kategorie: MorphOS 1.4.x, MorphOS 2.x, MorphOS 3.x, PowerMac
[#91] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@cytrynek, post #90

No to mogę się już oficjalnie pochwalić. Mam swojego PB. MorphOS 3.9 zainstalowany. Teraz przyszła pora na konfigurację. Pierwsze co zauważyłem to bardzo mała czcionka jak dla mnie przy takiej rozdzielczości. Pewnie będę wpadał tutaj z pytaniami :)



P.S.
Laptop faktycznie zadbany. Jednakże jeżeli chodzi o stan techniczny to z przykrością stwierdzam, że bateria jest do wymiany. Reszta wydaje się jak najbardziej OK. Podsumowując 399 PLN za model A1139 nawet z padniętą baterią też wydaje się być dobrą ceną.
[#92] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@cytrynek, post #91

PB 15 i 17 i tak nie nadają się do noszenia, a bateria aby tylko podtrzymywała zegar.
[#93] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@cytrynek, post #91

Witam! Chciałem zapytać czy taki sprzęt nadaje się pod MorphOS?

https://www.olx.pl/oferta/apple-mac-mini-g4-powerpc-1-5ghz-CID99-IDkaM9A.html#6a9e878c47

Potrzebuję klawiatury macowej i myszki?

Pozdrawiam
[#94] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@Jield, post #93

Będzie działał. Mysz i klawiatura byle jaka na USB.
[#95] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@Jield, post #93

Tu jest karta graficzna 32MB, wiec jest tam podkręcony procek do 1.5Ghz.
[#96] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@Norbert, post #95

A da się ten procek cofnąć do fabrycznych ustawień? Ile on powinien mieć?
[#97] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@Jield, post #96

1,25GHz lub 1,42GHz.
[#98] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@Norbert, post #95

Potwierdzam. To nie jest "Silent Upgrade", użytkownik sam podkręcił CPU. Jeśli masz kogoś w USA to szukaj na eBay - mógłbyś kupić na przykład tego, to jest Silent Upgrade 1,5 z 64 MB VRAM, tylko sprzedawca nie o tym nie wie. Z tym że to jest 70$ plus wysyłka w obrębie USA plus wysyłka z USA do Polski (bezpośrednio nie ma sensu, za drogo wychodzi). Ale możesz spróbować "Make an offer" i zobaczyć czy sprzedawca Cię opluje czy nie. Ogólnie to warto sprawdzać po numerach seryjnych, żeby mieć pewność. Na pewno jeśli z tyłu widać złącze modemu - to nie jest Silent Upgrade, ale jeśli go nie widać to pewności jeszcze nie ma (część 1,42 też go nie miała). Zapytaj jeszcze sprzedawcę z tego ogłoszenia o serial number (jest pod spodem) albo ile VRAM deklaruje System Profiler pod OSX. On też sprzedaje podkręcony, ale może to jest podkręcony 1,5?

@waldiamiga: Ten konkretny miał 1,25 GHz (sprawdzając po numerze seryjnym YM515DZ5RHT).

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 10:20:33 przez recedent
[#99] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@recedent, post #98

A takie pytanko jeszcze. Bo nigdzie nie mogę tego znaleźć. Czy MorphOS da radę pracować na Power Macu g4 z 450MHz? Czy na takiej maszynie będzie dało się postawić jeszcze AmigaOS4?
[#100] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@Jield, post #99

Da radę pracować na takim PowerMacu, z tym że w tym modelu (PowerMac 3.1) nie będzie działał wbudowany dźwięk (trzeba będzie włożyć jakiegoś SoundBlastera na PCI). No i grafikę musi mieć Radeona, a nie nVidię. Lista kompatybilnego z MorphOSem sprzętu znajduje się tutaj.
AmigaOS4 nie działa na komputerach od Apple.
[#101] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@recedent, post #100

Jest też mało prawdopodobna opcja, że jest to nieobsługiwany model PCI z kartą CPU nie od Apple. Domyślnie wkładany Rage 128 PRO też powinien działać (bez 3D.)
[#102] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@Korni, post #101

No jeszcze będę chciał się dowiedzieć konkretnie jaki to model (ale jeszcze nie dostałem odpowiedzi), bo wiem tylko że jest Rage128p (przypuszczam, że to pro).

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 10:21:18 przez Jield
[#103] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@Jield, post #102

Rozumiem, że za darmo go bierzesz? Bo dużo bardziej wyczesany model możesz dostać za 100-150 zł...
[#104] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@recedent, post #103

No sprawa się rozwiązała, bo tylko odbiór osobisty :P nic, będę miał więcej czasu na zgłębienie tematu :)
[#105] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@Jield, post #104

Nie tak dawno sprzedałem G4 MDD 1,25 GHz z Radeonem 9000 Pro za 150 zł. Za stówkę spokojnie powinieneś znaleźć Quicksilvera, który zjada tego Sawtooth wydajnościowo. Albo idź w G5 - na Allegro nastąpił wysyp ostatnio (tyko trochę wytyrane) za ok. 200 zł. Gdybyś potrzebował rady czy dany model się nadaje - wal jak w dym.
[#106] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@recedent, post #105

Odnośnie PowerMac to tak jak pisałem w wątku z AmiParty będą tam miał Powermaca 3.1 z prockiem 500 albo 533 (juz nie pamiętam) za 50 zł. Minusem tych sprzetów jest to że mają sloty DIMM na pamięć więc srednio z rozbudową bo średnio można znaleźć coś co ma >1GB. DDRki pojawiły się od PowerMaca G4 MDD więc z dużych maszyn z G4 najlepsze są MDD i FW800 (te mają dodatkowo USB2.0).

Natomiast jesli masz trochę miejsca w domu to najlepsze są jednak G5 (najlepiej 2GHz zeby nie było chłodzenia wodnego). Tu na razie supportowane są wersje z AGP ale tych jest większość na Allegro. Jeśli nie masz miejsca a chcesz mieć maszynę MorphOSową tylko do testów to MacMini G4 jest ok, z tym że nie poszalejesz w full HD w wersji z 32mb pamięci graficznej (działa ale pamięć graficzna szybko się konczy).
[#107] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@michal_zukowski, post #106

E tam, wodne chłodzenie demonizowane... Idzie serwisować. Tylko że jak się kupi takiego "wodniaka" to nie ma co się zastanawiać, tylko od razu wszystko rozkręcać, bo praktycznie na 100% coś z nim jest nie tak.

Natomiast najszybszy chłodzony powietrzem G5 to 2,3 GHz. Z tym że baardzo trudno go dorwać za mniej niż cztery stówy (raz na Alle widziałem tę wersję po 200 zł, ale szybko zniknął).

Czasem zdarzają się też wersje PCI-express, o których wspomina Rzookol (bieżącej wersji MorphOSa na nich nie odpalisz, może w przyszłości...), więc warto być czujnym. Jeśli na zdjęciu z tyłu widać taką dodatkową szarą "listwę" po lewej stronie to jest to wersja aktualnie niesupportowana (rozkład portów też jest inny, ale to pierwsze rzuca się w oczy):

[#108] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@michal_zukowski, post #106

A ja mam pytanie, tylko nie wiem czy pod dobry temat się podpiąłem. Ile prądu pobiera taki G5 w stanie obciążenia/ lekkiego obciążenia i tortur? Czy pod MOSem drugi rdzeń jest wyłączany (nie pobiera prądu)?
[#109] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@dziobas, post #108

Jest wyłączany dla systemu, a od MorphOSa 3.10 nie będzie dodatkowo pobierał prądu.
[#110] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@michal_zukowski, post #109

Dla PM7,3 2xG5, Radeon 9600
Idle:
3.8 - 205W
3.10 - 187W

Stress (Blender):
3.10 - 193W

(3.9 nie sprawdzałem bo się ISO nie butuje)

Dla porównania Mac OS X 10.5.8
Idle - 135W
Stress (Blender):
1CPU (OS X) - 192W
2CPU - 216W

Przy wyłączonym drugim CPU w Mac OS X nie ma róźnicy w spoczynku, oszczędzanie energii działa tak czy siak.

Takie ciekawostki:
http://macos9lives.com/smforum/index.php?topic=2211.0

https://support.apple.com/kb/TA23542?locale=en_US&viewlocale=en_US

Nie wiem skąd Apple wytrzasnęło te 460W dla 2x2GHz.
[#111] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@Korni, post #110

Czemu ISO 3.9 nie butuje się? Wcześniej było ok, a teraz nie chce?
[#112] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@deez, post #111

Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem .

Mam na myśli butowanie iso z opcją bootimage.
[#113] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@Korni, post #112

Witam tak z ciekawości podajesz że test robiłeś na MOS wersji 3.10 coś przeoczyłem bo wydaje mi się że jest dostępny Mos 3.9. Ewentualnie wiadomo kiedy się ukaże wersja MOS 3.10
[#114] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@Dziadziomiecio, post #113

Korni jest betatesterem więc ma 3.10. Wersja 3.10 ukaże się ~miesiąc po wewnętrznym code-freeze. Jeszcze nie było code-freezu, ale większość problemów które opóźniały wydanie została już rozwiązana więc ta połowa roku jest wysoce prawdopodobna.
[#115] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@michal_zukowski, post #114

Dzięki za wyjaśnienie.
[#116] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@Korni, post #110

Dziękuje za informację.
To strasznie dużo prądu ciągnie. Jest jakaś możliwość zmniejszania taktowanie, czy napięcia?
Co wniesie MOS 3.10? Czy dla studentów przysługują jakieś zniżki? ;)
A tak dla porównania wie ktoś ile prądu pobiera Mac mini, Power Mac G4, i Power Book?
[#117] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@dziobas, post #116

Power Book

Nie wiem ile bierze ale na zasilaczu 45W działa tylko nie ładuje baterii PowerBook5.9 z procem G4 1.67GHz, 2GB ramu i 17" matrycą o rozdzielczości 1680x1050. Na zasilce 65W ładowanie baterii magicznie powraca :)
[#118] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@dziobas, post #116

MorphOS dla laptopów obsługuje chyba wszystkie opcje oszczędzania energii. Ogólnie nie ma czym się martwić.
[#119] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@waldiamiga, post #117

PB na zasilaczu 45W zadziała tylko z baterią. Bez lub ze zdechłą nie wystartuje.

G5 mógłby brać mniej prądu, ale zrobienie tego jest bardzo skomplikowane od strony obsługi w kernelu...
[#120] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@Korni, post #118

PB5,6 G4 1.67GHz

Idle: 22W
Stress: 41W
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem