[#1] Prawdziwe forum linuxowców - słaba jakość obecnych dystrybucji
Jakie fora możecie polecić? Taki w starym stylu, gdzie są ludzie jak na PPA, którzy wiedzą jak zaradzić trudnościom. Pisałem na jakieś polskie - zero reakcji w ciągu miesiąca.


Zainstalowałem od nowa najnowszą wersję stabilną Debiana na laptopie. Są problemy, które nie dają mi normalnie pracować. Są bardzo uciążliwe:


1. Np. w Debianie w wersji stabilnej nie sposób zainstalować drukarki USB Kyocera. Nie wykrywa jej prawidłowo. W poprzedniej wersji był też problem dało się to obejść ale teraz ten sposób nie pomaga.
W wersji testowej Debiana wszystko fajnie śmiga ale nie nadaje się do pracy bo nie zestawia się VPN. Jest zgłoszony błąd, do tej pory nie naprawiony. Aktualizacje nie pomagają.

2. Inny problem system nie ma opcji hibernacji, tylko uśpienia.

3. system nie wyłącza się z menu power off, trochę się wyłączy i stoi

4. nie zapamiętuje sesji użytkownika gnome
W starym Debianie była zapamiętywana sesja Gnoma i otwierając system miałem otwartych kilka terminali w zakładkach, dzięki temu szybko mogłem przystąpić do pracy z konkretnym zestawem poleceń basha pod ręką. Miałem też otwarte notatki w zakładkach gedita. Teraz to wszystko nie działa. Żadne sztuczki z sieci typu ustawienie zmiennej która wskazuje na zapisanie sesji przy wylogowaniu, nie działają. W ogóle nie ma opcji w konfiguracji służącej do tego celu, przedtem była. Za to jest masa pierdół mało użytecznych z punktu widzenia pracy.

5. problem z konfiguracją portu ethernetowego, nie wstawia bramy, manager pokazuje że pobrał bramę prawidłowo i jej IP jest OK ale nie zapisuja się tak naprawdę w tablicy routingu... trzeba znowu ręcznie dodawać w terminalu
dosłownie przed chwilą dało mi się to obejść, stworzyłem nowy profil adresacji IP, ale nie powinno być tak żeby za każdym razem kombinować w tak podstawowych ustawieniach systemu

6. modem LTE specjalnie kupiony pod linuxa, działa ale żaden normalny użytkownik by tego nie używał. Trzeba załadować ponownie moduł zarządzania energią i przeładować udev inaczej po zamknięciu klapki modem nie włącza się elektrycznie, czasem dodatkowo należy przeładować sam moduł obsługujący modem
Oczywiście systemowy manager gui z kreatorem niby konfiguruje modem ale nie działa. Dopiero zastosowanie wvdial i skopiowanie odpowiedniego skryptu nawiązującego połączenie pomaga.

7. bluetooth masakra nie będę pisał

Analogiczne problemy są z Ubnt. Chciałbym korzystać z Debiana lub Ubnt bo takich systemów używam w pracy.

Naprawdę odechciewa się używania systemów linuxowych, przynajmniej ubnt i Debiana do pracy.

Mam wrażenie, że obecnie jakość dopracowania podstawowych elementów Linuxa jest mniejsza istotnie niż kiedyś. Normalnie człowiek dałby sobie spokój i korzystał z Windowsa ja chcę jeszcze Linuxa gdyż mam trochę samozaparcia.
[#2] Re: Prawdziwe forum linuxowców - słaba jakość obecnych dystrybucji

@rjack, post #1

[#3] Re: Prawdziwe forum linuxowców - słaba jakość obecnych dystrybucji

@rjack, post #1

Widać, jeszcze się nie nauczyłeś, że pod linuksa kupuje się najlepiej osterownikowany sprzęt. Jest już znacznie lepiej niż 10 lat temu, ale wciąż zdarzają się takie kwiatki.
Ja mam debian testing i wszystko co potrzebuję mi działa. Części z tego co piszesz w ogóle nie używam (sesje gnome, hibernacji). Jeśli chodzi o sieć nie mam żadnych problemów, również z różnymi vpn-ami, podobnie z bluetooth. Drukarki czy skanery też nie są problemem (ale tu znowu - zanim kupisz, sprawdzasz jak jest obsługiwana w linuksie, choć obecnie większość chyba już jest obsługiwana przynajmniej w zakresie podstawowym).
[#4] Re: Prawdziwe forum linuxowców - słaba jakość obecnych dystrybucji

@rjack, post #1

Sprawdź też kubuntu. Ma domyślnie KDE plasma 5. U mnie niestety nie dziala na GF960M. Żadna dystrybucja nie działa z tą grafiką. A komputer to laptop. Na GF860M dzialal Mint, jak i ubuntu, kubuntu, jednak w ubuntu byl problem ze sterownikiem do karty graficznej - nie dzialal.
[#5] Re: Prawdziwe forum linuxowców - słaba jakość obecnych dystrybucji

@SuperBuster, post #4

Mam pytanie związane z grafiką. Otóż od wczoraj jestem użytkownikiem Linuxa MINT i wszystko jak na razie jest ok ale mam mały problem, a mianowicie nie mogę zainstalować sterownika do karty grafiki GeForce 9200. System widzi mi go jako 8200 a jak instaluję sterownik zalecany to się już nie włącza komp. Ściągnąłem ze strony odpowiedni sterownik ale nie mogę go ręcznie zainstalować bo mam jakiś problem z X'ami. Po wyjściu do konsoli (CTRL+ALT+F1) wpisuję "sudo service gdm stop" i dostaję komunikat że usługa nie działa, gdy daję status gdm.service to dostaję wiadomość że nie działa i jest "dead" a jak próbuję aktywować (systemctl enable...) to dostaję komunikat że nie ma takiego pliku i katalogu. Ale pomimo tego gdy instaluję sterownik z katalogu (wpierw chmod... potem sudo...) to przerywa mi instalację z komunikatem że Xy mi działają i nie można zainstalować. Czy coś jeszcze muszę wyłączyć, bo skoro gdm nie działa to co mi przeszkadza w instalacji??
Przepraszam jeżeli pytanie jest głupie ale jak pisałem używam Linuxa od wczoraj. Posiłkowałem się forami tematycznymi, ale zamieszczone tam informacje niczego nie wnoszą. Czy ktoś może mi pomóc?
[#6] Re: Prawdziwe forum linuxowców - słaba jakość obecnych dystrybucji

@nostrum666, post #5

[#7] Re: Prawdziwe forum linuxowców - słaba jakość obecnych dystrybucji

@KM, post #6

Potrzebuję chyba jeszcze trochę czasu żeby się oswoić z systemem. Jeżeli chodzi o pierwszy link to przy pierwszej komendzie "kill pidof x" dostaję komunikat o błędnych argumentach. Drugi link to już inna sprawa niby temat podobny, ale nie ma u mnie w SYNAPTICU w ogóle takich paczek jak w wątku ani paczek o numerach zgodnych ze sterownikiem karty, który pobrałem ze strony producenta. Poczytam jeszcze trochę i będę próbował dalej. Nie żeby komp nie działał, bo wszystko jest ok i nic się nie tnie, ale po prostu chciałem użyć prawidłowego sterownika. Jeżeli nie dam rady to zostanie tak jak jest teraz.
[#8] Re: Prawdziwe forum linuxowców - słaba jakość obecnych dystrybucji

@nostrum666, post #7

Na początek wróc do otwartoźródłowych sterów karty graficznej i zobacz jak chodzi, może nie warto instalować tych firmowych. Ja mam zainstalowane i jestem też średniozadowolony (nvidia GF210).
[#9] Re: Prawdziwe forum linuxowców - słaba jakość obecnych dystrybucji

@KM, post #8

Stery otwarto źródłowe mam zainstalowane cały czas i działają ok. filmy można oglądać bez najmniejszego problemu, youtube idzie bez zająknięcia w HD a i inne filmy puszczane z dysku odtwarzają się dobrze. Tak naprawdę nie wiem czy jest sens sobie komplikować życie skoro wszystko ładnie działa. Mam ustawioną rozdziałkę 1024:768 bo taką łyka TV, pod którym mam kompa z Linuxem i nie da się ustawić większej. Na razie jak pisałem dam Sobie trochę czasu i poznam system trochę bliżej. Póki co i tak jestem miło zaskoczony jego funkcjonalnością i chcę się nim trochę pobawić żeby go bardziej poznać. Może się całkiem przesiądę z WINDY.
Zastanawiam się jeszcze nad jedną opcją, mianowicie mam jeszcze w zapasie Radeona HD4650, mógłbym go wrzucić i zobaczyć jak to wtedy będzie ale odwodzi mnie od tego myśl o wentylatorze na karcie, który do cichych nie należy a integra to integra, jest cicho i tak ma być. Nie potrzeba mi w salonie hałasu bo mnie żona z tym wyrzuci
[#10] Re: Prawdziwe forum linuxowców - słaba jakość obecnych dystrybucji

@nostrum666, post #9

Z tego co wyczytałem, to sterowniki otwartoźródłowe (z racji polityki firmy) dla Ati są lepsze od tych otwartoźródłowych dla Nvidii. Ja mam wersję XFCE i jest bardzo stabilne i też wywalę te niby polecane.

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 18:36:12 przez KM
[#11] Re: Prawdziwe forum linuxowców - słaba jakość obecnych dystrybucji

@KM, post #10

Póki co zostaję na GF9200 i sterach otwartoźródłowych. Jak mnie coś kiedyś natchnie to popróbuję z Radeonem ale póki co faktycznie nie ma co kombinować bo wszystko chodzi bardzo dobrze.
Tak na marginesie to fajnie że można na Linuxie pograć w CYTADELĘ. Co prawda ten komp nie służy mi do gier ale i tak fajnie mieć możliwość odpalenia czegoś fajnego, AMIGOWEGO i do tego rodzimego.
[#12] Re: Prawdziwe forum linuxowców - słaba jakość obecnych dystrybucji

@nostrum666, post #11

To zainstaluj sobie jeszcze Flight Amazon Queen też jest jak wpiszesz w menadżerze.

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 21:17:08 przez KM
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem