Komentowana treść: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"
[#31] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@rgrg2, post #23

ja moge jak mi powiecie jak:)
[#32] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@recedent, post #30


Taaak...

GraphiCraft (napisany przez specjalistów z Commodore) cudem nie powiesił się na prezentacji Amigi w Lincoln Center.
Amiga 1000 potrzebowała wczytywać Kickstart z dyskietki, bo ROM usiany był bugami i trzeba by wypalać nowe kości po ich poprawieniu
Zresztą Workbench 1.1, wypuszczony krótko po premierze A1000 zawierał... praktycznie same bugfixy.

wymieniać dalej?

Moim zdaniem inżynierowie i programiści z Commodore nie byli jakimiś cudotwórcami czy magikami. Tak jak każdemu zdarzało im się popełnić błędy, których trzeba było szukać i które trzeba było poprawiać. Normalka.

Kolega dawno nie używał Amigi a za dużo MorphOSa. Nie ma zupełnie porównania pomiędzy stabilnością systemu i oprogramowania na Amiga OS3 (a nawet 1.3 i 2) a Amiga OS4.

Jejku, kiedy pracuję godzinami na Amidze 1200 system nie wiesza mi się nigdy, gdy pracuję z większością oprogramowania.

I dokładnie tak samo działało mi się kiedyś na Amidze CDTV.

Oprogramowanie w większości, nawet to pisane przez amatorów, jest stabilne i niezawodne.

To prawda, że tak naprawdę dopiero od wersji Amiga OS1.3 system stał się odpowiednio dojrzały i dopiero z tym systemem były sprzedawane Amigi 500.

Niestety w przypadku Amiga OS4 było sporo czasu, by system dojrzał.

Daję słowo, że jeśli miałbym wybierać między Sam440ep a Amigą 1200 jako jedyną dostępną platformę - wybrałbym Amigę 1200.

...programów napisanych przez ludzi z Hyperion/AEON? Których?

No jak to? Libre Office, TimberWolf?

Ale wiesz, że komputerów Amiga używało wówczas tysiące razy więcej ludzi niż dziś? pomysł

Tak, to prawda. Chodziło mi o konferencje deweloperskie. Przecież dzisiaj też jest z kilkadziesiąt (kilkaset?) osób, które bierze w nich udział. Ale porównaj wyniki konferencji z ostatnich 5 lat z tym, co się działo na konferencjach za czasów Commodore.

Przecież tutaj nie ma prawie żadnych sensownych wniosków. Dlaczego nie omawia się poszczególnych komponentów Amiga OS - bibliotek, urządzeń, plików? Tylko jakieś górnolotne zapowiedzi typu 64-bit lub wiele rdzeni. Przecież nic nie dzieje się natychmiast, to są długotrwałe procesy.

Tak, bo to Commodore wymyślił OCS i komputery wyposażone weń (albo jego "podrasowaną" odmianę - ECS) sprzedawał do 1994 roku w którym się zawinął.

Zupełnie kolega umniejsza zasługi Commodore na polu rozwoju naszego komputera. Sama pierwsza Amiga była super mocarna. Ale do użytków jednak A1200 z OS 3 i HDD spisuje się lepiej.
[#33] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@Sventevith, post #28

Kiedy wyszła ostania aktualizacja OS4 ?


W grudniu 2016r, jako pochodna wydanej miesiąc wcześniej wersji systemu dla debiutującego komputera Amiga One X5000 020. Teraz będzie premiera Tabora, więc...

Skoro ExecSG zawiera emulację bez JIT to co się stało z JIT ? Wydaje mi się że OS4 maiło 68k z JIR i nazywało się to jakoś na R. I kto ma do tego prawa ?


Kernel zawierający m.in. emulator 68k, jest najważniejszym modułem Kickstartu, ale jest to zarazem jeden z kilkudziesięciu modułów, jakie się w nim znajdują. Petunie.library jest osobnym modułem i skoro w wsytąpieniu wyraźnie zaznaczyli że nie mają wpływu na rozwuj emulacji 68 JIT, to należy rozumieć że wciąż pozostaje to pod pieczą Hyperionu.

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 19:49:59 przez MUFA-amigaone-pl
[#34] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@Hexmage960, post #32

Kolega dawno nie używał Amigi a za dużo MorphOSa. Nie ma zupełnie porównania pomiędzy stabilnością systemu i oprogramowania na Amiga OS3 (a nawet 1.3 i 2) a Amiga OS4.


A i owszem, MorphOSa używam sporo dłużej niż AmigaOS 3.x i - szczerze mówiąc - jak muszę odpalić swoją A1200 z "czystym" 3.1 i zrobić coś więcej niż odpalić grę przez WHDLoad to aż mnie trzęsie. Przyzwyczaiłem się do wielu drobnych udogodnień w systemie i trudno mi bez nich funkcjonować. Tak, wiem że można zainstalować dziesiątki "pchełek", które pomogą tu i ówdzie. Tylko że... tracimy wtedy Twoją mityczną stabilność i niezawodność. Co do "stabilności systemu i oprogramowania" na AmigaOS4 się nie wypowiem, bo tego systemu nie posiadam.

No jak to? Libre Office, TimberWolf?


Z tego co wiem to działającego Libre Office nikt (poza developerami) na dysku jeszcze nie ma. Co do TimberWolfa - to nie jest dzieło ani Hyperionu, ani A-EON. Projekt stworzyli (z tego co wiem) bracia Frieden, w ramach bounty.

Tak, to prawda. Chodziło mi o konferencje deweloperskie. Przecież dzisiaj też jest z kilkadziesiąt (kilkaset?) osób, które bierze w nich udział.


To chyba normalne, że jeśli użytkowników było ileś tysięcy razy więcej to i developerów - proporcjonalnie - też? Ba, byli wśród nich profesjonaliści którzy z pisania programów na Amigę żyli i płacili rachunki. Znajdziesz dziś takich?
[#35] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@Hexmage960, post #29

Przyczepię się do dwóch rzeczy:
Carl Sassenrath pracował nad exec.library nie tylko w roku 1985, ale również później - aż do bankructwa Commodore w 1994 roku. Współpracował przy produkcji konsoli Amiga CD32 i nie tylko....


Steven nie prowadził seminarium historycznego, którego przedmiotem były szczegółowe dzieje rozwoju exec.library, a tym bardziej konsoli CD32. Tego typu wystąpień, oczekuj po retroimprezach, na AmiWest mowi się raczej o przyszłości, a to krótkie nawiązanie do pracy Carla, było tylko taką formą wstępu i niczym więcej.
[#36] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@MUFA-amigaone-pl, post #35

Steven nie prowadził seminarium historycznego, którego przedmiotem były szczegółowe dzieje rozwoju exec.library, a tym bardziej konsoli CD32. Tego typu wystąpień, oczekuj po retroimprezach, na AmiWest mowi się raczej o przyszłości, a to krótkie nawiązanie do pracy Carla, było tylko taką formą wstępu i niczym więcej.


Niestety, w dostepnej na razie czesci prezentacji nie do konca wiadomo co Steven chce powiedziec. Skoro to sie nazywa Devcon to zakladalbym ze jego wyklad jest skierowany do programistow, ale ogladajac/sluchajac ma sie bardziej wrazenie ze mowi sloganami do zwyklych uzytkownikow. Troche szkoda... Dlaczego takie odnioslem wrazenie? Do tego nawiaze odpowiadajac na druga Twoja wiadomosc.
[#37] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@recedent, post #34

To chyba normalne, że jeśli użytkowników było ileś tysięcy razy więcej to i developerów - proporcjonalnie - też? Ba, byli wśród nich profesjonaliści którzy z pisania programów na Amigę żyli i płacili rachunki. Znajdziesz dziś takich?

@Recedent
OK.

Przydałyby się jakieś materiały z tych konferencji. Na Commodorowskich konferencjach udostępniono szereg materiałów dyskowych. Oto zaledwie fragment:

Waszyngton 1988:
Dysk 1: Amiga Techniques, Assembler, DOSHandlers, Graphics, JimmDemos, MultiplePorts, SystemWedges.
Dysk 2: Audio, Blitter, IFF, StartingAmigaC.
Dysk 3: AutoBoot, CTipsAndTricks, IEEE, Printer.
Dodatki: BlitLabAndDFC, Example Code, Hard Disk, SRT, Tech Articles, Utilities.

San Francisco 1989:
Dysk 1: Commodities, Graphics, Intuition.
Dysk 2: Amix, ARexx, Debug, IFF, International, Potpourri, Workbench

Atlanta 1990:
Dysk 1: Devices, Libraries, Tools.
Dysk 2: AppShell, Libraries.
Dysk 3: Debug, Fun&Fonts.

Milan 1991:
Dysk 1: Libraries.
Dysk 2: AA, ARexx, Bullet, Locale, Network, SCSI, Tiga.
Dysk 3: Debug.
Dysk 4: AdaptingToFonts, AmigaGuide, AppShell, Compatibility, Installer, Migrating, Style, Tools.

Orlando 1993:
Dysk 1: ARexx, DebugTools, IFF, Intuition3.0
Dysk 2: AmigaGuide, ASLTester, AVPlayer, DataTypes, Installer, Locale.
Dysk 3: ColorWheel, FD, Graphics.
Dysk 4: CAMD, Compatibility, ListView, Networking2, Notes, PCMCIA, Tools.

Wszystko dostępne na płycie Amiga Developer CD.

@Mufa
Żeby tworzyć przyszłość, trzeba uszanować przeszłość.

Co do niestabilnego oprogramowania to uczciwie przyznam nie jest od czasów NG, ale wcześniej. Już od ok. 2002 roku można było uświadczyć źle napisane lub przeniesione programy na Amigę, również Amigę 1200.

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 21:21:38 przez Hexmage960
[#38] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@Hexmage960, post #37

Watek tego co bylo mozna zalozyc na forum. My wiemy ze bylo fajnie, duzo, byly pieniadze. Narazie jest jak jest i trzeba sie cieszyc ze nie jest gorzej.
[#39] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@MUFA-amigaone-pl, post #27

Jak obiecalem wyzej, tutaj komentarze z perspektywy programisty.

WŁASNOŚĆ
- Teraz należy do Trevora Dickinsona
- Steven Solie powołany kierownika zespołu
- Zawarty kontrakt Hyperionem
- Nowe logo!


Zupelnie nieistotny zestaw informacji jezeli chodzi o Devcon.

AKTUALNY STATUS
- Prywatne repozytorium, wiki, lista mailingowa itp.


Dobrze. Mozna liczyc na to ze pozwoli im to usprawnic prace. Troche sie boje tylko o wiki, mam nadzieje ze nie bedzie ich rozpraszac.


- Zbudowane jądra dla wszystkich komputerów


Czyli poradzili sobie ze zrodlami ktore dostali i moga z nimi pracowac. Dobrze, chociaz nie wiem czy trzeba sie tym chwalic.


- SDK wydany do testowania


Czyli maja kompilator i pliki naglowkowe. To znowu nic wielkiego, wynika to z punktu powyzej.


- Nowy silnik API DMA


To jest ciekawe ale nie ma konkretow.

KOMITET PODEJMUJĄCY DECYZJĘ NA WYSOKIM SZCZEBLU


To nieistotna dla developerow informacja

ZESPÓŁ DEVELOPERÓW


Nieistotna informacja.

- Potencjalni zainteresowani współpracą mogą kontaktować się na e-mail steven@solie.ca


Czyli "szukamy wsparcia". Warto zanotowac.

CO TO JEST EXECSG?


ExecSG istnieje juz od bardzo dawna. Nieistotna informacja.

POZOSTAŁE WŁAŚCIWOŚCI EXECSG
- Zarządzanie pamięcią

Istnieje w exec od pierwszej wersji kickstarta, jest obecne w *kazdym* systemie operacyjnym. Truizm.


- Planowanie zadań i wysyłanie wiadomości

Tlumaczenie cie zawiodlo. Codzi i zarzadzanie zadaniami (multitasking) i komunikacje miedzy procesami (IPC). Jedno i drugie istnieje w exec od pierwszej wersji kickstarta i jest znowu obecne w *kazdym* systemie operacyjnym. Truizm.


- Zarządzanie przerwaniami

Istnieje w exec od pierwszej wersji kickstarta, jest obecne w *kazdym* systemie operacyjnym. Truizm.


- Listy znaczników i obsługa UTF-8

Znowu tlumaczenie zawiodlo. TagList sie nie tlumaczy a to o to chodzi. Pierwsze bylo juz w utility, dobrze ze do exec wyemigrowalo skoro exec i tak uzywa TagList. To drugie jest nowe i to jest ciekawostka.


- Wspólna biblioteka i zarządzanie urządzeniami

Wsparcie dla bibliotek (.library) i urzadzen (.device). Znowu truizm i znowu bylo "od zawsze"


- Zarządzanie magistralą Zorro i PCI

PCI juz bylo w expansion.library pod OS4, fajnie ze zorro doszlo.


- Emulacja 68K (bez JIT)

To jest nowe i faktycznie sugeruje ze nie maja kontroli nad Petunia.


- Interfejs debugowania
- I wiele więcej?


Za malo informacji. Prymitywny system do debugowania (SAD) byl praktycznie "od zawsze".

KOMPONENTY SYSTEMU ROZWIJANE PRZEZ ODPOWIEDNIE ZESPOŁY

Mozna sie klocic czy to dobrze czy to zle, ale jak dla mnie jest to informacja pod tytulem "co musial sprzedac/oddac hyperion".

EXEC SG TEAM PRACUJE TAKŻE NAD OBSZAREM TYPU U-BOOT
- U-boot / OpenFirmware
- Amigaboot
- Loader
- X86 Emulator


U-boot ma fragmenty kodu od Friedenow i innych, fakt. Chodzi o komende boota i kosmetyczne poprawki uboota. Fajnie ze to robia ale i tak nie maja wyjscia. Amigaboot + Loader to pewnie komenda boota+slb (domyslam sie bo brak dokladnych informacji). X86 emulator jest w openfirmware i u-boot (na dosc swobodnej licencji, byl tez uzywany na przyklad w X11 pod uniksami) bo jest uzywany do inicjalizacji kart graficznych. To ze go poprawiaja to dobrze, ale to tez nie jest ich wynalazek. Ot, poprawki konieczne zeby np. taki radeon sie podniosl przy starcie.

Podsumowujac - duzo gadania o niczym, duzo stron prezentacji zrobionych na sile i nie wiadomo do kogo skierowanych. Dla przecietnego programisty to takie maslo maslane. Niestety.
[#40] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@mschulz, post #39

Nic dodac nic ująć, z tym, że devconu byly 2 dni więc może na innych prezentacjach było lepiej.
[#41] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"
[#42] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@rgrg2, post #41

Druga czesc filmu mowi ze skupia sie wlasciwie na tym co Trevor powie (Tabor, lepsze "debugowanie", multicore).
Ogladajac film mam wrazenie ze Steven przynajmniej nie wie jak sie za to zabrac. Gdy sa pytania o wymiane wiadomosci on nie wie jak to zadziala, czy w ogole zadziala. Gdy jest rozmowa o wielu rdzeniach wraca do jednego z artykulow braci Frieden, tak jakby nie mial wiedzy na ta chwile jak to dziala w aktualnym amigaos (to samo tyczy sie wiadomosci). Oczywiscie moze ja to tak odbieram. Fajnie ze jest ekipa a teraz do roboty.
[#43] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@stefkos, post #42

Ale do roboty Ty czy oni?
[#44] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@deez, post #43

Ja robie caly czas. Jak jest zima to musi byc zimno:)
A na serio, cos tam ogarniam ale idzie ciezko. Trzymaj kciuki bym szybko sie przeprowadzil.
Przepraszam za wychodzenie poza temat.
[#45] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@Hexmage960, post #32

Oprogramowanie w większości, nawet to pisane przez amatorów, jest stabilne i niezawodne.


Kiedyś na Amidze odpalało się zestaw Enforcer + Mungwall + coś do łapania debugu do pliku. Pamiętam, że używałem czegoś co przy okazji wyplucia czegoś przez duet E+M migało ekranem.

Oj jak ekran czasem migał jak się zdarzyło zapomnieć że debug w tle siedzi...
[#46] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@Hexmage960, post #32

Oprogramowanie w większości, nawet to pisane przez amatorów, jest stabilne i niezawodne.


Przejzyj sobie zrodla niektorych z tych jakze stabilnych i niezawodnych programow. Wlos sie na glowie jezy i siwieje.

Nie, amigowe oprogramowanie nie bylo stabilne i niezawodne. Duzo jest napisane ze zlamaniem podstawowych regul C, duzo dziala z przypadku (bledne uzycie va_list jest az zbyt nagminnie praktykowane). Duzo z tego dzialalo tylko i wylacznie dlatego, ze system nie mial ochrony pamieci i programy mogly siac gdzie popadnie bez zbyt wielu skutkow ubocznych.
[#47] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@hrw, post #45

Kiedyś na Amidze odpalało się zestaw Enforcer + Mungwall + coś do łapania debugu do pliku. Pamiętam, że używałem czegoś co przy okazji wyplucia czegoś przez duet E+M migało ekranem.

Oj jak ekran czasem migał jak się zdarzyło zapomnieć że debug w tle siedzi...

O to mi właśnie chodzi. Dzisiaj programiści przenoszący programy nie starają lub nawet nie są w stanie debugować własnych programów! Tak wiele się zmieniło.

Pamiętam wysiłki programistów jeszcze w 1994 roku. Ludzie podzielili się wówczas i każdy poszedł w innym kierunku. Fred Fish przeniósł oprogramowanie deweloperskie z Unixa (GeekGadgets). Jedna z pierwszych wersji GCC znajduje się na dysku CDPD IV od Almathery.

Z drugiej strony powstał Amiga OS3.5, co też nie wszystkim się podobało a dla niego kompilator Storm C. GoldED stał się niepisanym standardem. Jest to bardzo dobry edytor, jednak programista powinien mieć wybór. Wysiłki innych programistów zostały po części pogrzebane.

Aktualnie to sam nie wiem, ale pamiętam tamte czasy, mam porównanie i widzę jak bardzo zmieniło się oprogramowanie na Amigę. Niestety ludzie przyzwyczaili się do gotowców, które wystarczy przenieść, jednak których debugowanie nie jest możliwe.

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 10:31:29 przez Hexmage960
[#48] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@mschulz, post #46

Podaj proszę konkretne przykłady takich programów z udostępnionym kodem źródłowym, to będziemy mogli się przyjrzeć.

Ja mogę podać przykłady programów, które cenię. Z tych "amatorskich", to DirWork, Directory Opus, TrackDOS, DiskSalv2, HEX, Snoopy, OctaMED, DICE, programy Adama Dawesa, programy Guido Mersmanna, emulator MagiC64 i wiele wiele innych o których w tej chwili nie pamiętam.

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 10:43:30 przez Hexmage960
[#49] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@Hexmage960, post #47

Jezeli mowisz o amigowych to mysle ze teraz wiecej wiedza niz kiedys. Jezeli chodzi o reszte jest roznie, jednak nie mowimy o reszcie.
StormC nie powstal tylko dlatego ze powstal AmigaOS3.5, nie mowiac ze mial mase bledow.
Do tego co ma StormC do GoldED? GoldED to tylko edytor z kilkoma wtyczkami, Storm to juz "cale" srodowisko programistyczne.
Napisz co jest zlego w przeniesieniu oprogramowania? Tym bardziej takiego co jest lepiej napisane. Tym bardziej ze takie oprogramowanie mozna naprawic no ale jak sie nie chce.

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 10:46:46 przez stefkos
[#50] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@stefkos, post #49

Do tego co ma StormC do GoldED?

Odpowiedź brzmi: StormC był udostępniany z własnym edytorem StormED, jednakże w opcjach miał jeszcze GoldED.

Napisz co jest zlego w przeniesieniu oprogramowania? Tym bardziej takiego co jest lepiej napisane. Tym bardziej ze takie oprogramowanie mozna naprawic no ale jak sie nie chce.

Generalnie nie ma nic złego w przenoszeniu, o ile te programy wynikowe są odpowiednio stabilne. Często słyszę, że ktoś "nie jest w stanie naprawić jakiegoś błędu". I dotyczy to tylko portów.

W przypadku autorskich programów, autor jest w stanie naprawić takie błędy. Nie zawsze jest to łatwe, ale jest możliwe.

Dlatego też takie programy jak PeteFTP, czy TuneNet są OK. W przeciwieństwie do np. OWB (Orygin Web Browser), który potrafi (losowo lub na pewnych stronach) zawiesić się lub nawet cały system. To niedopuszczalne w mojej opinii.
[#51] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@Hexmage960, post #50

Wlasciwie kazdy edytor mozesz podpiac do kazdego kompilatora. Chyba ze edytor nie jest do tego przystosowany. StormC to pakiet, GoldED to edytor jak sama nazwa mowi.
Nie nie dotyczy to tylko portow.
PeteFTP i TuneNet to pchelki w porownaniu z OWB, rozumiesz roznice?
PeteFTP napisal jeden czlowiek, TuneNet jeden, OWB z calym silnikiem pewnie ze 100 albo i wiecej osob. To chyba normalne ze ciezko jest naprawic cos co robilo tyle ludzi przez n-lat. Jest to jednak mozliwe (patrz np co robi Bigfoot).
Mozesz wiec zakonczyc kolejna wojne o to ze kiedys bylo lepiej bo nie nie bylo.
[#52] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@Hexmage960, post #50

@Hexmage960
Powiedz mi jak sądzisz ile osób zainteresowanych w/w newsem, skoro dotyczy on ściśle NG jest zainteresowanych czytaniem Twoich jałowych i nic niewnoszących wynurzeń o tym "jak to super było za C= i jak stabilnie..." Halo Hexmage960 obudź się! Commodore zbankrutowało mamy rok 2019 jeszcze i nadal mimo, że jest nas mało, są ludzie zainteresowanie AmigaOne, AOSem w wersji 4.x itd. Praktycznie co wątek o NG to zaraz pac i już jest Hexmage960 piszący to samo jak zacięta płyta - bezkrytycznie i bezrefleksyjnie o tym samym i co najgorsze mijając się z prawdą...
[#53] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@RadziN, post #52

Mam do wyboru kilka opcji:
1. Pisać jak widzę sytuację z oprogramowaniem,
2. Nie pisać nic, mimo tego, że widzę problem,
3. Olać sprawę i wrócić do swoich obowiązków.

Nie trolluję, nie piszę bezsensownych postów, czy krytyki obozu NG.

Nie chcę moimi wypowiedziami nikogo urazić.

Interesowałem się sytuacją na polu OS4, ale widzę że ludzie wrzucają moje wypowiedzi do jednego worka "jałowych i nic niewnoszących wynurzeń", a czasy Amigi za Commodore do zamierzchłej przeszłości.

Wiem zatem, z której opcji skorzystam.
[#54] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@Hexmage960, post #53

Opcja 1 jest ok o ile cos wnosi.
Fajnie ze piszesz, ludzie rozumieja co chcesz przekazac jednak troche sie mijasz z prawda.
Popatrz na siebie np. kiedys pisales slabe programy, teraz coraz lepsze i lepsze. To co pisze o Tobie obala twoja teze ze programisci olewaja sprawe z bledami.
Oczywiscie jest tez wielki swiat tuz obok gdzie programistow przybywa "w tysiacach dziennie" i tam pewnie czesciowo to sie dzieje (ze pisza blednie programy). Jednak to tez efekt skali, czasu, etc. . Przy amigach zostalo nas malo wiec malo tez jest tych "slabszych".
Naprawde OWB nie jest takie slabe jakie sie wydaje. W srodku sa silniki od wyswietalnia stron, obslugi sieci, obslugi javascript, css, szyfrowanie i tak dalej.
[#55] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@rgrg2, post #41

Jest też już część trzecia, prezentująca edytor tekstu Struct od Marka Rittera. Co do drugiej, to poza przedstawianiem celów i założeń, które w niektórych aspektach pokrywają się z tym co zamieszczono w newsie, były dyskusje i pytania od programistów. Wskazano że problemem, który nie pomaga w szybkim rozwoju jest zbyt duża liczba wspieranych komputerów i najwygodniej byłoby usunąć wsparcie dla komputerów retro typu Pegasos czy AmigaOne XE. No ale bez obaw to wsparcie raczej zostanie.

Dzisiaj dzień trzeci, klasyczny, czyli gratka dla Hextreme, a dla sympatyków Amigi NG, chwila przerwy przed miejmy nadzieję kluczowym wystąpieniem Dickinsona w sobotę oraz niedzielną prezentacją Tabora przez Tonego Wyatta, który jak sądzę przedstawi ten komputer wraz systemem w wersji bardzo zbliżonej do wersji rynkowej, w tym kilka narzędzi jakie dosżły w ostatnich latach do systemu AOS 4, a nie były dotąd znane publicznie.

Będzie też Q&A do Stevena Solie, tak więc wszystko co najlepsze jeszcze przed nami.

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 19:54:33 przez MUFA-amigaone-pl
[#56] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@MUFA-amigaone-pl, post #55

Zbyt duza ? Przecieź tych kompów było jak na lekarstwo.
Zapewne klasyka nie mieli na myśli.
[#57] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@Sventevith, post #56



Według slajdu z prezentacji, trochę tego było, a nie ma na nim najstarszej Amigi One SE, która chyba nie jest już wspierana. Generalnie wszystko na liście poniżej X1000, Steven uznał za balast. No wywiązała się jeszcze dyskusja o AmigaOne 500, bo ta konstrukcja ma jednak PCI-E itp, więc można by ją podciągnąć pod sprzęt współczesny. Reszta to już maszynki retro z ubiegłego dziesięciolecia, które rozwiązaniami technicznymi przypominają bardziej sprzęt używany przez sympatyków niebieskiego motyla, niż hardware, który od dekady jest kupowany przez ludzi sympatyzujących znakowi kraciastej piłeczki. No ale wspierać trzeba, bo jakaś tam (zapewne mniejszościowa) grupa użytkowników wciąż tego używa, a na luksus utraty tych ludzi nie można sobie pozwolić.

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 21:20:42 przez MUFA-amigaone-pl
[#58] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@Sventevith, post #56

Hmm, dla klasyka wydany został jednak AOS 4.1, który jest nawet dość atrakcyjny cenowo. Co do wycofania wsparcia części starszych komputerów to realia IT są jakie są - przejście na 64 bity jest znacznie prostsze gdy nie musisz się martwić o wsteczną kompatybilność. Tyle tylko, że sam system 64-bitowy to nie wszystko... Bez tańszej alternatywy sprzętowej taki krok, w tak małym środowisku, byłby zbliżony do samobójstwa. Ideałem było by wypuszczenie 2 wersji systemu: 64 bitowy, ze wsparciem dla wielu rdzeni i 32 bitowy dla starszych maszyn. Jednak tu pozostaje pytanie: A co z bazą oprogramowania? Stąd jest jak jest - praca się ślimaczy, bo ciągną zależności wcześniejszych bibliotek i architektur (trzeba ostro kombinować jak zachować zgodność wsteczną). Dodajmy do tego ograniczone możliwości finansowe i zasoby ludzkie i wiele rzeczy staje się jasne. Patrząc na filmy na YT zastanawiam się też nad średnim wiekiem dewelopera AOS / MOS... Strasznie dużo tego srebra na głowach i śladów doświadczeń życiowych na twarzach, a to też ma wpływ na decyzje (im człowiek bardziej doświadczony życiem tym mniej skłonny do ryzyka)...
[#59] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"
[#60] Re: Trevor Dickinson przejmuje kernel "Exec SG"

@Hexmage960, post #53

Opcja nr 3 zdecydowanie, baw się chłopie. Wal wzdymacza w ucho, to typ od którego tow. lenin mógłby się uczyć dialektyki. ps. NDA.

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 22:20:21 przez fazior
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem