kategorie: MorphOS 1.4.x, MorphOS 2.x, MorphOS 3.x, PowerMac
[#1] czy taki Mac się naDaje pod MOS?
Znalazłem takiego Maca na alledrogo. Czy taki Mac sie nadaje po MOS?

link
[#2] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@dragon_x, post #1

Nie. Kiedyś ktoś z teamu pokazywał MorphOSa działającego na iMacu G5, ale oficjalnej wersji nie ma (i nie wiadomo czy w ogóle będzie).

Tutaj masz listę obsługiwanego sprzętu.

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 18:35:23 przez recedent
[#3] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@recedent, post #2

To jak jeden z forumowiczów odpalil MOSa na G5?
http://www.ppa.pl/forum/morphos/33605/powermac-g5-i-monitor#m494483
Tym sie właśnie sugerowałem i myślałem ze uda się za Male pieniądze kupic tą G5 i MOSa postawić...
[#4] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@dragon_x, post #3

PowerMac G5 - MorphOS działa np. na takim sprzęcie z G5 :).

Trzeba oczywiście podmienić grafikę, bo an GF5200 MorphOS nie zadziała :)

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 21:23:09 przez trOLLO
[#5] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@dragon_x, post #3

Uruchomil mosa na Powermac g5 , a nie iMac g5. To jest różnica.
[#6] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@Norbert, post #5

Rozumiem. Szkoda... :(
[#7] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@dragon_x, post #6

Tu masz bardzo dobry sprzęt: link, bardzo rzadko spotykany. Sam takiego mam.
[#8] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@gilban, post #7

Dokładnie, fajny sprzęt, 1.5 GHz, 64 MB VRAM, idealny do Morphosa. Też miałem takiego przez dobrych kilka lat.
[#9] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@wali7, post #8

Wszystko fajnie.... Tylko ta cena :) ...
Na razie odpuszczę, wolę trochę moją 500 podrasować.
Ale na przyszłość, choc wolałbym coś co można bardziej rozbudować o np lepsza grafikę ze 128MB VRam. A tego iMaca chyba dałoby sie tanio kupic ale skoro mówicie, ze MOS nie pójdzie to szkoda pieniędzy
[#10] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@dragon_x, post #9

Wystarczy sprawdzać Allegro co jakiś czas a fajny sprzęt można zgarnąć za ~100PLN.

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 01:22:05 przez Korni
[#11] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@dragon_x, post #9

Sam bym chętnie nabył iMaca G5, gdyby nie fakt że MorphOS na tym sprzęcie to jedna wielka niewiadoma. Dużo tego na serwisach aukcyjnych i można nabyć w bardzo korzystnej cenie.

Skoro Frank Mariak pokazał działający port to jakaś szansa jest, ale lepiej poczekać i być pewnym niż kupować używanego Maćka po to tylko, żeby używać na nim starego OSX. Do myślenia powinien dawać głównie fakt, że ten screenshot jest z 2010 roku.
[#12] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@recedent, post #11

Sprzęt mac po tanieje, widziałem już G4 w niezłych konfiguracjach za cenę poniżej 100 zł, G5 również tanieje. Prawda jest taka, ze w świecie Maczków, PPC to epoka zamknięta. Taki iMac dla mnie byłby idealny bo Malo miejsca zajmuje, konfiguracja calkiem niezła, wydajność też. Zobaczę jaka będzie cena, szkoda mi pieniędzy na bezsensowne zakupy ale jeśli cena bedzie niska może zaryzykuję...
[#13] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@recedent, post #11

imaki g5 sa koszmarne. jak chces sobie posymulowac prace przy tym to siadz przed monitorem a za nim zamontuj 2 wlaczone suszarki do wlosow. mialem zaszyczyt na takim scierwie 2 lata pracowac (oraz mam w domu, i robi za makatke a zima dodatkowo za grzejnik)
[#14] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@dragon_x, post #12

A czego wy wszyscy uparcie szukacie sprzętu tylko na allegro a nie na e-bay?? Przecież tam jest od groma wszystkiego. Wiem, że przesyłka kosztuje, ale można sobie przecież wybrać tanią opcję przesyłki i jakiś europejski kraj, typu Niemcy lub UK.

Poza tym ceny są owszem, czasem wyższe, ale to nie znaczy, że się za tyle sprzedają sprzęty, w końcu jest duża konkurencja jak się wpisze np. Power Mac G5. Uważam, że można wylicytować często taniej.
[#15] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@DiskDoctor, post #14

Dodam że np. na ebayu UK kupiłem już mnóstwo rupiecia, nikt mnie nie oszukał i jest opcja zwrotu towaru.
Co do imaca, nie podoba mi się jego hałas. Powermac G5 chodzi jak sieczkarnia, i to jest jego największą wadą. Ale G4 chodzi bardzo fajnie...
[#16] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@Voyox, post #15

Czyli tego imaca odpuścić.
poszperam na ebayu. Z rezerwa podchodzę do Ebay szczerze mowiac
[#17] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@dragon_x, post #16

Ja mojego Miniacza kupiłem właśnie na eBay (z USA zresztą) - sprzedawca wystawił go jako 1.42, a to był "silent upgrade", dlatego warto sprawdzać po numerach seryjnych.
[#18] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@recedent, post #17

Na macach znam się średnio, rozumiem, ze ten silent upgrade to lepiej :D ?
Poszukam sobie...co nieco, pośpiechu nie ma
Dziękuję za porady
[#19] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@recedent, post #17

Ja też kupiłem silent upgrade chyba na OLX, ale był opisany że 1,5 i 64MB na grafie, nie było klawirki ale dałem za niego 350 zł, dzisiaj doszła klawiatura też z olx za 50 + 10 wysyłka, jest śliczna, do tej pory używałem zwykłej z PC ale mnie drażniła.
Aaaaa bo bym zapomniał w macu był dysk 260GB :)
[#20] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@dragon_x, post #18

tak - silent upgrade to procesor G4 1,5Ghz oraz grafika 64MB VRAM (ważne)..
Swoją drogą bardzo fajny sprzęt do mosowania...
[#21] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@MaaG^dA, post #20

tak na przyszłość, czy coś takiego by się nadawało?
link

bo coś takiego to chyba złom totalny :
link
[#22] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@dragon_x, post #21

Ten pierwszy jest na x86
[#23] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@Norbert, post #22

mac na intelu czyli odpada....
a coś takiego ?
link

lub takiego
link

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 22:03:01 przez dragon_x
[#24] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@dragon_x, post #23

Te PowerMaki są trochę słabe, chociaż powinny ruszyć pod MorphOSem. Jeśli już chcesz PowerMaka G4 to szukaj w wersji "Quicksilver" albo najlepiej - "Mirrored Drive Door" (MDD). Też powinny być tanie jak barszcz.

Za to tutaj masz Miniacza "silent upgrade" za 50 dolarów. Teraz potrzebujesz tylko cioci w USA, która Ci go odbierze i wyśle do PL (niestety, sprzedawca do Europy nie wysyła).
[#25] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@recedent, post #24

niestety nie mam nikogo zanjomego w stanach :(
jeden link źle wkleiłem,
miał być taki
link

w grudniu może bym coś wysmażył makowego ale chcę się zorientować co i jak :)
[#26] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@recedent, post #24

Polamer świadczy usługi "cioci w USA"
[#27] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@dragon_x, post #21

Ten Mac mini za 35 zł, to może być wygrany los, formalnie MorphOS go obsługuje. Oczywiście to może być trup, poza tym tak czy inaczej dochodzi koszt dokupienia zasilacza i zapewne dysku.

Maki 400 MHz, które podlinkowałeś, mogą być niezłym zakupem, jeżeli naprawdę musisz kupić sprzęt poniżej 100 zł. Miałem podobny model 500 MHz, wpakowałem sobie do niego 1152 MB RAM i G4 to jednak G4, więc dawał całkiem radę. Niestety licz się z tym, że jak odpalisz przeglądarkę z wymagającymi stronami WWW, albo jakiś film, to będzie muliło. O oglądaniu filmów w rozdziałce ponad 480p wtedy zapominasz, o graniu w gry 3D raczej też. Jak już doszliśmy do grafiki – w tych starociach może siedzieć ATI Rage, albo coś z serii Radeon 7000. MorphOS to niby obsługuje, ale chodzi to nędznie i wolny procesor nie poprawia sytuacji. Jakiś makowy Radeon 9000 okaże się niezbędny, a nie jest go tak łatwo (i tanio) znaleźć. Do tego może się okazać, że w tych modelach układ audio i/lub zintegrowana sieciówka nie są obsługiwane i musisz się wtedy ratować kartami na PCI (przykładowo SB Live i popularny RTL 8139).

Poza tym, te maki to staruszki – mają jakieś 12 lat jak nie więcej i mogą wkrótce paść. W moim padła płyta główna i uznałem, że nie ma żadnego sensu próbować naprawy. Wymontowałem co się mogło przydać i poszedł na śmietnik.

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 22:50:26 przez Krashan
[#28] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@Krashan, post #27

to dać sobie spokój?
[#29] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@dragon_x, post #28

Jeżeli
  • lubisz dłubać w sprzęcie
  • nie możesz sobie pozwolić na wydanie powiedzmy 300 czy 500 zł na sprzęt
  • nie będziesz próbował używać maka z MorphOS-em jako głównego komputera "do wszystkiego".
to możesz atakować. Ale ja bym jednak sugerował jakiegoś PowerMaca G4 z zegarkiem powyżej 800 MHz. Albo Maca mini.
[#30] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@Krashan, post #27

Ten pierwszy ze zdjęcia 450 MHz to mam ja. Tylko jest tam karta Soneta 1000MHz + 2MB Cache. Mam tam 2 GB SDRAMu i chodzi to bardzo fajnie, dokupiłem SB Live, kartę ATA 133 dedykowaną do Maca, jest w tym 5 dysków i zasilacz ciągnie. Wbrew pozorom to sprzęt który "nie pada" robiony jeszcze metodą na długowieczność. Jedyna wada jaką ja w tym widzę to grafika, żeby zapodać coś lepszego trzeba przerabiać karty z powodu portu AGPx2..
A tak ogólnie to 'git-majonez'. Oczywiście lepiej kupić G4 MDD.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem