Komentowana treść: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"
[#1] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"
AmiWest jest znane z zapowiedzi...
[#2] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"
Publiczny pokaz z systemem działającym na tym kernelu, który pokaże wykorzystanie tych nowych możliwości. Konkrety, panowie.
[#3] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"
Pamiętam jak dziś - był rok 2010. Po słynnej prezentacji Stevena Solie na AmiWest w amiświatku zawrzało: "AmigaOS 4.2 jest tuż tuż!" SMP! Więcej niż 2 GB RAM! Gallium 3D! Killer ficzer i Most Ambitious Project! Sam mufa pisał wtedy:

Solie z pewnością sobie nie wymyślał, skądś te informacje musiał czerpać. Myślę że powiedział trochę za dużo i trochę za wcześnie, więc zapewne po imprezie został delikatnie poproszony aby odkręcić sprawę.


Jak widać, rzeczywiście było za wcześnie. Dziś, po 9 latach słyszymy... kolejne zapowiedzi na temat SMP i przełamania bariery obsługiwanej pamięci. Trzymamy kciuki.

P.S. Chyba dobrze, że A-EON przejął kernel AmigaOS 4. Kto trzyma kernel ten trzyma władzę.

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 20:54:45 przez recedent
[#4] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"
Nie jestem przekonany czy blog AmiWestu jest do końca precyzyjny w sprawach własnościowych Exec SG, no chyba że w ostatnich tygodniach Trevor dokonał jakichś przekształceń o których nie wiem.
[#5] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"
To jednak jakies bagno. Najpierw dlugo im zajelo ze mozna zarobić na klasykach ppc.
Final edition sprzedaje się świetnie. Mam kupiłem. Pozniej zaczaili ze prawdziwa kasa jest w klasykach 68k. Za pozno o kilka lat. Pytanie po co sie tak meczyc z OS4 na NG jak zawsze byl problem ze sprzetem. Nie chcieli tego zmieniac patrz brak wersji na Mac mimo ze Friddni taki port zrobili. Ile Hyperoin zarabial na licencjach na sprzet ze wolal bawic sie w ta szopke ze sprzetem zamiast isc na ilosc ?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 22:46:02 przez Sventevith
[#6] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@Sventevith, post #5

Nie chcieli tego zmieniac patrz brak wersji na Mac mimo ze Friddni taki port zrobili


Z tego co wiem to z projektem Moana Friedeni nie mieli nic wspólnego.

@temat: Podobno Matthew Leaman zdementował te rewelacje:

Jak wiecie, jestem również Dyrektorem Zarządzającym firmy A-EON Technology Ltd. i w związku z tym do moich zadań należy podejmowanie firmowych decyzji (w tym w zakresie przejmowania własności intelektualnej).

Stwierdzam kategorycznie, że A-EON nie przejął ExecSG a podana informacja nie jest prawdziwa.

Matthew Leaman
A-EON Technology Ltd


źródło tutaj.
[#7] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@recedent, post #6

Właśnie wypowiedz Mateusza miałem na myśli pisząc bagno.
Kto był odpowiedzialny za Moana ?
[#8] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@recedent, post #6

to tzw. chołks. Lub fejk niósł.
[#9] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@MUFA-amigaone-pl, post #4

Nie jestem przekonany czy blog AmiWestu jest do końca precyzyjny w sprawach własnościowych Exec SG, no chyba że w ostatnich tygodniach Trevor dokonał jakichś przekształceń o których nie wiem.


aha, wiec jednak to trevor decyduje teraz juz co sie dzieje z tym "execsg". tyle ze nie pozamiatal tego pod aeon. wlasciwie niewazne ale dowcipne. podobnie jak cale zamieszanie wokol tego. jak zawsze bedzie z tego w koncu kupa smiechu.
[#10] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@wawrzon, post #9

Dowcipna i zabawna, to jest obserwacja komencenia pod fakenewsem przez ludzi takich jak Ty, co to mają zerową wiedze w temacie. Sprawa Exec SG będzie jednym z tematów AmiWest i do tego czasu radziłbym się wstrzymac z wyciaganiem wniosków i dziwnych teroii, chociażby po to by za kilka dni nie wyjść na idiotę.
[#11] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@MUFA-amigaone-pl, post #10

Nie bądź taki surowy, o czymś przecież trzeba w tym amiświatku mówić
[#12] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@okejokej, post #11

Skorygowali wpis na blogu AmiWest, właścicielem kernela jest Trevor.
[#13] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"
Trevor wlascicielem execsg, Trevor jako osoba nie AEON.
Steven liderem druzyny execa.
Hyperion ma jakis kontrakt.
Nowe logo.
To informacja z pierwszego slajdu.
link

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 08:44:43 przez stefkos

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 08:49:44 przez stefkos
[#14] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"
OK film w z podanego przezemnie linka obejrzalem. Wlasciwie wszystko wazniejsze napisalem wyzej. Poza tym, nic ciekawego.
[#15] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@stefkos, post #14

No, ale było hehehe od ssoliego.
[#16] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@stefkos, post #13

To po co Hyperion ? Czy Hyperion posiada jeszcze jakieś prawa do OS4 ?
[#17] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@stefkos, post #13

Reasumując nadzieje trolli i hejterów, na jakiś nowy podział i wbijanie noża w plecy, a może rozwój systemu za plecami razem z Cloanto spełzły na niczym.

Wszystko było uzgadniane i negocjowane, wszystko zabezpieczone jest kontraktem, dodatkowo w ścisłym zarządzie ekipy Exec SG jest też dyrektor Hyperionu. Grupa developerów działa tak samo intensywnie w elementach zaznaczonych na slajdach na czerwono jak i pomaranczowo.

News pozytywny, bo choć praktycznie wszystko zostaje po staremu (wcześniej też kernel nie był formalnie Hyperionu, co nie znaczy że nie mieli nad tym żadnej kontroli i wpływu na rozwój), to teraz będzie lepsze smarowanie, a to zawsze przyspiesza rozwój.

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 12:02:43 przez MUFA-amigaone-pl
[#18] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@Sventevith, post #16

To po co Hyperion ? Czy Hyperion posiada jeszcze jakieś prawa do OS4 ?


Oglądałeś film? Tam jest wszystko ładnie wyjaśnione i zanzaczone na slajdach, kto za rozwój jakich elementów AmigaOS 4 odpowiada.
[#19] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@stefkos, post #14

nie bardzo chce mi sie tego hahaha haha przez godzine sluchac, ale na razie widze ze
1. nowe logo i ze trzebaby drukowac je na koszulkach.
2. ze kernel odpala. i ze pracuja nad nim.
3. kto jest wlascicielem, ale to juz kazdy dawno zgadl.
4. jest sklad gremium, ktore ma podejmowac decyzje, bez niespodzianek.
5. jest slajd kto jest czlonkiem zespolu, tez raczej oczywisty.
6. jakies ogolniki, czym jest exec, skad sie wzial, co robi i z czego sie sklada.
7. okraszane frazesami typu "user has the power."
8. konkretow, informacji dla programistow, w koncu to devcon, nie potrafie zlokalizowac
czyli jak zwykle...

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 12:07:42 przez wawrzon
[#20] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"
Tak na marginesie jak już publicznie i na żywo wszystko zostało wyjaśnione, to może już czas na zmianę mylącego tytułu tego newsa.
[#21] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@MUFA-amigaone-pl, post #17

Te slajdy wlasnie pokazuja ze jest podzial. Niech chociaz jedna ze stron nie chce czegos zrobic i caly system siedzi w miejscu.
Jezeli mowiles o mnie jako o trolu to powiem Ci ze nie chodzi o zrodla, chodzi o nazwe.
Oczywiscie wszystko musialo byc dogadane i jest ok. Czy cos robia, nie wiem, nie moje podworko.
Czy pozytywny czy nie, nie oceniam. Slajdy natomiast pokazuja ze nie przygotowal sie Pan Solie za bardzo. No ale nie wiem co dalej, to tylko godzina filmu.
[#22] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@stefkos, post #21

ja mysle ze prelegent sie przygotowal, tak jak zwykle. widac, lubi perorowac jak znajdzie publicznosc ktora slucha a ze nie bardzo jest o czym to tak wychodzi raz za razem.
[#23] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@stefkos, post #13

Może ktoś z czytelników zdeklaruje się jako sponsor w tłumaczeniu transkrypcji filmu 'Amiwest Devcon 2019 - Weds - 1st hour' na YT. Masz kasę zrób to dla wszystkich amigowców polskojęzycznych i nie tylko. Wystarczy dać zlecenie firmie która to wykona na zamówienie.

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 13:47:12 przez rgrg2
[#24] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@rgrg2, post #23

Jak dla mnie nie warto bo nic tam nie ma ciekawego. Co innego jakby bylo jakies szkolenie, tlumaczenie czegos, pokazanie jak mozna pisac programy. Zreszta poczekajmy na reszte filmow moze one beda mialy do przekazania cos wiecej.
[#25] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@stefkos, post #24

Jak dla mnie to wszystko tam może być ciekawe, każde zdanie, stwierdzenie, to jakaś informacja. Ale jakość audio jest fatalna może przez klimatyzację, wietrzenie kompów, nie wiem.... tak tylko, że może ktoś coś ....
[#26] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@stefkos, post #21

Jezeli mowiles o mnie jako o trolu


Nie akurat o Tobie nie pisałem, Ty wypowiadasz się dosyć racjonalnie i wstrzemięźliwie. Są zdecydowanie bardziej "zasłużeni" ludzie, którzy nie posiadając żadnych informacji, na podstawie skrawków różnych plotek i wypowiedzi innych trolli, czy to na MZ, czy na AW, czy choćby rodzimym eXecu, na poczekaniu i seryjnie potrafią budować ultra dołujące teorie. Przecież wystarczyło np. wspólne zdjęcie Mike, Trevora i Stevena, na spotkaniu w Irlandii, by na czacie na którym codziennie przesiadujesz rozgorzała się gorąca dyskusja, jak to Ci trzej panowie kręcą lody za plecami Hyperionu itp. itd.

Slajdy natomiast pokazuja ze nie przygotowal sie Pan Solie za bardzo. No ale nie wiem co dalej, to tylko godzina filmu.


Ja chciałbym tylko powiedzieć że znając realia AmiWestu, będzie jeszcze przynajmniej naście, a może i dzieścia godzin różnych technicznych wystąpień, więc nei oceniałbym dnia przed zachodem słońca.
[#27] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@rgrg2, post #23

Może ktoś z czytelników zdeklaruje się jako sponsor w tłumaczeniu transkrypcji filmu 'Amiwest Devcon 2019 - Weds - 1st hour' na YT. Masz kasę zrób to dla wszystkich amigowców polskojęzycznych i nie tylko. Wystarczy dać zlecenie firmie która to wykona na zamówienie.


Transkrypcji pewnie nikt nie wykona, ale ktoś na AW pokusił się o zebranie najważniejszych faktów. Poniżej moje szybkie tłumaczenie:


WŁASNOŚĆ
- Teraz należy do Trevora Dickinsona
- Steven Solie powołany kierownika zespołu
- Zawarty kontrakt Hyperionem
- Nowe logo!

AKTUALNY STATUS
- Prywatne repozytorium, wiki, lista mailingowa itp.
- Zbudowane jądra dla wszystkich komputerów
- SDK wydany do testowania
- Nowy silnik API DMA

KOMITET PODEJMUJĄCY DECYZJĘ NA WYSOKIM SZCZEBLU
- Członkowie Komitetu:
- Trevor Dickinson
- Timothy De Groote
- Steven Solie

ZESPÓŁ DEVELOPERÓW
- Thomas Frieden, Tony Wyatt, Olaf Barthel, Colin
Wenzel, Jamie Krueger, Fredrik Wickstrom i
Steven Solie
- Potencjalni zainteresowani współpracą mogą kontaktować się na e-mail steven@solie.ca

CO TO JEST EXECSG?
- Exec drugiej generacji
- Originaly Exec został zaprojektowany przez Carla Sassenratha
- Zbiór komponentów to między innymi: exec.library,
expand.library, utility.library, emulator.resource,
AmigaBoot, Kicklayouts, DumpDebugBuffer itp.

POZOSTAŁE WŁAŚCIWOŚCI EXECSG
- Zarządzanie pamięcią
- Planowanie zadań i wysyłanie wiadomości
- Zarządzanie przerwaniami
- Listy znaczników i obsługa UTF-8
- Wspólna biblioteka i zarządzanie urządzeniami
- Zarządzanie magistralą Zorro i PCI
- Emulacja 68K (bez JIT)
- Interfejs debugowania
- I wiele więcej?

KOMPONENTY SYSTEMU ROZWIJANE PRZEZ ODPOWIEDNIE ZESPOŁY
- Intuition (HYPERION)
- DOS (HYPERION)
- Workbench (HYPERION)

- Exec (EXEC SG TEAM)
- Zorro / PCI (EXEC SG TEAM)
- EMULACJA 68k (EXEC SG TEAM)

EXEC SG TEAM PRACUJE TAKŻE NAD OBSZAREM TYPU U-BOOT
- U-boot / OpenFirmware
- Amigaboot
- Loader
- X86 Emulator

Dodatkowo w filmie zawarto wyjaśnienia legalności, umów itp., a także wyjaśnienia przyczyn opóźnienia podania do wiadomości przedstawionych tutaj faktów, chociaż była pełna świadomość że opinia publiczna chciała te rzeczy usłyszeć.
[#28] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@MUFA-amigaone-pl, post #18

Nie widziałem. Może jak będę miał chwilę w weekend zerknę. Ale widzę już szybka odpowiedź na nurtujące mnie pytania.

Jednak dla mnie ta sytuacja że kernel jest własnością innych osób niż reszta systemu to jakiś absurd który jak zwykle w Ami świecie doprowadzi prędzej czy później do podziałów kłótni.

Kiedy wyszła ostania aktualizacja OS4 ? Nie mówię tutaj o wydaniach AEON.

Skoro ExecSG zawiera emulację bez JIT to co się stało z JIT ? Wydaje mi się że OS4 maiło 68k z JIR i nazywało się to jakoś na R. I kto ma do tego prawa ?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 18:02:52 przez Sventevith
[#29] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"
Cytat z tego wpisu na blogu:

[...] incorporating the original work of Carl Sassenrath and the AmigaOS team in 1985 as well as the work of others since then.

Przyczepię się do dwóch rzeczy:
  • Carl Sassenrath pracował nad exec.library nie tylko w roku 1985, ale również później - aż do bankructwa Commodore w 1994 roku. Współpracował przy produkcji konsoli Amiga CD32 i nie tylko. Wpis sugeruje jakby to inne osoby pracowały przy execu Amiga OS po 1985 roku.

    Znowu zaciera się kawałek historii, nie wiem w imię czego.
  • AmigaOS team - to sformułowanie nieprawidłowe. Nie było czegoś takiego jak "AmigaOS team" w roku 1985. Oczywiście był Amiga team. Nie było podziału na Amigę i jej system operacyjny.

Mam wrażenie, że fałszuje się historię. Całkowicie pomija się fakty związane ze sprzętem - komputerami Amiga oraz okresem Commodore.

A to właśnie w okresie Commodore Amiga rozwijała się najprężniej, jak również powstałe oprogramowanie było niezawodne. Sprzęt był dostarczany z niezbędnymi sterownikami. Nie było mowy o niestabilnym systemie, czy oprogramowaniu które wieszało komputer.

To wtedy nasz system realnie się rozwijał i przybrał bardzo dojrzałą formę.

Skreślanie z kart historii tego okresu przez te osoby jest nieodpowiedzialne. Nawet w latach 1985-1994 konferencje deweloperskie w Stanach Zjednoczonych przynosiły konkrety i były dużo bardziej profesjonalne! Te konferencje są w pełni udokumentowane, np. na płycie Amiga Developer CD.

Ludzie debatowali wówczas nad różnymi aspektami i rozwiązaniami wykorzystywanymi w komputerach Amiga. Każdego roku można było poczytać serię pokaźnych i rzetelnych artykułów poświęconych programowaniu.

Dzisiaj ludzie z Hyperion/A-EON wpadli w pułapkę, bo chcą duplikować światowe osiągnięcia, jednakże nadal wiele programów nie zostało dopracowanych. Powinni realizować zadania jedno za drugim.

W związku z wszystkim tym co napisałem powyżej, ludzie od NG nie powinni dziwić się nieprzychylnemu stanowisku wielu Classicowców odnośnie NG. Czy to będzie Amiga NG, czy też rozwiązania pochodne - MorphOS (które jest bardzo podobne).

Według mnie nikt nie powinien się ścigać, tylko dokończyć zadania, i spróbować zawiązać współpracę.

Amigę, mimo że poznałem dopiero w ok. 1992 roku i nie znałem wcześniejszych jej dziejów, właśnie cenię od samego początku aż po sam - nieokreślony koniec. Pamiętam walkę i nadzieję, pamiętam starania ludzi by Amiga nie została zapomniana. By wydobyć jej walory itp.

Dzisiaj w obliczu współczesnych rozwiązań, ludzie od NG zapominają zupełnie o tym, ważnym dla mnie i nie tylko, okresie. Nie potrafię tego zapomnieć i radzę kolegom od NG, by również przypomnieli sobie fakty i kroki milowe w rozwoju platformy, wyciągnęli wnioski.

Odcinać się od tego, a zarazem pisać, że opiera się swoje działania o "pracę Carla Sassenratha w 1985 roku oraz działania oryginalnego teamu AmigaOS z tego roku" jest nieodpowiedzialne i niesprawiedliwe.

Sądzę, że długa i burzliwa historia Amigi, którą nieprzerwanie śledzę, mnie czegoś nauczyła. Można zestawić pewne fakty historyczne, a nawet znaleźć prawidłowości na ich podstawie, które zawsze rządziły Amigą.
[#30] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@Hexmage960, post #29

w okresie Commodore Amiga rozwijała się najprężniej


Tak, bo to Commodore wymyślił OCS i komputery wyposażone weń (albo jego "podrasowaną" odmianę - ECS) sprzedawał do 1994 roku w którym się zawinął.

jak również powstałe oprogramowanie było niezawodne


Taaak...

GraphiCraft (napisany przez specjalistów z Commodore) cudem nie powiesił się na prezentacji Amigi w Lincoln Center.
Amiga 1000 potrzebowała wczytywać Kickstart z dyskietki, bo ROM usiany był bugami i trzeba by wypalać nowe kości po ich poprawieniu
Zresztą Workbench 1.1, wypuszczony krótko po premierze A1000 zawierał... praktycznie same bugfixy.

wymieniać dalej?

Moim zdaniem inżynierowie i programiści z Commodore nie byli jakimiś cudotwórcami czy magikami. Tak jak każdemu zdarzało im się popełnić błędy, których trzeba było szukać i które trzeba było poprawiać. Normalka.

Dzisiaj ludzie z Hyperion/A-EON wpadli w pułapkę, bo chcą duplikować światowe osiągnięcia, jednakże nadal wiele programów nie zostało dopracowanych


...programów napisanych przez ludzi z Hyperion/AEON? Których?

Ludzie debatowali wówczas nad różnymi aspektami i rozwiązaniami wykorzystywanymi w komputerach Amiga. Każdego roku można było poczytać serię pokaźnych i rzetelnych artykułów poświęconych programowaniu.


Ale wiesz, że komputerów Amiga używało wówczas tysiące razy więcej ludzi niż dziś? pomysł
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem