarzu):

@Sokok, post #15

Można podczas kopiowania plików używać dalej workbencha. Dodaje też okienko z paskiem postępu oraz przyciskiem "Cancel". Nie wiem czy czasem jego zasługą jest też nie blokowanie używania workbencha po otwarciu okienka "Execute Command".
[#17] Re: Która wersja AmigaOS z linii 3.x jest wg Ciebie najlepsza dla Amigi klasycznej i dlaczego (napisz w komentarzu):

@jarokuczi, post #16

Śliczne dzięki! Czy jest jakakolwiek szansa na implementację tego usprawnienia w 3.1?
[#18] Re: Która wersja AmigaOS z linii 3.x jest wg Ciebie najlepsza dla Amigi klasycznej i dlaczego (napisz w komentarzu):
Chociaż przez całe moje aktywne lata 90te, korzystałem z AMI z OS 3.0, to wybrałem OS 3.1 jako jego poprawioną wersję. Jest moim zdaniem najbardziej uniwersalny i kompatybilny. Korzystam z niego we wszystkich moich Amigach) i świetnie się sprawdza. OS 3.9 mam tylko w hybrydzie A1200 z PPC ze slotami PCI. W sumie to chciałbym jeszcze mieć A1200 z 3.0, bo pewne produkcje scenowe nie działają poprawnie pod 3.1 nawet po kombinowaniu z degraderem.
[#19] Re: Która wersja AmigaOS z linii 3.x jest wg Ciebie najlepsza dla Amigi klasycznej i dlaczego (napisz w komentarzu):

@Sokok, post #17

Śliczne dzięki! Czy jest jakakolwiek szansa na implementację tego usprawnienia w 3.1?


Tak. Już dokonano czegoś takiego i nazywa się to 3.9
[#20] Re: Która wersja AmigaOS z linii 3.x jest wg Ciebie najlepsza dla Amigi klasycznej i dlaczego (napisz w komentarzu):
3.9 bo więcej softu out-of-the-box - więcej DT, przeglądarka www, stos TCP/IP, sterowniki do grafiki, AHI, nowsze wersje bibliotek, obsługa długich nazw, port AREXX w WB itp.

Łatanie kickstartu i setpatch'a zawsze można wyłączyć lub wymienić i będzie bliżej 3.1.

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 13:11:25 przez radekcz
[#21] Re: Która wersja AmigaOS z linii 3.x jest wg Ciebie najlepsza dla Amigi klasycznej i dlaczego (napisz w komentarzu):
Oczywiście 3.1 - ostatni, oryginalny system wyprodukowany przez Commodore.
[#22] Re: Która wersja AmigaOS z linii 3.x jest wg Ciebie najlepsza dla Amigi klasycznej i dlaczego (napisz w komentarzu):

@RomanWorkshop, post #21

Bo jak wiemy droga obrana przez commodore była słuszna i dlatego właśnie żyjemy w świecie w którym amiga to najpopularniejszy komputer na świecie. A nie czekaj to chyba mi się przyśniło.
[#23] Re: Która wersja AmigaOS z linii 3.x jest wg Ciebie najlepsza dla Amigi klasycznej i dlaczego (napisz w komentarzu):

@jarokuczi, post #16

Ja pliki kopiuje za pomocą DOpusa, wtedy bez problemu można działać na WB3.0/3.1.

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 00:19:20 przez Andrzej Drozd
[#24] Re: Która wersja AmigaOS z linii 3.x jest wg Ciebie najlepsza dla Amigi klasycznej i dlaczego (napisz w komentarzu):

@jarokuczi, post #22

To, że Amiga OS 3.1 jest najlepszy wynika z tego, że rozwijało go grono zawodowych programistów na etacie, a nie - hobbistów po godzinach. Nijak ma się to do tego, czy rozwiązania Commodore stały się najbardziej popularne, czy też nie. Po prostu linia rozwoju jest spójna, produkt jest profesjonalny i dopracowany, widać jakiś plan, konsekwentne działanie z wersji na wersję.

Od OS3.5+ nie ma tak naprawdę spójnego planu, oprogramowanie jest dużo bardziej zawodne. Nikt po Commodore i Escom nie miał pomysłu na Amigę. Niestety nadal nikt go nie ma. Nawet jakimś inwestorom z kupą szmalu ta sztuka nie udałaby się. Pokazuje to zwykła historia. Ja staram się pielęgnować pamięć o Amidze jaką lubię, a szczególnie podejście do programowania Amiga OS, które lubię. szeroki uśmiech
[#25] Re: Która wersja AmigaOS z linii 3.x jest wg Ciebie najlepsza dla Amigi klasycznej i dlaczego (napisz w komentarzu):

@Andrzej Drozd, post #23

Ja do kopiowania/porządkowania dysków też używam DOpusa4. Ale miło jest jak podczas przeglądania cover dysków starych ACS'ów czy innych MA mogę sobie przeciągnąć coś na ram dysk i dalej przeglądać ów cover dysk z poziomu workbencha podczas kopiowania. A czasem potrzebuje też proces przerwać :)

#22
Niby masz racje, nie ma to jak spójny plan wykonany przez dobrze opłacanych programistów. Niestety najlepsza spójność jest do niczego jeśli nie tego chcą użytkownicy. Dla mnie komputer, czy to będzie Amiga "klasyczna" , NG, jakiś wypasiony MAC czy winda, musi być wygodny w obsłudze. Według mnie Workbenchowi w os 3.1 do wygody własnie brakuje tego co dodaje AsyncWB z 3.9 oraz możliwości przenoszenia kilku plików na raz która też jest w 3.9.
[#26] Re: Która wersja AmigaOS z linii 3.x jest wg Ciebie najlepsza dla Amigi klasycznej i dlaczego (napisz w komentarzu):
3.1 - bo taki miałem w dawnych czasach, bo jest retro, bo taki mi dziś wystarcza
[#27] Re: Która wersja AmigaOS z linii 3.x jest wg Ciebie najlepsza dla Amigi klasycznej i dlaczego (napisz w komentarzu):

@Vato, post #26

Jak WB to minimum 3 a najlepiej 3.9.
Przygodę z Amiga zacząłem od 3.0 na A1200, szybko wymieniłem na rom 3.1 i OS 3.5, potem 3.9. Oczywiście z DOpusem.
Upgrejdowany i dopracowywany od 20 lat.
[#28] Re: Która wersja AmigaOS z linii 3.x jest wg Ciebie najlepsza dla Amigi klasycznej i dlaczego (napisz w komentarzu):

@Hexmage960, post #24

Nikt po Commodore i Escom nie miał pomysłu na Amigę.


Mam wrażenie że C= też nie miał.

@jarokuczi:
Ale miło jest jak podczas przeglądania cover dysków starych ACS'ów czy innych MA mogę sobie przeciągnąć coś na ram dysk i dalej przeglądać ów cover dysk z poziomu workbencha podczas kopiowania.


Ja pamiętam że z powodu długiego czasu dostępu do CD, podczas kopiowania lepiej było nie przeglądać

Wybrałem 3.0 bo tylko tą wersję używałem na A1200. (nie licząc 3.5 pod emulatorem)
[#29] Re: Która wersja AmigaOS z linii 3.x jest wg Ciebie najlepsza dla Amigi klasycznej i dlaczego (napisz w komentarzu):
Moim zdaniem 3.9, bo 3.1 trzeba uzupełniać o WIELE elementów, które w 3.9 są od razu. 3.9 to żaden wielki rozwój w stosunku do 3.1 ale jednak jest sporo nowych wersji bibliotek i mimo wszystko trochę rzeczy poprawiono.

Polecam na 3.1 otworzyć okno WB w którym jest dużo plików (np. katalog SYS:C), pokazać je na liście. Na 3.1 scrollowanie zawartości okna jest katorgą, a na 3.9 da się to robić. I takich drobiazgów jest wiele. Oczywiście można sobie to stare 3.1 popoprawiać tysiącem łatek z Aminetu. 3 miesiące prób, konfiguracji, trochę szczęścia i z 3.1 zrobi się 3.9. Tylko po co skoro istnieje 3.9?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 18:45:08 przez MDW
[#30] Re: Która wersja AmigaOS z linii 3.x jest wg Ciebie najlepsza dla Amigi klasycznej i dlaczego (napisz w komentarzu):
Najlepszy jest NDOS. Inne są kompletnie zbędne.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem