[#61] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@Dziadziomiecio, post #60

A przepraszam. Jak Ty chcesz podłączyć do środka iBooka dysk Sata, jak w środku siedzi dysk IDE/ATA? Nie podłączysz SATA. A adaptery SATA/IDE to jest porażka i na dodatek nie dopasujesz dysku z takim adapterem.
[#62] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@Dziadziomiecio, post #60

System mozna postawic na dysku/pendrive na USB.
Mozna tez przegrac morphos z plyty 1:1 i uzywac na pendrive w FAT
[#63] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@gilban, post #61

Zawsze można założyć mSATA, są adaptery od IDE44.
[#64] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@recedent, post #63

Ciekawy jest jak sie z wydajnością ?
Są szybsze niż najszybsze dyskie IDE44 ?
[#65] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@Norbert, post #64

Sam jestem ciekaw, choć nie spodziewam się cudów na standardowym kontrolerze. Podobno wymiatają przede wszystkim czasem dostępu. Zamierzam to wypróbować, ale póki co stać mnie było na sam adapter :) Nie chcę zakładać mniejszego niż mam, a mam 80 GB.
[#66] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@recedent, post #65

Można jeszcze kupić dyski SSD 44 pin firmy Transcend np model: TS64GPSD330. Link i link. Zapewne będzie rakieta. Choć ja w Mini Maku swoim mam dysk IDE Samsunga 160 GB i jak na możliwości MorphOS to inny mi nie jest potrzebny. Ten co jest działa bardzo szybko.
[#67] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@gilban, post #61

Tak sobie myślałem o przelotce na firewire ale cena na razie poza zasięgiem. Mos już załadowany obok systemu Mac OS na razie to mam mieszane uczucia . Po wyciągnięciu ikony na "pulpit" zaskoczyła mnie strzałeczka jak w windzie -straszny widok aż się przeraziłem- jakbym siedział na windzie. Po instalacji mam na dysku systemowym jakiś bałagan, są biblioteki l, libs, a gdy otworze mossys (czy jakoś tak to się nazywa ten katalog)znowu są te biblioteki. Zawsze używałem wb3.9 i tam był jako taki porządek.
Otwieram prefs a tu nie mam żadnych preferencji no prawie żadnych, ikonki systemowe nie przypadły mi do gustu. To są pierwsze wrażenia za parę dni postaram się zapytać o kilka spraw . Najpierw muszę się trochę oswoić ze systemem. Co do instalacji mam najpierw mam Mac os a potem MorphOS . Robiłem z opisu z naszego forum i jest tam dość poważny błąd wykorzystałem do podziału dysku soft z Mac OS a więc mam trochę strat powierzchni dysku ale na początek to mi nie przeszkadza. Ten poradnik http://www.ppa.pl/programy/dualboot-morphos-i-macos-x-na-jednym-dysku.html
Jednak jest tam odnośnik do wersji oryginalnej w której tego błędu już nie ma i wszystko poszło w miarę sprawnie. Szkoda że na płycie nie ma programu do ustawienia dysku tylko należy się posiłkować Linuksem (oczywiście jest hd instal). Na razie tyle z początków instalacji ograniczenie czasowe trochę mi przeszkadzało przy instalacji . Teraz to nawet pomaga mam taki przerywnik podczas poznawania Mosa (tak jak podczas filmu reklama) z tą zaletą że o długości przerwy decyduję sam. Po prawdzie teraz chętnie bym pobawił się OS4.1fe dla porównania co mi bardziej pasuje tu jednak nie mam możliwości po testowania przed zakupem. Sam zakup Mosa muszę odłożyć na później (zjadł by mi moja rentę). Pozdrawiam wszystkich a o postępach będę informował.
[#68] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@Dziadziomiecio, post #67

Przeciez na plycie jest program do ustawien dysku (HDConfig) i musiales go widziec bo uruchamia sie tez przy instalacji.

Strzalki przy wyciagnietych ikonkach wylaczasz opcja "Ustawienia ->Ambienta->ikony->identyfikator skrotu"

W opcjach "Różne" mozesz też wyłączyc ikonke "Moj morphos". Sprawdz czyu dwuklik na pulpicie otwiera okienko moj morpos jest aktywne -> dziala w ten sam sposob jak Dopus5.

Co do libów i reszty w MOSSYS: to bylo juz to wielokrotnie wyjasnianiane. Umozliwia to instalowania nowego Morphosa z zachowaniem wszystkich starych ustawien, plikow etc. Nie ma idiotyzmow w stylu OS4.1FE gdzie musiales zaorać starą instalacje OS4.1 zeby zainstalowac wersje FE. Jak masz pytania to pytaj, jak chcesz jakiejs opcji w systemie to tez pytaj. Na ppa jest z 6 tworcow mosa więc akurat polscy userzy mogą mocno wplywac co bedzie i co mozna poprawic w nowych werjsach.
[#69] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@Dziadziomiecio, post #67

Preferencje systemowe ustawiasz programem wywołanym z pull-down menu. W prefs od czasu do czasu trafiają jakieś programy - starocie z czasów os3. Obecnie rzadko spotykane.
MOSSYS nie ruszasz. Wszystko co tam jest pochodzi z oryginalnej instalki MOSa. Nic nie dodajesz, nic nie usuwasz. Po pojawieniu się kolejnej wersji systemu cała zawartość MOSSYS zostanie zamieniona (przy czym stary katalog też będzie, tylko pod zmienioną nazwą).
Co do ikonek, to możesz użyć jakich chcesz, starych z OS1, 2, lub 3, NewIcons, Magic....
Program do partycjonowania dysku jest.
Bardzo dużo rzeczy dotyczących zachowania okien (np. wysuwanie okien poza krawędź Ambienta... nie wiem dlaczego domyślnie wyłączone), ikon itp znajdziesz w ustawieniach Systemu i Ustawieniach Ambienta. Oba uruchamiasz przez pull-down-menu.

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 23:10:03 przez wali7
[#70] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@Dziadziomiecio, post #67

Co do ustawień - z górnej belki dajesz Ustawienia->Systemu i jedziesz dalej. Jak za bardzo nowocześnie to masz w górnym menu "widok panelu", albo "widok listy", który jest bardziej amigowy, bo czysto MUI-owy. Co więcej, jeśli tylko chcesz to możesz sobie zrobić zupełnie staroamigowy katalog Prefs, do którego powrzucasz sobie skróty do poszczególnych preferencji. Osobiście - jakoś nie brakuje mi prefsów rodem z 2.0->3.9. Lepiej przypomnij sobie jak wyglądały preferencje w 1.3 i zastanów się czy do tego tęsknisz? :)
[#71] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@recedent, post #70

Wszystko ok ja opisałem co zobaczyły moje oczy i jakie odczucie miałem. HDconifg oczywiście zauważyłem (omyłkowo nazwałem hd instal). Tylko szkoda że poradnik nie opisuje jak programem Hdcnofig przygotować instalacje systemu tylko proponuje program linuksowy. Na razie mogę 1 godzinę poświecić na zabawę z Mosem i jeszcze wiele do zrozumienia mam. Właśnie kopiuje mój stary dysk na pena i zobaczę jak moje ulubione programy działają. Nigdy nie lubiłem Opusa magelana a tutaj jest on w systemie na starcie . Gdzieś czytałem że są problemy z wiatrakiem na PawerMacu . Ja mam obecnie Ibooka A1055 chciałbym docelowo a1138 . Był na alledrogo jednak cena poszybowała jak dla mnie za wysoko był uszkodzony jednak i ten jakoś dziwnie znikł. O elektronice i lutowaniu coś tam wiem. Naprawa płyty jakby była nie dłubana nie stanowi problemu . Zobaczymy co z tej zabawy wyjdzie. Ok mam taki problem jak ibook uruchomię z Mac os a następnie Mos-a to wszystko działa bez problemu. Jak go uruchomię od razu z Mosa to się wysypuje grafika tak jakby wiatrak nie działał jeszcze to dziś sprawdzę.
[#72] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@Dziadziomiecio, post #71

Artykuł proponuje dzielenie partycji pod Linuksem jeśli chcesz zachować istniejącą instalkę OSX. Jeśli jej nie potrzebujesz to możesz spartycjonować dysk jak tylko chcesz HDconfigiem.
[#73] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@recedent, post #72

Pod OSX 10.5.8 można też wydzielić miejsce na Morphosa przy zachowaniu OSX
[#74] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@Dziadziomiecio, post #71

MorphOS nie ma Opusa Magellana na starcie, jest za to Ambient.
[#75] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@deez, post #74

Dokładnie, nie wiem o co chodzi z tym Magellanem. Mimo tego, że Ambient pod każdym względem przewyższa Workbencha, nie oznacza od razu, że jest Magellanem. Bo do Magellana mimo wszystko jednak mu sporo brakuje. (ech, aż łezka się w oku kręci jak wspomnieć jak długą drogę przeszedł nasz Ambient od odległych czasów MOSa 1.x.... szeroki uśmiech )

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 00:22:41 przez wali7
[#76] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@wali7, post #75

Dzieki za wyjaśnienie na razie powoli zaczynam kumać ten system mam takie pytanie . Zainstalowałem sobie AminetRadio czy do tego softu jest wtyczka do plików ITunes m4a ewentualnie jakiś program do odtwarzanie muzyki w tym formacie. Druga sprawa czy istnieje sposób na uruchomienie na Mos-ie programu AmigaAMP w wersji dla os4.
[#77] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@Dziadziomiecio, post #76

Amigaamp moze pojsc przez os4emu ale to dosc leciwy i sredniorozwijany program.
Do odsluchiwania muzyki polecam mplayera
http://fabportnawak.free.fr/mplayer/
tam masz obsluge m4a
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem