Komentowana treść: Amiga Ireland Podacast - 21 pytań do... Eddiego Carrolla - autor SnoopDOSa
[#1] Re: Amiga Ireland Podacast - 21 pytań do... Eddiego Carrolla - autor SnoopDOSa
Każdy taki wywiad z amigowymi programistami jest wartościowy i potrzebny, jeszcze lepiej jakby dostępny był tekst, transkrypcja rozmowy. Wtedy można użyć google.translator.com do automatycznego tłumaczenia na inny język. Wersji audio nie da się tak słuchać w innym języku, chociaż gdzieś czytałem informacje o takim rozwiązaniu, bodajże firmy Microsoft. Jeśli ma ktoś informacje o automatycznym tłumaczeniu audio na inny język, to niech napisze o tym tutaj w komentarzu, jak to działa, z jaką jakością robi transkrypt. Oczywiście Wasze przemyślenia dotyczące treści audio i autora także mogą być, są interesujące.

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 20:10:30 przez rgrg2
[#2] Re: Amiga Ireland Podacast - 21 pytań do... Eddiego Carrolla - autor SnoopDOSa

@rgrg2, post #1

Jeden z najnardziej potrzebnych programów-utilków.
[#3] Re: Amiga Ireland Podacast - 21 pytań do... Eddiego Carrolla - autor SnoopDOSa

@waldiamiga, post #2

Programik mam, ale komunikat "Unable to connect to database"
Na aminet.net miły nie jest.
[#4] Re: Amiga Ireland Podacast - 21 pytań do... Eddiego Carrolla - autor SnoopDOSa

@stachu100, post #3

Program znajdziesz wręcz na dowolnej kompilacji programów na Amigę. Ja pierwszy raz miałem ze SnoopDOSem styczność na płycie CDPD - polecam tą płytę każdemu Amigowcowi!

Właśnie CDPD nauczyło mnie użytkowego podejścia do Amigi i Amiga OS. Dla mnie Amiga nie była tylko maszynką do gier. Z przyjemnością odkrywałem jej użytkowe zalety co robię po dziś dzień.

Pamiętam dzień kiedy zamontowałem z Bratem kickstart 3.0 w Amidze CDTV. Do dziś pamiętam tą ekscytację nową wersją systemu Amigi.

Później w 1997 roku Amiga 1200 i AGA, kolejne super wrażenia z korzystania z gier i programów pod AGA. I tak trwało do 2000 roku, kiedy zaczęto zamykać czasopisma o Amidze.

Ten czas Amigi już nie wróci, ale przynajmniej teraz ja sam mogę odkrywać jej walory i tworzyć własne oprogramowanie na Amigę!

Pierwszym przykładem jest napisany przeze mnie edytor plansz do gry Benefactor, którą rozpracowałem koło 2002 roku, gdy większość czasopism już nie istniała, a ja zająłem się samodzielną pracą na Amidze.

Edytor udało mi się dokończyć w roku 2006.

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 14:42:52 przez Hexmage960
[#5] Re: Amiga Ireland Podacast - 21 pytań do... Eddiego Carrolla - autor SnoopDOSa

@Hexmage960, post #4

Piszesz ze ten czas już nie wróci ..... Właśnie na twoich oczach wraca. Złodzieje którzy wiedzą o zasadzie odwrotnosci wykorzystali 68k i dlatego x86 szybko poszybował w górę.
Niestety widzę totalny regres i odwrót od pecetów. Stały się ociężałe i przekombinowane.
Oglądałem A600 z Vampire 2 w akcji i powiem szczerze jest lepiej niż się spodziewałem.
Czekam na standalone..... Na razie lukam na youtube. ...
[#6] Re: Amiga Ireland Podacast - 21 pytań do... Eddiego Carrolla - autor SnoopDOSa

@stachu100, post #3

Stachu jak nie działa aminet to zawsze wchodź przez ftp.
[#7] Re: Amiga Ireland Podacast - 21 pytań do... Eddiego Carrolla - autor SnoopDOSa

@Voyox, post #5

Wiesz, już nie zobaczymy nowych numerów "Amiga Format", "Amiga Computing", albo "Amiga Power", czy "CU Amiga". Tamten świat już nie wróci, nad czym bardzo ubolewam.

Teraz pozostają tylko portale społecznościowe, gdzie co jakiś czas zobaczymy nową grę na Amigę. Zaś sprzęt i oryginalne oprogramowanie zakupimy na portalach aukcyjnych i sklepach internetowych.

Bardzo tęsknię do tego świata off-line, gdzie o wszystkim w świecie Amigi można było poczytać w czasopismach. Wtedy PC nie był mi do niczego potrzebny. Z rzadka używałem go by pobrać coś z Aminetu i przenieść na Amigę na dyskietce.

No i istniały zwyczajne sklepy, gdzie można było kupić sprzęt i oprogramowanie z pierwszej ręki.

Choć teraz też można trafić na sprzęt z pierwszej ręki. Taki był mój Blizzard 1230-IV/50MHz z serwisu AmiBay.

Można trafić na zafoliowane oprogramowanie.

Z moich obserwacji Amiga skończyła żywot gdzieś koło roku 2000, gdy pisma wykruszały się z rynku. Wiele osób przeszło wówczas na inne systemy, głównie Unix i BSD. Trochę mnie to dziwi bo te systemy nie oferują mi nic nowego w stosunku do Amigi.

Trudno nazwać obecną egzystencję systemów nowej generacji czymś więcej nad wegetację w stosunku do tego co miało miejsce wcześniej. Ludzie już sami nie wiedzą na co się zdecydować.

Żeby było w temacie, to SnoopDOSa uważam za super użyteczny program, przykład dobrego programu z pionierskich czasów Amigi. Znaleźć można go praktycznie w każdej kompilacji programów na Amigę.

Tak jak napisałem, dzięki Amidze CDTV od Commodore poznałem programy użytkowe dla Amigi i teraz nie jestem maniakiem PlayStation , tylko użytkownikiem i programistą Amigi.

Ja nie obejrzę filmu HD na Amidze, ale nie o to chodzi! Chodzi o pewną filozofię. Ja używam sprzętu do tego, do czego go zaprojektowano.

Jestem też całkiem kreatywny. Od pewnego czasu zastanawiam się czemu wszystkie systemy ikon na Amigę (NewIcons, GlowIcons itd.) nie przechowują ikon w pamięci, tylko zawsze ładują wszystko na nowo.

Obecnie oprócz pisania gry na Retro GameDev Compo, studiuję też BOOPSI i testuję pewne jego możliwości. Chciałbym zrobić też prosty menadżer plików, ale z cache ikon.
[#8] Re: Amiga Ireland Podacast - 21 pytań do... Eddiego Carrolla - autor SnoopDOSa

@Hexmage960, post #7

Hmm nie jest aż tak źle, zwłaszcza jak masz porównianie z Elwro 800 Jr . Czasopisma papierowe są wydawane. Nowe zafoliowane, współczesne gry w pudełkach też kupisz, nawet wersję dyskietkową. Ja np. ostatnio gram w Solid Gold-a, chociaż chyba nie przejdę do tego bonusowego poziomu w wersji płatnej .

Wiesz taki Vampire umożliwić może w przyszłości odtwarzenie i filmów HD na zwykłej Amidze - albo powstanie karta sprzętowy dekoder, bo muzyczna jest, implementacje w FPGA(płatne) popularnego kodeku chyba są. Jedyny problem to sama dostępność Vampire i niezrozumiałe(subiektywnie) podejście zamiast po prostu wyprodukowania określonej liczby sztuk(choćby wg. przedpłat)...
[#9] Re: Amiga Ireland Podacast - 21 pytań do... Eddiego Carrolla - autor SnoopDOSa

@Hexmage960, post #7

Z czasopism pecetowych też już niewiele zostało. Takie czasy, że wszystko przenosi się do internetu.
[#10] Re: Amiga Ireland Podacast - 21 pytań do... Eddiego Carrolla - autor SnoopDOSa

@rgrg2, post #1

Znam lepszy sposób. Można by się poduczyć angielskiego. Jest dosyć prosty. Nie znać w dzisiejszych czasach podstaw angielskiego to obciach.
[#11] Re: Amiga Ireland Podacast - 21 pytań do... Eddiego Carrolla - autor SnoopDOSa

@Sokok, post #10

Czy ja wiem czy taki obiciach? A może zna w zamian rosyjski czy niemiecki i nie czuje potrzeby uczenia się kolejnego języka pomyślałeś o tym? Poza tym znajomość podstaw angielskiego nie za bardzo przyda się podczas słuchania takiego wywiadu rozumiejąc co najwyżej 50 % rozmowy. To jak jakbyś obejrzał tylko pierwszą połowę filmu i zgadywał co będzie w drugiej. Sens oglądania czy słuchania czegoś w obcym języku ma tylko sens jeśli zrozumie się całość przesłania. W innym przypadku muszą być dodane napisy lub lektor w ojczystym języku.
[#12] Re: Amiga Ireland Podacast - 21 pytań do... Eddiego Carrolla - autor SnoopDOSa

@rgrg2, post #1

appke google translator wyprobuj
[#13] Re: Amiga Ireland Podacast - 21 pytań do... Eddiego Carrolla - autor SnoopDOSa

@Valwit, post #12

Google translator tłumaczy tekst a nie pliki mp3 z soundcloud.com
https://soundcloud.com/user-929113742/s01e051-eddy-carroll-interview
Poza tym jak się nie kuma tych wszystkich słów i akcentów w locie, to się chce, żeby ktoś tłumaczył te wszystkie nagrania i video rozmowy z ludźmi związanymi tematycznie z amigą na język polski. Komercyjne usługi tłumaczenia nie kosztują dużo, powinien się znaleźć jakiś sponsor, fundacja rozwoju amigi w polsce, komu zależy na popularyzacji wiedzy związanej z systemem AmigaOS.
[#14] Re: Amiga Ireland Podacast - 21 pytań do... Eddiego Carrolla - autor SnoopDOSa

@rgrg2, post #13

a nie pliki mp3


Bo tej apce trzeba ten plik puścić np w AmigAmp i przyłożyć telefon do głośnika. I tak po kilka zdań można się bawić.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem