Aktualności Forum Giełda Sprzęt Programy Strefa Gier Graffiti Publicystyka Teleport

Komentowana treść: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #15
[#1] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #15
No to sobie Panowie pogadali. szeroki uśmiech Lubię od czasu do czasu takie akademickie dywagacje na temat platform post-amigowych i po cichu liczę, że nie był to ostatni tego typu odcinek. OK

I taka jedna uwaga ode mnie. Linux z amigowym GUI to dla mnie nie byłby AmigaOS przyszłości. Moim zdaniem AmigaOS przyszłości powinien się właśnie dosyć mocno odciąć od Workbencha i amigwego GUI w obecnej postaci. Jest znacznie więcej fajnych amigowych rozwiązań, które przeniósłbym do AmigaOS przyszłości. Ale raczej nie jest to GUI. W takim tworze nowej generacji ja Linuxa mam prawie nie widzieć. Tak jak używając Androida nie widzimy Linuxa, tak jak używając macOS nie widzimy FreeBSD (jeżeli tego nie chcemy). To mogłoby być gdzieś tam pod spodem. A na wierzchu ma być ładna amigowa struktura plików/katalogów systemowych, naszych bibliotek, prostoty, logiki, porządku.
[#2] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #15

W odpowiedzi na #1

Przecież można mieć różne "desktopy". Tak jak teraz masz w linuksie do wyboru KDE/Gnome czy inne "lżejsze" - miałbyś MorphOS, Workbench NG czy coś jeszcze.
[#3] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #15
Sporo promocji RaspberryPi w tym odcinku
[#4] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #15

W odpowiedzi na #2

Przecież można mieć różne "desktopy".

To prawda, mógłbym (i pewnie wybrałbym te "lżejsze"). Dlatego uważam, że odpowiedni GUI nie zrobi z Linuxa Amigi. Tak samo pecet z Linuxem, który ma GUI z macOS nie jest w ani jednym procencie Makiem. szeroki uśmiech Tu chodzi o znacznie więcej elementów, filozofię użytkowania, rozwoju, tworzenia aplikacji, podejście twórców i użytkowników do platformy. Prędzej czy później i tak w KAŻDYM systemie operacyjnym na tej planecie pod spodem będzie taki czy inny Linux/Unix. Chodzi o to co jest nad nim. To dzisiaj odróżnia platformy.

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 20:03:03 przez MDW
[#5] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #15
Wydanie przesiąknięte jest "syndromem recedenta", to jest głęboką wiarą w to, że używanie systemów NG można sobie racjonalizować, w przeciwieństwie do używania klasycznej Amigi. Różnica jest tylko taka, że recedent racjonalizuje sobie MorphOS-a, natomiast radzik – AmigaOS 4. Fakt, że to wymaga nieco większej dawki samozaparcia.

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 11:49:12 przez Krashan
[#6] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #15

W odpowiedzi na #5

Adam też racjonalizuje MorphOS. ;) Mówiłem, że jak wydam 2300€ to będę używał X5000 codziennie. I tak też czynię. Zdziwiony jestem, że da się, choć jak już więcie Odyssey przydałoby się nowe. ;)
[#7] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #15

W odpowiedzi na #6

Jako, że używasz Odyssey na AOS4.x, proszę, sprawdź czy działa telegram.
[#8] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #15

W odpowiedzi na #5

Wydanie przesiąknięte jest "syndromem recedenta"


[#9] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #15

W odpowiedzi na #8

Ty to nic, do tego już każdy chyba przywyknął, gorzej że to jest zaraźliwe

Ale pewnie dwie godziny dżinnie Superfroga z dyskietki na Amidze 500, może polepszyć sprawę.

Tylko czy ogarnięci "Syndromem", chcą się "leczyć"?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2017 09:53:39 przez TechNineWonder
[#10] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #15
x86 jest niekompatybilne ze starym softem 68k który grzebie w systemie i w innych programach i oczekuje danych w formacie 32 bit big endian.
a jak powszechnie wiadomo x86 pracuje tylko w low-endian.
Przy przejściu na architekturę niekompatybilną ze starym softem powinny zostać rozwiązane wszystkie problemy oryginalnego amiga os jak:
- brak ochrony pamięci
- brak śledzenia zasobów
- problemy ze sterownikami
- brak zgodności z unixem i wynikające z tego problemy z portowaniem
- brak obsługi wielu rdzeni
- brak obsługi 64 bit
Amiga Os na x86 to musiałoby być coś w stylu Mac Os X.
Amigowe gui i grafika na unixie.
Dziadostwo typu aros które ma wszystkie wady oryginalnego amiga os i nie jest ani kompatybilne ze starym softem 68k ani nowoczesne, nie jest nikomu do niczego potrzebne.
Niestety zwolennicy x86 zamiast wziąć się do roboty jeszcze na 68k i zrobić porządnego klona MUI open source, marnują czas na zwalczanie tego złego ppc, i nawracanie ludzi na przejście na x86.
Ostatnie oryginalne mui 68k wersja 3.8 leży na aminecie już dwadzieścia lat i po tych dwudziestu latach zune z arosa nadal nie jest kompatybilne.
Jak to tak dalej będzie wyglądać za kolejne dwadzieścia lat, nadal uae będzie lepszym rozwiązaniem na x86 niż aros.
Bo choć może uae z jit jest jakieś trzy czy cztery razy wolniejsze niż natywny kod, to przynajmniej kompatybilne.
[#11] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #15

W odpowiedzi na #10

Procesory serii SH4/5 z tego co wiem, obsługują oba ediany, no ale pośmiejmy się. Mielibyśmy coś innego niż x86 (jak komuś przeszkadza), a może Segę dałoby się namówić do współpracy.
[#12] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #15

W odpowiedzi na #11

Sega do współpracy z kim? Rozwiń proszę, bo nie bardzo rozumiem.
Skądinąd warto sprawdzić z kim/czym Sega współpracowała - coś tak absurdalnie nieistotnego jak Amiga kompletnie nie miałoby najmniejszego sensu w formie jakiegokolwiek joint venture.
Amiga, od połowy lat 90tych nie miała niczego interesującego. Dziś powoływanie się na tę marke w biznesie bardziej by szkodziło niż pomagało.
Wybierz dział:
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem