kategorie: m68k, NetBSD
[#1] NetBSD - SATA w Mediatorze
Gdybyś przypadkiem chciał korzystać z absurdalnie wielkich dysków twardych SATA w NetBSD, to teraz możesz dzięki wsparciu dla kontrolerów SATALink zainstalowanych Mediatorze . Niebawem zacommituje ten kod do repozytorium NetBSD, tymczasem można obejrzeć dmesg :P.

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 14:53:20 przez strim
[#2] Re: NetBSD - SATA w Mediatorze

@strim, post #1

THX
[#3] Re: NetBSD - SATA w Mediatorze

@strim, post #1

Jestem pod wrażeniem. Jeszcze tylko wsparcie dla voodoo/radeona i sam się chętnie pobawię tym systemem.


Benedykt Dziubałtowski
[#4] Re: NetBSD - SATA w Mediatorze

@Benedykt Dziubałtowski, post #3

Są takie plany żeby wspierać Voodoo i Radeona w Mediatorze, ale w tej chwili raczej odległe. Obecnie Voodoo jako-tako działa z G-Rexem.

A btw. przyślesz mi output ShowConfiga ze swojej Amigi? Z tego co pamiętam masz Medka ZIV?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2012 10:07:15 przez strim
[#5] Re: NetBSD - SATA w Mediatorze

@strim, post #4

Tak mam medka zIV. Ale aktualnie amiga jest w częściach. Radeon pojechał na przeróbkę do Elboxu a Voodoo i Blizzard do kwaku85. Jak będę miał sprzęt w komplecie to dam Ci znać.



Benedykt Dziubałtowski
[#6] Re: NetBSD - SATA w Mediatorze

@Benedykt Dziubałtowski, post #5

Benek, masz już tego ZIVa może na chodzie?
[#7] Re: NetBSD - SATA w Mediatorze

@strim, post #6

Miałem mieć wczoraj ale chyba kwaku nie zdążył mi go wysłać. Liczę na to, że przyszłym tygodniu już będzie.


Benedykt Dziubałtowski
[#8] Re: NetBSD - SATA w Mediatorze

@strim, post #6

Specjalnie dla Ciebie strim:

PROCESSOR:      CPU 68040/68040fpu/68040mmu
CUSTOM CHIPS:   AA PAL Alice (id=$0023), AA Lisa (id=$00F8)
VERS:   Kickstart version 45.57, Exec version 45.20, Disk version 45.3
RAM:    Node type $A, Attributes $405 (FAST), at $70000000-$7FEFFFFF (255.0 meg)
        Node type $A, Attributes $703 (CHIP), at $4000-$1FFFFF (~2.0 meg)
BOARDS:
 Board (Index Information Ltd):   Prod=2206/31($89E/$1F) (@$EA0000 128K)
 Board (Index Information Ltd):   Prod=2206/159($89E/$9F) (@$200000 8meg)
 Board (phase 5):   Prod=8512/67($2140/$43) (@$0 4meg)
 Board + ROM (HD?) (phase 5):   Prod=8512/110($2140/$6E) (@$F00C38 128K)



Benedykt Dziubałtowski
[#9] Re: NetBSD - SATA w Mediatorze

@Benedykt Dziubałtowski, post #8

Wygląda identycznie jak Mediator 1200 (za wyjątkiem id produktu). Jest szansa, że po drobnych modyfikacjach sterownik Medka 1200 zadziała z ZIVem.

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2012 23:33:56 przez strim
[#10] Re: NetBSD - SATA w Mediatorze

@strim, post #9

Jak by co służę testem. netbsd zassałem ale jeszcze nie wiem jak się za to zabrać ( instalacja)


Benedykt Dziubałtowski
[#11] Re: NetBSD - SATA w Mediatorze

@Benedykt Dziubałtowski, post #10

Jeśli chodzi o instalację, to w głównym katalogu na ściągniętym nośniku jest plik INSTALL.html opisujący tą kwestię.

Co do testów z tym Medkiem, to masz może kabel null-modem? Przydałby się żeby zebrać cały log ze startu kernela. Jeśli masz to ja przygotuje kernel, który używa portu serial jako konsoli.

Poza tym masz może gdzieś kartę sieciową Realtek 8029 (albo inną kompatybilną z NE2000)? Najlepiej zacząć od prostego urządzenia PCI.
[#12] Re: NetBSD - SATA w Mediatorze

@strim, post #11

Mam kablel sieciowy i mam sieciówkę.

Czy netbsd do startu wymaga workbencha czy też można go jako samodzielny system zainstalować?

Benedykt Dziubałtowski
[#13] Re: NetBSD - SATA w Mediatorze

@Benedykt Dziubałtowski, post #12

NetBSD jest zawsze samodzielnym systemem, w sensie takim, że od momentu w którym startuje kernel żaden komponent AmigaOS nie jest używany.

Uruchamiać system można na dwa sposoby:
- Poprzez boot block RDB na partycji "/" (root) systemu, wtedy do startu nie jest wymagany Workbench (można mieć dysk bez AmigaOS). Start odbywa się poprzez wybranie tej partycji w early startup menu. Kernel ładowany jest z pliku na tej partycji (domyślnie "/netbsd")
- Poprzez program loadbsd lub gobsd, które są normalnymi programami AmigaOS m68k, jednak w tym wypadku oczywiście trzeba mieć Workbencha. Kernel ładowany jest z pliku wskazanego jako parametr do programu (więc musi być on na partycji widzianej przez AmigaOS).

Sposób instalacji jest zawsze taki sam i tylko od użytkownika zależy, który z w/w sposób będzie później wykorzystywał. Może nawet używać raz jednego, a raz drugiego, zależnie od tego jak jest w danej chwili wygodniej. Np. do testów nowych wersji kernela ja zawsze korzystam ze sposobu z loadbsd, ale podczas normalnej parcy bootuje przez early startup menu.

Żeby w ogóle uruchomić instalator potrzebna jest minimalna działająca instalacja AmigaOS wraz z HDToolBoxem (lub jakimś jego zamiennikiem) - obecnie tworzenie partycji oraz transfer instalatora na partcję swap jest wspierany tylko z poziomu AmigaOSu.

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2012 01:04:33 przez strim
[#14] Re: NetBSD - SATA w Mediatorze

@strim, post #13

z wlasnego doswiadczenia powiem ze to instalowanie nie zawsze jest takie proste, ale po szkole radoslawa nagranie netbsd pod virtualna maszyna na pececie to byla pestka.

a propos przypominam o sobie. czterytysiaczka z mediatorem jeszcze czeka na zadania. ktoregos dnia moze sie okazac ze nie znajde juz tego twardziela z netbsd. przepraszam ze nie babrze sie w miedzyczasie w tym systemie ale obecnie aros68k zajmuje prektycznie 100% mojego amigowego czasu.

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2012 03:17:47 przez wawrzon
[#15] Re: NetBSD - SATA w Mediatorze

@wawrzon, post #14

czterytysiaczka z mediatorem jeszcze czeka na zadania. ktoregos dnia moze sie okazac ze nie znajde juz tego twardziela z netbsd.


No trudno, ja ostatnio nie miałem czasu nad tym pracować. Mam cały czas taki plan, ale nie wiem kiedy się do tego zabiorę. Z ZIVem wspomnianym w tym wątku sprawa jest łatwiejsza, bo jeśli mam rację to programuje się go identycznie jak Medka 1200.

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2012 10:40:05 przez strim
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem