Komentowana treść: Amiga User 0/2017
[#1] Re: Amiga User 0/2017
Najlepiej w języku angielskim, bo to język międzynarodowy, standard jak intel i windows.
Publikowanie w językach narodowych to ograniczanie nakładu i zasięgu terytorialnego.
Bo kto z polaków kupi amigowy miesięcznik pisany po włosku, węgiersku czy grecku itd. i zrozumie go.
Nawet Trevor Dickinson z A-Eon odniósł się do informacji o zapowiedziach nowego magazynu w swoim blogu http://blog.a-eon.biz/blog/ pisząc: "Po otrzymaniu mojej kopii przedstawię krótką recenzję AMIGA.user w przyszłej aktualizacji bloga." No to czekamy na Pana komentarz szeroki uśmiech
Panie Trevor, kiedy będzie migracja Amigi i AmigaOS na ARM ? Niech Amiga klasy AmigaOne X5000 na ARM kosztuje 1500-2000 PLN i niech sprzedaż nowych komputerów z AmigaOs liczona będzie w milionach sztuk rocznie, chociaż setki tysięcy sztuk na początek, a nakład Amiga User może będzie setki tysięcy, a dlaczego nie ?


Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 20:27:55 przez rgrg2
[#2] Re: Amiga User 0/2017

@rgrg2, post #1

przestałem już dawno pisać tu, że ARM to najlepsza droga

nikt nie słucha i tak
[#3] Re: Amiga User 0/2017

@rwks, post #2

Na PPA nie ma osób decyzyjnych w tej kwestii, a Dickinson słabo zna język polski ;)
Ciekawy jestem odbioru "Amiga User", a właściwie porównania z "Amiga Future" przez zachodnie portale.
[#4] Re: Amiga User 0/2017

@adam_mierzwa, post #3

Ciekawy jestem odbioru "Amiga User", a właściwie porównania z "Amiga Future" przez zachodnie portale.


Po przejrzeniu spisu treści i przykładowych artykułów jestem już w stanie przewidzieć reakcję - bardzo słaba jakość angielskiego, nie ma co porównywać z Amiga User.

Zacząłem zaznaczać sobie błędy w tym tekście:



ale wymiękłem przy trzecim zdaniu, bo w zasadzie stylistycznie i językowo to się nadaje tylko do napisania od nowa a nie do poprawy. Czy Adam mógłby zatrudnić kogoś z dobrą znajomością angielskiego żeby to poprawił przez wydaniem czy już jest za późno? Trochę może być wstyd na cały świat.
[#5] Re: Amiga User 0/2017

@jubi, post #4

>Zacząłem zaznaczać sobie błędy w tym tekście:
Fotka nie zawiera podkreśleń o których piszesz.

Ciekawe skąd Jubi ma tą fotkę, skoro jak pisze w nowościach:
Już za 2 dni rozpocznie się wysyłka "zerowego" numeru anglojęzycznego magazynu Amiga User.

aha "Po przejrzeniu spisu treści i przykładowych artykułów"
A ja myślałem, że otrzymałeś już to wydanie nakładowe.
Czyli nie komentujesz na razie wydania oficjalnego tylko fotki reklamowe.

Korekta językowa, ryzyko finansowe i szanse wizerunkowe na trudnym rynku wydawniczym należą do wydawcy.


Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 11:24:10 przez rgrg2
[#6] Re: Amiga User 0/2017

@rgrg2, post #5

Fotki wybranych stron zostały udostępnione przez wydawcę
link
Ja tam nie widzę nic rażącego, dla mnie jest to prosty angielski, który powinien być dobrze odbierany (być zrozumiały) przez większość obcokrajowców dla których angielski nie jest pierwszym językiem.
[#7] Re: Amiga User 0/2017

@jubi, post #4

Może dodam od siebie, że to co widać na zrzutach nie jest finalną wersją (to jest przykład wstawiany kilka miesięcy temu, aby pokazać layout wnętrza). Tak więc tekst był jeszcze poddany redakcji. Tłumaczenie jest wykonywane przez tłumacza, który współpracuje także przy książkach, jak do tej pory nikt specjalnie nie narzekał.

Oczywiście jeśli mamy osoby chętne do współpracy, zapraszam


Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 11:36:41 przez A2
[#8] Re: Amiga User 0/2017

@A2, post #7

Tłumaczenie jest wykonywane przez tłumacza, który współpracuje także przy książkach, jak do tej pory nikt specjalnie nie narzekał.


Mógłbyś wrzucić skan tej strony po poprawkach, bo inaczej trudno ocenić?
[#9] Re: Amiga User 0/2017

@jubi, post #8

A jakie są twoje kompetencje językowe że chcesz oceniać tłumacza? Określenie które użyłeś ("może być wstyd na cały świat") jest mocne.
[#10] Re: Amiga User 0/2017
Chętnie kupiłbym, ale moje skromne mieszkanko już tonie w prasie Amigowej. Wiele z tych czasopism jest obszernych i jeszcze nawet nie przeczytałem, a kolekcjonuję.
[#11] Re: Amiga User 0/2017

@adam_mierzwa, post #9

A jakie są twoje kompetencje językowe że chcesz oceniać tłumacza? Określenie które użyłeś ("może być wstyd na cały świat") jest mocne.


Zdarza mi się czasem pisać artykuły w tym języku, czasem też poprawiam dla innych jak nie mogę na coś patrzeć. Najbardziej rażą mnie kalki językowe z polskiego przeniesione żywcem do innego języka (nie tylko angielskiego) bo native speakera takie rzeczy po prostu rażą na kilometr. Tu masz próbkę moich kompetencji w tym zakresie:

http://news.bitspiration.com/authors/piotr-zgodzinski/
[#12] Re: Amiga User 0/2017

@jubi, post #8

Będziemy dodawać aktualne zrzuty, ale pewnie nie wcześniej niż w weekend. Na razie musimy uporać się ze sprawami bieżącymi (paczki, dodruki, nowe tłumaczenia, itp.).
Nie widzę problemu, abyśmy nawiązali współpracę przy korekcie tłumaczeń - napisz do mnie maila w tej sprawie i ustalimy szczegóły.


Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 13:38:33 przez A2
[#13] Re: Amiga User 0/2017

@Hexmage960, post #10

Polske gazety Amigowe nie zajmują dużo miejsca, mają mało stron, co innego magazyny o grach na różne platformy czy gazety informatyczne nie amigowe, tych jest wiele, a było wydanych kiedyś dużo więcej tytułów. Chyba, że piszesz o gazetach zagranicznych o Amidze, a takich osób jest niewielu. Kiedyś kosztowały zbyt wiele jak na możliwości przeciętnego polaka. Po wielu latach kolekcjonowanie gazet komputerowych jest tańsze, ale ta wiedza jest przeterminowana, aktualnie mało przydatna, bo technika i informatyka jest w ciągłym rozwoju.


Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 14:27:02 przez rgrg2
[#14] Re: Amiga User 0/2017

@rgrg2, post #13

Niestety zagranicznych pism nie mam, choć bardzo bym chciał. Taki Amiga Format, Amiga Computing czy Amiga Power są w sferze moich marzeń.

Zaś co do obszerności magazynów Amigowych to nie jest tak źle. Amigazyn z każdym numerem rośnie w siłę. Oczywiście jest mniej tematów do omawiania, niż w pismach o PC.
[#15] Re: Amiga User 0/2017
A ja mam prośbę do wydawców wszystkich tego typu pism: przestańcie udostępniać wersję cyfrową wyłącznie w formacie PDF. Nie każdy czyta na monitorze komputera albo na gigantycznym tablecie. Ja tego typu treści konsumuję głównie na Kindle i większość wersji PDF, na 6-calowym e-papierze w odcieniach szarości, jest po prostu bezużyteczna. O odważnych, którzy czytają na komórkach, nawet nie wspomnę.

Przyjazny e-czytnikom format EPUB, to zbiór plików HTML, spakowanych ZIPem, więc znacznie mniej przy tym roboty, niż przy robieniu fikuśnego layoutu do wersji papierowej. Pamiętajcie o zasadzie, przerostu formy nad treścią.

Świat online oparty jest obecnie na filozofii "responsive design" i "mobile first"; czas dogonić rok 2017.
[#16] Re: Amiga User 0/2017

@Rosto, post #15

Pierwszy raz słyszę o tym EPUB.
"Świat ... obecnie..." - Czego ty wymagasz od fanów staroci ??
Czy nie ma jakiegoś konwertera PDF > EPUB ?
Każdy PDF można zapisać jako TXT. A jeśli to też problem to może czas zmienić czytnik na lepszy. ;)

PS.: Nie sądzę by to odwaga decydowała o wielkości ekranu.
[#17] Re: Amiga User 0/2017

@Rosto, post #15

znacznie mniej przy tym roboty, niż przy robieniu fikuśnego layoutu do wersji papierowej
Aczkolwiek jest to jednak dodatkowa praca do zrobienia.
[#18] Re: Amiga User 0/2017
W odpowiedzi na
#17
>przestańcie udostępniać wersję cyfrową wyłącznie w formacie PDF
szeroki uśmiech pdf to standard, czytnik masz technicznie zbyt prymitywny

#19
>Aczkolwiek jest to jednak dodatkowa praca do zrobienia.
zależy w jakim programie tworzysz layout, zapis do html konwertowanie może być automatyczne

#21
>Ogólnie, jesli ktoś wydaje e-booki w PDF-ie w dzisiejszych czasach jako jedynym dostępnym formacie, nie zasługuje na uwagę.
To kwestia treści, jakości tekstów, newsów, artykułów, a nie formatów innych niż pdf.


Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 22:53:53 przez rgrg2
[#19] Re: Amiga User 0/2017

@rgrg2, post #18

PDF to żaden standard w świecie czytników, PDF to standard w świecie druku. Widać, że nigdy czytnika nie używałeś, więc może rozważ nie wypowiadanie się w tematach o których nie masz pojęcia. Technologia tam użyta sprawia, że wszelkiego rodzaju grafiki nie są obsługiwane wygodnie. Dodatkowo są to urządzenia wyświetlające obraz w odcieniach szarości.
[#20] Re: Amiga User 0/2017

@KaczusNG, post #19

Wikipiedia twierdzi, że EPUB nie działa na Kindle. Prawda to, czy dane nieaktualne? Piszę pod kątem mojej "książki" o programowaniu pod AmigaOS, ona w tej chwili ma opcję zgrania wersji offline do ZIP-a, widzę, że jakbym dodał kilka prostych XML i strukturę katalogów, to byłby z tego EPUB.

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 08:23:01 przez Krashan
[#21] Re: Amiga User 0/2017

@Krashan, post #20

Prawda, Kindle blokuje e-pub. Tyle, że konwersja pomiędzy epub i mobi nie jest jakaś ciężka (w przeciwieństwie do pdf-a), dlatego to jest sztuczna blokada.
[#22] Re: Amiga User 0/2017

@Krashan, post #20

Zaproponowałem EPUB, bo to format bardziej uniwersalny, a konwersja do MOBI/AZW jest bezbolesna.
[#23] Re: Amiga User 0/2017

@KaczusNG, post #21

Nie znalazłem dobrego narzędzia. Windowsowy calibre konwertuje z EPUB na inne formaty, ale zrobić dobry EPUB z PDF - mnie się nie udało. Zawsze gdzieś, coś - linkowanie posypie się na przykład. Miałbym w tym dłubać to wolałbym od zera na podstawie czystego tekstu.
[#24] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#25] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#26] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#27] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#28] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#29] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#30] [post oznaczony jako OT] wyświetl
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem