Komentowana treść: AmiWigilia - odcinek #25
[#31] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@slay, post #13

Krashan, jeśli mógłbym Ci doradzić sprzęt do Amigi, który by się przydał i którego nie ma na rynku, to rekomenduje wzięcie na warsztat klasycznego amigowego joysticka (przejściówki usb, nie rozwiązują do końca problemu braku joyów).
Ale w jakiej formie? Tradycyjnej konkretnej rękojeści trzymanej pewnie w dłoni, czy takie coś z małą precyzyjną dźwigienką?
[#32] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@Krashan, post #29

Ale to wychodzi 500 dolarów za układ, to wcale nie dużo jak na Amigowe realia. Czyli jeśli cena karty oscylowała by w granicach 700$ to ludzie by brali nawet po to aby odsprzedać na ebay za 1500$.
[#33] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@TechNineWonder, post #30

Jak będą klasyki działające na 400 mhz to sie bedzie można zastanowić.
[#34] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@Krashan, post #29

Czyli najlepszym rozwiązaniem dla klasyka, byłoby zrobienie jak dwadzieścia lat temu jakieś dopałki nie z 68k ale innym big endian - jak ppc.
[#35] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@swinkamor12, post #34

Czyli najlepszym rozwiązaniem dla klasyka, byłoby zrobienie jak dwadzieścia lat temu jakieś dopałki nie z 68k ale innym big endian - jak ppc.
To by nic nie dało, tak samo jak PowerPC niewiele dało. A programistów mamy o wiele mniej teraz.
[#36] Re: AmiWigilia - odcinek #25
Jeden z lepszych odcinków jakie nagrałeś, a wysłuchałem wszystkie.
Kraszana poznałem jeszcze przy lapku z motylem na RetroKompie, cieszę się że ruszyłeś ze sprzętem
na klasyka i powodzenia życzę w biznesie ;) Sampler chętnie kupię nawet wersję beta na testy.
Jak pójdziesz dalej, a od muzyki jesteś specem, kartę muzyczną na ZII bym przyjął (taką z AHI..)
i myślę żeby sukcesie Prismy z jej możliwościami sprzedaż masz gwarantowaną.
Bitcoiny ciekawa dyskusja, ale znam osoby które się przejechały (nie na tej stówce),
sam kiedyś przeglądałem oferty koparek, na szczęście mi przeszło (giełda też).
Na koniec jeszcze subiektywnie do Krzyśka za dużo tego NG i obrony NG na siłę (w kilku ostatnich podcastach).
Pozdrowienia i mam nadzieję do zobaczenia na RKLE 2017!

Raybeez aka Cichy ;)

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 22:07:13 przez Raybeez
[#37] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@Krashan, post #31

Ale w jakiej formie? Tradycyjnej konkretnej rękojeści trzymanej pewnie w dłoni, czy takie coś z małą precyzyjną dźwigienką?

Soczysty joystick, pewnie trzymany w dłoni. Na tych pecetowych wynalazkach podłączanych do USB nie da się wygodnie pograć w Sensible Soccer, a joye Matt psują się już po jednym cięższym turnieju rozegranym chociażby taką Siarką Tarnobrzeg.

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 22:13:41 przez slay
[#38] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@slay, post #37

No ale do dzojstika potrzebny jest dopry projekt chwytania w dłoni, dobre mocowanie elementów ruchomych. Elektronika to pikuś. Można oczywiście skompiować "twórczo" jakis istniejący, ale nadal pozostaje problem wyboru plastiku i ogolnej jakości.
[#39] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@michal_zukowski, post #38

No ale do dzojstika potrzebny jest dopry projekt chwytania w dłoni, dobre mocowanie elementów ruchomych. Elektronika to pikuś. Można oczywiście skompiować "twórczo" jakis istniejący, ale nadal pozostaje problem wyboru plastiku i ogolnej jakości.


Zdaję sobie z tego sprawę, dlatego pewnie najlepszym rozwiązaniem byłoby "amigowe dopasowanie" jakichś istniejących już na rynku joyów.
[#40] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@slay, post #39

Nie ma takich. Jedyne co możemy przerabiać to pady do Segi bo akurat tych jest pełno na ali i są w dobrych cenach.
[#41] Re: AmiWigilia - odcinek #25
Kolego, bardzo fajny podcast! ....i na pewno nie robisz podcastu i publikacji dla 10 osób Jest super, bardzo mi się podoba, czekam na więcej podcastów
[#42] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@Raybeez, post #36

Dzięki wszystki za ciepłe słowa. Dobrze, że się podobało, ale nie zapominajmy, że to zasługa gościa jest.
Co do obrony NG, ktoś musi bronić, tym bardziej, że nie potrzebnie jeździmy po tym NG też. Jest nie doskonałe, ale z punktu widzenia oprogramowania jest lepsze od klasyka. Choć tu bynajmniej nie ma co narzekać, bo na klasyku można dużo zrobić. W planach mam to i owo, ale czas oczywiście... :) Ale może uda mi się zrealizować tamto i owamto. :)
A co do joya, to skoro się opłaca wyprodukować obudowy do A1200, to może i dzoja by szło? przy odpowiedniej ilości chętnych, poza kwetią elektroniki, trzeba ogarnąć te rączki, czyli plastiki. Ale to jest do ogarnięcia przy sensownej serii.
[#43] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@Krashan, post #35

Grzegorz, czy nie planujesz czasem, w bliżej nieokreślonej przyszłości, (w ramach RastPort), projektu jakiegość mocnego turobo do A600? Coś rzedu >= 030? ACA630 się skończyła, a cała reszta (prócz Vampire 600) jest znacznie słabsza.
[#44] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@Krashan, post #35

Jak nie dało, jak są całkiem fajne amigowe systemy ppc.
Plus teraz wiadomo gdzie są wąskie gardła, można by zaprojektować parę rzeczy inaczej- lepiej.
[#45] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@sid777, post #15

E tam, wystarczy znaleźć kamień filozoficzny:).
[#46] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@swinkamor12, post #44

Ale te fajne amigowe systemy nie są na Amigach, to raz. Powstawały intensywnie w czasach gdy programistów zainteresowanych tym było znacznie więcej, to dwa. Zrobienie teraz karty turbo z jakimś konkretniejszym ARM-em (A7 na przykład) na zasadzie takiej jak karty PowerPC (ARM w charakterze "koproca") co ma dać według Ciebie?

Koncepcja alternatywna, gdzie ARM emuluje fizyczny procesor M680x0, a Amiga "nie zdaje sobie sprawy" z tego faktu, ma małe szanse powodzenia. Łatwiej i wydajnościowo korzystniej jest zrobić M680x0 w FPGA. Dodajmy do tego jeszcze "niekoszerność" rozwiązania, co może nie jest kryterium technicznym, ale sprzedażowym już tak.
[#47] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@swinkamor12, post #23

400 MHz 68030. Czyli realnie 80 MHz 68060.
Takie porównanie nie ma sensu, bo emulacje w FPGA zazwyczaj nie są emulacjami "takt w takt" (cycle exact). Apollo Core np. nie jest.

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 09:29:03 przez Krashan
[#48] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@Krashan, post #46

[#49] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@slay, post #37

Co prawda mój trener personalny i niedorzecznik prasowy rzookol już pokazał, że wie lepiej, ale mimo wszystko spróbuję wnieść coś nowego do sprawy. Wbrew pozorom są joysticki, które można wykorzystać. Mają one jednak dwie wady. Pierwszą jest cena. Taki joystick kosztuje około 100 do 150 zł (są oczywiście droższe, ale poprzestańmy na tym). W przypadku przeróbki jest to bazowa cena samej "skorupy", bo wyrzucamy z niego wszystko, no może oprócz przycisku fire. Drugą wadą jest solidność konstrukcji. Współczesne pecetowe joysticki służą do gier w stylu symulatory lotnicze, gdzie operuje się raczej delikatnie, tym bardziej, że są to joysticki analogowe. Po przerobieniu zestawu na cyfrowy, plastiki mogą po prostu nie wytrzymać.

Alternatywą jest zrobienie dżoja od podstaw. Można zrobić joystick jednocześnie bardzo precyzyjny i przeciwpancerny. Niestety wyglądałby on trochę po radziecku, bo np. rączka miałaby po prostu przekrój okrągły, byłaby wykonana z rurki plastikowej, czy metalowej. A wiadomo, że wygląd robi sprzedaż. Co prawda trzymanie okrągłej rączki o dopasowanej średnicy wcale nie jest mniej wygodne, niż takiej super wyprofilowanej (bardziej istotne jest położenie przycisków fire), ale wiadomo, kupujemy oczami.

Zaprojektowanie i zrobienie elementów dżoja na wtryskarce jest może nie tak drogie jak obudowa A1200, ale całkowicie poza moim zasięgiem finansowym (tym bardziej, że projekt plastików też musiałbym zlecić, bo mam zerowe doświadczenie w temacie).

W dalszej przyszłości być może rozważę zbudowanie joysticka w wersji od podstaw, na zasadzie "proof of concept". Kto wie, może klienci się jednak znajdą.

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 09:45:38 przez Krashan
[#50] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@recedent, post #48

"Bo trzeba mieć nadzieję, że biznes się opłaci,
że będzie z tego zysk, a firma nic nie straci,
bo to co nas podnieca, to się nazywa kasa,
a kiedy w kasie forsa, to sukces pierwsza klasa"
[#51] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@Krashan, post #49

Wiesz, zawsze możesz wykorzystać gotowe elementy tzw. "arcade sticków", wtedy nie trzeba nic nikomu wtryskiwać (i jeszcze za to płacić)...
[#52] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@recedent, post #51

Chyba nie czytałeś wątku... Slay sugerował, że właśnie nie takie badziewie z kulką na patyku, tylko konkretny drążek, który pewnie chwytamy całą dłonią.

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 10:12:24 przez Krashan
[#53] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@Krashan, post #52

Z drugiej strony - odzywali się miłoścnicy Competition Pro, a tenże to właśnie taka kulka na patyku. A jak ktoś nie lubi kulek to zawsze zostaje:

[#54] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@Krashan, post #52

Dobry boze, wy tak serio o joistickach? Od kiedy kupilem Rysia mk2 a w zasadzie to 2 (1 na zapas) to wywalilem do piwnicy te wstretne archaiczne dzoje z lat 90.Pad logitecha usb to poezja zaje..... w porownaniu
[#55] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@recedent, post #53

Stanowczo przycisk fire na drążku, a jeszcze lepiej 2 przyciski fire na drążku, pozostałe przyciski na dole (dla gier z CD32).
[#56] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@Aniol, post #54

Równie dobrze mógłbyś napisać: "Dobry Boże, wy tak serio o Amigach? Od kiedy kupiłem PlayStation to wywaliłem do piwnicy te wstrętne archaiczne komputery z lat 90. Sprzęt od Sony to poezja zaje.... w porównaniu".
[#57] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@Aniol, post #54

Pad logitecha usb to poezja zaje..... w porownaniu


Taa, szczególnie do gier w stylu Sensibla. Pad jest w takim wypadku całkowicie do dupy.
[#58] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@Aniol, post #54

Dobry boze, wy tak serio o joistickach?
I po co tak michałmarkować? Czy ktoś Ci zabrania grać padem, albo każe kupić joystick?
[#59] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@Krashan, post #58

A czy ja zabraniam grac dzojem? Ja tych typowych joystickow z lat 90 nie znosilem juz wtedy.Jedynie Competition Pro i podobne tolerowalem .Ale podskakiwanie w platformerach kiwajac wajcha do góry - brrrr Dlatego tez napisalem tamtego posta, bo taki joy dzis to dla mnie jak by ktos sam sobie chcial wystrugac lipowe buty.

PS. Nie bierzcie tez tego tak serio
[#60] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@Aniol, post #59

Są różne spojrzenia. Ja to widzę tak, że producenci konsol wmówili użytkownikom, że granie padem jest fajne, bo pady są tańsze w produkcji.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem