[#1] pytanie MorphOS owego nieznaja
... wiem wiem.... przeczytaj forum etc. Ale między sylwek święta i sobie popiłem, działam po wpływem i nie jestem w stanie przeglądać, szukać , dociekać. Mam leciwego iBook'a G3 500 MHz. na Mac OS X 10.3 chodzi zacnie, na 10.4 już kiepściej. Czy będzie szansa odpalić MorphOS na tym? A może lepiej wydać okazyjnie te 200 zeta na leciwy, ale nowszy iBook G4 1,2 - 14 GHz? taki 12-14 cali?

Proszę o szybkie odp :D
[#2] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@xtro, post #1

Na G3 nie pojdzie, iBook G4 1,2 jak najbardziej, najlepiej zeby mial 1GB RAM i karte AirPort :)
[#3] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@xtro, post #1

Najszybsza odpowiedź jak się da.
[#4] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@recedent, post #3

W sumie na razie się pozastanawiam bo i tak nie mam kasy, ale samo to przymierzanie się sprawia przyjemność. O Morph OS pojęcia (nakręciła mnie ciut podcastowa gadka z Amiwigilii) nie mam za bardzo, ilość tego co jest na forum mnie przytłacza dlatego napisałem tak lamerski wątek. U mnie w domu leżał w szafie niemal nie używany właśnie iBook G3 White USB 500MHz. Ale skoro i tak się nie zda to niech se go kobita trzyma do pisania. Z listy wynika , ze przyjemnym i sensownym będzie przymierzenie się do opcji najpierw rozpatrywanej - czy wolę laptopa czy desktopa, je śli laptop to chyba warto jednak Power Book albo 15' , albo tego maksymalnego 17'. Jeśli natomiast desk to ideałem będzie G5 ten powiedzmy 2GHz 2 rdzeniowy by był wypas, albo ciamcie pudełeczko miniacza , które tez ma swój urok no i jest małe! Upchnę toto na swoim Ami stanowisku choćby na stacji dysków Golden Image.... nie trzeba miejsca - ot niepozorne pudełeczko przy routerze i w razie jakiegoś najścia wyjazdu na imprezę co się w końcu i mnie może zachcieć jest równie mobilny jak laptop zakładając , ze jako monitor zabiorę torbę z projektorem InFocus... Nie da się ukryć, że podobny urok ma CUBE - genialny prosty design. Wyobraźcie sobie stolik z AmiMace, CUBE i obok Game CUBE i Amigowy CUBE,,,k z kawką :)))) Jeszcze dla towarzystwa zaprosić jakiego amigowego kolegę CUBĘ i mamy komplet !

Ale mnie interesuje jeszcze cos. Czy na Morph OS uruchomie programy z Ami np. Imagine czy LW? Albo DPaint? Czy uruchomie tak po prostu czy trzeba jakieś UAE odpalać?
[#5] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@xtro, post #4

Uruchomisz w zasadzie wszystko co nie wymaga chipsetów Amigi, a uruchamia się pod kartą graficzną (czasem bez problemu, a czasem trzeba coś ustawić w programie). Inne pod AGA itd. tylko UAE. Jak zapytasz, to ludzie pomogą nie ma strachu.
[#6] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@Ender, post #5

Ok kumam, a czy jest na MorphOS jakiś soft typu VNC Serwer. Myślę o poważnym wykorzystaniu takiego kompa jako zdalnego serwerka... To by mogło być ciekawe zastąpić stara wysłużoną CDTV w osiedlowym studio TV na MorphOS -Ami :)
[#7] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@xtro, post #6

... abstrachuje oczywiście od sensu czy ciut większego kosztu takiego rozwiązania - bo to absolutnie satysfakcjo - fanowskie podejście.
[#8] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@xtro, post #7

oblookaj na screenshotach jakies są programy, vnc server jest dołączony do systemu

http://tokai.binaryriot.org/morphos2/
http://jpv.wmhost.com/morphos/morphos3/index.html
[#9] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@xtro, post #4

LightWave chodzi ładnie. Co do DPainta to chyba ma jakieś problemy ze stabilnością. PPaint działa (z minimalnymi problemami) po odpowiedniej zmianie w pliku konfiguracyjnym.
[#10] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@recedent, post #9

W sumie więc wydaje mi się to fajna sprawą. Zaczynam poważnie zastanawiać się nad staniem MorphOeSowcem. , ale chyba ogranicza wybór do: PowerBook 15/17' lub PowerMac G5 2GHz - jeśli znajdę dla niego miejsce bo kusi taka mocna konfiguracja z 2 rdzeniami i 4GB pamięci.
[#11] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@xtro, post #10

Powiem Ci, ze cos w tym jest, sam od niedawna podpytuje Pampersa o sprawy zwiazane z Maczkami G4/5 i MOS'em. Kusi mnie (uwaga, bedzie bluznierstwo) mozliwosc posiadania high-endowej "Amigi" stosunkowo niewielkim kosztem - Mac mini na przyklad. Chcialbym sie jednak choc troche pobawic tym ustrojstwem u kogos... BTW, Xtro, Ty ze Szczecina przypadkiem nie jestes?

--

Lista software'u kompatybilnego z MOS'em - miejscami niezbyt aktualnia ale da sie z niej troche wyczytac. Moze ktos dysponuje czyms nowszym?
[#12] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@mccnex, post #11

Tak ze Szczecina. Niestety na ten moment u mnie można się tylko pobawić A600 9,5 MB - nie mam w niej nawet drugiego MB Chip. Ale jest Hd z GAA WB czy czymś takim co sobie wgrałem kiedyś na etapie jej kompletowania. Nawet stacja jest nie tak przerobiona z PC ale jest i zewnętrzna Golden Image jak widać na foto:



Więc do mnie można się wybrać tylko na takie atrakcje... Ale zawsze kiedyś jak kobitę wywietrzy z domu można się zgadać.
[#13] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@xtro, post #12

Kurcze na tej liście co masz w podpisie softu zgodnego z MOS brakuje DeluxeVideo..... On jest jak najbardziej systemowy, może nikt nie sprawdzał.... Ale chyba wybiorę sobie w końcu jakiś do 300 zeta MacBook i postawie tego MOS'a testowo. Po prostu trzeba się przekonać czy to zatrybi i na ile będzie przydatne zawodowo... Majątku te laptopy na szczęście nie kosztują, może sobie taki gadżet strzelić, zawsze można będzie wszak w razie niepowodzenia MacOS 10.5.8 postawić , a tam sporo fajnego softu jest...
[#14] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@xtro, post #13

MacOS 10.5.8 na G4 działa, jednak rakieta to nie jest. Raczej powiem, że się wszystko ślimaczy. Mam jak w podpisie Mini maca z 64 VRAM i 1,5 GHz procesor. Starszy MacOS 10.4 działa lepiej, choć jest tylko po angielsku.

Za to na Mini Macu MorphOS po prostu śmiga. Jest to bardzo lekki system operacyjny, choć zdarzają się niektóre nowe programy źle zoptymalizowane, które potrafią z procesora siódme poty wyciągać jak choćby ostatni program SoundBankster 1.3.

Co do G5 z dwoma procesorami to MorphOS obsługuje tylko jeden procesor, drugi leży odłogiem. Dopiero Mac OS go wykorzysta lub Linux. I Leopard na nim będzie działał zdecydowanie dużo lepiej niż na G4.

Inna sprawa to jest taka, że MacOS pod procesorami Intel działa dużo lepiej i szybciej niż z procesorami PPC. Jest lepiej pod nie zoptymalizowany.

Zauważ że Leopard (10.5.x) instalowany z jednej płyty może działać i na PPC i na Intelu.

No i pod procesory Intela softu jest dużo więcej. Bo to co było pisane na Mac OS pod procesory Intel, nie będzie działało na PPC i vice versa. Chyba, że pakiet jest na dwie architektury.
[#15] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@xtro, post #13

Mac mini jest bardzo fajnym wyborem dla Morphosa, trzeba pamiętać o jednej rzeczy - pamięci karty graficznej. Większość miniaków ma 32 MB, a to jest dla Morphosa trochę mało. Oczywiscie mozna powyłączać pewne bonusy systemu wyświetlania i będzie chodziło, ale zdecydowanie lepiej rozgladnąć sie za maszyną z 64 MB VRAM (miniakiem, czy którymś z lapków, przy stacjonarnym maku mozna sobie dobrać kartę graficzną według potrzeb).
Co do szybkości, to na G4 >= 1 GHz Morphos zasuwa aż miło. O G5 nawet nie wspominając :) O MacOS się nie wypowiem, bo nie używam.
[#16] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@gilban, post #14

Nie zgodze sie ze macosx nie jest optymalizowany pod ppc, jest akurat baaardzo mocno optymalizowany. Dla osob posiadających mimimum miejsca w domu najlepszy jest PowerMac G5 2Ghz. Dla osób nie posiadających miejsca w domu - mac mini albo powerbook.
[#17] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@michal_zukowski, post #16

G5 - miejsce + kasa na prąd przy intensywnym używaniu. Z drugiej strony w zimie dobrze grzeje po nogach. ;)
[#18] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@xtro, post #10

Powienieneś wiedzieć, że MorphOS widzi "tylko" 1,5 Gb Ramu, natomiast w PowerMaku G5 tylko 1 GB. Jak kupisz Maka G5 2 procesorowego 4 GB Ramu, jak pisałeś, to MOS, jak na razie, widzi jeden procesor i 1 GB Ramu. Co prawda przy amigowych programach to i tak jest duża ilość pamięci. Ale piszę to, abyś nie był zdziwiony.
[#19] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@mccnex, post #11

Jeśli masz miejsce to zamiast MM kup eMaca 1.42 ghz, jest lepszy.
[#20] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@gilban, post #14

Do MacOSa 10.4.11 jest polonizator (swego czasu rozprowadzany przez SAD). Testowałem, działa poprawnie. Natomiast 10.5 potrafi przymulić nawet G5 - 10.4 działa dużo lepiej.
[#21] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@AS, post #18

Trzeba też pamiętać że ograniczenie 1GB dotyczy aktualnej wersji Morphosa.
[#22] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@AS, post #18

Gwoli ścisłości, to Morphos widzi dwa procesory G5, tylko potrafi wykorzystać jeden z nich. W zakładce o systemie otwieranej z poziomu Ambienta (i chyba takze po wydaniu komendy CPU w shellu) jest informacja o obydwu procesorach.
[#23] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@wali7, post #22

Hmm (a w zasadzie teraz kobita bo jej dałem) w Ibooku White G3 500MHz DualUSB ma MacOS 10.4.11 (po updatach przez sieć bo na płytkach miałem chyba ..4 czy..5) i jest to wersja od początku full PL - no chyba , że się doszukiwać jakiegoś pojedynczego polecenia gdzieś nie przetłumaczonego. Nie bardzo pamiętam bym jakiś polonizator dodawał... ale cholernie dawno to instalowałem więc mogę nie pamiętać.

Co do Powermaca G5 to chyba niestety jak widać na foto nie będę tam "zacieśniał". Mini mi się podoba (tak samo jak CUBE) , ale z przyczyn czysto ergonomicznych i niechęci juz do kombinowania przy podpinaniu kolejnego kompa do tego TV wybiorę 15 lub 17 cali Powerbooka. Może trafi się jakas okazyjna 17stka ale 15stke też nie pogardzę. Postaram się kupić takiego z jak najlepszym taktowaniem , 15GB i grafika jak najwyższą - zgodnie z poradami. Potem się pozastanawiam czy nie uzbroić go w 2 systemy ...
[#24] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@xtro, post #23

Ha a jeszcze pytanko jaki jest koszt samego systemu i jak długo można go uzytkowac darmo, czy trzeba od razu kupić?
[#25] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@xtro, post #23

a na jakim etapie reanimacja A1200 i Apollo?
[#26] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@xtro, post #24

System możesz dowolnie długo uzywac w wersji demo, tyle ze za każdym razem po 30 min zwalnia do poziomu uniemozliwiajacego zrobienie cokolwiek. To jedyne ograniczenie.
Koszt jest dosyć spory, bo 111 euro dla PowerBooka (dla miniaka 79 euro). Z tym że kupujac powiedzmy aktualną wersję 3.7 dostajesz klucz działajacy pod każdą kolejną wersją (iinymi słowy wszelkie mozliwe uaktualnienia masz za darmo), za to przypisany do maszyny.
[#27] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@dez3, post #25

na razie 1200 stoi sobie i czeka.
[#28] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@xtro, post #23

Mac Cube jest fajny, ale procesor ma tylko 450 i 500 Mhz, ponadto grafika jest słaba (a trzeba uważać, aby nie kupić z GeForce2). Lepiej Maca Mini z grafiką 64 MB gdzie procesor ma już 1,5 Ghz. PowerBook to też dobry pomysł, zwłaszcza w najmocniejszej konfiguracji.
[#29] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@michal_zukowski, post #21

Ooo :)
[#30] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@AS, post #28

Mac cubesa mozna rozbudować kartami (gfx - musi być low profile) i cpu (do okolo 1.7GHz)

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2014 15:29:12 przez michal_zukowski
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem