[#1] Skórkowane skórki....
Właśnie mi odbiła palma i zacząłem upiększać blat Mosa. Wybrałem sobie skórkę Vetro i.... Systemik zżółwiał! Jakliekolwiek okno do otwarcia to zaraza. OWB - zapomnieć. Wskazania zużycia pamięci - tak jak Ferrox. Ki czort?! Fajna skórka ale nie do użytku na maczku mini...

[#2] Re: Skórkowane skórki....

@Pero, post #1

moze próbuje otwierać jakies fonty których nie ma, obczaj w snoopium

[#3] Re: Skórkowane skórki....

@rzookol, post #2

MOSSYS:LIBS/emu10kx.audio.elf - tylko tego się czepia...

[#4] Re: Skórkowane skórki....

@Pero, post #1

Masz Mini z 64, czy 32 MB VRAM? Jak tam zużycie tegoż? Bo ja na moim Mini przy tej skórce nie uświadczyłem "zżółwień".

[#5] Re: Skórkowane skórki....

@recedent, post #4

Mini z 32 MB - lepsza heca - wczoraj późno (oj! bardzo!) stało się tak, że po zastosowaniu skórki rozwaliło mi toto system plików! Musiałem system formacić i instalowacić na nowo - fakt, że najpierw dane zgrałem na inną partycję, potem naprawa "doktorkiem" , format i kopiowanie na nowo. Wskaźnik zużycia Ramu i Vramu nie pokazał więce niż normalnie.
Owa skórka mi się spodobała i szkoda tego efektu...

[#6] Re: Skórkowane skórki....

@Pero, post #1

Mam! Wyczaiłem!
Używam systemu w 16 bitach ze względu na mało vramu. W 24 chodzi dobrze. Teraz mam 24 bity i zostało 7,4 MB VRAM. Bida z nyndzom...

[#7] Re: Skórkowane skórki....

@Pero, post #6

Ciągnę dalej - Czy istnieje jakiś program graficzny, który umożliwia onwersją grafiki PNG z 24 bitów do 16 bitów? Chciałem to skonwertować na Linuksie, ale jak się okazało tak dokładnie mi spieprzyło system plików, że i linuks poszedł do dziadzi...
Normalnie w maku mini aby wybrać inny system startuje się komputer z wciśniętym altem. Normalnie ekran ten uruchamia się w wysokiej rozdzielczości - po "awarii" ten sam ekran otwiera się w bardzo małej, ekran KDM w ustalonej wcześniej 1280x1024 a sam ekran systemu jest czarny, nieprzewijalny i widać do mały fragmencik....Jak to naprawić?!

Wiem, że to linuks, ale to skórka Mosa tak nabroiła...



Ostatnia modyfikacja: 24.09.2010 08:57:51
[#8] Re: Skórkowane skórki....

@Pero, post #1

"Wybrałem sobie skórkę Vetro i.... Systemik zżółwiał!" Taki żółw mógł się pojawić w MorphOSie po zmianie ekranu z 24 na 16 bitowy. Ilość VRAMu jest w tym przypadku nieistotna. fxPaint może zapisywać obrazki PNG w 16 bitach - nie wiem do czego chcesz to wykorzystać, zyskasz na mniejszym rozmiarze pliku i szybszym wcztytywaniem najwyżej.



Ostatnia modyfikacja: 24.09.2010 09:26:30
[#9] Re: Skórkowane skórki....

@Korni, post #8

Loader przy dekodowaniu PNGów i tak konwertuje je sam do natywnego formatu piksela ektranu. Plik zapisany na dysku i tak nie będzie miał takiego formatu, jak ekran, więc konwersja następuje praktycznie zawsze. Co do problemu z szybkością, możliwe, że skórka używa grafik, parametrów, do których rysowania nie ma wsparcia sprzętowego na danej karcie gfx.
[#10] Re: Skórkowane skórki....

@Korni, post #8

Tak się stało , ale tylko z tą jedną skórką. A ekran używam 16 bit gdyż mini ma trochę mało pamięci graficznej. Ba! Gdyby tak była możliwość aby karta graficzna korzystała też z pamięci operacynej ....

Chcę zmienić owe skórki Vetro z 24 na 16 bit, a potem sprawdzić, czy będzie to pracowało poprawnie Jeśli tak to Vetro "ja by używałem" :)

[#11] Re: Skórkowane skórki....

@Pero, post #10

wolno jest pewnie dlatego, że przezroczyści nie są realizowane sprzętowo na 16bitach. Dla 32 bitów masz 1 bajt (8 bitów) na okreslenia stopnia przezroczystości wiec masz to wspomagane sprzetowo. Dla 16bitów musi być wszystko liczone dlatego jest wolno, zmiana skina na 16bit nic nie pomoze

[#12] Re: Skórkowane skórki....

@Pero, post #10

Faktycznie, potestowałem u siebie na ekranie 16 bit i jest wooolno. Jeśli tak Ci się podoba Vetro, to w wolnym czasie spróbuję przyszykować coś na bazie tego skina, co wyglądałoby poprawnie (i działało normalnie) w 16 bit. Ale licz się z tym, że nie będzie takich fajnych cieni i przezroczystości.

[#13] Re: Skórkowane skórki....

@recedent, post #12

Chciałeś zapewne napisać - "tak bardzo fajnych cieni i przezroczystości" :D
Nie szkodzi! Elgancko wyglądają wszystkie elementy gui w oknach, zaokrąglone okienka, piktogramy...
I myślę, że więcej ludźiów było by zadowolonych...



Ostatnia modyfikacja: 24.09.2010 11:16:09
[#14] Re: Skórkowane skórki....

@Pero, post #13

Z tym cały problem - nie wiem czy da się zrobic tak, żeby wszystko było takie ładne, bułowate i zaokrąglone jeśli ma to poprawnie chodzić na ekranie 16-bitowym. Już tłumaczę: Autor skórki wymyslił sobie, że krawędzie okien, coby je tak fikuśnie zaokrąglić, zrobi za pomocą "cienia" (okienka mogą mieć "cień" z każdej strony, więc po prostu dorysował po kilka pikseli, żeby się ładnie zaokrągliło - zresztą krawędzie okien wydają się już na pierwszy rzut oka ciut grubawe). Standardowa MorphOSowa definicja skórki przewiduje jeno takie zaokrąglenie, jakie widać na skórce np. Ghost, czyli praktycznie żadne i to tylko na górnej krawędzi okna (sama belka). Skórka Vetro (podobnie jak i Green glass i Blue cadillac, tegoż samego autora) obchodząc to ograniczenie wpisuje się więc w chlubną tradycję ami-kombinowania. Coś jednak za coś - przezroczystość to kanał alfa, który będzie zapewne na 16 bitach powodować nieliche kłopoty. Tak czy siak - pochylę się nad sprawą w wolnej chwili.

Uff... Mam nadzieję, że mądrze rzecz wyłuszczyłem. Po szczegóły odnośnie tworzenia skórek zapraszam do artykułu-szkółki w jednym z kolejnych numerów #PPA.

[#15] Re: Skórkowane skórki....

@recedent, post #14

Bardzo jasno wytłumaczyłeś! Dziękuję!
A więc nie bierz pod uwagę zabawy w "pełnym zakresie" lecz jakiś tam erzatz.
Na pewno eleganckie są w skórce piktogramy. Może byś stworzył coś równie miłego dla oka? W feroxie prezentowały by się całkiem nieźle...

[#16] Re: Skórkowane skórki....

@Pero, post #15

:) Gdzie kupić/pobrać dodatkowe skiny? Ktoś? Coś?
[#17] Re: Skórkowane skórki....

@cytrynek, post #16

np. tu http://morphos-files.net/find.php?find=skin
Gdzieś jeszcze były, pamiętam taką skórkę wzorowaną na wyglądzie AmigaOS1.3, na morphos-files coś ich nie widzę. Może ktoś podpowie, gdzie to było.
[#18] Re: Skórkowane skórki....

@wali7, post #17

Korni kiedyś hostował stronę ze skórkami, było ich kilkanaście tam do wyboru. Ale strony chyba już nie ma... Na Amigalook.org też jest kilka sztuk.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem