Komentowana treść: Amiga drugim najlepszym komputerem wszech czasów
[#1] Re: Amiga drugim najlepszym komputerem wszech czasów
Amiga powinna być na pierwszym miejscu. Obstawiam pomyłkę.
[#2] Re: Amiga drugim najlepszym komputerem wszech czasów
PC na pierwszym??? Smiech




...
Bo to żart, prawda?
[#3] Re: Amiga drugim najlepszym komputerem wszech czasów

@snajper, post #2

Co by nie mowic ostatecznie pecet wykosil wszystkich konkurentow.
[#4] Re: Amiga drugim najlepszym komputerem wszech czasów

@MUFA-amigaone-pl, post #3

Ale z Apple musi być krucho. Pewnie The Guardian będzie musiał przeprosić że tak źle potraktował komputery najbardziej postępowej i kolorowej firmy na świecie. Wiecie zresztą dobrze o co mi chodzi.
[#5] Re: Amiga drugim najlepszym komputerem wszech czasów
W oryginale jest napisane, że to ranking komputerów domowych. Umieszczenie tam IBM PC jest mocno naciągane - akurat ten model był wyborem do domu, taaa Zresztą autorzy sami się nie mogą zdecydować czy kryterium są możliwości techniczne, popularność wśród nabywców (ZX), czy to, że zdominują "dom", ale dopiero w przyszłości (PC vs IBM PC).

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 21:01:36 przez Jacques
[#6] Re: Amiga drugim najlepszym komputerem wszech czasów

@snajper, post #2

Sorry, ale PC wygrał wojnę z CAŁĄ konkurencją jaka toczyła się przez ostatnie 30 lat. Należy się pierwsze miejsce jak psu buda.

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 21:05:26 przez ingenic
[#7] Re: Amiga drugim najlepszym komputerem wszech czasów

@ingenic, post #6

Baju baju, wygrał Archimedes bo wprowadził na rynek Arma.
[#8] Re: Amiga drugim najlepszym komputerem wszech czasów

@michal_zukowski, post #7

Może w Twoim kucykowie, ale w prawdziwym świecie to PC wygrał również z Archimedesem. Archimedes to taka wyspiarska "AMIGA" i tylko brytyjska, bo poza wyspami Acorn nie istniał.
[#9] Re: Amiga drugim najlepszym komputerem wszech czasów

@ingenic, post #8

Podejrzewam, że rzookol miał na myśli że ARM jest dominującą architekturą wśród procesorów stosowanych dziś w urządzeniach konsumenckich.
[#10] Re: Amiga drugim najlepszym komputerem wszech czasów

@recedent, post #9

Szczególnie, że nawet użyłem słowo "arm", ale po co czytać całe zdanie. Lepiej napisać bzdurną odpowiedź. Dodatkowo Riscos, jest to jedyny system operacyjny (prócz MorphOSa/AmigaOS4), który jest rozwijany z systemów na komputery domowe z lat 80tych i który działa na względnie nowych rozwiązaniach sprzętowych.
[#11] Re: Amiga drugim najlepszym komputerem wszech czasów

@recedent, post #9

Wiem co miał na myśli, ale tu mowa o komputerach wszech czasów, a nie o tym co siedzi w mikrofalówce czy telewizorze.
Archimedes to bardzo dobry komputer, ale z racji na wysoką cenę (popularne model Amig czy Atari były tańsze i powszechniejsze) to nie zdobył popularności dalej niż w Wielkiej Brytanii. A dziś ze względu na rzadkość występowania pozostaje tylko ciekawostką kolekcjonerską i nic więcej.

A z ciekawostek "taniość" ARM niebawem się skończy jak tylko NVIDIA położy łapy na ARM:

link
[#12] Re: Amiga drugim najlepszym komputerem wszech czasów

@ingenic, post #11

Jeśli IBM PC model 5150 wygrał ranking bo dzisiejsze komputery domowe to jego "duchowi spadkobiercy" to równie dobrze Archimedes mógł być zwycięzcą bo smartfonów na ARMie (czyli jego spadkobierców) jest kilkakrotnie więcej niż tych pecetów.

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 07:48:05 przez recedent
[#13] Re: Amiga drugim najlepszym komputerem wszech czasów

@recedent, post #12

Trochę to naciągane... PC pozostał pecetem - modularna budowa, zgodność x86, pc speaker ;)
A Ty piszesz o smartfonach :)
[#14] Re: Amiga drugim najlepszym komputerem wszech czasów

@snajper, post #2

Największe pomyłki na tej liście to pozycję atari, przecież to nie są komputery
[#15] Re: Amiga drugim najlepszym komputerem wszech czasów

@ingenic, post #11

A z ciekawostek "taniość" ARM niebawem się skończy jak tylko NVIDIA położy łapy na ARM:


Bo? Zarzna producentow procesorow slepo wierzac w to ze sami przejma caly rynek? Nierealne. Predzej rynek przestawi sie na RiscV. NVIDIA kupuje ARM wiedzac ze te procesory nadal maja przyszlosc.
[#16] Re: Amiga drugim najlepszym komputerem wszech czasów

@_Skiba, post #14

Największe pomyłki na tej liście to pozycję atari, przecież to nie są komputery


Nie bluźnij :D
[#17] Re: Amiga drugim najlepszym komputerem wszech czasów

@Drakon, post #16

Ja tam widziałem Atari w ofercie hurtowni rolniczej:



[#18] Re: Amiga drugim najlepszym komputerem wszech czasów

@recedent, post #17

Nie obraź się, ale dla mnie rasizm dotyczący retrokomputerów jest takim samym objawem kretynizmu, co rasizm ze względu na kolor skóry, pochodzenie czy rasizm kulturowy.



Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 09:09:56 przez Drakon
[#19] Re: Amiga drugim najlepszym komputerem wszech czasów

@Drakon, post #18

To raczej "markizm" niż "rasizm" w tym wypadku. Moim zdaniem daleko idąca personifikacja sprzętu (czy jest to Amiga, czy Atari czy inny Archimedes) jest patologią. Jeśli reagujesz agresją na użytkownika (vide: "Atarowca wal z gumowca") to jest to oczywiście przeginanie. Jeśli obrażasz się bo ktoś "brzydko" nazwał urządzenie, rzecz, np. C64 "mydelniczką" albo peceta "grzybem" (swoją drogą - ciekawe skąd to określenie się wywodzi) to uważam, że coś tu jest nie tak z hierarchią wartości. Ale to tylko moje zdanie.

Poza tym - jeśli określenie "rolnik" jest dla kogoś obraźliwe to okazuje się, że ten "ktoś" pogardliwie traktuje tę właśnie grupę zawodową. Śliski temat...
[#20] Re: Amiga drugim najlepszym komputerem wszech czasów

@recedent, post #19

albo peceta "grzybem" (swoją drogą - ciekawe skąd to określenie się wywodzi)

Może dlatego, że w pewnym momencie zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu.
[#21] Re: Amiga drugim najlepszym komputerem wszech czasów

@recedent, post #17

Rolnicy już dawno obalili ten mit związany z rzekomym wykorzystywaniem przez nich atari. Były tylko przeprowadzane próby i ponoć to to nawet się nie nadawało do zaprogramowania łańcucha na rozrzutniku.
[#22] Re: Amiga drugim najlepszym komputerem wszech czasów

@recedent, post #19

C64 "mydelniczką" albo peceta "grzybem" (swoją drogą - ciekawe skąd to określenie się wywodzi)


stąd, że grzyby to zaraza i trzeba je zwalczać. boks
[#23] Re: Amiga drugim najlepszym komputerem wszech czasów

@recedent, post #19

Moim zdaniem patologią jest KAŻDY przejaw poniżania czy choćby wyśmiewania odmienności.
Brawa należą Ci się za mistrzowskiego odwrócenie kota ogonem, no chyba, że po prostu nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi i odrobiny hiperboli w niej zawartej.
Oczywiście, jeśli to był głupi żart czy docinek z Twojej strony, to rozgrzeszam. :)
[#24] Re: Amiga drugim najlepszym komputerem wszech czasów

@Drakon, post #23

Ja dalej odróżniałbym stwierdzenie:

"Twój komputer jest śmieszny/nic nie warty"

od

"Jesteś śmieszny/nic nie warty bo masz taki komputer"

Bo "poniżanie odmienności" w stosunku do komputera (przedmiotu) kojarzy mi się z facetem, który stoi nad Commodorkiem i lży mu od mydelniczek.
[#25] Re: Amiga drugim najlepszym komputerem wszech czasów

@recedent, post #24

No to niech Ci się dalej tak kojarzy, trudno. Jakoś przeżyję.

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 09:57:29 przez Drakon
[#26] Re: Amiga drugim najlepszym komputerem wszech czasów
Zawsze mnie bawiły takie rankingi. One o niczym nie świadczą. Jakiś ludek napisał sobie coś na podstawie własnego "widzimisię". Taki ranking zupełnie o niczym nie świadczy. Tak samo twierdziłbym gdyby Amiga była na pierwszym miejscu albo gdyby nie zmieściłaby się na liście.
[#27] Re: Amiga drugim najlepszym komputerem wszech czasów

@MDW, post #26

One o niczym nie świadczą.

Świadczą tylko o tym ludku który taki ranking napisał.
[#28] Re: Amiga drugim najlepszym komputerem wszech czasów

@amikoksu, post #21

Rolnicy już dawno obalili ten mit związany z rzekomym wykorzystywaniem przez nich atari. Były tylko przeprowadzane próby i ponoć to to nawet się nie nadawało do zaprogramowania łańcucha na rozrzutniku.

Nie wiem czy moc obliczeniowa atari pozwoliła by to obliczyć, BTW czy atari ma w ogóle jakąś moc obliczeniową, wiem, że pobiera prąd z gniazdka, ale co dalej się dzieję tego nie wiem.... może nic :D
[#29] Re: Amiga drugim najlepszym komputerem wszech czasów

@_Skiba, post #28

Grzeje się i diodka świeci...
[#30] Re: Amiga drugim najlepszym komputerem wszech czasów

@abcdef, post #29

Smiech
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem