kategorie: MorphOS 1.4.x, MorphOS 2.x, MorphOS 3.x, PowerMac
[#121] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@Korni, post #118

MorphOS dla laptopów obsługuje chyba wszystkie opcje oszczędzania energii. Ogólnie nie ma czym się martwić.


Tylko ostatnie rewizje, które miały procki z obsługą DFS/2 mają jakieś oszczędzanie energii, ale tyczy to tylko procesora i mostka północnego - Radeon chodzi zawsze na pełnej szybkości.
[#122] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@Jacek Piszczek, post #121

Tzn. że modele z prockami wcześniejszymi od 7447A mają jakieś inne oszczędzanie energii, które nie jest obsługiwane przez MorphOSa? Czy po prostu chodzi o to, że taki 1Ghz będzie brał ciut więcej na idlu i tyle.

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 01:54:23 przez Korni
[#123] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@Korni, post #110

Korni, jakim narzędziem mierzysz pobór prądu?
[#124] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@recedent, post #123

Bemko B65-6907C
[#125] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@Korni, post #124

To jest wskaźnik nie miernik . Pomiary są bardzo orientacyjne.
[#126] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@Dziadziomiecio, post #125

BEMKO Miernik energii 6907C

B65-6907C WSKAZUJE:

Bieżącą energię elektryczną zużywaną przez podłączone urządzenie elektryczne


To zdaje się miernik też ma ten wskaźnik.
[#127] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@ede, post #126

Zostałem źle zrozumiany . Nie chcę nikogo krytykować . W pomiarach mam takie małe zboczenie albo są dokładne albo są "wskaźnikami" orientacyjnymi. Akurat ten dość dobrze mierzy obciążenia: grzałka, żarówka włóknowa(żarnik), trochę gorzej żarówka energooszczędna(świetlówka) czy żarówka ledowa. Z przetwornicami bywa różnie. Ostatnio widziałem jak ktoś sprawdzał pralkę i podczas nagrzewania wody gdy bęben się obraca moc spadała jak się zatrzymywał to rosła. Silnik w tej pralce jest na falowniku kolega nie mógł zrozumieć dlaczego tak się dzieje. Przepraszam trochę się rozpisałem i nie na temat.
[#128] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@Korni, post #118

To ja mam jeszcze jedno pytanie. Power Book G4 obsługuje max 2GB pamięci. Jeżeli jeden slot jest uszkodzony, to czy mogę włożyć moduł 2 GB?
Czy obsługuje max 1GB w jednym slocie?
[#129] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@dziobas, post #128

Najpierw musiałbyś znaleźć moduł DDR1 SO-DIMM 2GB. W Pbookach z DDR2 drugi slot się nie psuje raczej, nie wiem czy ktoś sprawdzał DDR2 2GB.

Wracając jeszcze do oszczędzania energii to w MorphOSie nie ma też hibernacji i snu, ale jako, że w tych trybach nie można używać komputera ;) to nawet o tym nie myślałem. Co do mierników to oczywiście, jeśli ktoś ma jakiś pro to niech mierzy :).
[#130] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@dziobas, post #128

Jeśli chodzi o wcześniejsze modele PowerBooków to sprawa jest prosta - nie ma takich DDRów. natomiast model obsługujący DDR2 (ostatni PowerBook 1.67 GHz) - według tego co kiedyś wyczytałem - powinien obsłużyć 2 GB w jednym slocie (ale już nie 2x2 GB).
[#131] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@recedent, post #130

PowerBook 5,6 (A1106) 1,67 GHz posiada DDR2? I czy ktoś jeszcze może potwierdzić działanie 1x 2GB?
[#132] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@dziobas, post #131

Nie, on jest na zwykłych DDRach. Możesz też sprobować podłożyć coś pod niedziałającą kostkę - czasem wtedy łapie kontakt i zaczyna działać. No, ale to partyzantka jest.
[#133] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@Jacek Piszczek, post #119

PB na zasilaczu 45W zadziała tylko z baterią. Bez lub ze zdechłą nie wystartuje.

U mnie wygląda to tak - po podłączeniu zasilacza 45W do PowerBooka, tenże nie odpali od razu. Muszę odczekać kilka minut i odpala, baterii nie ładuję. Na 65W startuje od razu i jest ładowana bateria, inna inszość że ogniwa są na wykończeniu i bateria służy jako mikro UPS.
[#134] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@waldiamiga, post #133

a nie naladuje jak zostawisz na wylaczonym?
[#135] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@recedent, post #132

to chyba juz lepiej igla styki dogiac. i nich ktos powie ze nie ma amigowego feelingu
[#136] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@Valwit, post #134

Nie naładuje na 45W. Być może jest to problem baterii gdyż pewnego razu z ~4000mAh (trzymała ok 1-1,5h) nagle spadło do ~450mAh (trzyma może 10 minut), dane z OSX 10.5.8
[#137] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@waldiamiga, post #136

Ale to jest applowska 45W (z iBooka), czy jakaś no name? Bo chińskie wynalazki mogą nie dawać nawet tych 45W...
[#138] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@recedent, post #137

Oryginalny z właśnie iBooka. Kupiłem za czapkę gruszek gdy 65W standardowo przetarł kabel centralnie przy zasilaczu i pojawiały się iskierki. (ponoć częsta usterka, ale kumpel automatyk ładnie się z nią uporał, nawet nie widać że go rozbierał)

W odpowiedzi na post 130.

natomiast model obsługujący DDR2 (ostatni PowerBook 1.67 GHz) - według tego co kiedyś wyczytałem - powinien obsłużyć 2 GB w jednym slocie (ale już nie 2x2 GB)

Mam w Dellu E5500 kostkę 2GB DDR2 800, kiedyś muszę podmienić ją w PowerBooku i sprawdzić czy zagada.

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 17:58:20 przez waldiamiga
[#139] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@Valwit, post #135

To w czym tak naprawdę jest problem, że slot nie działa? Da radę to naprawić dobry elektronik, czy nie warto się męczyć?
[#140] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@dziobas, post #139

Mamy tu do czynienia z "dziwną" usterką. Występuje dość często (podobno w więcej niż połowie przypadków) i jedni potrafili ją naprawić zwitkiem papieru (lekkie odgięcie kości) - co sugerowałoby fizyczne uszkodzenie punktu lutowniczego na płycie głównej - inni zaś byli sobie w stanie poradzić "programowo" (wpisywanie magicznych poleceń w OpenFirmware) - co z kolei wskazywałoby na usterkę kontrolera pamięci, który jest wybredny pod kątem tego co chce mapować. Jeśli masz taki komputer to sugeruję, żebyś dostał się do Open Firmware (trzeba przytrzymać Command(Jabłuszko)+Option(alt)+O+F na starcie) i wpisał:

dev /memory


a potem

.properties


Zobaczysz ile kości widzi Twój komputer. Jeśli dwie to nie jestem pewien, czy jakieś doginanie/lutowanie coś da.
[#141] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@recedent, post #2

Choć już za późno, ale czy wiadomo, czy ten będzie działał:
http://allegro.pl/i6711969456.html
I jak obecnie wygląda max obsługa pamięci RAM w MOS przy sprzęcie Apple (eMac, PM G4 i G5, PB)?
[#142] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@dziobas, post #141

Ten by działał, ale to podejrzana aukcja była. Po pierwsze - co to za dysk 3000 GB? Serio? 3TB ktoś tam wsadził? I może jeszcze sprawny? Po drugie - te pamięci są dobrane od czapy. Ten komputer obsługuje moduły DDR 1 GB (czyli max włożysz 8 GB), ale parami, a tu widzę jakąś kość 4 GB buforowaną (serwerowa, komputer nawet jej nie zobaczy) i jakąś malowniczą zbieraninę innych kostek. Naprawdę, w cenie w jakiej to poszło to dla mnie jakieś nieporozumienie. To już bym wolał tego z Radkiem 9800 (niestety bez dysku, z pogiętą obudową i 512 MB - z tym że dysk i pamięć to żaden problem) za 220.

Obecnie we wszystkich sprzętach jest (wynikające z kompatybilności z klasykiem) ograniczenie obsługiwanej pamięci do 1,5 GB. W wersji 3.10 ma ponoć do tego dojść jeszcze ok. 300 MB (ale chyba tylko dla G5).
[#143] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@recedent, post #142

Czy aby stwierdzić, że będzie działał to wystarczy procesor PPC i karta ATI?
Zadałem pytanie temu sprzedającemu, czy dysk ma bad sektory i czy pamięci były testowane mem testem. Oczywiście brak odpowiedzi.
PM G5 obsłuży moduły max 1GB? ECC nie obsługuje? Właśnie, niby obsłuży max 8GB, a tu ponad 11.
[#144] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@dziobas, post #143

W przypadku G5 wypada jeszcze zwrócić uwagę na to, czy nie jest to (jeszcze?) nieobsługiwany Dual/Quad Core, ale o tym pisałem parę postów wyżej.

Ale to Ty kupiłeś tego G5 z aukcji?
[#145] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@recedent, post #144

"nieobsługiwany Dual/Quad Core" - ale tu mówimy już o CPU Intela?
Ja go nie kupiłem.
Co sądzicie o:
http://allegro.pl/i6725120194.html
Za ile może pójść?
[#146] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@dziobas, post #145

Nie, mówimy o dwu/czterordzeniowcach z PowerPC G5 (tych wyposażonych w złącza PCI-express, a bez AGP). Pisałem o nich tutaj.

Za tego Mini Maka do którego linkujesz nie dałbym więcej niż 250 zł. To jest wersja z dość skromną ilością pamięci graficznej (32 MB), której nijak nie rozbudujesz. Inna rzecz, że może go kupić jakiś fan pudełek/styropianów, bo wygląda na to że wszystko jest. Za ile pójdzie? To się okaże za 16 godzin :)

Jeśli jesteś na kupnie G5 to odezwij się na priv, może coś się znajdzie.

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 15:11:09 przez recedent
[#147] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@recedent, post #144

Jest jeszcze nieobsługiwany pm9,1 .

http://library.morph.zone/Supported_Computers

Tutaj dość szczegółowa lista obsługiwanego sprzętu, możliwe, że tutaj już podawana. Żeby bez przerwy nie pytać, co jest a co nie.

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 15:47:57 przez Korni
[#148] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@Korni, post #147

Budżetowiec? O, to ciekawe - nie zwróciłem uwagi że było jeszcze (chronologicznie) coś między 7,3 a 11,2. A widziałem gdzieś zdjęcia tego cuda. Przycięta płyta główna, bateryjka typu CR2032...
[#149] Re: czy taki Mac się naDaje pod MOS?

@dziobas, post #145

Jak zależy Ci na G4 to sprzedam mojego PM MDD 1.25Ghz Ati 9000 128 Vram, zarejestrowany system 650 zł z wysyłką.
[#150] Re: Ciekawostki aukcyjne 2017
Apple power mac G5 a1047 6GB radeon r9650 250G 2.7

Fajna cena za sprzęt pod MOSa :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem